Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

για τον πρωτο 24-70 δε ξερω να σου πω.αναφερομαι για τον καινουργιο.

για τον 10-20 εφοσων ειναι φακος τοπιου , θα τον δουλεψεις με μικρο διαφραγμα ετσι κιαλλιως.

αλλα ναι σιγουρα υπαρχουν παντα καλυτεροι φακοι

Link to comment
Share on other sites

μπορει πράγματι να μην έχουν σχέση, αλλά καθότι κι εγώ κάτοχος του νικον 24-70 δεν θα έλεγα πως είναι και κακός ο σίγμα. ίσα-ισα, που ειναι καλύτερος ως κατασκευή απ'οτι θα περίμενε ισως κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον ο μου εχει περασει απο 2 κρας τεστ ΔΙΚΑ σου το οποιο το ενα επεσες στο λεοφωριο μεσα και για κοντρα εβαλες τον φακο μου και στην γεφυρα που τον κοπανησες με ολη σου την δυναμη στο τσιμεντο.

Ουτε ειδα να σκανε οπτικα ουτε τπτ.Οδηγοι εστιασης μονο την ακουσαν.

Δε θελω να σου πω , δοκιμασε και στον νικον σου τα ιδια , αλλα το 1/2 της τιμης που αναφερεις δεν ειναι για την ποιοτητα κατασκευης , αλλα ονοματος , οπτικης διαφορας (που ξερουμε για τι διαφορες αναφερομαστε)και ταχυτητα εστιασης

Εκτος αν θελετε να παιζουμε baseball με φακους των 1000ευρω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξαναπώ οτι εγω τους έχω γιατί είναι η δουλειά μου τέτοια.

12-14 ωρες σε κάθε φωτογράφιση θες κάτι παραπάνω απο τα μηχανηματά σου.

Δεν κάνω τοπία και κατα την περισσότερη ώρα δουλέυω wide open ολους τους φακους μου.

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον ο μου εχει περασει απο 2 κρας τεστ ΔΙΚΑ σου το οποιο το ενα επεσες στο λεοφωριο μεσα και για κοντρα εβαλες τον φακο μου και στην γεφυρα που τον κοπανησες με ολη σου την δυναμη στο τσιμεντο.

:-O:-O:-O:-O

Link to comment
Share on other sites

Μωρή παρεξηγισιάρα γριά!!

Δεν είπα εγώ πως για τα λεφτά του δεν είναι τρελός φακός!! Ειδικά εσύ ξέρεις τι έπαινο έχει ακούσει απο μένα!!

Είπα πως αν τους βάλεις δίπλα δίπλα δεν είναι το ίδιο που είναι αναμενόμενο.

Επίσης ούτε ο δικός σου ούτε ο δικός μου θα είχαν ζήσει αν είχε χτυπήσει ο φακός στο τούβλο και όχι η γωνία απο το μαγνήσιο της D800...

Αν και ναι απο το τράνταγμα που ήταν τρελό μια χαρά βγήκε τα έχω πει 1000 φορές.

Αλλά σε σύγκριση με τον μαμά νίκον, που αυτό λέμε, δείχνει και νιώθει υπεδεέστερος. ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΕΩ ΜΟΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

Για δώσε μια εικόνα του τι μέγεθος αρχείων (raw και jpeg) βγάζει η D600 καθώς και τι κάρτες χρησιμοποιεις ή τι πιστεύεις οτι χρειάζεται σύμφωνα με την έως τώρα εμπειρία σου για απροβλημάτιστη εγγραφή βίντεο

Link to comment
Share on other sites

16GB =~ 250φωτος ; δε θυμαμαι ακριβως

οπως επισης πρεπει να γραφει χιλια ογδοντα πι βιντεο 30λεπτα ~16γιγα

ειμαι δουλεια τωρα και δε μπορω να τα δω..

κανε μια δοκιμή και πες μου όταν γυρίσεις πλιξ.

Επίσης πες μου αν υπάρχει δυνατότητας επιλογής του τι RAW θα τραβήξεις (πχ συμπιεσμένο, ασυμπίεστο, losless κλπ ) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.