Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Καινουργια αγορα για την alpha μου!

 

 

Καλοδούλευτος!! Έχω τον 19αρη στην e-pm2 και είναι μια χαρά για τα λεφτά του  :T:

 

Το μόνο σπαστικό για μένα είναι η ευαισθησία του δαχτυλιδιού αν έχεις τη μηχανή σε single af+manual. Με το που το ακουμπήσεις λίγο μπαίνει σε manual εστίαση...

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έχω ή auto ή manual οπότε δεν θα έχω θέμα.

Σκέφτομαι να δώσω τώρα τον φακό του κιτ, και να πάω σε κάποιον manual macro γύρω στα 90mm και νομίζω είμαι κομπλε

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω πεθάνει από τα γέλια...δε μπορώ...

 

Έχω ένα από τα τριποδάκια της πλάκας

 

1A2hL6h.jpg

 

εδώ και 7+ χρόνια, έχει φάει μιλάμε τρελή χρήση.

 

Ε, σήμερα εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι....

 

KcRDDmx.jpg

 

επεκτείνεται....

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Κάτοχος και εγώ της Sony A5100 με ενδιαφέρει κάποιος άλλος φακός. Αυτή τη στιγμή είμαι με το φακό του kit.

 

Η κύρια χρήση του θα είναι φωτογραφίες πορτρέτων και τοπίων, έχετε κάτι να μου προτείνετε?

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Κάτοχος και εγώ της Sony A5100 με ενδιαφέρει κάποιος άλλος φακός. Αυτή τη στιγμή είμαι με το φακό του kit.

 

Η κύρια χρήση του θα είναι φωτογραφίες πορτρέτων και τοπίων, έχετε κάτι να μου προτείνετε?

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

Οπως επσης εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις καποιον manual φακο με ανταπτορα.

Εγω απο τον sigma 30mm ειμαι απολυτα ευχαριστημενος

 

Και εδω ειναι ενα δειγμα απο δικες μου φωτογραφιες,με τον sony του kit και τον sigma,

στα 30mm,και την ιδια αποσταση,για να δω τη διαφορα τους.

 

 

post-60450-0-26162000-1447928771_thumb.j

 

Δεν χρειαζεται να βαλω ποιος ειναι ποιος...

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Όποτε αν πάω σε κάτι τέτοιο με καλύπτει για πορτρέτα και τοπία.

 

http://www.skroutz.gr/s/3829137/Sigma-30mm-F2-8-DN-Sony-E-mount.html

 

Επίσης δεν χρειάζεται κάποιο επιπλέον adaptor, είναι plug and play.

Έγινε επεξεργασία από thanoolhs
Link to comment
Share on other sites

Για πορτρετα νομίζω ότι ο 30 είναι κοντός και μακρύς για τοπια.

Για πορτρετα θες κάτι κοντά στο 50 και πιο μακρύ και πιο wide πχ κάπου ανάμεσα σε 10-18 για τόπος.

Οχι ότι δε γίνεται αλλά στη πρώτη περίπτωσή πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο θέμα ενώ στα τόπια μάλλον θα σε περιορίσει λ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε τυχαία το μάτι μου σήμερα το πρωί πάνω σε αυτή την προσφορά: http://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=8899

 

Έχει κανείς άποψη για τη μηχανή και το φακό ;

Για τα λεφτα που εχει ειναι πολυ καλη. Λειτουργικη να ειναι ...και να εχει καποια υποτιθεμενη εγγυηση να μη ψοφησει πχ στο 6μηνο.

Κυριως για τα λεφτα μιλαω.

Η μηχανη ειναι παλια ,τα 10mpx εσενα προσωπικα δε προκειται να σε εντυπωσιασουν. Θα εντυπωσιαστεις λιγο απο το οτι μπορεις να ανεβεις σε iso , και επισης θα εντυπωσιαστεις αρνητικα ομως απο το ποσο μεγαλος ειναι ο φακος ο οποιος ειναι αντιστοιχος με 27-270mm για τον οποιο δεν χρειαζεται να επεκταθω. Ειναι η "αδυναμια" μου οι ultra zoom.

Χανεις απο το υποτιθεμενο "pocketable" προφανως το οποιο απλα δεν υπαρχει με αυτο το φακο.

To καλο ειναι οτι μπορεις με αντιστοιχη μοντουρα-adaptor να βαλεις οτι φακο κυκλοφορει ..ακομα και nikοn f..χωρις να σημαινει οτι πρεπει κιολας :p

Eκτος αν εισαι ο πετρος και θες να δοκιμασεις τον 300αρι (χ2,7).

Καλυτερη λυση ειναι o 18.5mm φ1.8 στη φυσικη του μοντουρα να εχεις και το phase detect και το διαφραγμα και το κλειστρο με το μερος σου...που και παλι παιζει αν αξιζει γιατι πλησιαζεις σε λεφτα καινουριας epm2 που ειναι καλυτερη.(αν και παλι δεν θα ηθελα τον kit φακο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτα που εχει ειναι πολυ καλη. Λειτουργικη να ειναι ...και να εχει καποια υποτιθεμενη εγγυηση να μη ψοφησει πχ στο 6μηνο.

Κυριως για τα λεφτα μιλαω.

Η μηχανη ειναι παλια ,τα 10mpx εσενα προσωπικα δε προκειται να σε εντυπωσιασουν. Θα εντυπωσιαστεις λιγο απο το οτι μπορεις να ανεβεις σε iso , και επισης θα εντυπωσιαστεις αρνητικα ομως απο το ποσο μεγαλος ειναι ο φακος ο οποιος ειναι αντιστοιχος με 27-270mm για τον οποιο δεν χρειαζεται να επεκταθω. Ειναι η "αδυναμια" μου οι ultra zoom.

Χανεις απο το υποτιθεμενο "pocketable" προφανως το οποιο απλα δεν υπαρχει με αυτο το φακο.

To καλο ειναι οτι μπορεις με αντιστοιχη μοντουρα-adaptor να βαλεις οτι φακο κυκλοφορει ..ακομα και nikοn f..χωρις να σημαινει οτι πρεπει κιολας [emoji14]

Eκτος αν εισαι ο πετρος και θες να δοκιμασεις τον 300αρι (χ2,7).

Καλυτερη λυση ειναι o 18.5mm φ1.8 στη φυσικη του μοντουρα να εχεις και το phase detect και το διαφραγμα και το κλειστρο με το μερος σου...που και παλι παιζει αν αξιζει γιατι πλησιαζεις σε λεφτα καινουριας epm2 που ειναι καλυτερη.(αν και παλι δεν θα ηθελα τον kit φακο).

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά, εννοείται ότι δεν τη σκέφτομαι για εμένα αλλά για δώρο. Γενικά είναι καλή περίπτωση απ ότι διάβασα κι εγώ ειδικά για απλή χρήση. Στην ίδια τιμή, πάλι ο Παπαδάκης έχει την ίδια με 30-110 φακό (καινούργια) οπότε αν γίνει αγορά μάλλον αυτή θα είναι η "εκλεκτή"
Link to comment
Share on other sites

Λολ, ναι μπας και γλυτώσει τη μήνυση από την εφορία αρχαιοτητων :hehe:

 

@PetrosD, Τα μισα να μου λεγε.

 

Παντως, D750 στα 1500. Νοτ μπαντ. Μονο η ακυρη ανακλινομενη οθονη με χαλαει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.