Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

αν θες τη γνωμη μου, αφού μπορεις να τη δουλέψεις κανονικα, βάλτης ενα screen protector από ebay και άστη.

Λογικα το κόστος επισκευής θα ειναι ασύμφορο.

[MENTION=30414]Lord_mystery[/MENTION]

δεν εχει απολύτως κανενα νόημα η σύγκριση που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα οτι δεν ειναι εξωτερικο το χτύπημα.

Το θεμα ειναι οτι μέχρι να τη δει τεχνικος στην Nikon και να σου πει τι χρειάζεται αντικατάσταση και ποσο θα κοστισει δεν μπορεις να ξερεις ουτε να εκτιμησεις τιποτα.

Επίσης να ξερεις οτι για τον έλεγχο θα πληρώσεις 25 ευρώ αν θυμαμαι καλά τα οποία, αν αποφασίσεις να την επισκευάσεις θα αφαιρεθούν από το τελικό ποσό.

Από εκει και πέρα do the math. Kόστος ανταλλακτικού + εργατικά δεν νομίζω να ειναι με τιποτα κάτω από 150€. Αν νομίζεις οτι σε συμφέρει προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

παρτο και αλλαξε το :p

To videaki πως ανοιγει το εχεις βρει ηδη.

την δευτέρα θα ρίξω ένα τηλεφωνάκι στην αντιπροσωπία στο service να δω πόσο πάει το μαλλί και αν μου πουν εώς 40-50 ευρώ θα δω τι θα κάνω .... αλλιώς θα την αφήσω έτσι :banging:

το κατάλαβα οτι δεν ειναι εξωτερικο το χτύπημα.

Το θεμα ειναι οτι μέχρι να τη δει τεχνικος στην Nikon και να σου πει τι χρειάζεται αντικατάσταση και ποσο θα κοστισει δεν μπορεις να ξερεις ουτε να εκτιμησεις τιποτα.

Επίσης να ξερεις οτι για τον έλεγχο θα πληρώσεις 25 ευρώ αν θυμαμαι καλά τα οποία, αν αποφασίσεις να την επισκευάσεις θα αφαιρεθούν από το τελικό ποσό.

Από εκει και πέρα do the math. Kόστος ανταλλακτικού + εργατικά δεν νομίζω να ειναι με τιποτα κάτω από 150€. Αν νομίζεις οτι σε συμφέρει προχώρα.

την διάγνωση την έκανα μόνος μου οπότε τα 25 ευρώ στην τσέπη μου

αν ξεκινήσουν τις ******** , ξέρετε πως πάει επειδή είναι ελλάδα 200% πάνω το service

15 ευρώ έχει η οθόνη και άντε και κανα 25ε να έχουν τα εργατικά (το οποίο είναι ένα μεροκάματο 8ωρο)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

την δευτέρα θα ρίξω ένα τηλεφωνάκι στην αντιπροσωπία στο service να δω πόσο πάει το μαλλί και αν μου πουν εώς 40-50 ευρώ θα δω τι θα κάνω .... αλλιώς θα την αφήσω έτσι :banging:

σορυ αν στο χαλαω αλλά δεν υπάρχει καμια περίπτωση να σου πουν από το τηλέφωνο.

την διάγνωση την έκανα μόνος μου οπότε τα 25 ευρώ στην τσέπη μου

αν ξεκινήσουν τις ******** , ξέρετε πως πάει επειδή είναι ελλάδα 200% πάνω το service

15 ευρώ έχει η οθόνη και άντε και κανα 25ε να έχουν τα εργατικά (το οποίο είναι ένα μεροκάματο 8ωρο)

λολ. αυτό μονο.-

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

θα τους κανεις ντα ;

θα στείλω mail στον Nagasaki Nagamato ότι στην ελλάδα το service είναι χάλια και κλέφτες να τους απολύσεις :p

είμαι πελάτης έχω δίκιο

και μην ξεχάσω αυτοί θα χάσουν τα ωραία μου λεφτάκια !

εδιτ το πολύ πολύ να πάρω τηλέφωνο το service της canon μπας και μου την φτιάξουν :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

αν θες τη γνωμη μου, αφού μπορεις να τη δουλέψεις κανονικα, βάλτης ενα screen protector από ebay και άστη.

Λογικα το κόστος επισκευής θα ειναι ασύμφορο.

[MENTION=30414]Lord_mystery[/MENTION]

δεν εχει απολύτως κανενα νόημα η σύγκριση που κάνεις.

για οπιον θελει να αγορασει φακο f2.8 φυσικα και εχει για οπιον δεν τον απασχολει καθολου να αποκτησει ενα φωτινο φακο φυσικα και δεν εχει...

δε νομιζω να υπαρχει καπιος που εχει αγορασει τον φακο 75-200 σε f/2.8

Έγινε επεξεργασία από Lord_mystery
Link to comment
Share on other sites

Ρε lord...re lord..

..σχεδον ολα σου τα ποστ στερουνται συνταξης με το τροπο που γραφεις και αν το ξεπερασουμε αυτο το σταδιο(και συ και εμεις) ...στερουνται λογικης.

Δε λεω..συμπαθητικη η μηχανη που προτεινες..αλλα για 150Ε.

Στο budget που ψαχνει απλα ....δεν.

Δλδ την canon s110 ποτε θα την προτεινες?(η οποια παιζει @280 παρακαλω).

Kαι μιας και ειμαστε και στο budget..

μηχανες οπως nikon 1/olympus epm1/nex 3n ...δεν ..ουτε αυτες??

(btw η τελευταια ειναι πολυ καλη και oντως μικρουλα (η 3n με τον 16-50) αλλα οκ..compact δε τη λες..)

Απλα για τη συγκριση παντως..

canon s110 : 99 x 59 x 27 mm

sony nex 3n :110 x 62 x 35 mm

Link to comment
Share on other sites

Ρε lord...re lord..

..σχεδον ολα σου τα ποστ στερουνται συνταξης με το τροπο που γραφεις και αν το ξεπερασουμε αυτο το σταδιο(και συ και εμεις) ...στερουνται λογικης.

Δε λεω..συμπαθητικη η μηχανη που προτεινες..αλλα για 150Ε.

Στο budget που ψαχνει απλα ....δεν.

Δλδ την canon s110 ποτε θα την προτεινες?(η οποια παιζει @280 παρακαλω).

Kαι μιας και ειμαστε και στο budget..

μηχανες οπως nikon 1/olympus epm1/nex 3n ...δεν ..ουτε αυτες??

(btw η τελευταια ειναι πολυ καλη και oντως μικρουλα (η 3n με τον 16-50) αλλα οκ..compact δε τη λες..)

Απλα για τη συγκριση παντως..

canon s110 : 99 x 59 x 27 mm

sony nex 3n :110 x 62 x 35 mm

Η canon sx 280 δεν είναι παρόμοια με την canon s110, αλλά με λίγο καλύτερη ανάλυση στα βίντεο 60fps;

Στην ουσία ποιες είναι οι διαφορές τους στην ποιότητα της εικόνας και του βίντεο.

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά είμαι εντελώς άσχετος.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν η δικη σου λογικη εχει αντιληφθει οτι ο επεξεργαστης των compact μηχανων εχει το μεγεθος περιπου ενως νυχιου εγω δεν θα εδινα 300 ευρω για επεξεργαστη σε τοσο μικρο μεγεθος τωρα η sony nex εχει καλυτερο επεξεργαστη αλλα αν ηταν ετσι εγω με 300ευρω ειχα αγορασει κα dslr..

Παντως ετσι οπως τα εγραψες εγω δε πολυκαταλαβα τι του προτινεις δωσε καλυτερα λινκ.

Για ριξε μια ματια εδω.. https://default.secure.media.ipcdigital.co.uk/11133/000007c11/ade3/sony-sensors-600.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lord_mystery
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.