Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ωραίες μετρήσεις.

Δεν την πήρα ακόμη μάνα μ' :p

Είναι θέμα χρόνου. Στο είπα προκαταβολικά.

Όπως και τη δικιά μου πατάτα, είναι θέμα χρόνου να την κάνω. (Ξέρεις εσύ)

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

αν και μου φανηκε πολυ σιγουρος για την εστιαση με f8 (τον φακο με 2χ extender) δε νομιζω να ισχυει αν δεν εχεις 1δ ή 5δ3.

Λεπτομερειες βεβαια...αν εχεις τετοιο φακο ..σιγουρα θα εχεις και καποια 1δ:p

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, σου λέω ότι η D200 εστιάζει με τον 300mm f/4 και το x2, δηλαδή f8.

Επίσης εστιάζει και με τον reflex 500mm f/8 και το TC-16A στο f/12.8, αλλά εκεί μάλλον ευθύνεται κατά πολύ το ότι ο φακός είναι reflex.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κακως δε το ξεκαθαρισα πιο πριν..Δεν ειναι on off η εστιαση.Σαφως και θα δουλεψει.

Αλλιως ο 18-200 δε θα δουλευε ποτε στα 200..(για νον-νικον που ειναι 3.5-6.3)

Απλα χανεις το πλεονεκτημα της γρηγορης (οκ παιζει και να χεστ..) και ακριβεστερης εστιασης.

Παραθετω και αυτο..Δεν αφορα τελειως τη κουβεντα μας...αλλα οποιος εχει ορεξη ας του ριξει μια ματια..

Canon DLC: Article Print: EOS-1D X and EOS 5D Mark III "High-precision" and cross-type AF points

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν και πολύ δυνατός ο Φ4, αν τον δεις δίπλα στον 2.8 VRII, δεν ισχύει σε καμία περίπτωση οτι ο 2.8 stopped down στο φ4.0 είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ απο τον φ4, στο φ4 που λέγανε...

Αν και είναι φοβερό στα υπέρ του πως είτε φ4 είτε φ5.6/8 είναι το ίδιο sharp.

Link to comment
Share on other sites

Με τον 80-200 2.8 και το 2x (δηλαδή 5.6) η εστίαση ήταν το ίδιο γρήγορη με πριν, σε εξωτερικό χώρο.

Μέσα στο σπίτι με λίγο φως, όντως το μοτέρ γύριζε πιο αργά για να κάνει εστίαση. Προσοχή, δεν έκανε όμως hunting μέχρι να κλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 5.6 εισαι οκ..απο εκει και πανω(αριθμητικα) δυσκολευει για τον(τους) sensοres.

(και φ8 για 1δ/5δ3 απο nikon δε ξερω τι παιζει στις 3δ/4δ)

Πολυ πιθανων για αυτο να παιδευοταν ο spresv σε καποια πιστα με τους adaptores αν δεν ειχε επιλεξει τους cross type.

Link to comment
Share on other sites

αν οποτε με το καλο ξανακανετε την αλλαγη δοκιμασε με center point AF να μου φυγει η περιεργεια.

(απο λιγο που ειδα το manual αντε και με d9 στο ΑΦ modes..που ενεργοποιει τα 9 cross type).

Καντε μια δοκιμη for the glory:p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

Με ξέχασες για τις κάρτες, τα ΜΒ της 600αρας κλπ ε ; :p

υπαρχει viber / whatsapp / sms / msn / fb για πιο αμεσο και προτιμας το forum ?

ποιες ειναι οι αποριες σου ; γραφτες να ασχοληθω σημερα το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

αν οποτε με το καλο ξανακανετε την αλλαγη δοκιμασε με center point AF να μου φυγει η περιεργεια.

(απο λιγο που ειδα το manual αντε και με d9 στο ΑΦ modes..που ενεργοποιει τα 9 cross type).

Καντε μια δοκιμη for the glory:p

Όταν είχαμε βρεθεί σπίτι μου, με center point AF ήμασταν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχαμε βρεθεί σπίτι μου, με center point AF ήμασταν.

Eπειδη, οπως καταλαβες με τρωει η περιεργεια μπορεις να δειξεις ακριβως με λινκ ποιο(α) teleconverters εχεις??

Επισης εχεις τον Αφ-σ 300 φ4??

Αν ναι παιζει να δοκιμασεις με τον σιγμα 24-70 του ιασωνα?*

Επειδη το .."Οντως, Tamron ηταν, αλλα δε θυμαμαι τη συμπεριφορα, νομιζω δεν εκανε καν προσπαθεια (?)." με εβαλε σε σκεψεις..

παιζει ο συγκεκριμενος να μην εχει buit in motor και να το επηρεαζε?

*προφανως μας(σου) κανει και οποιοσδηποτε αλλος φακος (non-nikkor) με built in motor.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.