Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

δεν ειναι το ίδιο, γι'αυτό κάνει τα μισά λεφτά :p

Πάλι ακριβό μου φαίνεται.

Γιατι δεν τσιμπάς αυτό ;

Pol linear 49 / 49mm / Hoya /

Είναι γραμμικό βεβαια αλλά θα την κανεις τη δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EgWB-yad7w0]Test - HOYA Pro1 Circular Filter - YouTube[/ame]

OMFG και polen lol. Κοιτάτε διαφορά στα τοπία!

δεν ειναι το ίδιο, γι'αυτό κάνει τα μισά λεφτά :p

Το ίδιο μου φαίνεται ρε συ...

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

εννοώ οτι το ένα ειναι b+w και το άλλο marumi ρε συ.

Αυτό από το adorama δεν σου κάνει; ειναι και τζάμπα σε σχέση με τα άλλα :p

Έχω δύο λινκ. Τσέκαρε ξανά το ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα.

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] πιο φίλτρο λες είναι ακριβό; Το B+W ή το Marumi?

Link to comment
Share on other sites

το μαρουμι που έχεις στην προηγουμενη σελίδα ειναι πολύ ακριβό.

Με το b+w για να ειμαι ειλικρινης δεν κατάλαβα τι παίζει (κι αυτό σιγουρα δεν θα ειναι φθηνο) :p

Είναι η συζήτηση που λέει κάποιος να πάρει B+W για τη NEX αλλά του πρότειναν ως καλύτερη επιλογή το μαρούμι.

EDIT

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=LhedUvHcZ7Y[/ame]

[ame]

[/ame]

SO?

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Και η διαμετρος και οι φακοι δεν ειναι κατι που αξιζει -προσωπικα- να δωσω(εις) τετοιο ποσο για φιλτρο.

Παρε τα multicoated polaroid..τζαμπας το κυνηγας παραπανω.

ΟΤαν εχεις κατασταλλαξει α)σε εταιρια β)σε φακους που αξιζουν τοτε επενδυεις σε φιλτρα.

Πχ σε canon 17-40,16-35 ,17-35 ,24-70 ,24-105 ,70-200 (oi 2.8) εχουν ολοι 77αρι διαμετρο για φιλτρο..και ολοι οι φακοι ειναι για να τους εχεις μια ζωη αλλαζοντας απλα σωμα ανα 5ετια πχ

(μινι walkthrough ...κυνηγας εξαρχης φακους με συγκεκριμενη διαμετρο ..πχ σε cropped τον Sigma AF 17-50mm f/2.8 EX DC HSM OS ή καποιον 70-200 απο tamron/sigma) .

Τωρα απλα θα παρεις κατι που θα το κανεις δωρο οταν πουλησεις τους φακους (ή ολα).

Ας μην ειναι κατι ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Και η διαμετρος και οι φακοι δεν ειναι κατι που αξιζει -προσωπικα- να δωσω(εις) τετοιο ποσο για φιλτρο.

Παρε τα multicoated polaroid..τζαμπας το κυνηγας παραπανω.

ΟΤαν εχεις κατασταλλαξει α)σε εταιρια β)σε φακους που αξιζουν τοτε επενδυεις σε φιλτρα.

Πχ σε canon 17-40,16-35 ,17-35 ,24-70 ,24-105 ,70-200 (oi 2.8) εχουν ολοι 77αρι διαμετρο για φιλτρο..και ολοι οι φακοι ειναι για να τους εχεις μια ζωη αλλαζοντας απλα σωμα ανα 5ετια πχ

(μινι walkthrough ...κυνηγας εξαρχης φακους με συγκεκριμενη διαμετρο ..πχ σε cropped τον Sigma AF 17-50mm f/2.8 EX DC HSM OS ή καποιον 70-200 απο tamron/sigma) .

Τωρα απλα θα παρεις κατι που θα το κανεις δωρο οταν πουλησεις τους φακους (ή ολα).

Ας μην ειναι κατι ακριβο.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το μόνο λογικό βήμα από εκεί και έπειτα είναι FF, υποθέτω.

Για την ώρα όμως(και για πολύ μετά βασικά) πιστεύω ότι με καλύπτει απόλυτα "μια NEX" και από θέμα ποιότητας και από θέμα ευκολίας. Επίσης όλη η σειρά 24mm/50mm/55-210mm είναι στα 49mm οπότε δεν θα πάει στράφι εντελώς το πολαρόιντ. Πιστεύω θα αργήσω να αλλάξω μηχανή.

Πάντως φίλτρα τα χρειάζομαι 100% αφού έχω φάει ώρες φότοσοπ είτε για τα glares είτε για την πρασινίλα των φθορισμού. Οπότε θα πάρω το κιτάκι της Polaroid και τέρμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ..μεχρι το 49αρι θα ηθελα να το δω σε pic:p

edit

Nομιζα κατι τετοιο..

http://www.ebay.com/itm/7pcs-Step-Down-Rings-Lens-Adapter-Filter-Set-49mm-77mm-/320745758244

αλλα πριν γινεις ο αρχοντας των δαχτυλιδιων παιζει και τετοιο..:p

http://www.ebay.com/itm/49-77-mm-49mm-77mm-Step-Up-Filter-Ring-Adapter-Black-/250838804417

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

LOL ρε. Με κάνατε και γέλασα.

a.aaa-Funny-Dentist.jpg

Αχρηστεύω το hood των φακών βέβαια το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο το χρησιμοποιείτε.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.