Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Του Πέτρου μου αρεσε επίσης πολύ (δε θυμαμαι μαρκα και μοντελο).

Εμένα μου άρεσε πολύ η δικιά σου τσαντούλα! Τα 2 φλας γιατί τα έφερες αφού δεν θα τα χρησιμοποιούσες;

Link to comment
Share on other sites

χτες το βράδυ έλεγα να τα βγάλω αλλά λέω που να ανοίγω άλλες θήκες κλπ τέτοια ώρα οπότε το άφησα για σήμερα το πρωί. τελικά το θυμήθηκα μέσα στο τρένο την ώρα που ανέβαιναμε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εχω την LOWEPRO BACKPACK FLIPSIDE 400 AW Weather Proof

Με 90 ευρω χωράει τα πάντα!... και την μηχανή με το BG φορεμένο. Στην φώτο δείχνει 2 σώματα και το ενα φοράει φακο 300mm 2.8!! http://products.lowepro.com/product/Flipside-400%20AW,2116.htm

Και ο χώρος για την μηχανη και τους φακους ανοίγει απο την πλάτη, οποτε ειναι αδύνατο να στην ανοίξει κάποιος κλέφτης και να σου την ελαφρώσει ;)

http://cgi.ebay.co.uk/New-CANON-Lowepro-Flipside-400-AW-SLR-Cameras-Back-Pack_W0QQitemZ250567419465QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_3?hash=item3a56fb6649

flip400-1.jpg

flip400.jpg

flip400_2.jpg

flip400_4.jpg

Έγινε επεξεργασία από angel_f
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια παρόμοια με την nova 200, την nova 3

51F8a3-leYL_SL500_AA280_.jpgNova3_La.jpg

Καλη ηταν και μαζεμένη αλλα εαν θέλεις 200mm ξέχνα την... δεν χωράει τον φακό κουμπωμένο στην μηχανή... όπως επίσης δεν χωρά την μηχανή μαζι με το BG και δεν θυμάμαι εαν έκλεινε ανετα με τον 200mm ξεκούμπωτο.

Αυτη η τσαντα ειναι καλη για δεύτερη, εαν θες μια να έχεις όλο σου τον εξοπλισμό και να τα εχεις μαζεμένα σε ταξίδια, δεν σου κανει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι όντως αλλά δεν με πειράζει για δυο λογους (εκτός του ότι δεν έχω bg):

1) θα αργήσω αρκετά να πάρω 200αρη φακο

2) αμα τον παρω τον λιγοτερο που θα με νοιαξει ειναι αν στην τσαντα θα ειναι καρφωμενος στη μηχανη ή οχι

:hehe:

αύριο μάλλον θα την τσιμπήσω :)

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως αλλά δεν με πειράζει για δυο λογους (εκτός του ότι δεν έχω bg):

1) θα αργήσω αρκετά να πάρω 200αρη φακο

2) αμα τον παρω τον λιγοτερο που θα με νοιαξει ειναι αν στην τσαντα θα ειναι καρφωμενος στη μηχανη ή οχι

:hehe:

αύριο μάλλον θα την τσιμπήσω :)

ναι αλλα να χωραει κουμπωμενος ο φακος είναι μεγάλο ατού..

σκέψου να βγαζεις-κουμπωνεις ,βαζεις-ξεκουμπωνεις συνεχεια..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γύρω στα 90€ αν θυμαμαι καλά πριν κανα χρόνο από τον Ελευθεράκη στη Στουρνάρη (e-photoagora). :)

την έχω και εγώ.είναι πάρα πολύ βολική διότι μπορείς αναπάσα ώρα και στιγμή να βγάλεις από μέσα την μηχανή, χωρίς να βγάλεις την τσάντα από πάνω σου.επίσης έχει και extra λουρακι που κουμπώνει στο κεντρικο για να έχεις σταθερότητα.

Grip @ D40

100_6620.jpg

:D

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

η μονη συμβουλη που μπορω να δωσω παντως επι τσαντας...ειναι να ακουτε τον angel_f..:p

Practillity uber alles

ανέβηκα στο κέντρο σήμερα για να δω απο κοντά τις θήκες. η 200αρα ειναι πραγματικά τεράστια και μάλλον θα την προτιμήσω έναντι αυτή του Άγγελου που την απέρριψα λόγω του ότι ειναι πλάτης (γιατι κατα τα αλλα ειναι υπέροχη). Την 5αρα απ'οτι μου ειπε ο Παπαδάκης δεν την φέρνουν πια οπότε πάει και αυτή. Συνεπώς στο μαγαζί ειδα τις nova 190 και 200 aw εκ των οποίων με βλέπω όπως είπα να προτιμώ τη δεύτερη.

@racer,performer: είχα πάρει και εγώ γκριπ για την D60. αν εξαιρέσεις ότι βελτιώνει απίστευτα το πιάσιμο της μηχανής γενικά δεν αξιζει τα λεφτά του κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

@racer,performer: είχα πάρει και εγώ γκριπ για την D60. αν εξαιρέσεις ότι βελτιώνει απίστευτα το πιάσιμο της μηχανής γενικά δεν αξιζει τα λεφτά του κατά τη γνώμη μου.

Εγω ειμαι κατα του grip(σε τετοιου class μηχανες) μονο και μονο για το βαρος του.

Link to comment
Share on other sites

Στον Παπαδάκη πήγα. Είναι στην Εμμ Μπενάκη (ανάμεσα Σταδίου και Πανεπιστημίου). Τον προτίμησα γιατί αν και κατά πάσα πιθανότητα την θήκη θα την πάρω από ebay η εξυπηρέτηση του είναι άψογη.

edit @ Neph: κι ομως αυτές οι μηχανούλες (ακριβώς επειδή είναι πολύ μικρές) ζυγίζουν πολύ καλύτερα με το γκριπ. Σκέψου ότι έβαζα πάνω τον 18-135 και το sb-600 και σε ελάχιστη ώρα το χέρι μου άρχιζε να πονάει. Με το γκριπ (και ακομη βαρύτερη "εξάρτηση") το πρόβλημα ελαχιστοποιήθηκε ενώ στην d300 με τον 18-200 και το sb-900 δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμη και χωρίς το γκριπ

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την άληθεια πήρα το BG-E5 μέσα σε ένα μήνα γιατί πραγματικά δε με βόλευε το μικρό μέγεθος της μηχανής. (είμαι ~1.88μ)

Και γω.

Θες να κανουμε παρεα?:p

Νταξει ειπαμε γουστα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.