Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

To manfrotto είναι no no για εμένα λόγω maximum load 1.5kg. To hama λέει για 4kg οπότε με καλύπτει.

update. Χτύπησα το hama, αν θες περιμένεις καμιά εβδομάδα για εντυπώσεις.

Έγινε επεξεργασία από chroma
Link to comment
Share on other sites

παρτε το hama..

Υπεραισιοδοξο το κοβω το 4 κιλα φορτιο ..αλλα λιγο η τιμη ,λιγο το αναποδο της κεντρικης κολωνας ,λιγο το ball-head..κατι παει και ερχεται.

εδιτ

(ψιλοαργησα λιγακι εε?:p)

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.amazon.co.uk/Hahnel-Triad-30-Professional-Aluminium/dp/B00361EC1S/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1347310591&sr=1-1]Hahnel Triad 30 Lite Professional Aluminium Alloy: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

Ίδια τιμή και δυνατότητες με το hama.

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] ας κρατά και 2.5kg είμαι καλά

Έγινε επεξεργασία από chroma
Link to comment
Share on other sites

με τέτοια τιμή δεν θα έλεγα ότι ειναι και ό,τι καλύτερο. Γενικά για φίλτρα της Polaroid δεν έχω ξανακούσε ποτέ στη ζωή μου. Μη νομίζεις ότι είναι για τη μηχανή σου επειδή έτσι λέει στην περιγραφή. Απλά η διάμετρός τους ταιριάζει με τη διάμετρο των φακών σου (και μερικών εκατοντάδων ακόμη προφανώς)

Οι φακοί σου τι διάμετρο έχουν ;

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις 2 UV μονο για αρχή (κατά προτίμηση ΗΟΥΑ) και μετά αν και εφόσον δεις οτι χρειάζεσαι και πολωτικό τσιμπάς και ένα τέτοιο.

Ξέρεις τι κάνει αυτό btw ε ;

Αν όχι πάρε δωράκια :)

UV filter - Wikipedia, the free encyclopedia

Polarizing filter (photography) - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

με τέτοια τιμή δεν θα έλεγα ότι ειναι και ό,τι καλύτερο. Γενικά για φίλτρα της Polaroid δεν έχω ξανακούσε ποτέ στη ζωή μου. Μη νομίζεις ότι είναι για τη μηχανή σου επειδή έτσι λέει στην περιγραφή. Απλά η διάμετρός τους ταιριάζει με τη διάμετρο των φακών σου (και μερικών εκατοντάδων ακόμη προφανώς)

Οι φακοί σου τι διάμετρο έχουν ;

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις 2 UV μονο για αρχή (κατά προτίμηση ΗΟΥΑ) και μετά αν και εφόσον δεις οτι χρειάζεσαι και πολωτικό τσιμπάς και ένα τέτοιο.

Ξέρεις τι κάνει αυτό btw ε ;

Αν όχι πάρε δωράκια :)

UV filter - Wikipedia, the free encyclopedia

Polarizing filter (photography) - Wikipedia, the free encyclopedia

49mm είναι αλλά διάβασα οτι ορισμένοι είχαν θέμα με το thread των φίλτρων γιατί δεν ταίριαζε σε αυτό του φακού και αρα δεν βίδωναν. Όχι σε αυτό που παραθέτω αλλά σε άλλου τύπου πιο ακριβά για NEX-5 και καλά.

Ευχαριστώ για τα λινκς. Το UV ουσιαστικά κάνει οτι και τα γυαλιά ηλίου ενώ το polarizer το έμαθα δε χαρντ γουέι σπάζοντας τα @@ του [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]. Τελικά εγώ δεν είναι να κόβει το glare αλλά αφού μου έλεγε ότι είμαι στραβός τον πίστεψα.:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ήταν η περίπτωση, ποιος ξέρει.

Μπορεις να κάνεις μια μικρή έρευνα γύρω από τα πιο γνωστά ονόματα (hoya,cokin, b+w πχ) και να δεις αν υπάρχει κάποιο θέμα. ;)

Βtw, με γυαλιά ηλίου θα έλεγα ότι μοιάζουν περισσότερο θα nd φιλτρα.

Neutral density filter - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα της πολαροιντ που εχω στο λινκ να τσιμπησω; Ποιοτικα, λογικα θα ειναι οκ μιας και πολαροιντ ειναι ονομα στα οπτικα.

Απαντάω στον εαυτό μου.

Incredible: Polaroid CPL filter is not polarized!: Sony Talk Forum: Digital Photography Review

Και ένα ωραίο θέμα

http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1042&message=41428487&changemode=1

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

δες και την επομενη απαντηση

FALSE!: Sony Talk Forum: Digital Photography Review

Παρτα ..οχι επειδη ειναι καλα ,απλα ειναι φτηνα -εως πολυ φτηνα- για να πειραματιστεις σε φακους που αντιστοιχης διαμετρου στο μελλον δεν θα ξαναγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

δες και την επομενη απαντηση

FALSE!: Sony Talk Forum: Digital Photography Review

Παρτα ..οχι επειδη ειναι καλα ,απλα ειναι φτηνα -εως πολυ φτηνα- για να πειραματιστεις σε φακους που αντιστοιχης διαμετρου στο μελλον δεν θα ξαναγορασεις.

Οπότε θεωρείς οτι θα κάνουν δουλειά; Γιατί εχτές που διάβασα κάποια πράγματα, έλεγαν οτι αν δεν ειναι coated το cpl κάνει το φαινόμενο το γκρί ουρανού. Αν είναι να βγάζει φωτό γτπκ καλύτερα να πάρω ένα καλό cpl παρά το κιτ.

Επίσης μια απορία. Το σπείρωμα είναι ίδιο σε κάθε "κατηγορία" χιλιοστών; Δηλαδή τα 49άρια έχουν όλα την τάδε βόλτα ή κάθε εταιρία το δικό της; Για να υπολογίσω συμβατότητα.

Τέλος, [MENTION=35]chroma[/MENTION] το Hahnel Triad φαίνεται τελικά καλύτερο από το hama ενώ και η μανφρότο μπήκε στο παιχνίδι με το [ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0049SVTXG/[/ame]

btw to Hahnel Triad 40 είναι περίπου 4 λίρες ακριβότερο από το Hahnel Triad 30!

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια απορία. Το σπείρωμα είναι ίδιο σε κάθε "κατηγορία" χιλιοστών; Δηλαδή τα 49άρια έχουν όλα την τάδε βόλτα ή κάθε εταιρία το δικό της; Για να υπολογίσω συμβατότητα.

θαρρώ όλα τα ίδια ειναι. αλλιως κάθε φορά πριν την αγορά ενός φίλτρου θα έπρεπε να ανοίγουμε και εγκυκλοπαίδεια :p

Αν και εξακολουθώ να θέλω να μάθω ποια ήταν αυτά που δεν έμπαιναν και σε ποιους φακούς (αυτό που ανεφερες μερικά πόστ πίσω).

Link to comment
Share on other sites

Αν και εξακολουθώ να θέλω να μάθω ποια ήταν αυτά που δεν έμπαιναν και σε ποιους φακούς (αυτό που ανεφερες μερικά πόστ πίσω).

[ame]http://www.amazon.co.uk/review/R1VBVYTTMH9DJ1/ref=cm_cr_rdp_perm?ie=UTF8&ASIN=B00009R96H&linkCode=&nodeID=&tag=[/ame]

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν βλέπω καλά, ίσως και ο poster να το θεωρεί αυτονόητο (που μάλλον δεν ειναι), αλλά δεν ειδα σε ποιο φακό προσπάθησε να το βιδώσει :p

Απο άλλο review του, "We bought this case for the 55-210mm lens for the Sony NEX 5N and it works a treat :)".

49άρης είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδεύεσαι και σπαζοκεφαλιάζεις πάντως, εγώ θα σου πρότεινα να δεις και σε ελληνική καταστήματα.

Στη χειρότερη αν δε σου κάνει αυτό που θα πάρεις (που ξαναλέω το βλέπω δύσκολο) το στέλνεις σε εμένα ή κάποιον άλλο και στο αντικαθιστούμε στο μαγαζί.

Κανα φωτομάγαζο της προκοπής στα μέρη σου μάλλον δεν παίζει ε ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχουν διαφορα τα δυο προιοντα ..αλλα αυτα εδω τα αναφερει ως multicoated

[ame=http://www.amazon.co.uk/Polaroid-Multi-Coated-Glass-Filter/dp/B004LO2BVM/ref=pd_sxp_f_i]Polaroid 49mm HD Multi Coated Glass 3 Piece Filter Kit: Amazon.co.uk: Camera & Photo[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θεωρείς οτι θα κάνουν δουλειά; Γιατί εχτές που διάβασα κάποια πράγματα, έλεγαν οτι αν δεν ειναι coated το cpl κάνει το φαινόμενο το γκρί ουρανού. Αν είναι να βγάζει φωτό γτπκ καλύτερα να πάρω ένα καλό cpl παρά το κιτ.

Επίσης μια απορία. Το σπείρωμα είναι ίδιο σε κάθε "κατηγορία" χιλιοστών; Δηλαδή τα 49άρια έχουν όλα την τάδε βόλτα ή κάθε εταιρία το δικό της; Για να υπολογίσω συμβατότητα.

Τέλος, [MENTION=35]chroma[/MENTION] το Hahnel Triad φαίνεται τελικά καλύτερο από το hama ενώ και η μανφρότο μπήκε στο παιχνίδι με το Manfrotto MKC3-H01 Compact Photo-movie Kit - Black: Amazon.co.uk: Camera & Photo

btw to Hahnel Triad 40 είναι περίπου 4 λίρες ακριβότερο από το Hahnel Triad 30!

Αυτό το manfrotto το έχω δει από κοντά σε φωτομάγαζο, το καλύτερο χαρακτηριστικό του είναι οτι λέει manfrotto πάνω. :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαίνεται να είναι και καλό και να κάνει σε NEX [ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00368CJZW/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&smid=A3P5ROKL5A1OLE]Marumi DHG Super Circular Polarising 49mm Filter: Amazon.co.uk: Camera & Photo[/ame]

B+W 49mm filter or hood but not both?: Sony NEX Talk Forum: Digital Photography Review

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.