Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να κάνω μια μικρή αναβάθμιση στον φακό της 450D μου...

Σκέφτομαι να δώσω τον EF 18-55IS του κιτ και να πάρω αυτον εδώ...:

Tamron SP 17-50/2.8 DI II

Ξεκινάμε απο το αν είναι πιο οξύς απο αυτόν που έχω... Και ρωτάω γιατι βαση ορισμένων site, ο 18-55 του κιτ ειναι αρκετά οξύς, ισως λιγο περισσότερο απο τον Ταμρον που σκέφτομαι να αγοράσω. Ισχύει;

Δευτερόν, υπάρχει κατι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά +- 50€...; Ισως ο Sigma 18-50/2.8 EX DC Macro;

Thanks all.

Guys θα εκτιμούσα μια απάντηση... Μεχρι τις 20.30 πρέπει να εχω πάρει εναν εκ των δυο... :p

Link to comment
Share on other sites

ναι :)

Στο αγγλικο υπαρχουν αυτα?

Εκει εχω το account :nothing:

ακυρο http://cgi.ebay.co.uk/6pcs-17mm-D-SLR-CMOS-CCD-Sensor-Cleaner-SWAB-Wet-BF06_W0QQitemZ270515607018QQcmdZViewItemQQptZUK_Photography_DigitalCamAccess_RL?hash=item3efbfc95ea

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Guys θα εκτιμούσα μια απάντηση... Μεχρι τις 20.30 πρέπει να εχω πάρει εναν εκ των δυο... :p

http://www.photoshopphotography.com/tamron-17-50-vc-review/

εδώ μπορείς να ρίξεις μια ματιά για τον 17-50.

για μένα 17-50 vc ή non vc:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, απο όσο ξέρω και εγώ για τον Τάμρον θα σου έλεγα, αλλά ΔΕΝ έχω παίξει μάζί του, μόνο ότι έχω διαβάσει.

Ο Νίκος (NTG) είναι σίγουρα μεγαλύτερο ειδικό βάρος για να σου πεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Νίκος (NTG) είναι σίγουρα μεγαλύτερο ειδικό βάρος για να σου πεί.

μανια με το βαρος μου....

(απο περυσι απεκτησα 15 κιλα "εμπειριας" παραπανω!!Τοση "εμπειρια" πανω μου τι να την κανω?? :hehe: )

To ειπα και πιο πριν..

Ειχα τον ταμρον (η εκδοση ΙΙ δεν αλλαζει περα απο το μοτερακι για να παιζει στις μικρες νικον) ..

Απο κει και περα μαλλον θα τον δυσαρεστησω λεγοντας οτι δεν θα επαιρνα (ουτε θα ξαναεπαιρνα) 17-50 φ2.8 απο sigma-tamron klp.

Δεν θα μου προσφεραν κατι το ιδιαιτερο εναντι του μαμα φακου με vr-is.

Δελεαρ το μεγαλο διαφραγμα δεν αντιλεγω..αλλα μη φανταστεις οτι θα εισαι παντου και παντα με 2.8

Αν με απειλουσαν παντως ..θα επαιρνα τον ταμρον.

Δες τον σιγμα 17-70 φ2.8-4 ΟS ..δες καποιον prime...πχ 85mm F1.8 ..macro (oχι μονο για το μακρο) tamron 90 f2.8 sigma-canon 100-105 f2.8

(δλδ tamron μιας και ειναι στα λεφτα που θες να διαθεσεις)

Δε λες και τι τον θες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντικαταστάτη του 18-55 IS του κιτ έψαχνα μανιτσα μου... Κατι ελαφρώς πιο ποιοτικό επειδή δεν πρόκειται να παρω αλλους φακους (primes κλπ) και επειδή τον 70-300 τον εχω για την 1 στις 1000, ειπα να αναβαθμίσω τον εναν και μοναδικό που μαλλον θα σαπισει πανω στην μηχανή...

Οι ανάγκες μου δεν ειναι και τοσο πολλες, απλα μια αναβαθμιση στην ποιοτητα...

Link to comment
Share on other sites

(λιγο πιο πανω στεκει και ο 24-105 F4 L IS οπου το με το ευρος του 8α μπορεις να παιζεις σχεδον παντου και παντα.

Για all around, καλη λυση @650Ε περιπου)

που πως πότε γιατί; Το πιο χαμηλό που τον βρίσκω στην Ελλάδα [σε ηλ. κατάστημα] είναι 845€, και στην Ελβετία 825€.

Link to comment
Share on other sites

Αντικαταστάτη του 18-55 IS του κιτ έψαχνα μανιτσα μου... Κατι ελαφρώς πιο ποιοτικό επειδή δεν πρόκειται να παρω αλλους φακους (primes κλπ) και επειδή τον 70-300 τον εχω για την 1 στις 1000, ειπα να αναβαθμίσω τον εναν και μοναδικό που μαλλον θα σαπισει πανω στην μηχανή...

Οι ανάγκες μου δεν ειναι και τοσο πολλες, απλα μια αναβαθμιση στην ποιοτητα...

Μπα... άσε του κιτ. Μα 1 στις 1000, αν είναι ποτέ δυνατόν τόσο σπάνια χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Guys θα εκτιμούσα μια απάντηση... Μεχρι τις 20.30 πρέπει να εχω πάρει εναν εκ των δυο... :p

Κοίταξε Δημήτρη.....

Θα στο πω διαφορετικά... μεταξύ των 2... μείνε με αυτον που έχεις... γιατί ειναι σαν τον tamron αλλα εχει και IS, επίσης ειναι καλύτερος απο τον sigma και τζάμπα :p

Εαν είχες τον παλιό 18-55 του κιτ θα σου έλεγα ΟΚ κατι καλύτερο θα δεις... τωρα που εχεις τον IS, θα πετάξεις τα λεφτά σου.

Δες και σύγκρινε...

canon

http://www.photozone.de/canon-eos/181-canon-ef-s-18-55mm-f35-56-is-test-report--review?start=1

sigma

http://www.photozone.de/canon-eos/314-sigma-af-18-50mm-f28-ex-dc-aspherical-if-test-report--review?start=1

tamron

http://www.photozone.de/canon-eos/289-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-canon-test-report--review?start=1

Έγινε επεξεργασία από angel_f
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όπως ειπαν και τα παιδια στο χιόνι μάλλον δεν χρειάζεται. αμα βγάλεις κανα ωραίο σκηνικό απο την πολη υπό το φως της ημερας ίσως να σε βοηθήσει...γενικά νομίζω ότι σε αυτές τις ερωτήσεις δεν υπάρχει απάντηση..πας, δοκιμάζεις και βλέπεις τις σου αρέσει περισσότερο γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει αλλα τελικά να διαφέρει από αυτό που ζητάς εσύ (και ο καθένας)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μητσε μητσε ..δε ξερω αν σε προλαβα ή οχι...

θα στο πω οσο πιο απλα χωρις ορολογιες.

H σειρα ειναι συνυπολογιζομένου του ποσα δινεις και τι παιρνεις..

και κοιτας αντιστροφα μονο του τι παιρνεις.

(δικιες μου προτιμησεις προφανως)

α)sigma 17-70mm f2.8-4 OS HSM

β)tamron 28-75mm f2.8

γ)canon 24-105mm F4 L IS

(@den

εχεις ενα μικροδικιο..πριν καιρο παιζαν ~700 τωρα περιπου 750 απο ΗΚ.

Mεταχειρισμενο ελλαδα πρεπει να παιζει ~600)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Noμιζω το ειχε ενα φεγγαρι ο angel_f..

Αν θυμαμαι καλα χανει πολυ απο την δυναμη του φλας..

Τωρα αν αξιζει βαση τιμης κλπ το μονο που ξερω ειναι οτι τωρα εχει κανονικο ring flash..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.