Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ωραιοι οι νεοι Sigma, αλλα ακριβοι.

Αν και δειχνουν εξαιρετικα καλη ποιοτητα, αν φτασεις κοντα στους Nikkor στα λεφτα παιρνεις Nikkor....:p

Είναι πιο φτηνός και πατάει τον Nikon. Γιατί να πάρεις τον Nikon?

Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή η νεα σειρά της Sigma ειναι και πολυ καλη και πολυ ωραία.

Για μένα προταρχικο ρόλο παίζει η χρήση που θα περάσουν στα χερια μου μιας και είμαι φωτογράφος και πεφτει πολυ χρήση στον εξοπλισμό.

Για γενική χρήση ίσωςε να μην αξίζει τα παραπάνω ενας Nikkor, για μένα τα αξίζει.

Είπαμε όμως, αυτά τα θέματα είναι λιγο σαν pc - mac. Άντε βγάλε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

για ποια μοντέλα μιλάς, τι χρήση κάνεις, και που υστερούν αυτοί οι Σίγμα;

Αν συγκρίνεις τον 70-300 των 150€ με τον 70-200 βι-αρ 2, προφανώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Αν μιλάμε για τους 35μμ 1,4, επίσης. Υπέρ του Σίγμα σε αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε όμως, αυτά τα θέματα είναι λιγο σαν pc - mac. Άντε βγάλε άκρη.

Sorry, καμια σχεση... :)

Aναλογα παντα και πως εχει κατασκευαστει ο φακος, μπορει να αντεξει και σε πολυ σκληρη χρηση. Καλο ειναι να μη κολλαμε στο ονομα σα καταναλωτες αλλα να κοιταμε ποιοτικα χαρακτηριστικα και μιας και εχουμε ευτιχως ιντερνετ , να βλεπουμε απο θεματα παρομοια με αυτο πως πανε αλλων κατοχων οι φακοι (υπαρχουν θεματα για συγκεκριμενους φακους πχ δες flickr) ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας πειράζει να μην το συνεχίσουμε, δεν μπορώ άλλο αυτες τις συγκρίσεις. Για καποιους δουλευει κατι για κάποιους κάτι άλλο.

Πολύ πολυ φιλικά και χωρίς καμμία διάθεση για κάτι άλλο. Απλά την γνώμη μου είπα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες συγκρίσεις; Να εξηγήσεις, ως φωτογράφος, που υπερέχουν οι Νίκορ έναντι των Σ σου ζητάμε, για να μάθουμε κι εμείς που κάνουμε ερασιτεχνική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να δικαιολογω μια "απλη γνωμη" χωρις βασιμες πληροφοριες, δικαιολογω ομως για τον καταναλωτη η τον επαγγελματια αντιστοιχα την σιγουρια του με καποια προιοντα χωρια τον παραγοντα τι ειναι καλυτερο στα χαρτια η στην εργονομια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα δεν υπαρχει λογος εντασης..

Δευτερον ο καθενας διαλεγει τον εξοπλισμο βαση των αναγκων του και των εμπειριων του.

Επι της ουσιας -για μενα- πρακτικα ο υπεραναλυτικος 35αρης δεν εχει καμμια ιδιαιτερη ισχυ πανω στην D3 (και σε οποιαδηποτε αλλη 10-12μπχ cropped or not) εναντι αλλων φακων ..πχ του 50 1.4 που εχει ο clarck (εξεταζοντας μονος ως προς την οξυτητα που προσφερουν).

Απο 24mpx και πανω αλλαζει το πραμα..προσφερωντας το κατι παραπανω εναναντι των υπολοιπων 35αρηδων nikkor or not χωρις να σημαινει οτι θα σου δωσει ληψεις που αλλιως δεν θα ειχες με αλλον φακο.

Οκ ..σουπερ ο 35αρης σιγμα..αλλα και με το σαμιαμιδι μια χαρα ληψη θα παρεις στα μισα λεφτα και πιο κατω λεφτα, και την οξυτητα που κυνηγας(τε) θα την χανετε με τα τσουβαλια στην εκτυπωση (αν εχετε πολλα μπχ) εκτος αν κανετε κανενα τρελλο crop.

Εκτος αν αυτοσκοπος της φωτογραφιας ειναι να βλεπουμε τις ληψεις στο 100% στο pc μας.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν αυτοσκοπος της φωτογραφιας ειναι να βλεπουμε τις ληψεις στο 100% στο pc μας.

Guilty as charged.

Και κάτι που ξέχασα όταν λέγαμε για τον καινούριο 800άρη της Nikon:

800mm F5.6 EX APO DG HSM - Super Telephoto Lenses - SigmaPhoto.com

Της Nikon έχει σχεδόν τα διπλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να αποφύγω τις εντάσεις, για την ώρα δεν ευτυχώς δεν υπάρχουν.

Ας πω μερικά παραδείγματα, αλλά όχι για τον εν λόγω 35 μιας που δεν τον έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά γενικά για τoυς 2-3 Sigma που έχουν περάσει.

Κατώτερη ποιότητα κατασκευής

Μικρότερη αντοχή στην χρήση

Κατώτερη ποιότητα εικόνας

Τωρα ο συγκεκριμένος 35αρης φαίνεται οτι εχει ξεπεράσει τα παραπάνω προβλήματα.

Ομως για εμένα είναι και θέμα αίσθησης. Στο χέρι στα χρώματα που παίρνεις κλπ. ϊσως να είναι υποκειμενικά αλλά για μένα παίζουν ρόλο.

Δεν είμαι τύπος του πixel peeping, αλλά του τελικού αποτελέσματος.

Απο την άλλη βέβαια όποιος με ρωταει (Edit: που ξεκινάει με την φωτογραφία) ποιον ζουμ να πάρει τους λέεω τον 70-300 τον Sigma γιατί στα λεφτά του απλά δεν παίζεται.

Έγινε επεξεργασία από clarck
Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να αποφύγω τις εντάσεις, για την ώρα δεν ευτυχώς δεν υπάρχουν.

Ας πω μερικά παραδείγματα, αλλά όχι για τον εν λόγω 35 μιας που δεν τον έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά γενικά για τoυς 2-3 Sigma που έχουν περάσει.

Κατώτερη ποιότητα κατασκευής

Μικρότερη αντοχή στην χρήση

Κατώτερη ποιότητα εικόνας

Τωρα ο συγκεκριμένος 35αρης φαίνεται οτι εχει ξεπεράσει τα παραπάνω προβλήματα.

Ομως για εμένα είναι και θέμα αίσθησης. Στο χέρι στα χρώματα που παίρνεις κλπ. ϊσως να είναι υποκειμενικά αλλά για μένα παίζουν ρόλο.

Δεν είμαι τύπος του πixel peeping, αλλά του τελικού αποτελέσματος.

Απο την άλλη βέβαια όποιος με ρωταει ποιον ζουμ να πάρει τους λέεω τον 70-300 τον Sigma γιατί στα λεφτά του απλά δεν παίζεται.

για ποιους σιγμα αναφερεσαι ;

btw

ενταση δε θα πρεπει να υπαρχει στην ανταλλαγη αποψεων οταν βασινονται καπου.Οπως και αυτα που παραθετεις εινια πολυ γενικες θεωριες

Link to comment
Share on other sites

ο 10-20 ειναι απο τους πιο αξιολογους φακους που εχει βγαλει ποτε η sigma.

αν εξαιρεσουμε οτι ειναι και θεμα τυχης τι θα σου κατσει στους φακους της σιγμα , τοτε πραγματικα για τα λεφτα ειναι πολυ καλος φακος.

Δεν ξεκουμπωνε ο συγκεκριμενος σε DX σωμα οταν ειχα.

ο 24-70 ποιος απο τους 2 ;

αν λες για τον καινουργιο τοτε τα δυο πρωτα δεν ισχυουν.

στο κατωτερη ποιοτητα εικονας να το δεχτω και αυτο μονο αν εισα ψειρας.

Να μου λεγες για ταχυτητα εστιασης , θα συμφωνουσαμε

Link to comment
Share on other sites

Η ταχυτητα εστιασης ειναι δεδομενη σχεδον τιποτα δεν εστιαζει οπως οι Nikkor.

O 24-70 o πρωτος λεω ναι.

Ο 10-20 ειναι πολυ soft στα ακρα. Ο Tokina 11-16 ειναι πολυ καλυτερος πχ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.