Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

:hehe:

Μου θυμίζεις και τον πατέρα μου..

-Σου αρέσει που είναι θολά όλα πίσω;

-Για τη θολούρα δίνουμε τόσα λεφτά

-Τι να σου πω εμένα μου αρέσουν πιο πολύ του κινητού που είναι όλα καθαρά :hehe:

πολυ σωστο τον βρισκω τον πατερα σου...
Link to comment
Share on other sites

Την επομενη εβδομαδα στο Τατοι γινεται το το ''Athens flying week 2013'', σε οσους λοιπον αρεσουν τα αεροπλανα ειναι πολυ ωραιο event.

Δυστυχως δεν εχω τηλεφακο!!

θα την παλεψω με οτι διαθετω. δεν περιμενω και πολλα βεβαια!!

Ερωτηση: αν στον 24-70 μου γυρισω σε crop mode την μηχανη για να κερδισω μερικα mm, ποσο θα θυσιασω την ποιοτητα??

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: αν στον 24-70 μου γυρισω σε crop mode την μηχανη για να κερδισω μερικα mm, ποσο θα θυσιασω την ποιοτητα??

Πολύ θα ήθελα να πάω αλλά φεύγω.. :( Αυτό που λες δεν έχει νόημα, καλύτερα να κροπάρεις στο PP για να είσαι πιο άνετος.

καλπη εχεις για να ψηφισεις? :hehe:

Νομίζω πως είμαστε πολλοί οπότε δεν υπάρχει θέμα.. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: αν στον 24-70 μου γυρισω σε crop mode την μηχανη για να κερδισω μερικα mm, ποσο θα θυσιασω την ποιοτητα??

Δεν χανεις τιποτα σε ποιοτητα ..και δεν κερδιζεις τιποτα σε mm :p

Τραβα κανονικα τις ληψεις και μετα κανε οτι crop θελεις

Οτι κερδισεις καπου θα ειναι στο AF

Link to comment
Share on other sites

Διονυση γιατι αναγκαστικα τον 2 ; τι σκεφτεσαι ;

ειδες γτ δεν πρεπει να εχεις canon ? αν ειχες nikon υπηρχαν τοσοι που θα μπορουσαν να σου δανεισουν τον 24-70 :D

Γιατί ο 2 είναι πολύ καλύτερος :p

Συμφωνω για τον 2 εναντι του 1...αλλα δε συμφωνω για τον 2 :p

2much€€

canon 24-70 f4 is και o νεος tamron 24-70 φ2.8 vc usd (Model A007) πολυ καλες εναλλακτικες στα μισα λεφτα του 2 ..(και καλυτερες επιλογες εναντι του 1)

Για ενοικίαση μιλάω Νίκο, για αυτό κοιτάω τον 2.

Για αγορά έχω κατασταλάξει εδώ και καιρό στον tamron, αλλά απέχω καμιά 700αριά ευρώ :p

Link to comment
Share on other sites

μυρισα λιγο τα νυχια μου....αν ειναι για καμμια βαφτιση ανηψιας μια χαρα θα ειναι και ο 40αρης αν μπορεις να ελεγχεις αποστασεις :p

Απλα μην εχεις το αγχος "παναγια μου θα χασω ληψεις ,ας εχω κατι να τα καλυψω ολα"..:p

Aν επεσα εξω ...παω να πλυνω τα χερια μου:p

εδιτ

Ποσο βγαινει η ενοικιαση του?

αν μαθεις πες..απλα για φιλοσοφικους λογους.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε παιδι μου αλλο λεω...σιγουρα ειναι καλυτερος , αλλα δε θα σε καλυψει ο 24-70 ver1?

δλδ αν δε βρεις ver2 , τι θα κανεις ; 55Ε απο rentphoto /3μερες ο βερ1

E, λογικά θα με καλύψει. Απλά ψάχνω να δω μήπως μπορώ να βρω τον 2. Ούτως ή άλλως να τον αγοράσω δεν παίζει, οπότε να τον νοικιάσω να δω πως είναι :hehe:

Εχοντας στο νου οτι εχεις 40mm-70mm(με crop) ..."αυτες" τις αποστασεις για να βγαλεις το καδρο που ειδες.

:T:

Eναλλακτικα βαλε τον 17-70 σε crop mode (27-112):p

Το είχα δοκιμάσει με τον 17-70, δε βολεύει. Πολλή η ταλαιπωρία με το κροπάρισμα για να φύγει το βινιετάρισμα. Πάντως εστιάζει πολύ πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη ακρίβεια πάνω στην 6d.

btw, μιας και ανέφερα το AF, μπορώ να πω ότι ο 40mm δε με έχει ξετρελάνει σε ταχύτητα AF. Ίσως φταίει, βέβαια, ότι ως μέτρο σύγκρισης έχω τον 70-200.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι το stm δε προσφερει γρηγορη εστιαση.Δεν εχει αυτο το σκοπο δλδ.

Μαλλον πηγαν για το smooth/non-breathing/quiet της υποθεσης σε θεματα βιντεοσκοπησεων.(ξεφευγοντας απο το ακρως ερασιτεχνικο).

Το είχα δοκιμάσει με τον 17-70, δε βολεύει. Πολλή η ταλαιπωρία με το κροπάρισμα για να φύγει το βινιετάρισμα.

Καντο αυτοματα ωρε στο cs..ειτε στο LR ..ο,τι δουλευεις.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Χτες μου έφερε η αδερφή μου το βίντεο από τη βάφτιση της κόρης της.

7D χρησιμοποίησαν, φακούς δεν θυμάμαι.

Όταν φώναζα για HD βίντεο και στο γάμο της πριν 2 χρόνια κάτι ήξερα.. δεν ακούγανε..!

Πολύ ωραία ποιότητα..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.