Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ερώτηση.

Φίλη, που δεν ξέρει απο φωτογραφία, με όρεξη για αυνανισμό, έχει μέχρι 750 λίρες να διαθέσει για μηχανή + φακό(ούς).

Αυτό είναι περί τα 920€.

Και ρωτάω,

D3200 + 18-55 + κάποιο άλλο φακό (ή αντί για 18-55 με την μία κάποιο άλλο)

D5200 + 18-55

Πριν μου πείτε "πιο άλλο" , ΔΕΝ ξέρω (ούτε αυτή) αν θα θέλει να πάει σε πορτραίτο, μάκρο, κλπ.

Προς το παρόν γουστάρει και πωρώνεται με ουρανό κλπ.

Νομίζω 5200 για να είναι πιο future proof απο εδώ tbh.

Όχι δεν θέλω canon γιατί έχει πολλούς φίλους με Νικον.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως θελει την 5δ μου??Να παει κατευθειαν σε ΦΦ το κοριτσι..:hehe:

Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα ποια απο τις 2.

Και οι 2 ειναι παραπανω μηχανες απο οτι χρειαζεται ..

Σαφεστατα η 5200 δινει το κατι παραπανω (οχι τοσο σε ποιοτητα εικονας μιας και ειναι ολοιδιες και θα διαφοροποιοθουν σε επιπεδα firmware..μυδια κοινως) αλλα μεχρι να μαθει τι και πως θα γλυκοιταζει την d800 του φιλου της.

Ψηφιζω 5200 για το AF sensor και την οθονιτσα..αντε και το bracketting :p

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Φίλη, που δεν ξέρει απο φωτογραφία, με όρεξη για αυνανισμό, έχει μέχρι 750 λίρες να διαθέσει για μηχανή + φακό(ούς).

Αυτό είναι περί τα 920€.

Και ρωτάω,

D3200 + 18-55 + κάποιο άλλο φακό (ή αντί για 18-55 με την μία κάποιο άλλο)

D5200 + 18-55

νομίζω η περιστρεφόμενη οθόνη της D5200 θα τη βολέψει στο να βλέπει τι κάνει όταν τραβάει...

ps. η 3200 imho έχει τραγικό οφθαλμοσκόπιο...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει και το 18-55 vr και 18-105 vr και βρηκες διαφορες??

Φυσικά και τους έχω δοκιμάσει, μιλάω εκ πείρας.

Μπορεί στα λίγα χιλιοστά (<35) οι διαφορές να είναι μικρές, αλλά ο 18-105 έχει καθαρότερα άκρα από τον άλλο.

Επίσης, στα 55mm νικάει σαφώς ο 18-105, αφού η εικόνα του 18-55 χάνει αρκετά.

Επίσης οι διαφορές εντοπίζονται κυρίως με τους φακούς τέρμα ανοικτούς. 1-2 στοπ κλειστότεροι, οι διαφορές περιορίζονται.

εχεις τις pics ευκαιρες?

Όχι πια. Δεν κάνω συλλογή από φωτογραφίες των τεστ. Απλά έβγαλα κάποια συμπεράσματα για μένα. Τώρα έτυχε η περίπτωση και τα μοιράστηκα, αλλά μέχρι εκεί, δε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν.

Αλήθεια εσύ τους έχεις δοκιμάσει ή μόνο από τα διαγράμματα του Welcome to Photozone! εκφέρεις άποψη;

Γιατί τα διαγράμματα λένε αλήθεια, αλλά οι φωτογραφίες την ποσοτικοποιούν κιόλας.

Μόνο άμα δεις 2 φωτογραφίες στα 55mm από τους 2 φακούς θα οπτικοποιήσεις την αίσθηση που σου δίνουν οι λίγες περισσότερες γραμμές/picture height του 18-105, και ειδικά στα άκρα του.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Tωρα μιλας πιο σωστα...

Δε με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα νουμερα.

Στο τερμα wide-οπεν υπερτερει ναι κυριως στα ακρα ..αλλα μαλλον οχι για τη κοπελα..και σχεδον οποιονδηποτε θα παρε την πρωτη του μηχανη και δεν ξερει να την χειριστει.

Πιο πολυ κολλαω στο ευρος που θα της φανει πιο χρησιμο παρα σε μερικες γραμμες στις ακρες ...σε τοπια κιολας..ακα..φ8 και βαλε.

Τωρα περιμενουμε τον ιασωνα να ξαναπει για 24-70 κλπ..

Link to comment
Share on other sites

ουτε μηνα...

Μεσα δεκεμβρη ..

εδιτ

2 φορες την ανοιξα ,ανοιχτη δουλευει..κλειστη oχι.

Αλλα την ξεγελασα ,στο τριτο κλεισιμο τη δοκιμαζα σε καθε βημα-βιδα να δω αν δουλευει:p

Aντε να βγαλει καμμια 10αρια χρονια..καλα θα ειναι.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω την δ3200 με 18-55 και 55-200 την αγόρασα αρχές καλοκαιριού 830 με τσάντα και 16 μνήμη από εδώ Ελλάδα 830 εκτός θέματος θέλω να ρωτήσω κάτι έχω 53μμ 2,8 http://www.reportajes-jmserrano.com/fed_4/13.jpg 135μμ 2,8 http://www.retrocamera.net/review-pentacon-electric-135mm-f28-m42.html 135μμ 3,5 Konica Hexanon AR 135mm f2.5 lens > other products > Main Section > RS Photographic Limited 80-200μμ 4,5 kenlock Mc.tor που δεν είναι bayonet Kenlock MC 80-200mm f/4.5 Zoom Lens Canon FD fit= και έναν 400mm 6.3 ina που δεν τον βρίσκω σαν φακό στο νετ έχει και ανταπτορα πάνω bayonet που είναι λίγο πιο μικρός από τον νικον φ θα ήθελα να μου πείτε τι ανταπτορες χρειάζομαι για να τους δουλέψω στην μηχανή μου

Link to comment
Share on other sites

Tωρα μιλας πιο σωστα...

Δε με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα νουμερα.

Στο τερμα wide-οπεν υπερτερει ναι κυριως στα ακρα ..αλλα μαλλον οχι για τη κοπελα..και σχεδον οποιονδηποτε θα παρε την πρωτη του μηχανη και δεν ξερει να την χειριστει.

Πιο πολυ κολλαω στο ευρος που θα της φανει πιο χρησιμο παρα σε μερικες γραμμες στις ακρες ...σε τοπια κιολας..ακα..φ8 και βαλε.

Τωρα περιμενουμε τον ιασωνα να ξαναπει για 24-70 κλπ..

Η αλήθεια είναι ότι είναι κοπιαστικό και χρονοβόρο να γράψω αυτά ακριβώς που θέλω να πω. Τώρα που το έκανα όμως είδα ότι συμφωνούμε.

Πραγματικά ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτεται ο πιθανός χρήστης μιας DSLR (στο παράδειγμά μας, η κοπέλα ή ο φίλος μου ιδιοκτήτης της 3200 που είχα). Εγώ το πρώτο πράμα που θα προσέξω είναι:

"Μμμ, εδώ έπρεπε να κλείσει 1 στοπ για να γράψει καλύτερα ο 18-55" ή

"Μμμ, εδώ έπρεπε να κάνει μάκρο στα 35mm και να έρθει κοντύτερα, παρά να βάλει 55mm και να λασπώσει το θέμα με τον 18-55".

Εκείνον όμως δεν τον πειράζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό του καθενός διαμορφώνεται ανάλογα με τις απαιτήσεις και τις γνώσεις του. Οπότε αν αυτά δεν συμπίπτουν μετά δικά σου λογικό ειναι να μην τον πειράζει τίποτα (ή να τον πειράζουν τεσπα άλλα από αυτά που πειράζουν εσένα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.