Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

μωρε τα μισα raw να μου στελνε απο οσα ελεγε παλι ευχαριστημενος θα ημουν :p

[MENTION=20642]andreas_a[/MENTION]

Aπο τη στιγμη που οπως λες με ενα δωρεαν καθαρισμα που το αναλαμβανει η nikon δεν εχει(ς) προβλημα δεν υπαρχει λογος "φασαριας".

Η τιμη απλα επεσε νωριτερα απο οτι επρεπε εκει..Αν δε σκοπευεις να κανεις εμποριο "σωματα" ..δε σε χαλαει .

Πιστευεις οτι με 1.5κ θα την εδιωχνες?

Με η χωρις αυτη(δ610) απο 1.2 και κατω παιζεις..

Βρες φακους που να σε εξυπηρετουν ..και για 4-5 χρονια δεν εχεις προβλημα απο σωμα.Στη 5ετια σου μπαινουν ιδεες..

Link to comment
Share on other sites

Τα ματάκια μου τα καημένα...

Full Frame να νε και ότι να νε!

Το "νε" στην παραπάνω πρόταση προέρχεται από σύντμηση του ρήματος "είναι" οπότε γράφεται με άλφα γιώτα. Μάλιστα παίρνει και απόστροφο.

Full Frame να 'ναι και ότι να 'ναι!
Μια κοινωνική προσφορά από το γκρινιάρη της παρέας.

Κανονικά έπρεπε να πάρω μια για το offtopic...

Link to comment
Share on other sites

Έλα να κινείται το χρήμα

Nikon D5300 is the company's first DSLR with built-in WiFi, ships this month for $800 (hands-on)

d5300.jpg

adding a new 24.2-megapixel sensor without an optical low-pass filter, an EXPEED 4 processor for 1080/60p video and 5 fps stills and boosted battery life, letting you capture about 700 shots per charge, compared to 500 with the previous model.

For current D5200 owners, the addition of WiFi is the most appealing feature here. You can pair with Nikon's Wireless Mobile Utility app for Android and iOS, letting you shoot from a smartphone or tablet and transfer images as well. Despite the addition, the camera's weight has been reduced to 530 grams (1.17 pounds), from 555 with the D5200. There's a 25,600 top ISO, a larger 3.2-inch 1.04M-dot articulating display, built-in GPS and a more defined grip. The D5300 is expected to hit stores later this month in black, red and grey for $1,400 with an 18-140mm f/3.5-5.6 kit lens or $800 body-only.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα ωα με τα WiFi... ειδικά από την άποψη χειρισμός από το κινητό.

Αν θες να κάνεις δουλειά με remote χρησιμοποιείς laptop/netbook + CameraRC.

Αυτό που ήθελε η 5200 είναι ένα καλό weather sealing, 2 user presets ίσως και ένα ακόμα dial μπροστά από το shutter π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Ti 5300 και αηδιες??Και weather sealing?Ξεχναμε οτι της λειπουν αλλα πιο βασικα..μιας και ισα που ξεφευγει απο την entry level..

To μελλον ειναι εδω..(βλ εικονα.) :p

Και η μαρκα να μη σας αρεσει δλδ..χλωμο το βλεπω να παραμεινει η dslr με τη μορφη που υπαρχει σημερα.Αντε στη καλυτερη να χωθει κανενας medium φορματ αισθητηρας εκει μεσα.

Το καθρεφτακι θα περιοριστει για makeup του γυναικειου φυλλου.:p

Στο παρακατω..βαλτε μεσα οτι εχει κοινη μοντουρα με τις nex..oποτε ξεκινηστε με μια μικρουλα..παρτε μερικους παλιους καλους manual φακους (βρισκεις οτι θες κατω απο 100αρικο) μεχρι να βγουν φθηνοι της προκοπης ff φακοι για αυτην..και στη πρωτη ευκαιρια αλλαγη σωματος για Α7r (ή οτι υπαρχει στο μελλον) ..ητοι 36mpx χωρις olpf (μια δ800ε κοινως) σε μορφη rangefinder.

inhand-top.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν πιάνεται αυτό το πράγμα που φαίνεται στη φωτογραφία, το σκέφτηκες;

Θες να πάω να φωτογραφήσω τίποτα ψηλά κτίρια με βροχή και να μου φύγει από τα χέρια;;;

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχεις nikon σου γλιστραει με τη βροχη δεν ειναι ολες ετσι!!!..καλα τα ελεγε ο αλλος...:hehe:

Αγορακια ειμαστε...οτι χωραει στη χουφτα ..πιανεται!:p

Yπαρχουν και λουρακια..(εσυ εχεις στραπ στη δικια σου)..λογικα ολο και καποιο αξεσουαρ θα παιζει σαν και αυτο...(oχι που δεν θα εβαζα και hasselblad:p)

XPanCaseBlackFront.jpg

flasia..

ελα να προχωραει και η ιδεα της rangefinder medium format..μη καθυστερουμε..

(σαν λινκ αυτη)

http://static.bhphoto.com/images/images345x345/Mamiya_7_II_357366.jpg

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν πιάνεται αυτό το πράγμα που φαίνεται στη φωτογραφία, το σκέφτηκες;

Θες να πάω να φωτογραφήσω τίποτα ψηλά κτίρια με βροχή και να μου φύγει από τα χέρια;;;

συμφωνω.. στην αρχη δε το πηρα κ εγω στα σοβαρα αυτο αλλα οταν φωτογραφιζεις σε εξωτερικο χωρο στη βροχη η κ με ομπρελα η χειρολαβη εχει μεγαλη σημασια
Link to comment
Share on other sites

To μελλον ειναι εδω..(βλ εικονα.) :p

inhand-top.jpg

Θα με ενδιέφερε για αντικαταστατρια της D700 (μάλλον η μικρή a7) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να είναι η μόνη μου μηχανή και αν θα έχανα φωτογραφίες που με τη D700 θα είχα. Είναι ωραία πάντως η άτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Το AF είναι που με προβληματίζει. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει εξελιχθεί, αλλά λογικά μιλάμε για υποβάθμιση σε σχέση με D700. Επίσης με προβληματίζει η απόκριση της και το κατά πόσο εύκολα γίνονται αλλαγές ρυθμίσεων.. Πιο πολύ θεωρητικές απορίες βέβαια, γιατί δεν πρόκειται να ψωνίσω σύντομα :p

Link to comment
Share on other sites

Το af εξελισσεται..

Δε θα αργησει η εποχη που τα παντα θα γινονται στο σενσορα.

Ηδη η canon/olympus(+pana)/fuji ειναι προς αυτον τον δρομο.

Λογικα η nikon αν και δε ξερω που ειναι τωρα ..θα ακολουθησει.

Αλλαγες απο οτι βλεπω ..ειναι μια χαρα.

Ev περιστροφικο εξω ,διαφραγμα/κλειστρο περιστροφικο στον αντιχειρα..

Problem solved...βασικα ουδεποτε υπηρξε προβλημα...αλλα οκ.:p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.