Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Το Δεκέμβρη μου έκανα δώρο τον φτηνό Nikon AF-S DX 18-55mm VR, μια και δεν είχα έναν ευρυγώνιο zoom για μέσα στο σπίτι, αλλά και για όπου ήθελα κάτι σε ευρυγώνιο.

Πολύ καλός φακός, άμα τραβάς με f/8 ή f/11 στα περίπου 35mm και απλά καλός στις άλλες εστιακές αποστάσεις, με χαμηλές χρωματικές εκτροπές (τουλάχιστον για τα δικά μου μάτια).

Πάνω στην αγαπημένη μου F4 που έκλεισε 20 χρόνια ζωής.

http://farm5.static.flickr.com/4062/4266772443_1cf7fe518a_o.jpg

Λειτουργούν τα πάντα και στο σώμα και στο φακό εκτός από το VR!

Link to comment
Share on other sites

Ο φακος αυτος εχει ποιοτητα που ζηλευουν αρκετοι αλλοι (πιο ακριβοι)

Στην φιλματη που τον εβαλες ομως κατω απο 24mm δε καλυπτει γωνιες αφου ειναι dx...

Bεβαια αυτο το διορθωνεις στην εκτυπωση...

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειδες τετοια θυρα στη μηχανη τοτε μαλλον ειναι για video-out. Οδηγιες τα λενε αυτα βεβαια.

Στο trigger αυτο η θυρα μαλλον (και παλι, γιατι δε ξερω καν πιο ειναι) ειναι θυρα για pc to pc συνδεση με τη θυρα για εξωτερικα flash της μηχανης (αν δε θες να το βαλεις στη θεση flash της μηχανης ή εχεις αλλο κτλπ κτλπ...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι η εκδοση με τον σταθεροποιητή ε;

πάντως για να κάνω και λιγο το σπασικλα αυτός με πολύ λιγα λεφτά παραπάνω νομίζω ειναι καλύτερη επιλογή

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=3175#

(μην κοιτάς την ακυρη εικονα που εχουν στο site)

Σε κάθε περιπτωση καλορίζικος και καλοφάγωτος :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βγηκε κ νεος 17-70 f2.8-f4 (αντι 4.5) κ με stabiliser...

btw με αφορμη τη γεννα μιας φιλης μου προχθες κ του almost tele σε dx, 50mm f1.8 μου που με δυσκολεψε, τσιμπησα τον 35mm f1.8 ο οποιος σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου κ χωρις flash κ af assist light ηταν βολικοτατος κ γρηγορος

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτομαι να διώξω τον 17-70, και να τσιμπήσω σταδιακά 35mm f/2.0, 85mm f/1.8, 50mm f/1.4 (μάλλον με αυτή τη σειρά), ώστε σιγά σιγά να προετοιμάζω το έδαφος για μια FF (σιγά σιγά όμως, γιατί οι καιροί είναι χαλεποί)

Link to comment
Share on other sites

μιλώντας για nikon

ε΄γω είχα 17-70 2.8-4.5

και 35mm 2D

πέρασα απο αυτά στην d80

σε d700 και είχα στην αρχή μόνο τον 35mm

και τώρα μόνιμα τον 28-75 ταμρον 2.8

δεν ξέρω αν αξίζουν οι prime

βολεύει να έχεις και λίγο +/- zoom

και επάρκεια φωτεινότητας (2.8)

στο ff δύσκολα θα παίξεις χαμηλά σε f

και δύσκολα θα σου λείψει φως

αυτά από την πολύ σύντομη ενασχόληση με το ff

Και τελείως μπακαλίστικα

εγώ θα τον δώσω τον 35mm

Link to comment
Share on other sites

συνηθεια ειναι (και ορεξεως προφανως του ενδιαφερομενου).

Και εγω βγηκα τσαρκα τις προαλλες..με τον 17-40 τον ειχα μονιμα 17 (εκ του αποτελεσματος) και προσπαθουσα να τον γυρισω αναποδα ...να παει στα 16-15...αλλα δεν..

(μην ακους εσυ αγγελε...δεν αλλαζω φακο : p)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.