Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

what? μονο με το onboard φλας , υποθετω...αλλα ρε συ , τοσες χιλιαδες εξοπλισμο , κριμα ειναι να χρησιμοποιεις το onboard!!

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION] οχι δε θα το εχεις μονιμα πανω το φιλτρο.Μονο αν θες να βγαλεις καποιο τοπιο η να αποφυγεις καποια αντανακλαση.

αν δεν ειναι καλο το φιλτρακι σου κοβει ποιοτητα και κοντραστ απο την φωτογραφια , αφενος αυτο , αφετερου σου μειωνει και καποια στοπ φωτεινοτητας κατι που σε συνδιασμο κλειστων φακων που εχεις , δε θα σε διευκολυνει

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Αχρηστεύω το hood των φακών βέβαια το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο το χρησιμοποιείτε.

Έχε το πάνα πάνω και δε θα το μετανοιώσεις. Πέρα από την συνεισφορά του στο κοντράστ της κάθε λήψης, είναι και προστασία από χτυπήματα και λοιπές ατυχείς καταστάσεις. Γενικά, όσο το 'χεις πάνω δεν χάνεις τιποτα και μόνο να κερδίσεις μπορείς. Τώρα αν για κάποια περίσταση χρειαστεί να το βγάλεις, νταξ, δεν τρέχει και τιποτα όπως καταλαβαίνεις.

Γιατί να μην έχεις μόνιμα πάνω ένα CPL; όπως το βλέπω μόνο καλό κάνει.

Πάνω θα έχεις μόνιμα το UV, που και τη δουλειά του θα κάνει και ειναι και προστατευτικό και δε σου επηρρεάζει τη φωτογραφία με κανενα τρόπο, όπως δηλαδή το cpl.

Από εκεί και πέρα όταν χρειαστείς βιδώνεις και το cpl, κάνεις τη δουλειά σου και μετά το ξαναβάζεις στη θηκούλα του.

Link to comment
Share on other sites

αν βρεθει καποιος περαστικος απο σαντορινη και βρει καπακι φακου σιγμα 82μμ δικο μου ειναι!!:p

παντως hood δε θα βρει καθως ειμαστε σιγουροι πως δε το αποχωριζεσαι :p

Link to comment
Share on other sites

ναι, βέβαια ούτε και οι μνήμες δεν μένουν στάσιμες, αλλά τεσπα :p

η μονη σοβαρη εξελιξη που εχω δει σε μνημες ειναι οι νεες που περνει η δ4.οι cf και οι sd δεν εχουν και καμια τρομερη εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει στυλ Δ7000 δεν καταλαβαίνω,

Τι "στυλ" εχει η 7000 που δεν έχει η 700άρα πχ?

ΦΦ θα είναι προφανώς τα είπαμε.

Ζανή, για να βγάζει με 24/36 ΜΠ τα 10+ καρέ της Δ3/Δ4 θέλει απο πίσω ένα μπαρφερ πιο μεγάλο απο το κεφάλι του [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] και 2 ι7 clusters :D

Τα 5 φπς για το 99% του πλανήτη είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Α με συγχωρείς.

Δεν νομίζω να είναι έτσι τότε, όχι... Ελπίζω δηλαδή.

Παρόλο που θα είναι "entry level FF" δεν νομιζω να την κάνουν ΤΟΣΟ έντρυ λέβελ.

Οπως και να είναι, αν η 800άρα είναι any indication του αισθητήρα, και η 600άρα ακολουθήσει, θα σπάσει τα ταμία ΑΣΧΗΜΑ.

Και ας είναι και σαν την Δ50 μου σαν σχεδίαση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.