Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

[MENTION=4655]racer[/MENTION]

μαλλον κατι παραπανω ξερουν..

κανω copy paste μη θεωρηθει οτι ξερω οικονομικα..

I keep seeing people posting about how they are dissatisfied with the 5D III price. Lets just look at the numbers:

Canon 5D Mark II intro price: 300,000 Yen

Canon 5D Mark III intro price: 270,000 Yen

Canon has always been a very rigid company with it's introductory pricing and has always priced successive products at the exact same price as previous generations, adjusted for inflation for the last 20 years. Their pricing has been so extremely consistent it deviates from the inflation rate in Japan less than a fraction of a percent. Their pricing is very similar to what Apple does in this way. The 5D Mark III marks the first time in history that Canon has ever priced a new generation of a product lower than the last generation.

If you have issues with the dollar amount complain about the devaluing of the US dollar, not about Canon.

I think the 5D III is a monumental upgrade, and the fact it's being offered for less than the last version was at introduction is all the more amazing.

Hope that helps clear up the pricing issue. If history is any indication the price will be cut in half over the next few years too

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION]

SCAMeraparadise.com

Their website is evasive about their location.

According to their registry data it is Kowloon

http://whois.domaintools.com/cameraparad…

Sites that offer stuff for $200 less than vendors known to be reliable and generally competitive in price tend to be scams. There is no reason to trust this one to be an exception.

αλλος αγορασε βεβαια ..και του ηρθε...αλλα γνωριζοντας οτι εγγυηση θα εχει απο αυτους..και οχι τη canon.

Να και αλλο φθηνοσιτε

http://www.rythercamera.com/catalog/

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Διονύση μου συγκρίνεις, D700 με 550δ.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω τα παιδιά που έχουν είναι σαν να μου συγκρίνεις ένα punto με 300 άλογα με ένα boxter S με 252 και να μου λες, πως το boxster είναι ταχυτερο στην πίστα, πιο smooth, φρενάρει και κάνει τα πάντα πιο λίγα αν και είναι -50 άλογα.

Και θα σου πω, no shit sherlock, είναι ΦΦ και είχε κάποτε 2κ, οταν η άλλη είχε 500 :)

Μαζί σου για τις παρορμήσεις btw, απλά κάνω το σχόλιο αυτό γιατί τώρα είδα πως μιλούσες για τα 2 αυτά μοντέλα.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Διονύση μου συγκρίνεις, D700 με 550δ.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω τα παιδιά που έχουν είναι σαν να μου συγκρίνεις ένα punto με 300 άλογα με ένα boxter S με 252 και να μου λες, πως το boxster είναι ταχυτερο στην πίστα, πιο smooth, φρενάρει και κάνει τα πάντα πιο λίγα αν και είναι -50 άλογα.

Και θα σου πω, no shit sherlock, είναι ΦΦ και είχε κάποτε 2κ, οταν η άλλη είχε 500 :)

Μαζί σου για τις παρορμήσεις btw, απλά κάνω το σχόλιο αυτό γιατί τώρα είδα πως μιλούσες για τα 2 αυτά μοντέλα. :T:

Ρε σύ άσε για λίγο τις παρορμήσεις. Σύγκρινα τα δύο μοντέλα για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα το σκεπτικό μου για το τι βλέπω ως ουσιαστικό λόγο αναβάθμισης σε κάτι "καλύτερο".

Ασχέτως χρημάτων λοιπόν η D700 με το FF σκίζει σε πΙΌτητα τον APS-C της 550D, ο οποίος έχει 40% περίπου παραπάνω Pixels αλλά είναι μικρότερος, προσφέροντας τρελά λιγότερο θόρυβο. Οπότε in my mind είναι μαμώ τις αναβαθμίσεις. Τώρα, να πάς απο D700 σε 5D Mark III, εφόσον δεν κάνεις κάτι που χρειάζεται ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΉΣΙΜΗ ανάλυση, Why the F να το κάνεις; Αυτό θέλω να πώ. Μιλάμε πάντα για ίδια ISO/Φακούς.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομίζω να είναι κανεις που να διαφωνεί ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ με αυτό που λες.

Και θα στο πάω και λίγο παραπάνω, ΙΔΙΑ γενιά FF με DX, γενικά η FF θα παίρνει π1πα-τώλο-εμπλοκή ΚΑΙ ανάποδα την DX.

Ειδικά αν μιλάμε για θόρυβο.

Τα ΜΠ στα παπάκια μας, τελειώς.

Link to comment
Share on other sites

τα συγκρινεις λιγο μπερδεμενα παντως.

Ακομα και τυφλος+κουλος ξερει οτι δεν κανει αναβαθμιση απο ΦΦ σε cropped sensor ασχετως χαρακτηριστικων.

Δεν αναβαθμιζεις σε μπχ.

Ακομα και τα 36μπχ μοιαζουν πολλα για την d800 ...αλλα προσφερει περισσοτερη ευελιξια απο την δ700 .

Απο canon σε νικον και τουμπαλιν ..πας για συγκεκριμενους λογους..(παλια οταν δεν ειχε ΦΦ η νικον ..και τωρα για την δ800).

Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΠ στα παπάκια μας, τελειώς.

μιλας εσυ που εχεις 36..:D:D:D

ούτε εμένα μου λέει κάτι όμως οι εικόνες που έχω δει από δ3200 και δ800 μου δίνουν μια αίσθηση

που δε την έχουν οι μικρότερες σε mpxl μηχανές.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION] συνηθως οταν μια μηχανη εχει παραπανω μεγαπιξελ απο μια αλλη σημαινει οτι μπορεις να επεξεργαστεις ευκολοτερα και να παρεις πιο καλο αποτελεσμα στην τελικη αναλυση που θες.ενας λογος που η μκιι ειχε καλυτερα οπτικα αποτελεσματα σε υψηλα ισο απο αντιστοιχες φφ , ηταν τα παραπανω μεγαπιξελ.ανεξαρτητα βεβαια αν σε μετρησεις η μκιι ειχε παραπανω θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αλοιωμενη θα ειναι και στις δυο περιπτωσεις.απλως αυτη με τα παραπανω μγαπιξελ θα εχεις μεγαλυτερα περιθωρια βελτιωσης.συγκεκριμενα τα θεωρω αρκετα καλα τα high iso tests της σονυ αλλα δε μπορω να μιλησω με σιγουρια γτ οι χαζοι αλλαζαν διαφραγμα σε καθε φωτο..φαινεται βεβαια σα να ειναι συμπιεσμενα τα πιξελ αλλα σε μικρα ρεσολουτιονς δε θα φαινονται θαρρω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα το εξής. Κατέβασα την κλασσική φωτό του dpreview σε raw από τις D700, 5D Mark II, Canon 550D, NEX-C3 σε ISO800.

Άφησα της D700 εντελώς απείραχτη, έφερα όλων των άλλων στην ανάλυση της D700, στην 550D έκανα auto contrast να ταιριάξει στην εικόνα που έπαιρνα από την D700 και στη NEX έπαιξα ελάχιστα με contrast και levels γιατί είχε μια περίεργη ασπρίλα. Θα ποστάρω δίπλα και την εντελώς απείραχτη για να δείτε πόση διαφορά έκανα. Σε καμία δεν χρησιμοποιήθηκε NR, Sharpen ή κάτι πέρα από αυτά που αναφέρω. Τέλος, έγινε αποθήκευση σε PNG. πιστεύω είναι ένα καλό filetype να μην έχουμε τραγικές απώλειες.

Οπότε δείτε και τις 4 και πείτε μου πια σας φαίνεται καλύτερη και πόσο μεγάλες διαφορές βλέπετε. Επίσης θεωρείτε ότι με παρεμβάσεις σε contrast και midtones θα μπορούσαν να έρθουν πιο κοντά οι εικόνες των καμερών;

Αν κάνω κάτι λάθος, you' re welcome να με διορθώσετε in any way.

D700

D700-iso800.png?m=1347490784

5D Mark II

5Dmk2-ISO800.png?m=1347489880

Canon 550D

canon550d-ISO800.png?m=1347490349

NEX-C3

NEX-C3-ISO800.png?m=1347490559

NEX-STOCK

NEX-C3-ISO800-noedit.png?m=1347490161

η δική μου άποψη είναι πως δεν μπορείς να βγάλεις ακριβή συμπέρασμα. Σε άλλο σημείο η μία έχει λιγότερο θόρυβο, σε άλλο σημείο έχει η άλλη κτλ.

Αυτό που μου φαίνεται πάντως είναι πως καλύτερη σε θόρυβο είναι η D700 με την 5D Mark2 να έχει ελαχιστότατα χειρότερο o θόρυβο αλλά με καλύτερη λεπτομέρεια & θερμοκρασία λευκού. Γενικότερα ισχύει αυτό που είπα στην αρχή. Αλλού φαίνεται καλύτερη η μία αλλού η άλλη. Ίσως είναι και το ακριβές σημείο που έχει εστιάσει η κάθε κάμερα.

Μπέρδεμα και στη C3 με την 550D, η οποία αν και φαίνεται να έχει περισσότερη λεπτομέρεια έχει και περισσότερο θόρυβο. Η εικόνα της C3 φαίνεται να είναι είτε εστιασμένη σε άλλο σημείο απ' ότι της 550D ή κάπως φλουταρισμένη/ξεπλυμένη; Δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Μετά το τσίγλιμα πλησιάζει αρκετά της 550D. Έχει πάντως καλύτερη θερμοκρασία λευκού όπως στη διαφορά D700/5D Mark 2.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

γτπ σχεδιασμος.αστα διαλα ξενερωσα

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION] για μενα λαθος ειναι που επεξεργαστηκες τις φωτογραφιες σε επιπεδο φωτισμου , κοντραστ και τα σχετικα.

το καθε πειραγμα σου κοβει πληροφορια η σου προσθετει θορυβο.

επισης το ισο800 που εχεις επιλεξει , δεν θα μπορεις να εντοπισεις ευκολα τις διαφορες.Επελεξε απο 1600 και πανω.Καλυτερα 3200

Για μενα πιστευω ΟΛΕΣ οι φωτος πρεπει να γινουν downscaled σε μια συγκεκριμενη αναλυση.

ειναι αδικο πχ για την δ700 να βλεπεις sample image σε 1/1 και να εχεις κανει downscale την ΜΚΙΙ στην αναλυση της δ700

Αλλα δε καταλαβαινω που θες να καταληξεις με ολο αυτο :p

edit: αλλα αν θες να κρινω απο τις φωτος που ανεβασες , η νεξ ειναι η μονη που δε κραταει τα μαυρα και χανει πληροφορια.Κοινως η 550 δειχνει καλυτερη απο την νεξ

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.