Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Στην αμερικη εφτασε να πωλειτε για 1500 δολλαρια..

Καπου εκει εφυγε απο την αγορα και η πρωτη 5δ..

Δεν μενει παρα να ριξει και την τιμη της 5δ3 κατα πολυ τωρα να χουμε κατι να ονειρευομαστε απο την πλερα της canon:p

Link to comment
Share on other sites

Στην αμερικη εφτασε να πωλειτε για 1500 δολλαρια..

Καπου εκει εφυγε απο την αγορα και η πρωτη 5δ..

Δεν μενει παρα να ριξει και την τιμη της 5δ3 κατα πολυ τωρα να χουμε κατι να ονειρευομαστε απο την πλερα της canon:p

Η δικιά μου και του Σάκη έφυγε στα 1450(1600 με BG).

Προς το παρών λόγω έλλειψης και αυξημένης ζήτησης κρατάει τιμή...

plus ποιος θα ασχοληθεί με mkiii οταν παιζει d600... όταν βγει η 5dx βλέπουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου και του Σάκη έφυγε στα 1450(1600 με BG).

Προς το παρών λόγω έλλειψης και αυξημένης ζήτησης κρατάει τιμή...

plus ποιος θα ασχοληθεί με mkiii οταν παιζει d600... όταν βγει η 5dx βλέπουμε :p

so true

Link to comment
Share on other sites

True...αλλα το θέμα με το φοκους τις d600 παραμένει,εκει έκανε πατατια η νικον....

Έχω πάθει την πλάκα μου με το αισθητήρα της D800,γενικά ειναι μεγάλη αναβάθμιση απο μκ2...Αλλά βρέ παιδιά τόσα χρόνια μετά την μκ2 δεν μπόρεσαν να πιάσουν καθόλου το live view και to histogramm της καθόλου,με φανερή διαφορά πολύ καλύτερο της μκ2,θα μου λείψει πάρα πολύ αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε μεγεια ο φακος..σου ειπα οτι ειναι σκοτωμα:)

και μιας και πιασαμε τα high iso..

και επειδη ΜΠΟΡΟΥΜΕ τραβαμε..

παρτε απευθειας απο την μηχανη high iso

24-70 @2.8 6400 1/160

xrstgna_axladi132.jpg

80-200 @2.8 12800 1/60 200mm

xrstgna_axladi164.jpg

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

ναι κιτρινιζει..αλλα δεν με ενδιεφερε να διορθωσω WB σε αυτες τις ληψεις.ηταν δοκιμαστικες.

σε σχεση με το δικο σου , κοκκινιζει οπως την εκανες και στου αγγελου..

και αν θες σωστο WB

εδω εισαι :p

xrstgna_axladi240.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα που βλέπω τη δικιά σου (τη 2η), είναι πιο ισορροπημένη. Εγώ τη διόρθωσα όπως φαντάστηκα τη σκηνή. Αλλά τί πάει να πει έκανα δοκιμαστική λήψη και δε με ενδιέφερε το WB. Ή το είχες Auto, οπότε έκανε λάθος η μηχανή ή το είχες σε ό,τι νά ναι τιμή.

Επίσης το θίγω το θέμα γιατί έχω παρατηρήσει στις περισσότερες φωτό με υψηλό ISO να υπάρχει πρόβλημα χρωματικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα που βλέπω τη δικιά σου (τη 2η), είναι πιο ισορροπημένη. Εγώ τη διόρθωσα όπως φαντάστηκα τη σκηνή. Αλλά τί πάει να πει έκανα δοκιμαστική λήψη και δε με ενδιέφερε το WB. Ή το είχες Auto, οπότε έκανε λάθος η μηχανή ή το είχες σε ό,τι νά ναι τιμή.

Επίσης το θίγω το θέμα γιατί έχω παρατηρήσει στις περισσότερες φωτό με υψηλό ISO να υπάρχει πρόβλημα χρωματικά.

στις αλλες φωτογραφιες που με ενδιεφεραν , εκανα μετρηση για να βγουν ολοσωστες.Αυτο εννοω.

μπορει να ειναι auto η οτι να ναι σε τιμη.

πες μου ποια μηχανη σε auto δινει αποτελεσμα οπως της διορθωμενης που ανεβασα

Link to comment
Share on other sites

ναι κιτρινιζει..αλλα δεν με ενδιεφερε να διορθωσω WB σε αυτες τις ληψεις.ηταν δοκιμαστικες.

σε σχεση με το δικο σου , κοκκινιζει οπως την εκανες και στου αγγελου..

και αν θες σωστο WB

εδω εισαι :p

xrstgna_axladi240.jpg

HowTo?

Link to comment
Share on other sites

use grey point και κλικ σε λευκο σημειο του καδρου.

αν θες ομως για πιο σωστα , τοτε πριν τη ληψη οριζεις απο την μηχανη φωτογραφιζοντας λευκο / γκρι καρτα και αποθηκευει την τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Το live view και histogram μου φαίνεται τέλειο στη d800 , γιατί λες ότι είναι χειρότερο από τη mkii?

σε χαμηλό φως πιξελιαζει πιο πολυ απο την μκ2 μου φενεται,και το ιστόγραμα εκτός του οτι δεν ειναι rgb,κανει τα δικά του,σε μανθαλ δουλευει πιο καλα....αμα ανεβει ο νικος,δοκιμασετες μια να μου πείς....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.