Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι ο 18-300 θα κινηθεί κοντά στο 1000αρικο (λίγο πολλά) γι'αυτο έλεγα κάτι σε tamron ή τον 18-200 για κάτι κοντά στα ~500€.

Έχει κανείς εμπειρία από τον tamron 18-270; Σε dpgr κτλ διάβασα ότι για ερασιτεχνική χρήση είναι οκ για μετάβαση απο τον 18-55

Link to comment
Share on other sites

είναι ο APO και έχω τη D3000

Επρεπε να ειχες canon..

Θα στον εδινα φθηνοτερα και τον εχω χρησιμοποιησει αρκετα.:p

Σαν macro δε λεει και πολλα ...εως τιποτα ,σαν τηλεφακος επισης δεν τρελλαινει κοσμο..αλλα αν μεινεις απο 70-200mm (αντε και λιγο ακομα) ειναι αρκετα καλος εως πολυ καλος.

Διαφραγμα ενα στοπ να κλεινεις εισαι οκ σπο το εκαστοτε μεγιστο του.

Πανω απο 200mm θες ενα f8 ..και κοντα στα 300mm απλα παρακαλας να σου βγει "καλυτερη"(πιο βολικη)

ληψη απο την προηγουμενη σε λιγοτερα mm (200ελαχιστα).Εχε και ενα Φ11 ευκαιρο @300mm.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον ταμρον 90μμ μακρο μτχ.. Δε τον δοκίμασα ιδιαίτερα ακόμα, πσκ στο χωριό που θα βγω στη φύση :D

παρατήρησα αρκετά αργό focus. Τον τεσταρα λίγο σε εσωτερικό χώρο μόνο, με όχι πολύ φως.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον ταμρον 90μμ μακρο μτχ.. Δε τον δοκίμασα ιδιαίτερα ακόμα, πσκ στο χωριό που θα βγω στη φύση :D

παρατήρησα αρκετά αργό focus. Τον τεσταρα λίγο σε εσωτερικό χώρο μόνο, με όχι πολύ φως.

Καλοριζικος,ειναι πολυ καλος φακος και οπως συνηθως οι μακρο φακοι εχουν γενικα αργη εστιαση ειδικα στο χαμηλο φωτισμο, κυριως σε ενδιαφερει η σωστη εστιαση εστω και αν ειναι αργη και για μακρο ληψεις απο κοντινες αποστασεις συχνα θα σε βολεψει η χειροκινητη εστιαση και το μπρος πισω της μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να ειχες canon..

Θα στον εδινα φθηνοτερα και τον εχω χρησιμοποιησει αρκετα.:p

Σαν macro δε λεει και πολλα ...εως τιποτα ,σαν τηλεφακος επισης δεν τρελλαινει κοσμο..αλλα αν μεινεις απο 70-200mm (αντε και λιγο ακομα) ειναι αρκετα καλος εως πολυ καλος.

Διαφραγμα ενα στοπ να κλεινεις εισαι οκ σπο το εκαστοτε μεγιστο του.

Πανω απο 200mm θες ενα f8 ..και κοντα στα 300mm απλα παρακαλας να σου βγει "καλυτερη"(πιο βολικη)

ληψη απο την προηγουμενη σε λιγοτερα mm (200ελαχιστα).Εχε και ενα Φ11 ευκαιρο @300mm.

Βασικά είδα κάμποσες φώτο και δεν είναι τίποτα ιδιαιτερο τελικά , καθόλου οξύς και οι μάκρο = ενα blurred γραφικό....

Link to comment
Share on other sites

Ημουν ένα κλικ πριν την αγορα της 3100. Καμια ιδεα για το πότε έρχεται η 3200 ελλαδα/ευρώπη?

EDIT

ΟΚ το βρηκα, τιμουλα στα 600-700€ και διαθεσιμοτητα σε Ευρώπη απο τα τελη απριλιου

source

Έγινε επεξεργασία από Ir4klis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον 28άρη θέλω.. Έκανα μια φωτογράφιση σήμερα (φιλλεληνισμός btw, έχετε ξανακούσει αυτή τη γιορτή..; ) με τον 35άρη 1.8G στη D700. Έχει λίγη βινιέτα στο f5 αλλά δεν ενοχλεί. Θα προτιμούσα να είναι λίγο πιο ευρυγώνιος, στα.. 28mm πχ. Τυχαίο; :p

Sent from my Huawei Ideos X5 1.12.9(ret4rt) using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.