Jump to content


Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

τι εννοεις να το καψω κ τι να μη δουλευει γτ δε την πιανω τη μεγαλειοτητα σου ω τρισμεγιστε νταμπερ

Ho - Ho - Ho - Ho, Mary christmass

Βάλε ταινία και βάρα 2-3 φλασιές. Πες μας μετά εντυπώσεις :)

Θα βγάλει καπνό από την πρώτη φλασιά. Η ένταση φωτός είναι τόσο μεγάλη που αν βάλεις εμπόδιο μπροστά εγκλωβίζεται μια μεγάλη θερμότητα μέσα στο χώρο της λάμπας.

Μου κάνει εντύπωση πως δεν σου πήγε το μυαλό ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο ούτε και μετά την 1η αναφορά μου.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα κ μου πηγε αλλα ο τροπος σου δε μου αρεσε, απορω που δε πηγε το μυαλο σου... παντως τοσο ευκολα δε πιστευω να καει αλλα οκ το προσαρμοζω, κοιλο χαρτονακι ναχει αποσταση κ ταινια να το κραταει. εχω δωσει απειρα για χαζομαρες αλλα 30$ για αυτο τα θεωρω χαζα...

τελικα το commander θα δουλευει;

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα μεταξύ μας μπορούσαμε να συνεννοηθούμε, τι να πω...

Με το κόλπο που λες δεν ξέρω αν θα δουλέψει σαν Commander, μπορείς να το δοκιμάσεις. Θεωρητικά αυτό της Nikon δεν είναι κάτι το τόσο απλό καθώς (και πάλι θεωρητικά) είναι συγκεκριμένο ώστε να επιτρέπει τα IR

Link to comment
Share on other sites

γτ είπα εγώ δε συνεννοούμαστε? εφώσον ξέρεις κάτι παραπάνω μπορείς να βοηθάς χωρίς ύφος... ακόμα κ αν λέμε κάτι λάθος...

με το χαρτάκι αν ξεφεύγει λίγο φως δουλεύει... αν το καλύψεις όλο και δε βγάζει φως όχι δε δουλεύει τελικά... με εξέπληξε γτ δε πίστευα το στέλνει από τη φλασιά... φυσικά μπορείς να το βάλει Μ 1/128 ή σε ttl -3ev για να μη συνεισφέρει τόσο... ή με κάποια πατέντα να κόβει την ευθεία έξοδο της φλασιάς...

happy new year...

Link to comment
Share on other sites

φωτίζει το commander?

ποτέ δεν παρατήρησα αλλίωση λόγω του commander

θέλει πολύ προστάθεια νομίζω κάτι τέτοιο

παντα -- το εχω το onboard flash σε commander

αλλα σε πολυ κοντινα θεματα , χαλαει λιγο το θεμα

εννοω σκοταδι η με λιγο φωτισμο , που θες να ριξεις το φλας μονο απο ενα σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν ξερω τι εχεις(-ετε) στο μυαλο για πορτραιτα καλυτερη αγορα θεωρειται για αυτο το σκοπο ο 85mm φ1.8.

Το παιχνιδι χροντραινει ακομα περισσοτερο με τον 135 f2 L..φανταζομαι θα εχει και η νικον καποιο παρομοιο φακο.(αν και το εστιακο μηκος ισως γινει εμποδιο σε cropped μηχανη).

Καπου εκει παιζουν και οι macro 90-105mm f2.8 απο ολες τις εταιριες.

Σε cropped μηχανες..παιζουν οι sigma 50-150 f2.8 και τοκινα 50-135 φ2.8 για πορτραιτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε cropped μηχανες..παιζουν οι sigma 50-150 f2.8 και τοκινα 50-135 φ2.8 για πορτραιτα.

Αφού, για πορτραίτα, παίζουν και φακοί 50-150, δεν παίζουν και οι 70-200 f/2.8? [αν όχι, δικαιολόγησε :p]

Link to comment
Share on other sites

εν μέρη θα συμφωνήσω μαζί σου. αν όμως το φλουτάρισμα ειναι αρκετά έντονο δεν σώζεται. θυμαμαι μάλιστα κάτι πειράματα που είχε κάνει παλιότερα ο gomar (νομιζω) που το έδειχναν ξεκάθαρα.

βέβαια περι ορέξεως...αν εσένα σε βολεύει τότε δεν μου πέφτει κανένας λόγος :T:

Link to comment
Share on other sites

στο φλουτάρισμα μετράνε και οι σχετικές αποστάσεις αν είσαι κολλημένος πάνω του με 200mm ναι μπορεί να μην σωθείς

υποθέτω οτι η οξύτητα του φακού είναι που δείχνει το κάτι παραπάνω τα 50mm από μόνα τους δεν μου λένε κάτι.

επίσης όσο πιο πολλά τα mm τόσο πιο επίπεδη η απεικόνιση....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.