Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Χτες μου έφερε η αδερφή μου το βίντεο από τη βάφτιση της κόρης της.

7D χρησιμοποίησαν, φακούς δεν θυμάμαι.

Όταν φώναζα για HD βίντεο και στο γάμο της πριν 2 χρόνια κάτι ήξερα.. δεν ακούγανε..!

Πολύ ωραία ποιότητα..

το βιντεο δε το δοκιμασα γιατι οταν ειχα παει στη κροατια δε προλαβα να διαβασω στις οδηγιες χρησης πια κουμπια να πατησω γιατι δεν ειχα καθολου χρονο (θα σας πεσουν τα μαλια μετα απο αυτο που λεω :-O:-O:-O) αλλα για να το λες ετσι θα ειναι...
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι πρέπει να έχεις και ένα ντοκτορά για να πατήσεις το REC.

Δεν είναι ακριβώς έτσι..

Θέλει συνήθεια και εξάσκηση για να βγάλεις καλό βίντεο.

Σταθερό και εστιασμένο σωστά (manual focus).

Αν το καταφέρεις βέβαια, μπορείς για κάνεις απίστευτο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι πιο ψαγμένο ναι είναι πολύ δύσκολο και θέλει και αρκετή δουλειά στο μοντάζ. Αλλά για αναμνηστικό βίντεο από κάποια εκδρομή κλπ δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι το stm δε προσφερει γρηγορη εστιαση.Δεν εχει αυτο το σκοπο δλδ.

Μαλλον πηγαν για το smooth/non-breathing/quiet της υποθεσης σε θεματα βιντεοσκοπησεων.(ξεφευγοντας απο το ακρως ερασιτεχνικο).

Πράγματι ισχύουν αυτά που λες. Ήσυχο και smooth. Απλά το λέω για να ξέρετε ότι σαν af είναι απλώς λίγο γρηγορότερο από το απλό (non-usm).

Καντο αυτοματα ωρε στο cs..ειτε στο LR ..ο,τι δουλευεις.

Εννοείς να χρησιμοποιήσω το lens correction profile;

Αν όχι 24-70 II, να κοιτάξω κάτι άλλο σε prime (π.χ. 50 1,2);

Link to comment
Share on other sites

1.2 ?? L??

Περι ενοικιασης???

Αν ναι πηγαινε στον 24-70 v2 ..παραπανω απο μια χαρα θα σου ειναι.

Απλα αμα γλυκαθεις...την εκατσες :p

Περο 17-70+ΦΦ δε ξερω που σε δυσκολευει.

Ενα batch τρεχεις με τα αντιστοιχα actions που εχεις φτιαξει στο cs..και στο LR απλα περνας το pp της πρωτης στις επομενες χωρις να φτιαξεις κατι εκει.

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να croppareis το πρωτο καδρο , να αντι-vignette-αρεις αν σoυ χρειαζεται και οποιες λοιπες ρυθμισεις.

Φερε να στο κανω εγω το action αν ειναι ..αν και δεν ειναι δυσκολο.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

1.2 ?? L??

Περι ενοικιασης???

Αν ναι πηγαινε στον 24-70 v2 ..παραπανω απο μια χαρα θα σου ειναι.

Απλα αμα γλυκαθεις...την εκατσες :p

Ναι, για ενοικίαση μιλάω εξ αρχής. Η όποια αγορά κατά το Πάσχα θα πάει.

Το πρόβλημα είναι ότι τον 24-70 ΙΙ δεν τον βρίσκω Αθήνα, οπότε ψάχνω τι άλλο θα άξιζε να νοικιάσω :)

Αν είναι να νοικιάσεις, πάρε κάτι εξωτικό.. *γκουχ 85mm 1.2L γκουχ*..

γιατί προτείνεις 85 αντί για 50;

Link to comment
Share on other sites

ούτε αυτόν τον έχουν (θα τους ρίξω, βέβαια, κι ένα τηλεφώνημα μπας και τον έχουν αλλά δεν υπάρχει στο σάιτ). Μάλλον δε θα νοικιάσω τίποτα στο τέλος έτσι όπως πάει, και θα περιμένω να πάω Ζυρίχη να νοικιάσω :p

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις 40 στμ και 70-200...δεν εχει νοημα να νοικιασεις τιποτα αλλο περα απο 24-70 .

Μετα τα εξαπτερυγα το πιο συνηθες εξαρτημα για εκκλησια.:p

Ερωτηξις..

Θα εισαι ο μονος-μοναδικος φωτογραφος ?Η απλα ετσι επ'ευκαιριας?

Link to comment
Share on other sites

Eεε τι καθεσαι και ασχολεισε..

Παιξε α-μπε-μπα-μπλομ διαλεξε εναν και πηγαινε με auto iso.:p

Nα εισαι πλεον 650€ μακρια απο τον ταμρον.

(προτεινω 40αρη..πιο μανιτζεβελος και σε εστιακο μηκος και σε διαφραγμα και διακριτικοτητα..(απο το να εχεις το ασπρο μακρυναρι να σηκωνεται καθε λιγο :p)

Link to comment
Share on other sites

έσπασα την lcd της d5000 που πάω για service και αν ξέρετε πόσο θα μου πάρουν !

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=b9fB6sYnwWM]Nikon D5000 LCD Repair - YouTube[/ame]

κάπως έτσι έγινε αλλά μπορώ να δω και να την χειριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Ρε αγόρι να σου δώσω τον 24-105 μου, και το 50άρικο κράτα το στην άκρη για το φακό που θα πάρεις...

αφορμή έψαχνα να νοικιάσω κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω :p Ειδάλλως καλύπτομαι :)

Σ'ευχαριστώ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.