Jump to content



Υδρόψυξη,προβλήματα,αποτελέσματα,εντυπώσεις.


JiMk

Recommended Posts

  • Replies 410
  • Created
  • Last Reply

Βασικα θα διαφωνησω Δαιδαλε μαζι σου αλλα εν μερη.

Δηλαδη. Ποτε ενα συστημα (κατ'εμε τουλαχιστον ) δεν ειναι σταθερο αν δεν βγαλει ΟΛΑ τα παραπανω.

Και μονο τοτε τουλαχιστον εγω το θεωρω σταθερο. Βεβαια αυτο δεν ειναι το θεμα μας τωρα και φυσικα ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να ελεγχει την σταθεροτητα του συστηματος του.

Αλλα, μου εχει τυχει μηχανημα το οποιο δεν μπορουσε καν να ξεκινησει το SuperPi να βγαζει ωρες ολοκληρες Prime. Οπως επισης μου εχει τυχει αλλο μηχανημα να βγαζει κανονικα prime αλλα να μην μπορει να κανει ενα encoding μιας ταινιας DVD σε DivX.

Το αλλο που μου ετυχε ειναι να βγαζει πανω απο 500 loopes 3D Mark 2001 και 03 , οπως επισης toast και να κανει και επιτυχημενα 2πλο encoding 2 ταινιων ταυτοχρονα απο DVD σε DivX αλλα ΠΟΤΕ δεν εβγαλε prime.

οποτε ολα ειναι υποκειμενικα.

Αν θελεις πραγματικα να εισαι σταθερος θα τα τρεξεις ΟΛΑ.

Αν παλι προσπαθεις να κοροιδεψεις τον εαυτο σου και σε καθε game που τρεχεις σου πεταει restart ή οταν ανοιγεις τον IE κλεινει μονος του τοτε απλα τρεξε Folding και λεγε οτι εισαι σταθερος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από shidokanjohn [14-12-2003 και 14:15]

θα εισαι ο πρωτος που πας 2,5 αρα να αρχισουμε να φοβαμαστε?

Ειρωνία.... και το τρεμε hipro ήταν για τις πρωτιές που λέγαμε ποιο πάν, και μην ξεχνάς πως το θέμα είναι να φτάσουμε το υπάρχον hardware στο μέγιστο..

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Jax! Για παραδειγμα εμενα η 8RDA3+ με τον Barton, δεν τρεχει Prime ΟΥΤΕ σε default ταχυτητες! Ενω με τον TbredB και τον παλιο μου Palomino,το τρεχει μια χαρα στα 2400Mhz και 1900Mhz αντιστηχα! Αρα σιγουρα δεν θα μου πει καποιος να τρεξω Prime για να δω αν ειμαι σταθερος στα 2500Mhz. Μου αρκουν αλλα πολλα και καλυτερα(για μενα) προγραμματα για να το τεσταρω αυτο! Για μενα ο καλυτερος τροπος παντα ειναι με WinRAR,DVDtoDivx , και πολλα games. Γιατι ο Η.Υ εχει κατασκεβαστει ...ΟΧΙ για να τρεχει Prime αλλα για να τρεχει αυτα που προαναφερα!

Και πεστε μου εναν απο εμας που εχει αγορασει το συστημα του για να τρεχει ολη μερα Prime και Toast. Το αγορασαμε ολοι για να παιζουμε τα παιχνιδια μας, να κανουμε τις ταινιες μας, να σερφαρουμε στο νετ, να κανουμε τα τραγουδια μας, να βλεπουμε DVD(κτλ), και για να καιμε τα CD's μας. Αρα αυτα που προαναφερε ο φιλος Daidalos, προσοπηκα μου ειναι αχριστα προγραμματα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell [14-12-2003 και 14:29]

το folding χωρίς παράμετρους δεν είναι κριτήριο για την σταθερότητα του PC, αλλά με -advmethods -forceasm -forceSSE είναι.

Ας ειναι, σαματς και τι?????

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω καταλαβει τι στο διαολο τρεχει! Ουτε του φιλου Seankon η ιδια μητρικη δεν το τρεχει! ΟΤΙ μαλτι και να βαλω και Οτι συχνοτητα αν βαλω, αν δεν εχει πανω απο 1.85Vcore , δεν τρεχει Prime με τιποτα! Δεν μου βγαζει ερρορ, απλα κολλαει το συστημα! Παγωνουν ολα!

Link to comment
Share on other sites

στα μεγάλα vcore τα Win κολλάνε, και το πρόβλημα λύνεται αν απενεργοποιήσεις εντελώς το APIC από το BIOS και ξαναεγκαταστήσεις τα Win από το 0. Τώρα για Normal Vcore εμένα το έκανε όταν έιχα το CPU interface enable και το stickάκι ιnfeneon δεν άντεχε το Band. (ας είναι καλά οι BH-5).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [14-12-2003 και 14:18]

... τοτε απλα τρεξε Folding και λεγε οτι εισαι σταθερος....

υπαρχει και η αλλη περιπτωση: μηχανημα που ετρεχε prime στο θεο, αλλα folding 200-300 Mhz παρακατω. σταματουσε στη μεση και εστελνε τις πρωτεινες (gromacs) πισω γιατι εβγαζε λαθος.

αρα;

σε μενα πανω απο 224fsb δεν τρεχει το prime, ανεξαρτητα απο συχνοτητα, πολλαπλασιαστη, ρευμα και timings. τρεχει τα παντα ομως με παραπανω, folding, toast, Pi ολα μαζι και για ωρες.

αρα;

το μηχανημα μου δεν ειναι σταθερο επειδη δεν τρεχει prime?? και τι να λεει;

οταν κανει folding για μερες ασταματητα, θα πω οτι δεν ειναι σταθερο επειδη δεν ετρεξε το prime?

στην τελικη, το μονο ευκολο ειναι να βρεις προγραμματα που δεν τρεχουν.

γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites

βασικα για μενα σταθερο ειναι οταν κανεις οτι κανεις κανονικα καθε μερα χωρης προβλημα τοτε ειναι οκ τι και αν δεν τρεχει τοαστ οταν εγω μπορω να κανω οτι θελω στο pc χωρης προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [14-12-2003 και 15:20]

υπαρχει και η αλλη περιπτωση: μηχανημα που ετρεχε prime στο θεο, αλλα folding 200-300 Mhz παρακατω. σταματουσε στη μεση και εστελνε τις πρωτεινες (gromacs) πισω γιατι εβγαζε λαθος.

αρα;

σε μενα πανω απο 224fsb δεν τρεχει το prime, ανεξαρτητα απο συχνοτητα, πολλαπλασιαστη, ρευμα και timings. τρεχει τα παντα ομως με παραπανω, folding, toast, Pi ολα μαζι και για ωρες.

αρα;

το μηχανημα μου δεν ειναι σταθερο επειδη δεν τρεχει prime?? και τι να λεει;

οταν κανει folding για μερες ασταματητα, θα πω οτι δεν ειναι σταθερο επειδη δεν ετρεξε το prime?

στην τελικη, το μονο ευκολο ειναι να βρεις προγραμματα που δεν τρεχουν.

γνωμη μου...

Το παραπανω το ανεφερα γιατι καποιο το κανουν και αυτο. Κανει boot το μηχανημα στο Θεο και επειδη τρεχει για κανα μισαωρο Folding εχει γινει και rock stable.

To prime ειναι λιγο περιεργο στο να τρεξει σωστα και για ωρες. Βεβαια αν δεν τρεχει ενα προγραμμα στα 500 αυτο δεν σημαινει οτι δεν εισαι σταθερος αλλα απλα οτι κατι παει λαθος με το εν λογω προγραμμα ή την εν λογω version του προγραμματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συμφωνω οτι το prime δεν ειναι απολυτο σε μερικα συστηματα αλλα εγω βασικα χρησιμοποιω πρωτα Memtest dos για μνημες μετα prime στη συνεχεια παω σε 3dmark για να δω τα 3d μετα καμποσες ωρες Folding και τελος αν ειναι οκ σε καθημερινη χρηση(games,net κτλ) πειθομαι οτι ειμαι 100% stable!

Βεβαια μου εχει τυχει συστημα που δεν εβγαζε prime να κανει τα παντα τελεια! Οποτε συμφωνω οτι χρειαζονται ολα απλα αυτη την τακτικη χρησιμοποιω εγω!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω και εγω ενα περιεργο με το prime.Καποτε αποφασισαμε να μονταρουμε την μητρικη του Fireblade ( P4P800 ) τελικα απο βλακεια της στιγμης της ριξαμε καμια 10 κτηνοβολτακια.Πρωτου την πατατια μας δεν εβγαζε prime πανω απο τα 3.2Ghz με ενα 2.4C, μετα εβγαζε prime και με τις ωρες αλλα ουτε I.E. δεν μπορουσε να βγαλει ουτε ενα απλo mem στο sandra .Και δεν μιλαω για oc μιλαω στα default με 400αρες μνημες στα 133.Ηταν prime stable αλλα και τι να λεει.Καθε τετοιου ειδος προγραμμα ειναι ενδεικτικο.Εαν τα βγαζει ολα και κυριως για μενα διπλα xmpeg ειναι σταθερο .Εαν δεν βγαζει ενα απο ολα αυτα θελει καποιο ελεγχο.Απο εκει και περα ο καθενας ξερει το συστημα του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.