Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

για την εταιρια λες?

με το service μιλησα μονο και μου είπαν να μιλησω με το καταστημα επειδη ειναι πολυ προσφατη αγορα!

κατσε να παρω και την εταιρια να δω τι θα μου πουν κι εκει!

Για την ιστορία και μόνο θα σας περιγραψω το περιστατικο που μου ετυχε για να εχετε κι εσεις το νου σας!

Υστερα απο ενα καρο τηλεφωνηματα στο καταστημα και την εταιρια, ρίχνοντας με, ο ενας στον αλλον, χωρις κανενας να μου δίνει λυση, και περιμενοντας ενα τηλεφωνο που ποτε δε χτυπουσε, αγανακτησα να παρω και γω αλλα μετρα!

κανενας δε μπορουσε να κανει τιποτα, το καταστημα που ελεγε οτι η εταιρια δεν τους καλυπτει την αντικατασταση και συνεπως δεν μπορει να μου το αντικαταστησει, η εταιρια απ' την αλλη μου ελεγε να μιλησω με το service.

To θεμα ειναι οτι, για ενα προιον προβληματικο απ 'το εργοστασιο και αγορα μολις μιας εβρομαδας, αρνιομουν πεισματικα να μπλεξω με το service. Αντικατασταση ΔΕΝ μου εκαναν. Οσπου σε ενα τηλεφωνημα απο τα πολλα βγηκα εκτος εαυτου, αφησα τον ευγενικο μου χαρακτηρα στην ακρη, και αρχισαμε τα μπινελικια, οσπου στο τελος, του λεω να περιμενει μια καταγγελια μου στη γενικη γραμματεια καταναλωτη, καθως ηταν υποχρεωση τους η αντικατασταση του προιοντος!

Ως δια μαγειας, μεσα σε 5 λεπτα με ειχε παρει καποιος υπευθυνος απ την εταιρια, απολογουμενος για την κατασταση και βεβαιωνοντας με πτι θα επιμεληθει ο ιδιος να στειλει στο καταστημα που αγορασα τη μηχανη, ενα νεο φορτιστη προς αντικατασταση!

Ξαφνικα μεσα στο επομενο ακριβως 5λεπτο με παιρνει ο καταστηματαρχης πουλωντας κι αυτος τη δικη του ιστορια, και μου λεει οτι θα με εξυπηρετησει τελικα!

Εν τελει πηγα στο καταστημα, πηρα το νεο φορτιστη και ολα καλα!

Τα συμπερασματα δικα σας!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να πάρω μία φηφιακή της πλάκας μιας και η p&s που έχω είναι 8ετίας. Βγήκα με αυτή από το μαγαζί.

1j1-8522.jpg

200€

Νταξ, πλέον ο μόνος λόγος να πάρεις p&s είναι το μέγεθος.

Έπαιξα λίγο μαζί της, πιστεύω ότι τα αξίζει χαλαρά τα 2 κατοστάρικα. Γρήγορη μου φάνηκε, καλη οθόνη, περιέργως καλές φωτογραφίες για τέτοιο sensor (το μποκεεεεχ λόγω sensor θέλει λίγο περισσότερη προσπάθεια από τους APSC - 4/3). To video είναι αξέσιο αλλά στα 30fps θέλει 3ποδο, ο ήχος γτπ καβάλα όμως, 0 wind filter και δεν έχει mic υποδοχή όπως η v1.

Πολύ ευχαριστημένος για πρώτη ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάνεις στην Πεύκη και τα πέριξ (μαρούσι Κηφισιά Λυκόβρυση ηράκλειο), που να μπορεί να μου δανείσει κάποιον ff φακό για το μεσημέρι της Κυριακής; σε φυσιολογικά mm (π.χ. και απλός 50αρης μου κάνει, υποθέτω).

Με υποχρεώνουν να πάω σε κάτι βαφτίσια, που νονά θα είναι η αδερφή μου, και λέω να εκμεταλλευτώ το γεγονός να βγάλω καμιά φωτογραφία :p. Με τον 70-200 δε νομίζω να κάνω δουλειά, οπότε θα ήμουν υπόχρεος.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

εχει κινητο μερος που εκτεινετε πισω απο το φακο?

Γυρνα τα δαχτυλιδια ζουμ και φοκους...αν δεν βλεπεις τιποτα να πεταγεται απο πισω ..τοτε δεν διατρεχεις κανενα κινδυνο.

Ταμρον 17-50 -που οκ...δεν ειναι 17-70- μια χαρα επαιζε ..αλλα με μονιμα κυκλο..ματοκυαλι-movie style σε ολο το ευρος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάνεις στην Πεύκη και τα πέριξ (μαρούσι Κηφισιά Λυκόβρυση ηράκλειο), που να μπορεί να μου δανείσει κάποιον ff φακό για το μεσημέρι της Κυριακής; σε φυσιολογικά mm (π.χ. και απλός 50αρης μου κάνει, υποθέτω).

Με υποχρεώνουν να πάω σε κάτι βαφτίσια, που νονά θα είναι η αδερφή μου, και λέω να εκμεταλλευτώ το γεγονός να βγάλω καμιά φωτογραφία :p. Με τον 70-200 δε νομίζω να κάνω δουλειά, οπότε θα ήμουν υπόχρεος.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Θες τον 24-105 μου ??

Έχω βγάλει πολλές φορές σε εκκλησίες κλπ.

Iso 2500 και είσαι κομπλέ

Έχω και τον Fisheye 16μμ άμα σου κάνει !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες. Χτες προσπαθησα να βγαλω εναν πολυ ωραιο τρουλο εκκλησιας, αλλα δυστυχως ο τριποδας (Manfrotto) και η βαση που εχω, δεν το επιτρεπουν. Τι λυση υπαρχει ωστε ο φακος, να κοιταει εντελως προς τα επανω ???((αυτο νομιζω εχω TRIMAN CAMERA TRIPOD))

Link to comment
Share on other sites

H Sony NEX-6 πως σας φαινεται σαν επιλογη απο mirrorless?

Στο ψαξιμο που εχω κανει μεχρι τωρα σε πολλα μοντελα μου φαινεται σαν το καλυτερο "πακετο" σε αυτην την τιμη (την βρισκεις 830 ευρω μαζι με μεταφορικα απο ebay.co.uk)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..να ρωτήσω αξίζει η αγορά της Olympus E-1 με φακό zuiko Digital 40-150 f4-5.6 μτχ?

η να δώσω κάτι παραπάνω και να στραφώ απευθείας σε Canon EOS 1100D - Nikon D3100?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κοίτα για πρώτη μηχανή θα σε ζορίσει όχι απλά πολύ και ο 40 150 δεν είναι και τίποτα ίδιαίτερο. Βέβαια αν θες να παίξεις με Manual φακούς go αλλά να είσαι προετοιεσμάνος για πολύ σταθερό χέρι και φυσικά μη περιμένεις να δεις τίποτα στην οθόνη της.

Στα 300 μτχ παίζει δ90 canon 500d -550d-40d οπότε για μένα πήγαινε σε κάτι τέτοιο...

(αν είσαι Αθήνα και μπορούμε να βρεθούμε να σου δώσω να δεις τη ε1 για λίγο)

Link to comment
Share on other sites

ξεχνάω την E1 αν είναι.

Θα ψάξω μήπως βρω κάτι σε μτχ για αρχή με ταβάνι τα 300 και αν είναι value for money και μετά αν δεν θα πάω απευθείας για αγορά καινούργιας Nikon D3100

Έγινε επεξεργασία από THANOSJ3
Link to comment
Share on other sites

Για μτχ πολυ καλο μοντελακι ειναι η nikon d5100.

Την 3100 καλυτερα να την αφησεις..Ο αισθητηρας της ειναι αρκετα παλιος και δε προσφερει τιποτα απο οσα προσφερουν οι νεοι νικον.

Για καινουρια..ta 100E παραπανω θεωρω τα αξιζει η 3200.

Εναλλακτικα βρισκεις την 5100 που ειναι παλια -μπορεις να τη βρεις σε καλη τιμη μτχ ..αν τη δινει κανει- και σχετικα νεα απο αποψης αισθητηρα..(σε σχεση δλδ με την 3100)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά τσάντα για mirrorless (nikon 1) μικρή σε λογική τιμή έχει βρει κανείς; Μόνο για slr βρίσκω που είναι τεράστιες...Ψάχνω καμιά "μικρούλα" χωρίς θήκη για έξτρα φακούς κτλ, κατά προτίμηση με shoulder strap.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.