Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

H μπαλα ειναι abibas..ή adidas?

Αν ειναι το πρωτο..δικαιωματα το 1ο κλικ της μηχανης πρεπει να ειναι αντιστοιχο με αυτη τη φωτο.

images?q=tbn:ANd9GcSXNQCLeFXaClNH4WNH05TqvuyCx3J-dxR9El2ih4UYq7GyeFmg6A

ΠΕρι φακου ..απο τον "3" μαλλον λειπει μονο το is...

To ευρος δεν νομιζω να κανει αναγκαια τη χρηση για is..αλλα και παλι αυτο ειναι στην κριση του φωτογραφου τη συγκεκριμενη φαση που φωτογραφιζει.

Παρε τον is και κρατα το 50ευρω για κατι καλυτερο...η παρε τον is για οταν θα χρειαζεσαι μια σταθερη ληψη στο 1/10...:p

Link to comment
Share on other sites

@ΝTG Γενικά τι είναι καλύτερο βρε παίδι μου, όσο η διαφορά δεν είναι 50 είναι 22 ευρω!

Τα έχουν κάνει σκατά με τις προσφορές όλα τα μαγαζιά και άλλα καταλαβαίνεις άλλα κάνεις..

Η τιμή είναι 314 για τον ΙΙΙ και 337 για το άλλο..

Και στο άλλο σου δίνουν

4GB SD Sandisk

Τσαντούλα..

[ame]http://www.amazon.co.uk/Canon-0036X519-Gadget-Bag-300EG/dp/B0089XNSEA[/ame]

Adidas Tango 12 - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Παρε τα δωρα..(που αν καταλαβα καλα πανε με το is):p

Και τσαντουλα και μνημη αλλα και η μπαλα ειναι πιο σημαντικα (λολ) απο το ανωθεν διλλημα.

Δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο..φωτογραφιες θα βγαζεις..

Οι φακοι κανουν πανω κατω ενα 100αρικο.Tτι περιμενεις να κανεις με τον αλλον παραπανω περα απο το is.Για αυτα που προσφερουν μια χαρα ειναι ..

Εξοικειωσου με ορολογιες ,καδραρισμα και λοιπες εννοιες γυρω απο το πως να βελτιωθεις εσυ φωτογραφικα και o εξοπλισμος θα ερθει με το καιρο οταν και οποτε το θελησεις.

Το μονο ευκολο ειναι να αλλαζεις εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για ultra wide φακο 14 εως 16 μμ για landscape φωτος. Κατι σχετικα οικονομικο.

Χρηση κυριως σε τριποδο.

Τι εχετε να μου προτεινετε?

samyang 14mm 2.8

Αν και επειδή φαντάζομαι θα τον χρησιμοποιήσεις σε DX μηχανή μπορείς να πάρεις και τον 8mm

Link to comment
Share on other sites

Η Samyang όπου να'ναι θα κυκλοφορήσει (μπορεί και να κυκλοφορεί ήδη) ένα φακό 16mm f/2. Αν δεν βιάζεσαι την αγορά, περίμενε να δεις τι θα λέει αυτός, που είναι και λίγο πιο φωτεινός.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά αξίζει τα λεφτά του. ειναι πολύ τίμια λύση.

Με τον 14-24 δεν έχει κανενα νόημα να το συγκρινεις. Και μόνο λόγω κόστους να το δεις δηλαδή ειναι σε τελείως άλλη κατηγορία και δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η Samyang όπου να'ναι θα κυκλοφορήσει (μπορεί και να κυκλοφορεί ήδη) ένα φακό 16mm f/2. Αν δεν βιάζεσαι την αγορά, περίμενε να δεις τι θα λέει αυτός, που είναι και λίγο πιο φωτεινός.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Φιλαράκι να διαβάζεις καλύτερα. Είναι μόνο για κροπ αισθητήρες.

Τι γνωριζετε για το samyang 14 mm f2/8 ???

Αξιζει τα λεφτα του?

Συγκρητικα με ποιο ακριβους φακους (π.χ. Nikon 14-24) τι εχει να ζηλεψει?

destortion, IQ πως τα παει?

Ο GoMaR μου έλεγε ότι δε βρίσκει κάτι αρνητικό και ότι είναι ικανοποιημένος. Παρόμοια σχόλια έχω διαβάσει σε όλο το νετ.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωριζετε για το samyang 14 mm f2/8 ???

Αξιζει τα λεφτα του?

Συγκρητικα με ποιο ακριβους φακους (π.χ. Nikon 14-24) τι εχει να ζηλεψει?

destortion, IQ πως τα παει?

ποιοτικα συγκρινεται ανετα..το θεμα του distortion ειναι θεμα (αλλα αυτο με 2 κλικς διορθωνεται πλεον)και οτι δεν ειναι ζοομ.

απο εκει και περα κρινεις εσυ τις τσεπες σου.ο ενας εχει 350 και ο αλλος 1500

δες παραπανω την διαφορα που εχω πει για αυτο τον φακο ομως..

Link to comment
Share on other sites

http://www.kenrockwell.com/tech/samyang/14mm-f28/D3S_9250-1200.jpg

http://www.ephotozine.com/articles/samyang-14mm-f-2-8-ed-as-if-umc-lens-review-19621/images/highres-samyang-ae-14mm-2_1340871729.jpg

οπως βλεπεις υπαρχουν 2..και οι δυο ειναι 14mm οπως και UMC επισης

προτιμας τον κατω. που εχει μεγαλυτερη αποσταση το 3μ εως το απειρο + την ενδειξη της γραμμης

Τον λογο ;

Μη σου στειλω RAW απο τους 2 φακους(μακαρι να εχει ο [MENTION=4655]racer[/MENTION] γτ τα εχω σβησει εγω)Θα παθεις πλακα ποσο καλυτερος ειναι αυτος με την γραμμη.

ΔΕΝ ξερω αν στην κανον εχει UMC και 2 μοντελα..

Ολο το παραπανω αφορα καθαρα την νικον.

απαντησα αλλα δες και το ποστ εδω

εδιτ : και αν θελετε ανεβαζω raw apo d600

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

ποιοτικα συγκρινεται ανετα..το θεμα του distortion ειναι θεμα (αλλα αυτο με 2 κλικς διορθωνεται πλεον)και οτι δεν ειναι ζοομ.

απο εκει και περα κρινεις εσυ τις τσεπες σου.ο ενας εχει 350 και ο αλλος 1500

δες παραπανω την διαφορα που εχω πει για αυτο τον φακο ομως..

Πω πω αστραπη, πριν γραψω ειχες απαντησει!

δε κοιταω καν το 14-24 της nikon, ειναι τελειως εκτος budget.

απλα να αξιζει τα λεφτα του το μεγαλο-μικρο!

Γιατι στα σκρουτζομαγαζα το samyang για pentax, sony εχει 350, ενω για nikon 380??

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.