Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ψάχνωμαι για καινούριο φακό αλλά δεν ξέρω τι θέλω ακόμα..

Είμαι ανάμεσα σε Prime

από 15mm και κάτω..

Αλλά βρίσκω και κάτι ωραία 12-24 Tokina στα 250

Canon 10-22 στα 480

Samyang 14mm στα 330 new

Samyang 8mm Fisheye στα 330 new

Αλλά μου αρέσουν και οι Macro αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει από εκει.. Δηλαδή να βάζω το κέρμα για παράδειγμα και να το βγάζω Close up..

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωμαι για καινούριο φακό αλλά δεν ξέρω τι θέλω ακόμα..

Είμαι ανάμεσα σε Prime

από 15mm και κάτω..

Αλλά βρίσκω και κάτι ωραία 12-24 Tokina στα 250

Canon 10-22 στα 480

Samyang 14mm στα 330 new

Samyang 8mm Fisheye στα 330 new

Αλλά μου αρέσουν και οι Macro αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει από εκει.. Δηλαδή να βάζω το κέρμα για παράδειγμα και να το βγάζω Close up..

τις διαφορές τους τόσο ποιοτικά όσο και γενικώς μπορείς να τις εντοπίσεις ή απλά θέλεις πάλι να πάρεις οπωσδήποτε κάτι και απλά δεν ξερεις τι ακριβώς ; :)

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα να επαιρνες τον 14αρι samyang και οντας manual θα τηνεβγαζες φθηνα με ενα reversible για μακρο.

Αλλα δε θα το πω...γιατι δεν παιρνει φιλτρα :hehe:

δυστηχως ο samyang σε dx δεν αποδιδει καλα και ουτε ειναι λειτουργικος τοσο..

το λεω απο την εμπειρια μου σε d5100

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα αποδιδει..παντου και παντα...και καλυτερα απο ολους.

Απλα η μεταβαση στην FF "αναζωογονει" ολους τους φακους οποτε ειδες και την βελτιωση.

Οτι και να δοκιμαζες στην 5100 στη δικια σου θα απεδιδε καλυτερα.

Για τη λειτουργικοτητα πασο..(υποθετω αναφερεσαι στο "14"->"21")

Anyway τη λογικη μου τη ξερεις...εχει τον 50αρι..θα εχει τον 14αρι..σε ενα 6μηνο-χρονο απο το να παιρνει φακους που "δεν"..το γυριζει σε 6δ στο 1200αρι(περιπου).

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα να επιμενεις χωρις να το εχεις δει με τα ιδια σου τα ματια μονο εσυ το κανεις.

σου εξηγω εχοντας ΕΜΠΕΙΡΙΑ απο τον φακο και σε FF και σε DX σωμα πως ο φακος ειναι πολυ πιο λειτουργικος σε FF μηχανη και παιρνεις και καλυτερη λεπτομερια.

χιλιες φορες να παρεις εναν 11-16 παρα αυτον

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια πορεια εχουμε κανει ..μην επιμενεις να ισοποεδωνεις τον αλλον με την εμπειρια σου,

Οτι σκατα φακο και να βαλεις σε dx σε ΦΦ θα αποδιδει καλυτερα.

Αυτο ειδες..τελειτσα και παυλα.

Βαλε τον 11-16 σε dx ..και δοκιμασε τον μετα σε FF ειτε σε crop mode ειτε μονο @16.

Ποσταρε εικονες(crop-αρισμενες) να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

ε αρα που διαφωνεις και πρεπει να με διορθωσεις οταν λεω οτι αποδιδει καλυτερα σε FF? μηπως ειναι περιττο ; ο 11-16 ειναι λειτουργικος σε ff? οχι..

ο 14αρης ειναι λειτουργικος τοσο σε dx ? οχι...

γτ να παει σε 14αρη ;

εχει σκοπο να παει σε ff? η θα παει σε ff οπως ρωταει τι φακο θα παρει εναν αιωνα τωρα;

δεν εχω σκοπο να ισοποδωσω Νικο , εσυ εχεις σκοπο να θες να καλυψεις τον αλλον με δικα σου λογια ασχετα αν συμφωνεις η οχι

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω ...απλα δε βλεπεις που.

Ναι σε ΦΦ θα παιξει καλυτερα ο 14αρης..αλλα δε φταιει αυτος..θα οφειλεται στη FF

Ομοιως κατι αντιστοιχο και ο 11-16...

Αλλα..ο 14αρης παντου και παντα θα αποδιδει καλυτερα απο 11-16 (σε ιδιο σωμα)...και ομοιως σχεδον απο καθε αλλον φακο.

Καταλαβαινω οτι το 14αρι δεν ειναι ο ορισμος τους faqing-awesome ultra wide σε dx..και οτι κατα 99% των (νεων) χρηστων θα βρουν μεγαλυτερο ενδιαφερον στον σιγμα 8-16 πχ..(που επισης ειναι χειροτερος απο τον 14αρι)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

ρε Νικολα , ειπα απλα ο 14αρης αποδιδει καλυτερα σε ΦΦ..αληθεια ειναι.αν θες να κανεις διευκρηνηση για ποιο λογο αποδιδει.καντην.Δε σημαινει οτι λεω κατι λαθος.

και σε ρωταω.προτιμας 14αρη φακο η 11-16 η 10-20 σε Dx? (ποιοτητα εργονομια κ ολα να εξεταστουν)

Προσεξε...για DX! μιλαω..

Link to comment
Share on other sites

οταν δεν υπηρχε ο 14αρης..προτιμουσα 11-16..το ξερεις.Το ειχα πει καμποσες φορες..Και ο 11-16 δεν μετραει πολλα χρονια στη πλατη του.Πιο πριν 12-24...

Τωρα υπαρχει ο 14αρης...και ναι προτιμαω αυτον σε DX..

Αλλα επειδη ειμαι εγω..ασχετα με το τι ειπα παραπανω..θα προτιμουσα ΦΦ πριν την αγορα των οποιων φακων.Δε μπορω να αποσυνδεσω τη μετεπειτα χρηση των φακων.

Και αυτο το ξερεις.(απειρες φορες ειχα πει παρτε ΦΦ φακους).

Link to comment
Share on other sites

τις διαφορές τους τόσο ποιοτικά όσο και γενικώς μπορείς να τις εντοπίσεις ή απλά θέλεις πάλι να πάρεις οπωσδήποτε κάτι και απλά δεν ξερεις τι ακριβώς ; :)

Τις διαφορές σε ποιούς? Macro η στους Wide..

Γενικά πιστεύω ότι οι Prime έχουν καλύτερη ποιότητα από Zoom

+

Οχί δεν θέλω να πάρω κάτι όπωσδήποτε αλλά κάποια στιγμή θα πάρω και Wide αλλά και Macro/Tele..

Και συν το ότι θέλω να είναι FF Compatible

Αλλά δεν ξέρω τι να πάρω πρώτο :p

θα ελεγα να επαιρνες τον 14αρι samyang και οντας manual θα τηνεβγαζες φθηνα με ενα reversible για μακρο.

Αλλα δε θα το πω...γιατι δεν παιρνει φιλτρα :hehe:

Και το πρώτο πράγμα που θέλω είναι στους Wide είναι να βγάζω Foreground αποτέλεσμα.. ..

Με Rule of thirds και ορίζοντα κλπ..

πχ..

500px / The Hexagons by Thomas Mader

500px / NIGHTLIGHT by ~~~johnny~~~

500px / Restlessness by Danilo Mastroddi

Τα 18 και τα 17 σίγουρα δεν φτάνουν..

Τώρα για τα 14 κτλπ δεν ξέρω δεν το έχω ψάξει βέβεαια για Crop Body..

Link to comment
Share on other sites

Μη βιαζεσαι να αγορασεις ο,τι υπαρχει ..

Το πιο πιθανο ειναι να θες wide παντως..Ετσι παει η ιστορια.

Μολις ξεπερασεις το αρχικο σταδιο "θελω 100000000000000mm τηλεφακο πανω σε μερικους τελεκονβερτερς" ..το συνηθες ειναι να παει στο ακριβως αντιθετο ακρο οπου ..."8mm δεν ειναι αρκετα wide".

Οι μακρο ειναι σε πιο μετα σταδιο..

Eπισης...

Και το πρώτο πράγμα που θέλω είναι στους Wide είναι να βγάζω Foreground αποτέλεσμα.. ..

Με Rule of thirds και ορίζοντα κλπ..

Kανονες μπορεις να χρησιμοποιησεις με οτιδηποτε εχεις στα χερια σου.Δε στο υπαγορευουν οι wide.

Ομοιως και με την προοπτικη.(αυτο που λες "να βγάζω Foreground αποτέλεσμα")

Νομιζω εχεις 18-55 ακομα..δοκιμασε τον .(ξανα..αν πιστευεις οτι τον εχεις δοκιμασει 18μμ@φ8).Προσεξε τις γωνιες/κλισεις...και θα σου "ερθει".Μη το πεταξεις δλδ καπου και περιμενεις να βγουν διαμαντια..γιατι αν το κανεις σε 10-14μμ αυτο ...θα σιχαθεις απο τις παραμορφωσεις.

Ον αναδερ νοουτ..:to_pick_ones_nose:

Lightning Panoramic : Week 4 photo - Steven Noyes photos at pbase.com

31351165.Week4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη βιαζεσαι να αγορασεις ο,τι υπαρχει ..

Το πιο πιθανο ειναι να θες wide παντως..Ετσι παει η ιστορια.

Μολις ξεπερασεις το αρχικο σταδιο "θελω 100000000000000mm τηλεφακο πανω σε μερικους τελεκονβερτερς" ..το συνηθες ειναι να παει στο ακριβως αντιθετο ακρο οπου ..."8mm δεν ειναι αρκετα wide".

Οι μακρο ειναι σε πιο μετα σταδιο..

Eπισης...

Kανονες μπορεις να χρησιμοποιησεις με οτιδηποτε εχεις στα χερια σου.Δε στο υπαγορευουν οι wide.

Ομοιως και με την προοπτικη.(αυτο που λες "να βγάζω Foreground αποτέλεσμα")

Νομιζω εχεις 18-55 ακομα..δοκιμασε τον .(ξανα..αν πιστευεις οτι τον εχεις δοκιμασει 18μμ@φ8).Προσεξε τις γωνιες/κλισεις...και θα σου "ερθει".Μη το πεταξεις δλδ καπου και περιμενεις να βγουν διαμαντια..γιατι αν το κανεις σε 10-14μμ αυτο ...θα σιχαθεις απο τις παραμορφωσεις.

Για παράδειγμα..

500px / Yesterday's Sunset by Kyriakos Dallas

αυτό είναι σωστό σαν κανόνας των τριών με βάση των ορίζοντα..

Αλλά θα ήθελα ένα τέτοιο Foreground

500px / Yellow Lines by Kyriakos Dallas :p

To θέμα είναι ότι με τα 18 βγάζω 28.8mm 29 πες..

δεν ξέρω με τα 14 (22.4)

Δηλαδή τα 6.4mm να κάνουν την διαφορά.. Και ψάχνω από εδώ και από εκει με καμιά Crop Canon με Samyang να βγάζει το αποτέλεσμα που θέλω αλλά δεν βρίσκω κάτι..

Επίσης είναι με Manual Focus και δεν τα πάω καθόλου καλά με το Focusing..

Οσο για τις παραμορφώσεις Nah το Lightroom δεν την κάνει την δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Eσυ θα κυνηγησεις το αποτελεσμα..οχι ο εξοπλισμος.

Καταλαβαινω τι θες να κανεις..αλλα μπορεις να το κυνηγησεις με το 18αρι που εχεις..

Το "εφε" θα ειναι πιο εντονο σε λιγοτερα χιλιοστα..δεν αντιλεγω αλλα 1000 φορες να μαθεις το 18αρι σαν προοπτικη και να κατεβεις πιο κατω παρα να παρεις οτι να 'ναι να βαρας οπου να 'ναι και να παιρνεις οτι να 'ναι αποτελεσμα.

Περα απο τα χιλιοστα στη προοπτικη παιζει ρολο (περισσοτερο-λιγοτερο αναλογα το "φωτογραφο") και το που βρισκεσαι σε σχεση με το θεμα σου.(ειτε ειναι foreground ειτε κατι αλλο).

Πλησιασε αρκετα..οσο πιστευεις οτι χρειαζεται..και παιξε με τις κλισεις (σημαδεψε πανω κατω) να δεις το εφε στη πραξη πριν το στησεις στο τριποδο.

Αν δεν εχεις μαθει ακομα να εστιαζεις με liveview ..παρε κινητο :p

Kανε ενα κοπο και διαβασε προσεκτικα το παρακατω λινκ..Θα σου λυθοιυν οι αρχικες αποριες..(ποσες φορες το εχω βαλει το λινκ??μετραει κανεις?)

How to Use Ultra-Wide Lenses

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.