Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

χαιρετώ σας,

για d90 εχω τον 18-105 & τον 55-200. για να αποφύγω το αλλαγμα των φακών και το κουβαλημα σκεφτόμουν εναν 18-200 ή και μέχρι 300.

κοιταγα λοιπόν σε 3η εταιρεία μιας και οι νικον σε αυτα τα mm ξεφευγουν κατά πολύ..

έλεγα λοιπον για τον tamron 18-200 αξιζει ως αγορά και αντικατάσταση των 2 nikon;; σιγουρα βολεύει από θέμα βαρους και σωμάτων αλλά από ποιότητα κ υλικά κατασκευής τι γίνεται;;

επισης κοίταγα και για τον tamron 70-300 Pου έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το vr του. χρειάζεται βέβαια μετά να κοιτάξω και για καποιον ευρυγώνιο ή αν βρω εναν μτχ 18-55

τι λέτε; εχετε δοκιμασει καποιον απο τους φακους που λέω;;

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο με τον 50mm f/1.8(έχω τη 2η έκδοση, με το ασημένιο δαχτυλίδι) αυτές τις μέρες.

Ο φακός είναι πλήρως λειτουργικός, όμως το focus είναι μόνο manual και αυτό είναι που με προβλιματίζει. Δεν είναι κακό, ούτε δύσκολο στη χρήση. Υπάρχουν όμως φορές που αυτό γίνεται κουραστικό και που θα προτιμούσα να έχω τη δυνατότητα autofocus.

Σκέφτομαι αν αξίζει να πάω στον 35mm f/1.8G (=52mm σε DX) ή στον 50mm f/1.8G (=75mm) που είναι περίπου στην ίδια τιμή, ~150£ καινούργιοι. Έχω την D7000.

Τα 75mm μου φαίνονται λίγο πολλά για εσωτερικό χώρο, ενω τα 52 θεωρώ οτι θα είναι πιο βολικά. Δοκίμασα με τον κιτ φακο της καμερας μου πως φαίνεται στα 35/50 και μάλλον κλίνω προς τον 35άρη.

Κάπου είδα και τον Sigma 30mm f/1.4, αλλα ψάχνοντας διάβασα οτι ο 35άρης νικον είναι καλύτερος.

Γνώμες? Τους έχει δοκιμάσει κανείς συγκριτικά? Τι προτείνετε εσείς?

Άλλη μία ερώτηση, περί battery grip.

Είχα χρησιμοποιησει για μερικές μέρες μια Canon 550D με grip και χωρίς grip (δανεική). Προσωπικά με βόλεψε περισσότερο με το grip, είτε γιατί εχω μεγάλα χέρια, είτε γιατι βολεύει στο κράτημα για portrait λήψεις. Συν ότι διπλασιάζει τη ζωή της μπαταρίας.

Αξίζει λοιπόν η αγορά grip για την D7000? Μήπως θα γίνει πολύ βαριά και θα είναι πιο κουραστική στο χέρι? Εχεί κανεις σχετική εμπειρία?

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, απλά μαθαίνω ακόμα. :rolleyes:

σχετικά με το 1ο σκέλος της ερώτησης σου θα σου πω την προσωπική μου γνώμη. ειχα και γω τον 50μμ 1.8 d για την D90 και η αληθεια ειναι ότι με δυσκόψε αρκετά. όχι τόσο με το focus του αλλά με τα mm που αναφέρεις και συ για κλειστους χωρους. τον εδωσα λοιπόν και έγινε αντικατάσταση με τον 35αρι.. σε εσωτερικούς χώρους λοιπον (σπιτια μαγαζια) βολεύει μια χαρά!!

βεβαια καλό είναι σε κλειστούς χώρους να εχουμε και καποιον ποιο ευρυγωνιο αλλά ο 35αρης με ικανοποιεί απόλυτα!! επίσης ο 35αρης κάνει πολύ και για γενικός φακός, φωτογραφία δρόμου κτλ.. ενω ο 50αρης σε περιορίζει κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Λέω πως παίζεις με μέτριους φακούς και πας να τους αντικαταστήσεις δυνητικά με ακόμα πιο μέτριους. Είναι της άποψης να αλλάζουμε φακούς και να κερδίζουμε και εκεί κάτι.

Όσο το γνωρίζεις αυτό και δεν σε απασχολεί, και καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχει ο "σουπερ" φακος που να είναι καλός απο τα 18->200 ή και τα 300 τότε συνεχίζω.

Ο 18-200 ο 2.8 ο Ταμρον είναι πολύ καλός αλλά εικάζω δεν λες αυτόν γιατί μιλάς για μέγεθος σωστά?

Ο 70-300 θα σε περιορίσει τρελά σε συνδιασμό με το crop factor, γιατί χάνεις όλο το 18-70 πεδίο που κατ'εμε δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Λέω πως παίζεις με μέτριους φακούς και πας να τους αντικαταστήσεις δυνητικά με ακόμα πιο μέτριους. Είναι της άποψης να αλλάζουμε φακούς και να κερδίζουμε και εκεί κάτι.

Όσο το γνωρίζεις αυτό και δεν σε απασχολεί, και καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχει ο "σουπερ" φακος που να είναι καλός απο τα 18->200 ή και τα 300 τότε συνεχίζω.

Ο 18-200 ο 2.8 ο Ταμρον είναι πολύ καλός αλλά εικάζω δεν λες αυτόν γιατί μιλάς για μέγεθος σωστά?

Ο 70-300 θα σε περιορίσει τρελά σε συνδιασμό με το crop factor, γιατί χάνεις όλο το 18-70 πεδίο που κατ'εμε δεν γίνεται...

οχι δεν ελεγα για αυτον αλλά για τον οιkονομικο με 3.5-6,3 f κάπου στα 200euro...

και γω της ίδιας αποψης ειμαι σχετικά με το θεμα ποιοτητας οπότε μάλλον παραμένω όπως είμαι και κοιτάμε αργότερα σε κάτι καλύτερο...!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω κι άλλες αλλα να μια πρώτη σύγκριση.

6D με Tamron 70-200mm F2.8 - ISO 6400 no N/R

---------------------------------------------------------

full-image-no-nr-1-8165.jpg

100% crop

100-crop-no-nr-1-8164.jpg

7D με Tamron 70-200mm F2.8 - ISO 3200 no N/R

----------------------------------------------------------

7d-no-nr-3200-8162.jpg

100% crop

7d-no-nr-3200-crop-8163.jpg

Ενα στοπ διαφορά σε ISO εκ πρώτης οψεως...

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

2499$ η 6D με τον 24-105 στις US of A, 2660chf (2150€) στην Ελβετία, ακόμη και στη Γερμανία ξεκινάει στα 2580€, αλλά στην Ελλάδα είναι στα 2898€. Αν πάρεις εδώ, σώμα χώρια πάει στα 1939€ και φακό μονάχο του στα 794€ πας στα 2733€ σύνολο...

Και μετά αναρωτιούνται οι Έλληνες μαγαζάτορες -και οι κυβερνώντες, γιατί αυτοί κόπτωνται (?????) για το ΦΠΑ που δεν μαζεύουν- γιατί δεν ψωνίζει ο Έλληνας από εδώ.

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.