Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Τελικά εκείνο τον 14άρη τον Samsyang το αγόρασε/δοκίμασε κανεις να μας πει εντυπώσεις ;

Με ψήνει μια τέτοια αγορά κάποια στιγμή (και με δεδομένο ότι ο 11-16 που θεωρώ ιδανικό για εμένα ειναι σημαντικά πιο ακριβός), γιατί μερικές φορές τα 24mm ως κατώτερο άκρο ειναι "πολλά"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εκείνο τον 14άρη τον Samsyang το αγόρασε/δοκίμασε κανεις να μας πει εντυπώσεις ;

Με ψήνει μια τέτοια αγορά κάποια στιγμή (και με δεδομένο ότι ο 11-16 που θεωρώ ιδανικό για εμένα ειναι σημαντικά πιο ακριβός), γιατί μερικές φορές τα 24mm ως κατώτερο άκρο ειναι "πολλά"

Κάνον έχεις?

Έχω έναν 11-16 και είναι για σπρώξιμο εδώ και κάνα μήνα και βαριέμαι να βάλω αγγελίες..

εμένα είναι για κάνον..

Link to comment
Share on other sites

Παλι θα πρωτοτυπησω ..σιγμα 70 2.8 .-

Υπερτερει παντου..oξυτητα ,bokeh,cas ,bokeh fringing (στα τελευταια δυο υπερτερει μη εχοντας απο δαυτα).

Σωστη παρατηρηση ειναι και αυτη του deninho.Πρεπει να ξερεις και τι θες να κανεις και ποσο χωρο θα εχεις με το θεμα σου.Αλλο ειναι στηνεσαι στα 7cm απο το θεμα σου ,αλλο στα 14cm.(για 70 και 105 αντιστοιχα για 1-1 μεγεθυνση).Και προφανως η προοπτικη θα ειναι τελειως διαφορετικη στα 200mm (που δεν ξερω ποιον βρηκες) ,χωρις να ξερω κατα ποσο ενδιαφερει οταν κυνηγας και αν κυνηγας το 1-1.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με διάφραγμα.

Πόσα κλικ διαφορά έχουν μεταξύ τους τα f? Γιατί ρωτάω. Ας πούμε σε νυχτερινές λήψεις με τη νεξ έπρεπε να παίξω με 3200 ISO για να κινούμαι κοντά στο -1 exposure με f3.5 που έχει max ο 18-55 στα 18mm και με κλείστρο πάνω απο 1/80 μιας και την έχω στο χέρι.

Αν πάρω τον Sigma 19mm f/2.8 θα μπορέσω να βγάλω ανθρωπινές νυχτερινές φωτό; Μιλάμε για φως πεζοδρομίου και συνήθως φωτό ατόμων. Δυστυχώς ο νέος sony 30mm f/18 είναι πανάκριβος και το μαμά φλας είναι ΠΑΡΑ πολύ αργό. Εν τω μεταξύ παρατήρησα πολλές φορές να έχω κόκκινα μάτια ενώ είχα επιλεγμένη τη λειτουργία για αποφυγή.

Επίσης έχουν αρχίσει και κυκλοφορούν αντάπτορες για 3rd party flash και μετατροπείς με AF για canon στα ~100€. Λές; Με τη λογική οτι όταν μπορέσω θα μεταβώ σε FF. Αν και η αλήθεια έχω μια προτίμηση παραπάνω σε nikon για την ώρα. Αδιευκρίνιστη-μη ρωτάτε.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

το Φ2.8 με το Φ3.5 ειναι περιπου 2/3 του στοπ

ο 1.8 με τον 2.8 ειναι 1στοπ + 1/3 ενω διαφερει 2 στοπ ως το 3.5 που εχεις

αυτο σημαινει οτι το 1/80 θα γινει 1/320

στο πολυ περιπου

Link to comment
Share on other sites

Typical one-third-stop f-number scalef/No. 0.7 0.8 0.9 1.0 1.1 1.2 1.4 1.6 1.8 2 2.2 2.5 2.8 3.2 3.5 4 4.5 5.0 5.6 6.3 7.1 8 9 10 11 13 14 16 18 20 22

copy paste απο wikipedia..

Aνα 3 αριθμους ..διπλασιαζεις το χρονο στο κλειστρο.Ή υποδιπλασιαζεις αναλογα προς τα που πας ..

Μη δινεις 100αρια για περιφερειακα στη Nex.Η πηγαινε κατευθειαν σε αλλο σωμα..η συνεχισε με υποεκθεση στο μεγιστο διαφραγμα που εχεις για να βρεις "χρονο".

Απο 3200 παει 6400 μετα το iso??Δεν εχει ενδιαμεσα σταδια?

Απο του djd που εβλεπα φωτος παλια δεν τα πηγαινε ασχημα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

το sigma 100αρη

Απο sigma σε canon εχει καποια αξιοσημειωτη διαφορα, εκτος απο το weather seal που βλεπω οτι εχει η canon ?

Τιμες βλεπω πανω κατω ιδιες.

Επισης ισχυει οτι ο 105 OS HSM sigma γινεται 150αρης σε APS-C αισθητηρα ?

O απλος Sigma 105mm f/2.8 EX DG βλεπω οτι ειναι λιγο μαπα αλλα καλη τιμη.

Έγινε επεξεργασία από ngt
Link to comment
Share on other sites

που διάβασες οτι 105 της σιγμα ειναι μάπα ;

Προσωπικά τον έχω από το 2009 και με εξαίρεση το αργό μοτέρ εστίασης ειναι εξαιρετικά οξύς.

Αυτό για τους APS-C αισθητήες ισχύει λόγω crop factor σε όλους τους φακούς. Πρακτικά, η πραγματική εστιακή απόσταση x 1.5.

Δες το λινκ παραπάνω για να καταλάβεις τι ακριβώς παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.