Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

δοκίμασέ την επί τόπου :wall:

Σορρυ για τη χαζη ερώτηση αλλά δεν θα ήθελα να δωσω ενα σκασμό λεφτα, και να πάω σπιτι και να δω το οτιδηποτε.

θα μου το επιτρέψουν ή να το απαιτήσω ντε και καλά??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν χαζή ερώτηση. Απλά αν το είχα φροντίσει κι εγώ, δε θα είχα αγοράσει καινούρια μηχανή, που εδώ και 2 βδομάδες δεν την έχω χρησιμοποιήσει και τελικά δεν ήταν απλώς βρώμικη αλλά είχε πρόβλημα ο αισθητήρας.

λογικά θα στο επιτρέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν χαζή ερώτηση. Απλά αν το είχα φροντίσει κι εγώ, δε θα είχα αγοράσει καινούρια μηχανή, που εδώ και 2 βδομάδες δεν την έχω χρησιμοποιήσει και τελικά δεν ήταν απλώς βρώμικη αλλά είχε πρόβλημα ο αισθητήρας.

λογικά θα στο επιτρέψουν.

οχι ρε συ, καινουρια μηχανη, αμαρτία!

Αυτό είναι που δεν θέλω να πάθω.

@deninho για να το τσεκάρω, αρκει να κλεισω το διαφραγμα (φ16-φ22) σε φωτεινο ουρανο ή με συμβουλευεις να κάνω και τιποτα άλλο???

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, θα ήταν καλό να δοκιμασω εκεινη την ωρα της αγορας, τη μηχανη με τερμα κλειστο διαφραγμα σε φωτεινο ουρανο για να δω αμα πάσχει απο βρομικο σενσορα ή ουτε καν. Αν έχει κατι παω σπιτι και καθαριζω.

Ποια είναι η γνώμη σου???

Εννοείται ότι θα την δοκιμάσεις, και δεν νομίζω να σου πουν κάτι. Προσωπικά πάντα πριν αγοράσω κάτι περνάει από έλεγχο και μέχρι τώρα ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα σε κάποια κατάστημα.

Κοιτα, θέμα σαν του Διονύση θεωρώ πως ειναι απίθανο να σου βγάλει. Έτσι κι αλλιώς το θεμα που ανέφερα στην εν λόγω μηχανή εμφανίζεται μετά από κάποια χρήση και συνήθως φεύγει μόνο του.

Αλλά σε κάθε περίπτωση ειναι απαραίτητα να την δοκιμάσεις λεπτομερώς πριν δώσεις χρήματα και φύγεις.

edit: μιας και λες οτι θα την πάρεις καινούργια (και με δεδομένο πως η γκαντεμιά του Διονύση ειναι μοναδική) το θεωρώ περιττό να τσεκάρεις για σκόνη κλπ στον αισθητήρα (φυσικά κάντο γιατι δε χάνεις και τιποτα). Καλύτερανα τσεκάρεις ότι όλες οι λειτουργίες ειναι οκ και δεν έχεις κάποιο θέμα με front/back focus που ειναι και από τα βασικότερα.

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα την δοκιμάσεις, και δεν νομίζω να σου πουν κάτι. Προσωπικά πάντα πριν αγοράσω κάτι περνάει από έλεγχο και μέχρι τώρα ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα σε κάποια κατάστημα.

Κοιτα, θέμα σαν του Διονύση θεωρώ πως ειναι απίθανο να σου βγάλει. Έτσι κι αλλιώς το θεμα που ανέφερα στην εν λόγω μηχανή εμφανίζεται μετά από κάποια χρήση και συνήθως φεύγει μόνο του.

Αλλά σε κάθε περίπτωση ειναι απαραίτητα να την δοκιμάσεις λεπτομερώς πριν δώσεις χρήματα και φύγεις.

edit: μιας και λες οτι θα την πάρεις καινούργια (και με δεδομένο πως η γκαντεμιά του Διονύση ειναι μοναδική) το θεωρώ περιττό να τσεκάρεις για σκόνη κλπ στον αισθητήρα (φυσικά κάντο γιατι δε χάνεις και τιποτα). Καλύτερανα τσεκάρεις ότι όλες οι λειτουργίες ειναι οκ και δεν έχεις κάποιο θέμα με front/back focus που ειναι και από τα βασικότερα.

Το back/front focus δεν είναι λίγο δύσκολο να το δεις στο κατάστημα; Πως να τσεκάρει κάτι τέτοιο σε συνθήκες καταστήματος;;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς κάλλιστα να έχεις ένα φακό μαζί σου ή να ζητήσεις εκεί να σου δώσουν έναν και να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις. εγώ μια φορα που είχαμε πάει με ένα φίλο να δοκιμάσει μια D3s είχα πάρει το λαπτοπ μαζί ;)

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

μπορείς κάλλιστα να έχεις ένα φακό μαζί σου ή να ζητήσεις εκεί να σου δώσουν έναν και να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις. εγώ μια φορα που είχαμε πάει με ένα φίλο να δοκιμάσει μια D3s είχα πάρει το λαπτοπ μαζί ;)

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION] μίλησα σήμερα με το κατάστημα με το καταστημα που έχω σκοπό να πάρω την d600, και τους ρώτησα αν μπορώ να δοκιμάσω τη μηχανή.

Η απάντηση ήταν, ότι τα κουτιά είναι σφραγισμένα, αλλα εφόσον την πληρώσω, μπορω να δοκιμάσω επιτόπου εκεί ότι θέλω.

Το θέμα είναι όμως, οτι ''οκ'' πληρώνω και ανοίγω τη συσκευασία, την δοκιμάζω και βλέπω ότι έχει κάποιο θεματάκι, είτε με front/back focus είτε με βρώμικο σένσορα παραπανω απ'ότι πρέπει.

Τι κάνω σ'αυτή την περίπτωση???

σόρρυ αν σας έχω πρήξει αλλα μη βρεθώ προ εκπλήξεων.

Link to comment
Share on other sites

Αν, λέμε αν, πέσεις σε αυτή την περίπτωση, τότε δεν παραλαμβάνεις τη μηχανή που έχει θέμα και ζητάς άλλη. Το κατάστημα στέλνει τη μηχανή πίσω και όλοι ειναι ευχαριστημενοι.

Βέβαια μιλάμε για το 0.001% οποτε δεν ειναι ανάγκη να ανησυχείς τόσο πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα αυτό από αμαζόνιο

20130429133655.jpg

20130429133642.jpg

Το αν κάνει δουλειά θα το μάθουμε σύντομα.. μες στο πάσχα.

Επειδή τώρα τελευταία που έμεινα άνεργος, ξανάπιασα τη φωτογραφική, έχει κανείς να μου πει ένα σετάκι να παραγγείλω μπαταρίες και φορτιστή με link?

Eneloop?

Link to comment
Share on other sites

Merci.

Κάπου στο 25άρι πήγε μαζί με το βέλκρο που δένει πάνω στο φλας.

Έχω δει πάρα πολλούς να χρησιμοποιούν αντίστοιχο.. Είτε αυτοσχέδιο με λευκές κόλλες χαρτί είτε "αγοραστό"..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα αυτοσχέδιο από λευκό χαρτόνι.

Πάρε eneloop και για φορτιστή προτείνω τον La Crosse Technology BC-700

[ame=http://www.amazon.co.uk/AccuCell-BC-700-intelligent-Battery-Charger/dp/B004X4OZYG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1367265963&sr=8-1&keywords=La+Crosse+Technology+BC-700]AccuCell BC-700 / 9 in 1 intelligent Battery Charger[/ame]

Αυτό κάνει μαζί με ένα πακετάκι eneloop AA που έχει από κάτω?

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα, εβλεπα τωρα ενα battery grip στα 50 ευρω. πιστευεται οτι αξιζει? η μονο για εππαγγελματιες?

για τις δικές μου ανάγκες αξίζει με τα χίλια. εξαρτάται τι θέλεις και τι εξοπλισμό/χερια έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις, δεν νομίζω οτι έχει να κανει με το αν είσαι επαγγελματίας ή όχι.

Αν τραβας συχνά σε portrait, και θες την extra μπαταρία συν ίσως το πιο βολικό πιάσιμο της φωτογραφικης (αν έχεις μεγάλα χέρια πχ), λογικά θα σε βολέψει.

Κάποιους άλλους το extra βάρος τους ενοχλεί.

Επίσης στα 50€ δεν νομίζω να είναι το original grip. Μόνο απομιμίσεις έχω δει σε αυτές τις τιμές.

Σκέφτομαι και γω να πάρω για την D7000 αλλά είναι πανάκριβο το άτιμο.

Το έχει κανείς να μου πει καμια γνώμη?

Για πείτε και οι υπόλοιποι, χρησιμοποιείτε grip?

Edit: Αυτό που λεει ο haya. Με πρόλαβε. :p

Link to comment
Share on other sites

AccuCell BC-700 / 9 in 1 intelligent Battery Charger

Αυτό κάνει μαζί με ένα πακετάκι eneloop AA που έχει από κάτω?

Βγαίνει με κάμποσα ονόματα, μοιάζει να είναι το ίδιο. Ψάχτο όμως λίγο, εγώ έχω δει review (και έχει και ένας γνωστός) το La Crosse.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.