Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

παλι στην υπερβολη καταφυγαμε...ευγε!

Δεν ειμαι φαν του 400αριου ..με μπερδευεις.

Δεν υπαρχει δυσκολο ερωτημα φιλοc .Μα με την καμμια.

Αν βολευεσαι τον 35αρι..35αρης it is.Προσωπικα μου ειναι αδιαφορος για τη χρηση που αναφερες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειαζομαι την γνώμη σας για αλλη μια φορα!

Ειμαι σε αναζητη τηλεφακου, αλλα εχω μπερδευτει περισσοτερο απο καθε αλλη περιπτωση φακου.

Η αγορα θα γινει περιπου τα χριστουγεννα, και μεχρι τοτε θελω να δοκιμασω οτι μπορω να παρω γνωμες κτλ.

Χρειαζομαι λοιπον ένα τηλεφακο που να μπορω να φωτογραφισω sports events (κυριως αυτοκινητα πιστας), πολυ λιγο wildlife (δεν με ενδιαφερει και τοσο) και επισης να μπορω να κανω και καποια πορτραιτα.

Ζηταω πολλα απο ενα και μονο φακο???

Τι επιλογες έχω???

Το budget θα ειναι οπως υπολογιζω μεχρι 2000 ευρω.

1η περιπτωση) ενας 70-200 vr ii ( με προβληματιζει το θεμα του focus breathing, κατα τ' αλλα εξαιρετικος)

ή 70-200 vr i (δεν πωλειται πλεον, ελαφρο βινιεταρισμα, λιγοτερο sharp απο τον vr ii κυριως στις γωνιες, απο οτι διαβαζω, δεν εχω εμπειρια)

2η περιπτωση) ενας 70-200 φ4 παρεα με ενα 85 φ1,8 (το 1,4 ξεφευγει)

Πειτε καμια γνωμη, τι θα με καλυπτε καλυτερα, ενας 70-200 vr ii και ξεμπερδευω, καποιος άλλος, ή καποιος συνδυασμος φακων??

Link to comment
Share on other sites

Περι focus breathing τα ειπαμε και την αλλη φορα.

Αν δεν εισαι 1.5-2 μετρα μακρυα απο το θεμα σου δεν υπαρχει focus breathing.

Για αυτα που ζητας..καλο θα ηταν να ηξερες απο πριν και σε ποια αποσταση βρισκεσαι.

Ενδεχεται το 200αρι να σου πεσει λιγο.Κοντος τηλεφακος ειναι εξαλλου.Θα ηταν καλο συμβιβασμος αν ειχες 36mpx αντι για 24..(για να θεσουμε και το προηγουμενο ζητημα).

Αnyway..85 1.8 απλα δεν χρειαζεσαι..Κανενα TC 1.4/1.7 ειναι πιο πιθανο.

Επισης υπαρχουν φακοι 100-300 φ4 120-300 φ2.8 που μαλλον θα σε βολεψουν καλυτερα...για οντως μακρινες αποστασεις.(καλυτερα απο 70-200 δλδ).

Aπo 70-200 δες και τον νεο ταμρον..αν δε θες να φτασεις το 2χιλιαρο.

Link to comment
Share on other sites

Καιρό τώρα.

Αμερική σε τιμή ψέμα από B&H που έκλεινε.

Στο κουτί της είναι ( demo την είχανε στο μαγαζί απλά να κάθεται πάνω στην κούτα της ).

Με περιμένει στην Florida.

Αν αξίζει η D800E για landscape που θέλω επί το πλείστον ( θέλω να μπορώ να εκτυπώσω σε αρκετά μεγάλα μεγέθη ) να του πω να την φέρει τον Δεκέμβρη που θα έρθει Ελλάδα να την πουλήσω εδώ να βγάλω και κέρδος και ταυτόχρονα να πάρει σε τιμή λουκούμι κάποιος την μηχανούλα :p

@NTG

I know για τα αντιστρέψιμης κεντρικής κολώνας, έχω τέτοιο, αλλά δεν προσφέρουνε την ευκολία που προσφέρει το γοριλλάκι που το πιάνεις αμαν γουστάρεις και σε κλαδιά δέντρων :p

Για landscape εχει βγει η d800e αλλά για να εχει νόημα να πας απο d600 σε αυτη θα πρεπει να εχεις φτάσει στο σημείο να "δεις" την διαφορά των 2 σωμάτων...

Προσωπικά θα σου πω οτι απο την 5d mkii στην d800E που πήγα δεν αντιλήφθηκα μεγάλες διαφορές στο τελικο αποτέλεσμα, πάντα με τον ιδιο φακό ( nikon 14-24 )

Λογικά απο d600 σε d800e δεν θα καταλάβεις οτι άλλαξες σωμα, μιλώντας μονο στο θέμα IQ γιατί κατα τα άλλα το σωμα της d800e ειναι επαγγελματικου επιπέδου.

Για αρχή παρε 14-24 και 24-70 που ειναι απίστευτοι φακοι και εαν εχεις λεφτα να σου περισσεύουν πας σε d800e αλλα χωρις να περιμένεις θαύματα απο το σώμα... ειναι πολα που παίζουν στα τοπία.

ps Εαν θες RAW D800E 14-24 σου στελνω...

Έγινε επεξεργασία από angel_f
Link to comment
Share on other sites

Πως το συγκεκριμενοποιεις οτι βγηκε για landscape και οχι για studi-ακη χρηση πχ?

Εκ των πραγματων (πιστευω τουλαχιστον) δεν προκειτε να δει διαφορες παρα το ελαχιστο στο pixel peeping..στην οθονη του.Για οποιαδηποτε αλλη χρηση του καρε ..οποια μηχανη και αν εχει το ιδιο πραμα.(εκτος αν θελει να τυπωσει σε 2χ1.3 που οκ..36 καλυτερα απο 24)

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλο καρβουνο και εσυ ρε Βασιλη...ελεος

μου μαθες και την Ε

παρε τον 14-24 και την D600 και για τα υπολοιπα ασε την "ματια" σου να μιλησει..

δεν εχουν καμμια σημασια ολα τα υπολοιπα.

Ρε μαλαία μπορείς να συγκεντρωθείς στο ερώτημα καθ' εαυτό και όχι ότι φαντάζεσαι ?

Και την Ε ξέρω, και την N2020 που είχε ο θείος μου ξέρω πολύ καλά από μικρός.

Πού κολλάει τώρα αυτό ?

Ή μήπως νομίζεις ότι είμαι κανάς νουμπάς που ψάχνει να βρεί καλύτερες φωτογραφίες αλλάζοντας μηχανή ?

Ρωτάω κάτι απλό.

Με τα χρήματα εντελώς εκτός εξίσωσης.

Με το δεδομένο ότι μπορεί να τυπώσω και σε 2m x 1.x ( θέλει ο ξάδερφος "ταπετσαρία" για το σπίτι με φωτογραφίες αυτού με τα αυτοκίνητα του ) και γενικότερα πρόκειται για μια κίνηση που την κάνω και τέλος, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με αγορά άλλου σώματος ας πούμε για μπόλικο καιρό.

Αξίζει να δώσω την D600 και να πάρω την D800E ?

Δεν ξέρω, για αυτό και ρωτάω.

Τυπικά λόγο της ανάλυσης έχει πλεονέκτημα σε πολύ μεγάλες εκτυπώσεις.

Αλλά βλέπω ότι σε σχέση με την D600 υστερεί στο ISO handling κάτι που μου είναι χρήσιμο γιατί μου αρέσει να βαράω κυρίως νύχτα και γενικότερα σε κακό φωτισμό λόγο ώρας, συνθηκών κλπ.

Είναι εμφανής η διαφορά αυτή όμως ?

Πες στα 6400 ISO είναι τόση η διαφορά μεταξύ τους για να φαίνεται η διαφορά που έχει υπέρ της η D600 ?

Για το τρίποδο έχεις να πείς τίποτα αφού το έχεις όπως είπανε τα παιδιά ?

Σου κρατάει καλά την D600 ?

Πως το συγκεκριμενοποιεις οτι βγηκε για landscape και οχι για studi-ακη χρηση πχ?

Εκ των πραγματων (πιστευω τουλαχιστον) δεν προκειτε να δει διαφορες παρα το ελαχιστο στο pixel peeping..στην οθονη του.Για οποιαδηποτε αλλη χρηση του καρε ..οποια μηχανη και αν εχει το ιδιο πραμα.(εκτος αν θελει να τυπωσει σε 2χ1.3 που οκ..36 καλυτερα απο 24)

Αυτό σκέφτομαι.

Καλές ή κακές photos τα ξαδέρφια μου στην Florida γουστάρουνε να γεμίζουνε τα σπίτια με κάδρα ή και custom printed ταπετσαρίες με ένα κάρο... λαμακίες αλλά και μερικές φορές ωραίες photo.

Αξίζει την διαφορά χρημάτων καθώς και τις όποιες υποχωρήσεις σε κάποια άλλα ( π.χ. high iso handling ).

Δεν μιλάμε για D3200 vs D800E που υπερέχει ξεκάθαρα παντού η μια μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Αμα τυπωσεις στα 2χ1.3 ..η διαφορα στο ισο θα φανει.

Δε ξερω αν θα ειναι στα 6400 η τα 12.800 ή παραπανω ..αλλα σε αυτο θα παιξει και η ληψη και το ππ.

Καλο θα ειναι να μαρκαρεις στο τοιχο σου δυο μετρα επι ενα μετρο και 33cm γιατι ειναι μεγαλη επιφανεια.Σπανια μενει τετοιος χωρος αδειος.

Αν παλι θα "περιοριστεις" σε Α3+ ..εκει αν η ληψη ειναι καλη δεν θα δεις διαφορά.

Αν εχεις θορυβο παντως..θα εξαφανιστει περισσοτερο απο τα 36mpx εναντι των 24αρων.

Το Α3+ ..αν και ειναι μεγαλη εκτυπωση ..και συνηθες (να το δεχθω) δεν ειναι μεγαλη για 24/36 mpx.

Στα 36 θα χασεις λεπτομερεια..αν θες λεπτομερεια..ή θα κρυψεις λεπτομερεια..αν πρεπει να κρυψεις.

Επειδη στο αμερικα τα λεφτα ειναι αλλιως..(δε νομιζω τα ξαδερφια να παιρνουν μισθο 600$ στη ζουλα υπο την απειλη απολυσης) ..ας παρουν-παρεις δ800Ε

Οι φακοι και η ληψη θα παιξουν αρκετα πιο σημαντικο ρολο παντως.(ισως και τον μοναδικο σε αυτες τις 2(δ600/δ800ε)..αλλα ας το αφησω ανοικτο αυτο)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

ρε Βασιλη...που να φανταστω οτι ρωταγες για αλλο θεμα ; :D

διαφορες στο iso δεν εχουν οι μηχανες.Επισης το A3 ειναι μικρη οπως λεει ο Νικολας αλλα κατεβαινοντας απο τα 36 μεγαπιξελ ισως εχεις πλεονεκτημα λογω παραπανω μεγαπιξελ για τον θορυβο..

απο την αλλη η Ε δε ξερω που θα χρησιμευσει..εφοσων τα μεγαπιξελ σε ενδιαφερουν τα οποια τα παιρνεις με 350Ε φθηνοτερα στην d800

και η Ε για μενα ειναι πεταμενα λεφτα.

αυτο που σου προσφερει πιο πολυ ιδεα ειναι παρα αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Αμερική θα είμαι.

Τα λεφτά από εμένα δεν είναι θέμα.

Τα σκάω άνετα σε ότι αξίζει είτε για δουλειά είτε για την *αύλα μου που λένε.

Πιο χρήσιμοι ήτανε οι δεκάδες Extreme Edition που έπαιρνα για τα άζωτα ?

Τα μέτρα αυτά για ελεύθερα σε τοίχο στην Ελλάδα είναι δύσκολα όντως, αλλά για Αμερική μιλάμε, πόσο μάλλον για τα ξαδέρφια μου που είναι βαρύ-εισοδηματίες που δεν ξέρουνε τι έχουνε και παίρνουνε σπίτια που χωράνε 6 οικογένειες μέσα στο καθένα μεγαλοπρεπέστατα μάλιστα :p

Dilemma μεγάλο μου φαίνεται.

Αν μείνω με την D600 θα τα χώσω εξτρά στο αυτοκίνητο ή σε κανά καινούργιο monitor, δεν είναι χρήματα που θα έβαζα στην άκρη για κανένα λόγο.

Όσο πολυέξοδος και να είμαι, να πάρω και D800E και να κρατήσω και την D600 δεν το κόβω, βεβαίως τώρα που το σκέφτομαι να πάρω στο Αμέρικα μια D800E και να την δοκιμάσω 1-2 μέρες σε σύγκριση με την D600 ( ίδιους φακούς και θέματα εναλλάξ για να δω στην πράξη πράξη τι βγαίνει έστω και σε pixel peeping & ultra-large εκτυπώσεις ) και να διώξω σε κανά ebay την 1 δεν ακούγεται κακή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Περι focus breathing τα ειπαμε και την αλλη φορα.

Αν δεν εισαι 1.5-2 μετρα μακρυα απο το θεμα σου δεν υπαρχει focus breathing.

Για αυτα που ζητας..καλο θα ηταν να ηξερες απο πριν και σε ποια αποσταση βρισκεσαι.

Ενδεχεται το 200αρι να σου πεσει λιγο.Κοντος τηλεφακος ειναι εξαλλου.Θα ηταν καλο συμβιβασμος αν ειχες 36mpx αντι για 24..(για να θεσουμε και το προηγουμενο ζητημα).

Αnyway..85 1.8 απλα δεν χρειαζεσαι..Κανενα TC 1.4/1.7 ειναι πιο πιθανο.

Επισης υπαρχουν φακοι 100-300 φ4 120-300 φ2.8 που μαλλον θα σε βολεψουν καλυτερα...για οντως μακρινες αποστασεις.(καλυτερα απο 70-200 δλδ).

Aπo 70-200 δες και τον νεο ταμρον..αν δε θες να φτασεις το 2χιλιαρο.

Οσο αφορά τη διασταση, θα με καλυψει, δεν χρειαζομαι παραπανω (mm), εδω με καλυπτε σχεδον το 18-105 σε crop σωμα (ακα 150 περιπου μμ σε φφ, αλλά αργος φακος), αρα υποθετω οτι για το σκοπο που τον θελω τα 200μμ ειναι αρκετα.

τωρα περι focus breathing

Marked 200mm is really:

1.4m - 134mm

2m - 147mm

3m - 164mm

5m - 176mm

10m - 186mm

Infinity- 192mm

γεγονος που μας λεει (αν το σκεφτομαι σωστα σε συγκριση με το vr1) ότι έχουμε και λιγοτερο bokeh λιγοτερο isolation θεματος λογω μη πραγματικων μμ. Απ' την αλλη ομως αν ειναι οντως πιο sharp απο τον vr1 μπορεις με ενα μικρο κροπαρισμα να ερθεις στο ιδιο αποτελεσμα θυσιαζοντας λιγο το bokeh.

Σωστα??

Αξιζει η αγορα ενος τετοιου τηλεφακου, δεδομενου οτι οι φακοι ειναι πιο σταθερη επενδυση απο τα σωματα σε βαθος χρονου?

*θα ριξω μια ματια και στον tamron, δεν τον εχω δει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε βασιλη , εφοσων δεν ειναι προβλημα τα λεφτα παρτην και τελειωνε..

την παιρνουν οσοι δεν εχουν θεμα με τα λεφτα.Δεν σημαινει οτι αξιζει κιολας ομως

[MENTION=20642]andreas_a[/MENTION] αν βρεις 70-200 vrII στα 1250-1300 παρτον

αν βρεις 70-200 vr1 στα 900-950 ΚΑΛΟ παρτον.

αν βρεις vrII στα 1450 και ΔΕ σου ειναι θεμα η διαφορα παλι παρτον

αλλα προσθεου..ταμρον μη κοιταξεις...

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Με βαση τα νουμερα που αναφερεις..απο τα 5m και επειτα δε σε ενδιαφερει στη πραξη.

Εχει και εικονες εκει που βρηκες τα νουμερα..Δες τα εκει στη πραξη.

Το bokeh δεν ειναι ποσοτικο.Δεν εχει να κανει με την ποσοτητα ..αλλα με την ποιοτητα.

Αυτο με το cropparisma (αν το θεμα σου ειναι περα απο τα 5μετρα ..που συνηθως ειναι) θα δεις οτι προκειτε για λιγα pixel..και θα γελας με την ολη φαση.Ουτε στη διαδικασια δεν θα μπαινεις.(θα σου ελεγα και περα απο τα 3..αλλα οκ..ας μη το παρακανω με τις απαιτησεις σου).

Το crop απο μονο του σαν ψευτοζουμαρισμα -σωστοτερο καδραρισμα αλλο πραμα...αλλα ειναι διαφορετικο απο αυτο που (συ)ζητας εδω.

Eκτος αν αποδεδειγμενα εισαι απολυτα σιγουρος οτι θα παιζεις κατω απο 3μετρα αποσταση ..οπου για μενα και για να βγαζεις αυτοκινητα δλδ..δεν θες τηλεφακο.

Ενας καλος 70-200 παντα αξιζει.

Αν σε καλυπτει το ευρος εννοειται πας καρφωτος διχως σκεψη.

εδιτ

Ταμρον κοιταξε..

Ουδεμια σχεση με τον παλιο.

(για αυτο και εχει χ2 τα λεφτα)

Link to comment
Share on other sites

Ρε βασιλη , εφοσων δεν ειναι προβλημα τα λεφτα παρτην και τελειωνε..

την παιρνουν οσοι δεν εχουν θεμα με τα λεφτα.Δεν σημαινει οτι αξιζει κιολας ομως

[MENTION=20642]andreas_a[/MENTION] αν βρεις 70-200 vrII στα 1250-1300 παρτον

αν βρεις 70-200 vr1 στα 900-950 ΚΑΛΟ παρτον.

αν βρεις vrII στα 1450 και ΔΕ σου ειναι θεμα η διαφορα παλι παρτον

αλλα προσθεου..ταμρον μη κοιταξεις...

ρε συ Ιασωνα, οταν κοντευει η ωρα της αγορας, και θα δοκιμασω το vrii και θα εχω μια εικονα και μερικα samples οτι μπορεσω βεβαια να τραβηξω, θα μπορουσαμε να συναντηθουμε καπου να δοκιμασω μερικες φωτο με τον vr1 σου???

Link to comment
Share on other sites

Ρε βασιλη , εφοσων δεν ειναι προβλημα τα λεφτα παρτην και τελειωνε..

την παιρνουν οσοι δεν εχουν θεμα με τα λεφτα.Δεν σημαινει οτι αξιζει κιολας ομως

Μωρέ θα την χτυπήσω από ότι φαίνεται, απλά ξέρεις, τρώγομαι για τον καταμερισμό των χρημάτων...

Θέλω και κάμποσα άλλα πράγματα, είναι και το γκομενάκι στην μέση, οπότε καλό θα ήταν να μην έχω πολύ γκρίνια.

Αν δεν αξίζει τελικά τόσο προτιμώ να τα σπρώξω σε πολύ καλό carbon manfrotto tripod, 2 SB και φίλτρα Lee για τους φακούς που δεν παίρνουνε βιδωτά όπως ο 14-24 π.χ.

Το ότι τα έχω δεν σημαίνει ότι τα πετάω άνευ σκέψης, αν είναι να πάνε στον "κάδο" προτιμώ να κεράσω τα φιλαράκια ποτό και φαγητό, να βοηθήσω κάποιον που έχει ανάγκη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση τα νουμερα που αναφερεις..απο τα 5m και επειτα δε σε ενδιαφερει στη πραξη.

Εχει και εικονες εκει που βρηκες τα νουμερα..Δες τα εκει στη πραξη.

Το bokeh δεν ειναι ποσοτικο.Δεν εχει να κανει με την ποσοτητα ..αλλα με την ποιοτητα.

Αυτο με το cropparisma (αν το θεμα σου ειναι περα απο τα 5μετρα ..που συνηθως ειναι) θα δεις οτι προκειτε για λιγα pixel..και θα γελας με την ολη φαση.Ουτε στη διαδικασια δεν θα μπαινεις.(θα σου ελεγα και περα απο τα 3..αλλα οκ..ας μη το παρακανω με τις απαιτησεις σου).

Το crop απο μονο του σαν ψευτοζουμαρισμα -σωστοτερο καδραρισμα αλλο πραμα...αλλα ειναι διαφορετικο απο αυτο που (συ)ζητας εδω.

Eκτος αν αποδεδειγμενα εισαι απολυτα σιγουρος οτι θα παιζεις κατω απο 3μετρα αποσταση ..οπου για μενα και για να βγαζεις αυτοκινητα δλδ..δεν θες τηλεφακο.

Ενας καλος 70-200 παντα αξιζει.

Αν σε καλυπτει το ευρος εννοειται πας καρφωτος διχως σκεψη.

εδιτ

Ταμρον κοιταξε..

Ουδεμια σχεση με τον παλιο.

(για αυτο και εχει χ2 τα λεφτα)

Να σου πω την αληθεια πιστευω οτι μερικες φορες στα forum κανουνε την τρίχα....τριχιά. (και για την d600 με τη σκονη και το λαδι στο σενσορα, το εκαναν να φαινεται λες και ειναι για πεταμα, ενω η μηχανη μετα τα 3000 κλικ και ενα καθαρισμα ειναι αψογη, τουλαχιστον η δικια μου)

Πιστευω οτι το 70-200 vrii ειναι φανταστικος τηλεφακος και θα με καλυψει απολυτα σε αυτα που θελω, ασχετως το γεγονος του focus breathing.

Νομιζω οτι ειναι και λιγο λαθος να μπω στη διαδικασια της συγκρισης μεταξυ 1 και 2. Δεδομενου οτι δεν πωλειται πλεον το 1 (και ας υποθεσουμε οτι δεν το βρισκεις μεταχειρισμενο), το vr2 ειναι μονοδρομος για τη nikon.

Φωτια στην τιμη, αλλα αν το αποτελεσμα που σου παρεχει ειναι αξιολογο κομματια να γινει, θα βγαλει τα λεφτα του σε βαθος χρονου με την ικανοποιηση που θα προσφερει!

Το μονο που μενει ειναι να τα δοκιμασω!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και τον νεο ταμρον.

Για να ξερουμε για ποιον μιλαμε...λεω αυτον.

Tamron -70-200mm F/2.8(Model A009)

που κανει τοσο..

Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD (Nikon) | Skroutz.gr

Eiναι παρα πολυ καλος λογος να μη ψαξεις καν για τον "1" και να μη δωσεις τα λεφτα που θελει ο "2".

ΠΕρι φορουμ(γενικα μιλωντας) και τριχας-τριχιας..να σε παραπεμψω εδω στο δικο σου ποστ.

http://www.thelab.gr/ektypwtes-kai-psifiaki-fwtografia/peri-fwtografikon-mixanon-fakon-kai-loipon-aksesouar-72615-409.html#post1063567337

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και τον νεο ταμρον.

Για να ξερουμε για ποιον μιλαμε...λεω αυτον.

Tamron -70-200mm F/2.8(Model A009)

που κανει τοσο..

Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD (Nikon) | Skroutz.gr

Eiναι παρα πολυ καλος λογος να μη ψαξεις καν για τον "1" και να μη δωσεις τα λεφτα που θελει ο "2".

ΠΕρι φορουμ(γενικα μιλωντας) και τριχας-τριχιας..να σε παραπεμψω εδω στο δικο σου ποστ.

http://www.thelab.gr/ektypwtes-kai-psifiaki-fwtografia/peri-fwtografikon-mixanon-fakon-kai-loipon-aksesouar-72615-409.html#post1063567337

Για την 610, οτι και να μου πεις, το θεωρω απαραδεκτο απο τη nikon, και στην δικια μου, μεχρι τα 3000 κλικ η πανω αριστερη γωνια, δε βλεποταν, με ps επρεπε να κατσεις να καθαρισεις πανω απο 100 σημαδια. αδυνατο δλδ, ηθελε καθαρισμα, το οποιο και εκανα.

Αλλοι μπορει να εχουν μεγαλυτερο προβλημα, αλλοι μπορει και καθολου, δε γνωριζω!

Τωρα εχει στρωσει, αλλα πανε και μου βγαζουνε καινουργια μηχανη, μεσα σε 1 χρονο περιπου απο το release date της πρωκατοχου της, αυτοματα η αξια της δ600 επεσε κατα 400-500 ευρωπουλα.

Αν εμενα μου τη βαρεσει να την πουλησω θα παω με σημερινο τιμοκαταλογο, δλδ αν καινουργια ξεκιναει απο 1400€, ανετα καποιος μπορει να βρει μτχ με ενα 1000αρικο, εκει που ειχες τη δυνατοτητα να πουλησεις πιο ψηλα. Καταστροφη δλδ απο την στιγμη που 610 & 600 ειναι το ιδιο μηχανημα.

Αντι η nikon σαν μεγαλη εταιρια οπως φαινεται οτι ειναι να βρει καποιο τροπο να καλυψει και τους χρηστες της 600, πχ να παρατεινει την εγγυηση, λεω εγω μια μ@λ@κια τωρα, μου βγαζει βελτιομενο μοντελο και μου το πουλαει στην τιμη της δ600. Σαπιλα δλδ μεσα σε ενα και κατι χρονο!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.