Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

από την Κάνον περιμέναμε (ο Νίκος δηλαδή, γιατί τα σώματα πλέον με αφήνουν αδιάφορο :p), από τη Σίγμα έχουμε ενδιαφέροντα νέα: Art | SIGMA 24-105mm F4 DG OS HSM | SIGMA GLOBAL VISION

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς βγήκε online κατά λάθος, και την κατέβασαν. Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση που βγήκε έτσι στα μουλωχτά, γιατί δεν υπήρχε καν ανακοίνωση, παρά μόνο φήμες. Αν ψάξεις πάντως θα δεις πληροφορίες από το site σε διάφορα blogs.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

600 ευρω ?? και "αρτ"

Ελπιζω το αρτ να μην ειναι μονο κατ'ονομα..αλλιως παιζει και new tamron 24-70 f2.8 που καραδοκει..

Μου αρεσει που μιλαω κιολας για ενα ευρος που δε με ενδιαφερει:p

Aπο τη στιγμη που δεν θελεις την απολυτη ευελιξια σε αυτο το ευρος (συνηθως να καλυψεις καποιο μυστηριο)...ενας 40αρης..ενας 50αρης(σε ΦΦ) και καθαρισες.Ενας 70-200 και ενας wide (samiamidis px) και πλεον παυεις να ενδιαφερεσαι και για φακους..)

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις να βγαλεις παρεα ολη στο σαλονι με τον 50αρη ΔΕΝ βγαζεις.. .-

εκτος αν εχεις 45 μετρα σαλονι και εχεις περιθωριο για πολλα βηματα πισω

με τον 35αρη βρηκα την υγεια μου παντως..

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και υπαρχουν prime που αλλοι τους βολευονται καλυτερα απο καποιους αλλους prime...αλλα περα απο αυτο??.

Την τυπωσες?Την εδωσες?Κοσμει καπου το χωρο σου?Η απλα εβγαλες μια φωτο που αλλιως δεν θα μπορουσες να βγαλεις αλλα και δεν τη χρησιμοποιεις πουθενα?

(το "τι" στη πισω σελιδα αυτο εννοουσε...ξερω τους πιθανους περιορισμους των φακων).

Προσωπικα δεν θα θελα να βγαλω τη παρεα μου στο σαλονι.

Δε με ενδιαφερει αυτη η χρηση.

Εκτος αν δε προκειται περι παρεας ..αλλα κατι αλλο πιο "εμπειρικο" αν οχι επαγγελματικο οπου θα εχεις και φωτα και "διαφραγμα" για να "ειναι" η "παρεα" στο σαλονι...οπου ναι αξιζει ..

Link to comment
Share on other sites

Αντε ντε...αν ανακοινωνε θα το ειχα γραψει

Τζαμπα μας κ......ωσε!:p

H sony "εβγαλε" δαυτα...(alternative d800...mirrorless)

http://www.slashgear.com/sony-a7-and-a7r-camera-specs-and-images-leak-14301248/

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Αν έφευγα από Nikon θα ήταν για καμμιά medium format άντε ή για κάποια δυνατή Canon.

Αξίζει να δώσω την D600 για να πάω σε D800E για landscape παρέα με έναν 14-24 & 24-70 ?

Θέλω κάτι για πολύ χαμηλό τριποδάκι, και αν γίνεται ευέλικτο ( να πιάνει σε περίεργα σημεία ή και γωνίες ) και θυμήθηκα αυτά τα Guerillapod ή πως στο καλό τα λέει η Joby ( ή Jody ? ).

Έχει κανείς άποψη για δαύτα ? Είναι σταθερά και ανθεκτικά ή θα κάνω 2-3 λήψεις πιασμένα από καμμιά κολώνα/κλαδί και θα θέλει νέο τρίποδο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έφευγα από Nikon θα ήταν για καμμιά medium format άντε ή για κάποια δυνατή Canon.

Αξίζει να δώσω την D600 για να πάω σε D800E για landscape παρέα με έναν 14-24 & 24-70 ?

Θέλω κάτι για πολύ χαμηλό τριποδάκι, και αν γίνεται ευέλικτο ( να πιάνει σε περίεργα σημεία ή και γωνίες ) και θυμήθηκα αυτά τα Guerillapod ή πως στο καλό τα λέει η Joby ( ή Jody ? ).

Έχει κανείς άποψη για δαύτα ? Είναι σταθερά και ανθεκτικά ή θα κάνω 2-3 λήψεις πιασμένα από καμμιά κολώνα/κλαδί και θα θέλει νέο τρίποδο ?

πότε πήρες D600 ρε ;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δώσω την D600 για να πάω σε D800E για landscape παρέα με έναν 14-24 & 24-70 ?

Aναλογα το χρηστη.Αν και εξαρχης θα αγοραζα δ800ε..το πιο πιθανο για landscape δε θα σου προσφερει τιποτα παραπανω.Εκτος αν ψαχνεσαι για ακομα μεγαλυτερες εκτυπωσεις.Macro-λεπτομερειες θα σου προσφερει -στον αντιποδα.

Θέλω κάτι για πολύ χαμηλό τριποδάκι, και αν γίνεται ευέλικτο ( να πιάνει σε περίεργα σημεία ή και γωνίες ) και θυμήθηκα αυτά τα Guerillapod ή πως στο καλό τα λέει η Joby ( ή Jody ? ).

Έχει κανείς άποψη για δαύτα ? Είναι σταθερά και ανθεκτικά ή θα κάνω 2-3 λήψεις πιασμένα από καμμιά κολώνα/κλαδί και θα θέλει νέο τρίποδο ?

Εχει ο ιασωνας τετοιο.

Παιζουν και κανονικα τριποδα με reversible μεσαια κολωνα ..και/ή υπο κλιση.

Link to comment
Share on other sites

πότε πήρες D600 ρε ;

Καιρό τώρα.

Αμερική σε τιμή ψέμα από B&H που έκλεινε.

Στο κουτί της είναι ( demo την είχανε στο μαγαζί απλά να κάθεται πάνω στην κούτα της ).

Με περιμένει στην Florida.

Αν αξίζει η D800E για landscape που θέλω επί το πλείστον ( θέλω να μπορώ να εκτυπώσω σε αρκετά μεγάλα μεγέθη ) να του πω να την φέρει τον Δεκέμβρη που θα έρθει Ελλάδα να την πουλήσω εδώ να βγάλω και κέρδος και ταυτόχρονα να πάρει σε τιμή λουκούμι κάποιος την μηχανούλα :p

@NTG

I know για τα αντιστρέψιμης κεντρικής κολώνας, έχω τέτοιο, αλλά δεν προσφέρουνε την ευκολία που προσφέρει το γοριλλάκι που το πιάνεις αμαν γουστάρεις και σε κλαδιά δέντρων :p

Link to comment
Share on other sites

για 150dpi εκτυπωση με τα 24μπχ τυπωνεις ~101χ67 cm ενω με τα 36μπχ 124χ83cm (παλι 150 δπι)

Σιγουρα τα χρειαζεσαι για μεγαλυτερη εκτυπωση?

Οικανομικως μιλωντας, αν σου βγει φθηνα η αλλαγη (100-200€)..το κανεις.

Για κοντα 500€ δεν εχει νοημα ..Οτιδηποτε αλλο αναλογα τον χρηστη και τη χρηση.

Περι τριποδων...δες και αυτο

(παιζουν και σε αλλες μαρκες)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=snWplwyYVh0]Benro Flexpod: Stability At Any Angle - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αν έφευγα από Nikon θα ήταν για καμμιά medium format άντε ή για κάποια δυνατή Canon.

Αξίζει να δώσω την D600 για να πάω σε D800E για landscape παρέα με έναν 14-24 & 24-70 ?

Θέλω κάτι για πολύ χαμηλό τριποδάκι, και αν γίνεται ευέλικτο ( να πιάνει σε περίεργα σημεία ή και γωνίες ) και θυμήθηκα αυτά τα Guerillapod ή πως στο καλό τα λέει η Joby ( ή Jody ? ).

Έχει κανείς άποψη για δαύτα ? Είναι σταθερά και ανθεκτικά ή θα κάνω 2-3 λήψεις πιασμένα από καμμιά κολώνα/κλαδί και θα θέλει νέο τρίποδο ?

οχι αλλο καρβουνο και εσυ ρε Βασιλη...ελεος

μου μαθες και την Ε

παρε τον 14-24 και την D600 και για τα υπολοιπα ασε την "ματια" σου να μιλησει..

δεν εχουν καμμια σημασια ολα τα υπολοιπα.

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] οποτε θετουμε ενα δυσκολο ερωτημα , παντα φερνουμε τη λυση του τυπωματος και ξαφνικα γινομαστε ολοι επαγγελματιες.

οι 35.000 φωτογραφιες που εχω απο το 2007 αν τις ειχα τυπωσει θα ειχα κοψει ολη τη παρνηθα για το χαρτι που θα χρειαζομουν.

οι φωτογραφιες δεν ειναι παντα για τυπωμα.

θες ενα σωστο καδρο που θεωρεισ ΕΣΥ για μεσα στο σπιτι..οταν θες να καλυψεις μια μαζωξη με τον 50αρη ΔΕΝ μπορεις.εκτος αν εχεις σου ειπα 45 μετρα σαλονι.

τωρα αν θελεις να βγαλεις το κανονι των 400μμ μεσα στη σαλοναρα σου ειναι δικια σου επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.