Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

εγώ επειδή βαριόμουν,χτες, έκανα μόνο το 1ο από τα 4.

Αληθόρησα αλλα βγήκε σωστό..οπότε ε τα άλλα λέω κάπως έτσι πάνε!

btw με το 1ο κομμάτι σωστό και τα άλλα απείραχτα, σκορ= 1220~~~

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε σε τί έπεσε τυχαία το μάτι μου:

Unused Nikon Amusing Lens Set Fisheye 20mm F 8 Macro 120mm F 4 5 90mm 400mm | eBay

Μια μικρή περιγραφή εδώ και ένα quote:

They were only sold in Japan and are now collector's items.

Τιμή είδατε;

Nikonamusinglenses.jpg

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

pif....

ο θεος να τα κανει amused στη τιμη που εχουν..

Και γιατι να ειναι nikon???θα μπορουσε να ηταν και για αλλους φακους...τεσπα.

Αmused ειναι τα lensbaby..Εχουν βγαλει και sweet 35 και edge 80..μαζι με ενα composer pro ειναι οτι πρεπει για "amused" και οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο με τον (έχω τη 2η έκδοση, με το ασημένιο δαχτυλίδι) αυτές τις μέρες.

Ο φακός είναι πλήρως λειτουργικός, όμως το focus είναι μόνο manual και αυτό είναι που με προβλιματίζει. Δεν είναι κακό, ούτε δύσκολο στη χρήση. Υπάρχουν όμως φορές που αυτό γίνεται κουραστικό και που θα προτιμούσα να έχω τη δυνατότητα autofocus.

Σκέφτομαι αν αξίζει να πάω στον 35mm f/1.8G (=52mm σε DX) ή στον 50mm f/1.8G (=75mm) που είναι περίπου στην ίδια τιμή, ~150£ καινούργιοι. Έχω την D7000.

Τα 75mm μου φαίνονται λίγο πολλά για εσωτερικό χώρο, ενω τα 52 θεωρώ οτι θα είναι πιο βολικά. Δοκίμασα με τον κιτ φακο της καμερας μου πως φαίνεται στα 35/50 και μάλλον κλίνω προς τον 35άρη.

Κάπου είδα και τον Sigma 30mm f/1.4, αλλα ψάχνοντας διάβασα οτι ο 35άρης νικον είναι καλύτερος.

Γνώμες? Τους έχει δοκιμάσει κανείς συγκριτικά? Τι προτείνετε εσείς?

Άλλη μία ερώτηση, περί battery grip.

Είχα χρησιμοποιησει για μερικές μέρες μια Canon 550D με grip και χωρίς grip (δανεική). Προσωπικά με βόλεψε περισσότερο με το grip, είτε γιατί εχω μεγάλα χέρια, είτε γιατι βολεύει στο κράτημα για portrait λήψεις. Συν ότι διπλασιάζει τη ζωή της μπαταρίας.

Αξίζει λοιπόν η αγορά grip για την D7000? Μήπως θα γίνει πολύ βαριά και θα είναι πιο κουραστική στο χέρι? Εχεί κανεις σχετική εμπειρία?

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, απλά μαθαίνω ακόμα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι ο 18-70 έχει μερικά σωματίδια σκόνης από μέσα.

Στις φωτογραφίες που βγαζω δεν φαίνεται κάτι πάντως.

Πρέπει να κάνω κάτι (να τον πάω για καθάρισμα πχ) ή δεν τρέχει τίποτα;

Sent from outer space using tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Ακούω παραγγελιές για RAW απο 6D. Παίζουν 70-200mm F2.8, 28-75mm F2.8 και 24-105mm L IS F4...

Μην μου πείτε μεγειά ακόμα, δεν ειναι δική μου, ειναι του κολλητού μου, αλλα πολύ συντομα θα έρθει και η δικιά μου. :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.