Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Αφού, για πορτραίτα, παίζουν και φακοί 50-150, δεν παίζουν και οι 70-200 f/2.8? [αν όχι, δικαιολόγησε :p]

σαφεστατα και παιζουν.

Αλλα σε cropped εισαι ελαφρως περιορισμενος απο 70 εως 100-120.. εκτος αν εχεις το χωρο να πας προς τα πισω.

Σε FF αλλαζει το σκηνικο.

Φανταζομαι δεν νομιζω να αναφερεσαι σε sigma ταμρον ..αλλα σε canonικο φακο.

Οποτε προκειμενου να δωσεις το 1000αρικο...(εκτος αν απο ελβετια τον βρισκεις 600E :p) παρε καποιον φτηνοτερο για αρχη...πχ 85 f1.8

Σε νικον παιζει ο υπερβολικα συμπαθητικος 80-200 f2.8 (εβαυ@700 περιπου) που μαμει και δερνει ...σφυριζοντας αδιαφορα στο ακουσμα του πανακριβου -ακομα και για μενα:p- 70-200mm f2.8 Vr.

Αλλα τετοιοι φακοι ,οποιοι απο τους "καλους" ,καλο ειναι να του φορας σε ΦΦ...

Παιζοντας σε ~100-150mm μη νομισετε οτι θα σα βολεψει το 2.8.Μαλλον απο 4 και πανω θα ειστε.

Στην FF εχω φωτο @214mm πορτραιτακι en face (πανω απο ωμους) και το f9 κριθηκε μαλλον ιδανικο.

(μυτη ματια εστιασμενα ,αυτια θωλα)

(στα 120-160mm 5.6-7.1 και περιπου στο 100αρη ..f4)

Aυτα αν παει για σχετικα κλειστο πορτραιτο..Αν πατε για πανω απο μεση..ή ολοσωμη το διαφραγμα μπορει να μεγαλωσει.

(αν θυμαστε και την κλασσικη φωτογραφια του obama λιγο πριν ορκιστει με την σημαια απο πισω ελαφρως θωλη ηταν με f10 αλλα και στα 105mm.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά σε όλους και απο μένα και καλορίζικα τα νέα εργαλεία :)

Btw, χθες κατάλαβα για πρώτη φορά τι σημαινει να έχει μια μηχανή με αξιοπρεπή συμπεριφορά στο θόρυβο. Με νορμάλ (έως σχετικά χαμηλό) φωτισμό στα 1600 και 2000 ISO οι φωτογραφίες είναι τουλάχιστον ικανοποιητικές (σε αντίθεση με τα όσα είχα συνηθίσει έως τώρα)

αυτό ακριβώς έπαθα και εγώ με τα πρώτα κλικ της D90

φ3.5 + VR είναι υπέρ αρκετά για ένα καλό αποτέλεσμα στο 99% των περιπτώσεων με μία > D300/300s/90

μία χύμα σύγκριση....

D40 + ISO 1600 δεν βλέπονται σχεδόν

D90 + ISO 2500 εδώ αρχίζει να ενοχλεί ο θόρυβος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον ιδιο αισθητηρα δεν εχουν αυτες οι 2? (90 με 300αρα) :baby:

απο όσο θυμάμαι ναί

αυτές οι 3ς 300/300s/90

το point μου όμως είναι άλλο

το μεγάλο aperture δεν είναι πλέον τόσο αναγκαίο

με μία "compact" dSLR (μιλάω για ΜΗ full frame που δεν παίζονται στα ISO) και έναν all-around φακό με VR 18-105/16-85/18-200 είσαι αρχηγός

μιλάμε για φάση.... και άσε τους άλλους να αλλάζουν φακούς :spell:

(μήν με αρχίσετε οι μεγάλοι φωτογράφοι. Μιλάω για "budget επαγγελματική" φωτογράφιση ακόμα και με point&shoot καταστάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γενικά συμφωνώ μαζί σου. με αυτούς τους συνδυασμούς που περιγράφεις μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα (αν όχι όλα) με πολύ καλή ποιότητα. αν βέβαια μπεις στο τρυπάκι του f/2.8 τότε ειναι που τα βλέπεις όλα. Για να καταλάβεις και εγώ τα ίδια έλεγα και έχω αρχίσει να ψαχνω για να δώσω τον 18-200 και να πάω σε συνδυασμό του τύπου 24-70 & 80-200 :D

Link to comment
Share on other sites

γενικά συμφωνώ μαζί σου. με αυτούς τους συνδυασμούς που περιγράφεις μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα (αν όχι όλα) με πολύ καλή ποιότητα. αν βέβαια μπεις στο τρυπάκι του f/2.8 τότε ειναι που τα βλέπεις όλα. Για να καταλάβεις και εγώ τα ίδια έλεγα και έχω αρχίσει να ψαχνω για να δώσω τον 18-200 και να πάω σε συνδυασμό του τύπου 24-70 & 80-200 :D

σε cropped sensor δεν θα άντεχα καθόλου χωρίς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα 18mm(*1.5)

να φανταστείς ότι τα 16mm που έχω πλέον είναι πολύ βολικά και έχουν όντως διαφορά που βοηθάει (τουλάχιστον στις δικές μου συνήθειες/περιπτώσεις) αντίθετα με ότι λένε τα διάφορα review

άσε που προσωπικά δεν μπορώ να κουβαλάω/αλλάζω φακούς

αν είναι να πάρω εναν δεύτερο θα είναι για παιχνίδι και μάλλον ένας macro 85mm για συνδυασμό και σε πορτρέτα

επόμενη αγορά θα είναι ένα καλό flashάκι και αυτό πιό πολύ για το extra και όχι λόγω ανάγκης

Link to comment
Share on other sites

καινούργιο μοντέλο ο 95-105 ; :p

αν θελεις 85άρη για πορτραίτα αυτός εδώ ειναι πολύ καλός-->http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=689

Αν θέλεις και macro και VR και πορτραίτα και τα πάντα όλα θα πάρεις αυτόν και θα τον λατρέψεις τόσο που μάλλον θα τον κάνεις και εσύ all around (σαν κάποιον αλλο με canon :p )

-->http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/af/micro/af-s_vr_micro-nikkor_105mmf_28_if/index.htm

edit: τώρα τελευταία έπεσε το μάτι μου και σε έναν άλλο 85άρη (f1.4) που κατασκευάζεται απο την Samyang και κυκλοφορεί με διάφορα ονόματα...Vivitar, Rokinon κλπ..έρχεται κάπου στα μισά λεφτά από τον 85άρη της Νικον (από ebay) και από διάφορα sites διαβάζω ότι ειναι ξυράφι. Στα μειονεκτήματα του η χειροκινητη εστίαση (αλλά μπρος στα κάλη τι ειν' ο πόνος) και η (αν εχω καταλάβει καλά) προβληματική φωτομέτρηση που δίνει.

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον 35αρι af-s ξεχνα τον. Δε φτανει τον 50ρι ουτε στο 10ο ονειρο του.

Ντροπη ειναι ο φακος αυτος δυστηχως.

Για 50 κοιτας στον AF 1.8D , AF 1.4D <--Καλυτερος απο τον 1.8 αλλα η διαφορα τιμης κανει ολους να παιρνουν τον 1.8.

Link to comment
Share on other sites

Τον 35αρι af-s ξεχνα τον. Δε φτανει τον 50ρι ουτε στο 10ο ονειρο του.

Ντροπη ειναι ο φακος αυτος δυστηχως.

Για 50 κοιτας στον AF 1.8D , AF 1.4D <--Καλυτερος απο τον 1.8 αλλα η διαφορα τιμης κανει ολους να παιρνουν τον 1.8.

Απο οτι διαβαζω ο 1.4 εχει distortion αρκετο ,που δεν εχει ο 1.8!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβαζω ο 1.4 εχει distortion αρκετο ,που δεν εχει ο 1.8!

δειξε μια τα νουμερα ή τις φωτογραφιες που το ειδες.

(καποια ποστ με διαλιζουν πολυ εντονα..θα μεινω μονο στο παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

δειξε μια τα νουμερα ή τις φωτογραφιες που το ειδες.

(καποια ποστ με διαλιζουν πολυ εντονα..θα μεινω μονο στο παραπανω)

με google fu το ειδα σε 2 διαφορετικα site.

Το ενα παιζει να ηταν στον "σαντορινιο" Ken....

(δεν το ειπα εγω ξαναλεω,τι διαβασα ειπα...)

Link to comment
Share on other sites

kαι οι δυο εχουν αμελητεα παραμορφωση.Σε real life χρηση δεν προκειται να εντοπισεις κατι.

Παρολαυτα ο 1.8 εχει οντως μικροτερη παραμορφωση αλλα δεν ειναι και λογος να τον προτιμησεις εναντι του 1.4

Να μου πεiς η τιμη να συμφωνησω 1000%.

Link to comment
Share on other sites

kαι οι δυο εχουν αμελητεα παραμορφωση.Σε real life χρηση δεν προκειται να εντοπισεις κατι.

Παρολαυτα ο 1.8 εχει οντως μικροτερη παραμορφωση αλλα δεν ειναι και λογος να τον προτιμησεις εναντι του 1.4

Να μου πεiς η τιμη να συμφωνησω 1000%.

Καλα ναι και το distortion "ερχεται" καπως με τα φωτοσαπουνια και λοιπα εργαλεια.

Δεν ειμεθα πιουριστες.

Εγω προσωπικα λογω τιμης θα τον προτιμησω (...αν λεμε) και μονον!

Link to comment
Share on other sites

oυτε καν στο photoshop δεν θα ασχληθεις με τετοια ποσοστα παραμορφωσης.

Ακομα και στο 1% παιζει αν θα ασχοληθεις....στο 2% ενδεχεται να το προσεξεις σε καναδυο φωτο (αν περιεχουν ευθειες κατα μηκος-πλατος-διαγωνια του καδρου σου) απο κει πανω θα ειναι πιο εμφανες..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα. Ειμαι εδω και 2 βδομαδες κατοχος μια D90-18-105 kit και ενδιαφερομαι για 2-3 φιλτρακια...Οπωσδηποτε πολωτικο και UV για προστασια και θελω Nd degrade 2-3 stop...Τι εχετε να προτεινεται σε καθε κατηγορια(για Hoya εχω ακουσει και Cokin P system) και απο που τα βρισκω στην Ελλαδιτσα μας. Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.