Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Πηγα να παρω εφεδρικες μπαταριες για το 580 ΕΧ ΙΙ, και ως συνηθως προτιμησα ENELOOP. Ομως ο μαγαζατορας, με απετρεψε να παρω τις 2.400 αντι τις 1.900 Μah, που ηθελα, (4 στο φλας και στο γκριπ αλλες 8), γιατι οπως ειπε, πεταει παραπανω βολτ αν καταλαβα καλα. Και τον ρωτησα τι σχεση εχει το Mah αφου το 1.2Volt παραμενει ιδιο.

Και μου ειπε πως αμα γινει κανενα προβλημα , μη ζηταω ευθυνες :rant::rant::rant:

εγω δε μπορω να καταλαβω δυο πραγματα το πρωτο ειναι γιατι δε βαζεις στο γκριπ τη μπαταρια της 6d +ακομα μια εγω ειχα αγορασει μια εφεδρικη μπαταρια canon για τη 7d κ καμια απο τις 2 δε μου ετυχε να εξαντλιθει ουτε μια φορα ενω ειχα τη μηχανη ωρες αναμενη καθε μερα τις φορτιζα μισογεματες ειναι φοβερα αξιοπιστες σαν μπαταριες

τωρα σχετικα με τις μπαταριες του φλας αγορασες μια μηχανη αρκετα ακριβη κ τωρα ψαχνεσε τοσο με τι χροριτηκοτητα των μπαταριων?

αντε το πολυ πολυ να παρεις αλλες 2 εφεδρικες κ να τις κανεις 6 ετσι κ αλλιως φτηνες ειναι :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Πόσα γαρα είχε πιει όταν το έγραφε;

Explain youself. Προσωπικά όταν το διάβασα (στα γρήγορα ομολογώ) βρήκα ορισμένα ενδιαφέροντα σημεία, τα οποία βέβαια δεν έκατσα να διασταυρώσω

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Explain youself. Προσωπικά όταν το διάβασα (στα γρήγορα ομολογώ) βρήκα ορισμένα ενδιαφέροντα σημεία, τα οποία βέβαια δεν έκατσα να διασταυρώσω

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Το κείμενο είναι ένα από τα πιο ηλίθια κείμενα που έχω διαβάσει ποτέ. Για πες τι το ενδιαφέρον βρήκες; :p

Ας ποστάρουμε και κάτι αξιόλογο..

[ame=http://vimeo.com/88025371]Romeo No.3: Blackmagic Production Camera 4K on Vimeo[/ame]

Link to comment
Share on other sites

εγω δε μπορω να καταλαβω δυο πραγματα το πρωτο ειναι γιατι δε βαζεις στο γκριπ τη μπαταρια της 6d +ακομα μια εγω ειχα αγορασει μια εφεδρικη μπαταρια canon για τη 7d κ καμια απο τις 2 δε μου ετυχε να εξαντλιθει ουτε μια φορα ενω ειχα τη μηχανη ωρες αναμενη καθε μερα τις φορτιζα μισογεματες ειναι φοβερα αξιοπιστες σαν μπαταριες

τωρα σχετικα με τις μπαταριες του φλας αγορασες μια μηχανη αρκετα ακριβη κ τωρα ψαχνεσε τοσο με τι χροριτηκοτητα των μπαταριων?

αντε το πολυ πολυ να παρεις αλλες 2 εφεδρικες κ να τις κανεις 6 ετσι κ αλλιως φτηνες ειναι :boxed:

Η αυθεντικη της 6D, και μια ακομα ιδια στο Battery grip που εβαλα(και αυτο αυθεντικο), φυσικα και εχουν φοβερη αυτονομια. Μπορεις για πλακα να βγαλεις 1500 φωτο. Ομως, αν εχεις ανοικτο το GPS (αν χρειαζεται), η δουλευεις το WIFI το οποιο πραγματικα σου λυνει τα χερια, οταν θες να βγαλεις καποιες ληψεις, με γωνια δυσκολη που δεν βλεπεις το τι τραβας, αρα εχεις συνδεσει το Iphone, τοτε οντως η μπαταρια πεφτει

Εν τελη εβαλα παντου 2400, και σε μηχανη, και σε γκριπ, και σε φλας, και στο CP E4, και ησυχασα

:innocent:

Link to comment
Share on other sites

επιδη κ η 7d εχει την ιδια μπαταρια υποθετω οτι δεν το υπολογισαν αυτο οτι θα λειτουργει κ επιπλεον το gps κ το wifi εγω παντως ειμαι πιο ολιγαρκης κ περιοριζομαι μονο στις φωτογραφιες... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι παραεισαι απαιτητικος..

εμενα αυτο που με ενοχλησε λιγο ειναι οτι εχουν κανει γυαλιστερη την οθονη στη πλατη της μηχανης κ οταν εχει ηλιο γινετε καθρεφτης κ στη κροατια που ειχε μεγαλη ηλιοφανεια οταν πηγα δεν εβλεπα τη μυτη μου αφου γυαλιζε η οθονη κ υπερφωτισα λιγο τις φωτογραφιες κ καπιες τις εκαψα αφου δε μπορουσα να δω καλα τι ειχα τραβηξει... :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι απαιτητικος βρε συ.

Ας το χρεωναν και λιγο παραπανω.

Η 6D είναι πολυ καλη για τα λεφτα της. Το να στοιχιζε 50-80 Ευρω παραπανω, δεν νομιζω να ητανε κακο.

Παρα πολυ κοσμο βολευει στη τελικη.

Και γιατι παρακαλω να το εχουν οι μικρες της σειρας και οχι οι μεγαλες???

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το εβρισκα πιο χρησιμο η οθονη να ηταν ματ κ μεγαλυτερη

V3 LCD Viewfinder X2 8 Extender Magnifier Loupe View Finder for Canon 600D 6d | eBay

Το θέμα με τις μη σπαστές οθόνες είναι όντως ηλίθιο.

Θα έπρεπε να είχανε βάλει σπαστές και στις μεγάλες, εκτός και αν όποιος θέλει να βαρέσει από περίεργες γωνίες ψηλά ή ακόμα χειρότερα χαμηλά θα πρέπει να κουβαλάει laptop ή να αγοράσει 10 σετ μπαταρίες να πάρει iphone ή android κινητό για να χρησιμοποιεί το remote control κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.