Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Αν έρθει κοντά στα 2κ που τόσο την βλέπω, είναι μια χαρά τιμή και θα έχει waiting list μεγαλύτερο απο την τσιτσιολινα στην βουλή...

Πόσο θέλατε να έρθει δηλαδή?

Α και είναι RUMORS ακομα ε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για 600 ευρώ την βλέπω την διαφορά και δεν μπορεί να έχει όσο έχει μια Δ300ς νομίζω.

2000-2600-40000000000000000

600-800-D4

Και μια βδομάδα μετά θα ρίξει η κάνον την 5D Mark 3 κάτω απο τα £1500 και θα λές γιατί δεν κρατήθηκα. Νομίζω πως χάνεις τη λογική στο τέλος. Γιατί να μην πάρεις μια used Mk2 στο 1000άρικο(€); Πάλι FF θα έχεις που εκεί είναι το νόημα και δεν εχει και καμια τραγικη διαφορα στα Mpxl

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

IMO στα 2000€ (στο skroutz) είναι ακριβή. Σε καμία περίπτωση δεν είναι entry level, τόσο είχε και η Sony a850 πριν μήνες..

Να και ένα ISO test της a99. Η D600 αναμένεται να έχει ακόμα καλύτερη απόδοση. Μέχρι 6400 μου φαίνεται άριστη..

Fotopolis.pl: Sony A99 - zdjcia przykadowe

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα ISO test της a99. Η D600 αναμένεται να έχει ακόμα καλύτερη απόδοση. Μέχρι 6400 μου φαίνεται άριστη..

Fotopolis.pl: Sony A99 - zdjcia przykadowe

Αν ανοίξει ποτέ SONY*A99????????????_????_????

Link to comment
Share on other sites

Διονύση, αν ρίξει την μαρκ3 στα 1500 λιρια θα φάω το πισί μου.

Αλλά με το ΑΝ , και ΟΤΑΝ δεν βγαίνει καμία άκρη. Καθόμαστε ακόμα και εικάζουμε.

Λογικά θα είναι λίγο κάτω απο 2κ, γιατί την λένε entry level, αλλά θα το πω πάλι μην περιμένετε 1.300 ευρώ πχ γιατί ναι ΕΙΝΑΙ entry level, αλλά και η Boxster, entry level είναι.

Μην ξεχνάτε τι αγοράζετε δυνητικά.

Και δεν είναι λύση πάντα το περίμενε και αγόρασε μια 700άρα στο 1000ρικο.

Την εποχή που την πήρε ο [MENTION=4655]racer[/MENTION] καλά έκανε, αν μου έλεγε να την πάρει τώρα, όπως είπα και στο Γομάρι, 100000 φορές να περιμένεις να πάρεις κάτι που θα είναι 2 σκάλες πιο πάνω με λίγα λεφτά πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εγώ την πήρα στη μισή τιμή από τη φημολογούμενη της D600, και αν εξαιρέσουμε τον αισθητήρα, η D700 απ' ό,τι φαίνεται σε όλα τα υπόλοιπα θα είναι καλύτερη. (AF, buffer, burst, αντοχή, εργονομία). Το θέμα είναι πότε θα βγει η mini D4, ο πραγματικός διάδοχος της D700.

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION] μιλάμε για 100% σε 24ΜΡ. Σε μια εκτύπωση, ακόμα και A3, δε θα φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

λιγα λεφτα πιο πολυ σημαινει ενα χιλιαρικο πανω ετσι ; :p

Ειδικά εσύ μην μιλάς! :p

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION]

ρε αγόραρε αυτό είναι πιο σχετικό απο οτιδήποτε, αλλά όπως και να το κάνεις, και η GTX-260 σου παίζει wow σήμερα σε 1024, και δεν έχει διαφορά απο την 590, αλλά η ρουφιάνα η 590, και λόγο λεφτών, αλλά και το βασικό λόγο του ότι είναι ηλεκτρονικό και είναι 5 χρόνια r&d μπροστά, ε , ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ θα έχει, ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΦΑΣΗ.

Και ξανά λεω, είναι θέμα τι θέλει ο καθένας.

Δεν είναι όλοι σαν εσένα (δεν το λέω για κακό, μαζί τα λέγαμε) που ήθελες να την βγάλεις καθαρή με 300 ευρώ, εδώ έχουμε παιδιά που τα σκάνε αποκλειστικά εκεί, και θέλουν το κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

1500 lιρες δεν παιζει να πεσει η 5δ3 ...οχι τουλαχιστον τα επομενα 3-4 χρονια:p

Aν κρινω απο την 5δ2 που παιζει στα 1900Ε ,θα σκασει σε παραπλησια τιμη.

(κατι που λεει εδω και καμποσα ποστ ο dollys..)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION] μιλάμε για 100% σε 24ΜΡ. Σε μια εκτύπωση, ακόμα και A3, δε θα φαίνεται τίποτα.

Ο γνώμονας που τα σκας σε μεγάλα mpxl τότε ποιος είναι εφόσον σε A3 δεν έχουν διαφορά; Πόσο είναι η μεγαλύτερη ανάλυση με το τέλειο φύλλο και εκτυπωτή που μπορεί να φιλοξενήσει μια A3; Ντάξει να βγάζεις αφίσες ή κάτι που να θέλει mplx. Αλλά αν ο θόρυβος ή λεπτομέρεια που βγάζει ο αισθητήρας σου αχρηστεύει ουσιαστικά την μεγάλη ανάλυση, ποιος ο λόγος να φύγεις από μια D700(π.χ); Υποθέτω πως το δεδομένο που κυνηγάς σε κάτι καλύτερο είναι λιγότερο noise σε μεγαλύτερα ISO, λιγότερα artifacts και καλύτερο color balance/λεπτομέρεια;

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION]

ρε αγόραρε αυτό είναι πιο σχετικό απο οτιδήποτε, αλλά όπως και να το κάνεις, και η GTX-260 σου παίζει wow σήμερα σε 1024, και δεν έχει διαφορά απο την 590, αλλά η ρουφιάνα η 590, και λόγο λεφτών, αλλά και το βασικό λόγο του ότι είναι ηλεκτρονικό και είναι 5 χρόνια r&d μπροστά, ε , ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ θα έχει, ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΦΑΣΗ.

Και ξανά λεω, είναι θέμα τι θέλει ο καθένας.

Δεν είναι όλοι σαν εσένα (δεν το λέω για κακό, μαζί τα λέγαμε) που ήθελες να την βγάλεις καθαρή με 300 ευρώ, εδώ έχουμε παιδιά που τα σκάνε αποκλειστικά εκεί, και θέλουν το κάτι παραπάνω.

Δεν προσβάλλομαι και ίσα ίσα σέβομαι το πάθος/λόξα του καθενός. Απλά προσπαθώ να μην κάνω παρορμητικές κινήσεις και να αναλύω κατά πόσο αξίζει, αντικειμενικά(όσο γίνεται), κάτι που βγαίνει εκτός hype.

Όταν λοιπόν κοιτάς τις φωτό της A99 του racer και βλέπεις τον καναπέ να έχει χάσει τη μισή του ανάλυση και να μπιμπικιάζει από ISO 1600 τι το μαμάτο βλέπεις να έχει η κάμερα από θέμα ποιότητας; Μπορεί να κάνω λάθος αλλά απ' ότι καταλαβαίνω υπάρχει θέμα με το πόσο θόρυβο και πραγματική λεπτομέρεια μπορεί να δώσει ένα σταντέ μέγεθος αισθητήρα. Οπότε αν δεν μεγαλώσει το μέγεθος ή καλυτερεύσει ο τρόπος κατασκευής τότε δεν νομίζω πως θα δούμε κάτι τραγικό.

Τι θέλω να πώ; Ουσιαστικά παραδέχομαι περισσότερο την D700 που στα 12mpxl βγάζει καλύτερη overall στο μάτι μου εικόνα από την 550D με 40% παραπάνω πίξελ. Θόρυβος 0 στην D700 με iso800 ενώ στην 550D είναι αρκετό. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι τη φωτό της D700 θα την βάλω wallpaper όπως είναι ενώ της 550D θα την ρίξω 3 αναλύσεις κάτω και θα την περάσω και φίλτρα. Να χέσω τα 18mpxl έτσι.

  • Έχω κατεβάσει ορισμένα raw από το dpreview και τα έχω ανοικτά τώρα στο PS.

1500 lιρες δεν παιζει να πεσει η 5δ3

Ήδη έχει 1800λίρες περίπου. Canon EOS 5D Mark III Body only Digital Camera

Βάλε τιμή σε λίρες

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.