Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

αμα βρεις για νικον κάνε ενα πμ να πάρω και εγώ ένα :p

Μεγεια SirDiman!

Καλες φώτος!

Με τι φακο εισαι?

Sigma 18-200 f/3,5-6,3 :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη NIKON-οικογένεια του φίλου μου Δημήτρη. Η φωτό τραβήχτηκε με τη φιλμάτη NIKON FE του μπαμπά μου το Μάιο του 2003.

http://farm5.static.flickr.com/4030/4282689999_c78fb25cc7_o.jpg

Τα δικά μου δεν έχω αξιωθεί ακόμα να τα φωτογραφήσω...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση έχει γίνει ήδη,αλλά επειδή επαναλήφτηκε κατά κάποιο τρόπο στό θέμα μέ τίς δοκιμές τό βάζω εδώ.Έτσι δείχνει ένα γρατζουνισμένο-γδαρμένο αα φίλτρο στήν 5D.

στήν canon καί στά εξουσιοδοτιμένα κοστήζει πάνω από 1100 ευρώ.Τελικά βρήκα κάποιον καί τό έκανε μέ 320 ευρώ.

img0595.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπεται απο τη ροη του thread....τι το ειδικο εχει αυτος ο χρυσος ανθρωπος και σου πηρε λιγοτερα απο το 1/3 των χρηματων??

Αλλαξε αισθητηρα μονο?Κατι αλλο?

Ξερουμε που τα βρηκε??

(ιδιωτης...φωτογραφος..κατι αλλο)

Οι αλλοι πιο λογικο μου φαινεται να ψαχναν στα ebay για νεα ..μεταχειρισμενη 5d : p

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά αυτό που καθαρίζουμε σε έναν αισθητήρα δεν πρέπει να είναι το ΑΑ φίλτρο. Είναι το IR φίλτρο (υπερύθρων) που είναι πάνω από το ΑΑ. Σε μια τέτοια περίπτωση του αλλάζει μόνο το IR φίλτρο και καθάρισε. Ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σφάξουν* μια DSLR και να αφαιρέσουν αυτό το IR φίλτρο χωρίς να πειράξουν το ΑΑ, για αστροφωτογράφηση.

*και να ξαναμοντάρουν

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησεις και απο μενα.

Σκ θα ειμαι καλαβρυτα για σκι.Εχω μια D40 τι μπορω να κανω για να την προστατευσω πιο πολυ.Δεν το λεω με την εννοια μην την σπασω απο τις τουμπες αλλα τι να τις φορεσω για να μην παρει υγρασια κτλ? Την μηχανη θα την εχω μεσα σε τσαντα αδιαβροχη οποτε απο αυτο δεν εχω θεμα.Αλλα με το κρυο ζεστη τι πρεπει να προσεξω?Να την εχω τυλιγμενη σε καμια μπλουζα θηκη(σε παραλια το καλοκαιρι αυτο κανω)?Αν ανεβω στο βουνο κατεβω απο τα λιφτ τραβηξω μια φωτογραφια και μετα την ξανατυλιξω και την βαλω στην τσαντα εχει προβλημα?Το μεσα εξω απο το σαλε εκει ειναι το ζορι απο πλευρας υγρασιας?

Και 2η: Τι ρυθμισεις να προτιμησω απο αποψη white balance διαφραγμα και ταχυτητες?

Λογο υψηλου φωτισμου μπορω ανετα να παιξω ISO 100 με γρηγορο κλειστρο και αυτοματο διαφραγμα, σωστα?

Τα φώτα σας αλανια.VAMOS!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά την κρεμάω στο λαιμό, δε με έχει απασχολήσει αυτό το θέμα :p. Τράβα σε RAW για να είσαι καλυμμένος.

Εδώ πχ, η 1η είναι όπως βγήκε από τη μηχανή και η 2η όπως την έκανα μετά από λίγο ψάξιμο στο NX2. (είναι ο πατέρας μου που προσπαθεί να κάνει ski :p)

DSC_5603_01.jpg

DSC_5603.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλαβρυτα ε ;

οταν θα ανεβεις στυγα βγαλε μια φωτογραφια και για μενα :)

Αρκει να μην εχει ομιχλη.

επειδη την ειχα καιρο την d40 θα σε συμβουλευα whitebalance στο auto η στο cloudy (για πιο ζεστα λιγο χρωματα)αλλα εχετην στο auto καλυτερα και το eV εχετο -0.3 μονιμα.

προτεραιοτητα διαφραγματος εχε παντα (Α) και το iso 200 - 400 (100 δεν εχει η d40:P)

αν εχεις τον 18-55 προτιμησε διαφραγματα πανω απο 5.6 μεχρι 8 περιπου

Οσο για την διαφορα θερμοκρασιας και υγρασιας.Σου ειπα.Αρκει να μην υπαρχει ομιχλη.Πανω στυγα ισως εχει αλλα σαλε οχι τοσο.Αν και ανα διαστηματα θα εχει ηλιοφανειες αυριο με ελαφρυ χιονακι :p

Υ.Γ1 Τραβα κανα χειροφρενο στο απειρο παρκινγκ των καλαβρυτων

Υ.Γ2 Μηπως να σκεφτοσουν για Παρνασσο γιατι χθες που πηγα ειχε απο τα καλυτερα χιονια (πουδρα) και σημερα εριξε πολυ πραμα ;(συμφωνα με το snowreport)

Καλο τσουλημα για αυριο (αν και δε θα πρεπε να σε βοηθησω γιατι κανεις σκι αντι για snowboard:p)

edit : ωπα .... σκ πας εσυ.Οποτε βλεπω συνεφεια το σαβ και ηλιοφανεια την Κυριακη

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά την κρεμάω στο λαιμό, δε με έχει απασχολήσει αυτό το θέμα :p. Τράβα σε RAW για να είσαι καλυμμένος.

Εδώ πχ, η 1η είναι όπως βγήκε από τη μηχανή και η 2η όπως την έκανα μετά από λίγο ψάξιμο στο NX2. (είναι ο πατέρας μου που προσπαθεί να κάνει ski :p)

DSC_5603_01.jpg

DSC_5603.jpg

Το χιόνι ειναι ασπρο, το αποτέλεσμα της αυτόματης φωτομετρισης θα ειναι σωστό εφόσον η φωτογραφία αποτελείτε απο από τόνους μέσης τονικότητας (ισοδύναμο με 18% γκρί).

Οποτε έχουμε το κλασικο παράδειγμα λαθος φωτομετρισης , όπου χρειάζεται να επέμβουμε ανεβάζοντας +1 +2 στοπ την έκθεση , ώστε το χιόνι να μη βγει γκρι αλλά άσπρο.

dsc5603a.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.