Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Λολ, ναι μπας και γλυτώσει τη μήνυση από την εφορία αρχαιοτητων :hehe:

 

oohburn.gif?w=625

 

@PetrosD, Τα μισα να μου λεγε.

 

Παντως, D750 στα 1500. Νοτ μπαντ. Μονο η ακυρη ανακλινομενη οθονη με χαλαει.

 

Καθόλου bad. Από τα καλύτερα VFM μαζί με Sony a7 @ 800 ή πόσο έχει πέσει. Κάπου την είδα και 999 με κιτ φακό και 100€ cashback.

Έγινε επεξεργασία από racer
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά, εννοείται ότι δεν τη σκέφτομαι για εμένα αλλά για δώρο. Γενικά είναι καλή περίπτωση απ ότι διάβασα κι εγώ ειδικά για απλή χρήση. Στην ίδια τιμή, πάλι ο Παπαδάκης έχει την ίδια με 30-110 φακό (καινούργια) οπότε αν γίνει αγορά μάλλον αυτή θα είναι η "εκλεκτή"

 

Χ€σε την άσπρη. Πάρε την μαύρη με τον 10-100mm στα ίδια φράγκα.

 

Ή άμα θες να την βγάλεις πιο φτηνά, πάρε πάλι το κιτ με τον 10-100, παίρνω εγώ το φακό και σου δίνω έναν 10-30 (~800κλικς) και κάνα 30ρι :p

 

Ε, καλή είναι για τα $ αλλά φακοί γιοκ. Ο αντάπτορας πολλα $, παίζει dumb adapter τσαμπέ (~20ρι, παίρνει και τους παλιούς minolta MD) αλλά μόνο manual και πρέπει να μαντέψεις το exposure (+ το zoom στο focus το έχουν απενεργοποιήσει οι απατεώνες). Απλά μη περιμένεις πάνω απο iso 800, indoors μεσημέρι βγάζω τρίποδο...  

 

edit:

 

Εντωμεταξύ οι τιμές του δε βγάζουν νόημα, έχει τον φακό ΠΟΛΥ πιο ακριβά από το κιτ..που έχει τον φακό...

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

1 ιντσα αισθητηρα εχει.

Δε λεω ..δεν ειναι FF αλλα για 130€ απεχει χιλιομετρα απο οτιδηποτε κυκλοφορει μεχρι 300€.

y.g

H ξ4 εχει 18μπχ στη μια ιντσα. Εχει περισσοτερη πληροφορια αλλα και περισσοτερο θορυβο απο οτι η j2. Και αν δεν με απατουν τα μαθηματικα μου εχει τον διπλασιο.(ενα στοπ διαφορα..οτι θορυβος σε ενοχλει στα 160 ο ιδιος θα ειναι στα 320 στην j2)

Link to comment
Share on other sites

€100+ για fluid κεφαλή; Πφφφφφ, DIY, το "ρουλεμάν" από σκληρό δίσκο, 2 ξύλα, ξυλόκολα, 15 λεπτά.

 

 

https://youtu.be/oR8U5GwYEaE

 

 

Αλλά είναι τόσο γκέτο, που ακομα και γω ντρέπομαι να το δείξω :p.

 

BTW, J1, 1600iso, τέρμα ανοιχτό (f3.6), το μεγαλύτερο shutter που μπορείς να επιλέξεις στο βίντεο (1/60), με όλα τα φώτα αναμένα (2x led ~80W +fluor ~60W). Καλή η μηχανή αλλά θέλει φως. Και γω πρέπει να κόψω τους καφέδες, ότι κολλήματα βλέπετε είναι των χεριών μου και όχι του "rig".

 

Link to comment
Share on other sites

€100+ για fluid κεφαλή; Πφφφφφ, DIY, το "ρουλεμάν" από σκληρό δίσκο, 2 ξύλα, ξυλόκολα, 15 λεπτά.

 

 

https://youtu.be/oR8U5GwYEaE

 

 

Αλλά είναι τόσο γκέτο, που ακομα και γω ντρέπομαι να το δείξω :p.

 

BTW, J1, 1600iso, τέρμα ανοιχτό (f3.6), το μεγαλύτερο shutter που μπορείς να επιλέξεις στο βίντεο (1/60), με όλα τα φώτα αναμένα (2x led ~80W +fluor ~60W). Καλή η μηχανή αλλά θέλει φως. Και γω πρέπει να κόψω τους καφέδες, ότι κολλήματα βλέπετε είναι των χεριών μου και όχι του "rig".

 

 

Τί δεν έχω καταλάβει; Τί έφτιαξες; Δείξε μας!!!

 

Και εγώ κοιταγα να φτιάξω κάποιο gimball κάπως έτσι, diy, αλλά δεν είχα βρει κάτι που να αξίζει...

 

Αν δεν κάνω λάθος gimball είναι τα παρακάτω. Για τί πράμα λέτε εσεις;

 

480xNxSidekick_MBU5032_IJFR-1.jpg.pagesp

 

448xNxGimbal-up-DSCN2096-1.jpg.pagespeed

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Τί δεν έχω καταλάβει; Τί έφτιαξες; Δείξε μας!!!

 

 

 

Κεφαλή ρε συ για τρίποδο. Για να κάνεις smooth pans θες fluid κεφαλή που πάει πολλά $. Ξύλωσα το μηχανισμό/ρουλεμάν από ένα χαλασμένο δίσκο και ήθελα να δω άμα μπορεί να κάνει δουλειά. Για να μη κάθομαι όμως και χαλάω το χρόνο μου τσάμπα, ήθελα να το δοκιμάσω πρώτα πριν φτιάξω κανονική βάση για το τρίποδο μου. Ε κόλλησα 2-3 ξύλα μαζί να δω άμα σηκώνει τη μηχανή, άμα είναι smooth κτλ.

 

Άμα θες να δεις το έκτρωμα, ορίστε

 

 

EATASL1.jpg

 

 

Για να καταλάβεις αντί να φτιάξω το 1/4" 20 και τη βάση του HDD ρουλεμάν στο σχεδιάγραμμα παρακάτω, ε, έβαλα όλο αυτό το πράμα ;P

 

uXjRbzQ.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cheap style panning

 

 

Δε παίζει με το λάστιχο, το δοκίμασα. Δεν έχει καθόλου τριβή και όσο λεπτό λάστιχο και να βάλω κάνει rubber-banding (γρήγορα-αργά-γρήγορα-αργά). Έχω καβατζώσει ένα 5V μοτεράκι από παλιό CD μπορεί να κάνω καμιά μπινιά άμα αποφασίσω να το κρατήσω επιτραπέζιο και δε το φτιάξω σε τρίποδα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/kingston-sdca3-32gb-32gb-micro-sdhc-uhs-i-u3-with-adapter-p-PER.555753

Πολυ γρηγορη, η δικια μου πιανει καπου στα 85-95ΜΒ/s write.

 

Ωραίος. Και πάνω που τα έκλασε η δικιά μου και ούτε 1080p βίντεο δε μπορώ να τραβήξω χωρίς να είναι γεμάτο jitters.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oχι οτι θα ενδιαφερει και κανεναν αλλα ετσι για θεαθηναι..

http://www.dpreview.com/news/0998933437/phase-one-launches-100mp-medium-format-camera-co-developed-with-sony

Aντε με το καλο να παρει η νικον το 42-αρι (τον αισθητηρα οχι το scania) να τον πεταξει σε καμμια d5x με 16bit α-δ να εχει -οπως υπολογιζω- 14.7ev stop δυναμικο ευρος @64iso να εχουμε και μεις να πορευομεθα..: p

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ιδιαιτερη σημασια ο σενσορας αλλα ολα τα τριγυρω.

Δεν ξερω αν ειναι νεος η παλιοτερος sony made..αλλα ειναι σαν μηχανη κατι πολυ ανωτερο απο την d7200.

Ελεω pixel size θα υπερτερει σε θορυβο -περι τα 16% περιπου ,κατι παραπανω απο 1/6ev ειναι αυτο-..για τον ιδιο λογο θα χανει ελαχιστα σε αναλυτικοτητα ..περι τα 9-10%.

Απο κει και περα το χαος..

2,016-pixel RGB metering sensor για την d7200 ... 180K για την d500.

51 point AF για την d7200 ..153 αντιστοιχα για την δ500 απο τα οποια τα 99 ειναι cross type με το κεντρικο να εχει ευαισθησια σε -4ev .

Kατι viewfinder ,lcd ,burst ακομα και video ολα υπερ της d500.

Λογικα θα ειναι σε παραπλησια τιμη με την d610 βεβαια.. :p (1.2-1.3k?)

Δες την σαν μικρη αδερφη της d5 ..και οχι σαν απλα dx..

edit

οuch...δυστηχως επεσα εξω ως προς την τιμη.

Μαλλον η νικον εχει ξεγραψει τη μικρη d610 και την εβαλε στα ιδια με την d750.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.