Jump to content



ερώτηση για RMA πλαισίου


stathid90

Recommended Posts

χθες πήγα την albatron 4870 για rma στο πλαίσιο και έχω κάποιες ερωτήσεις.

την κάρτα την αγόρασα 129 ευρώ, αν επιβεβαιωθεί από το πλαίσιο ότι είναι ελατωματική θα έχω την επιλογή από το πλαίσιο για να πάρω πιστωτικό?

χθες εμφανίστηκε ξανα η κάρτα στο πλαίσιο στα 99 ευρώ[με έκπτωση].

Link to comment
Share on other sites

αυτό με την τελευταία τιμή πολύ θολό κομμάτι στο πλαίσιο.

στα διάφορα forum βλέπω άλλους να παίρνουν στην τιμή αγοράς , άλλους στην τελευταία τιμή. γι αυτό ρώτησα κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Δεν Είναι απαραίτητο αυτό.

Εμένα προχτές (10 μέρες – τα xmas) πήρα ένα router και ήταν ανοιγμένο και είχε πάνω χαρακιές. Προφανώς από RMA που το βάλανε πάλι στο κουτί και το πουλάγανε καινούργιο.

Το πήγα πίσω το είπα ευγενικά, αλλαγή με την μια και με ρωτήσανε αν θέλω πιστωτικό ή αν θέλω ίδιο.

Πλαίσιο Ψύχικού.

Link to comment
Share on other sites

στο ιεκ μίλησα με έναν του οικονομικού τμήματος και μου είπε το ίδιο πράγμα .

ότι στα δικαιώματα του καταναλωτή είναι και η επιλογή της επιστροφής χρημάτων ή η αντικατάσταση με ίδιο προϊον.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Έχω δει περίπτωση να σου δίνουν την τελευταία καταγεγραμμένη τιμή σαν πιστωτικό αν η κάρτα δεν βγαίνει ποια (πχ gtx280).

Η αν υπάρχει ακόμα να σου δίνουν όσο την πήρες. Δεν γίνεται να υπάρχει ακόμα και την μέρα που πας να την έχουν σε προσφορά 50% κάτω και να σου δώσουν αυτή την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Έχω δει περίπτωση να σου δίνουν την τελευταία καταγεγραμμένη τιμή σαν πιστωτικό αν η κάρτα δεν βγαίνει ποια (πχ gtx280).

Η αν υπάρχει ακόμα να σου δίνουν όσο την πήρες. Δεν γίνεται να υπάρχει ακόμα και την μέρα που πας να την έχουν σε προσφορά 50% κάτω και να σου δώσουν αυτή την τιμή.

Κι εγώ έτσι ξέρω πως είναι, η επιστροφή χρημάτων πρέπει να είναι στην αξία της αρχικής αγοράς (τα έχω ξαναπεί ή απλά είναι deja-vu?)...

Αλλιώς άμα είναι ανοίγω κι εγώ ένα κατάστημα, και κάνω το εξής: αφού τελειώσει το στοκ π.χ. μιας high-end κάρτας που κοστίζε 500 ευρώ, θα ανέβαζω μερικά "εικονικά" κομμάτια στο site με την τιμή 50 ευρώ ("εικονικά" οπότε αν παράγγελει κανείς θα έτρωγε ένα ωραίο άκυρο του τύπου "λυπάμαι εξαντλήθηκε") και μετά σε τυχόν RMA's των εν λόγω καρτών θα πίστωνα στην τελευταία καταγεγραμένη τιμή δηλαδή 50 ευρώ, σαν γνήσιος Ελλην businessman! :p

Καλό κόλπο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

αύριο θα πάρω ένα τηλέφωνο να δω αν το service αποφάσισε τι παίζει με την κάρτα και μετά θα ποστάρω τι τελικά έγινε :p

@candyman κάτσε να δούμε αν σε πρόλαβε το πλαίσιο :p

Link to comment
Share on other sites

@candyman κάτσε να δούμε αν σε πρόλαβε το πλαίσιο :p

Μωρέ το Πλαίσιο σίγουρα με έχει προλάβει! :D

To θέμα είναι 'σεις τι θα πράξετε και πόσο.. χμμ, ας πούμε... "πειστικός" θα είστε με τους υπεύθυνους του εν λόγω μαγαζιού.

Link to comment
Share on other sites

το παλικάρι στο πλαίσιο πήγε με το ζόρι να μου δώσει άλλη 4870... με τα πολλά και αρκετές φωνές πήρα ένα πιστωτικό 100 ευρώ.. η ειρωνία είναι ότι αν πήγαινα την κάρτα το Σάββατο [δεν είχα χρόνο] , θα έπερνα πιστωτικό 130 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους 2 απο πανω,

και για το σεναριο που λες candyman, καλη η εξυπναδα, αλλα πως σου φαινεται και το αντιστροφο, να του δινανε πιστωτικο του φιλου 129 ευρω και να πηγαινε διπλα στην αναβαθμιση να αγοραζε παλι την καρτα με 99 και να του μενανε 30? Ειναι σωστο?

Επισης ακομα χειροτερα πως σου φαινεται να αγορασεις καρτα σημερα των 300 ευρω και να σου χαλασει σε 2 χρονια, και να ζητας 300 πιστωτικο οταν μια αντιστοιχης αποδοσης καρτα τοτε θα κανει 100? Ειναι δικαιο να παρεις 300?

Το πιστωτικο πρεπει να δινεται στην τελευταια τιμη του προιοντος, αρκει το προιον να υπαρχει και προς πωληση (οπως εγινε στην περιπτωση σου Σταθη....αμα ηθελες πηγαινες και ξαναεδινες τα 99 ευρω σου και την ξαναεπαιρνες την καρτα ολοκαινουρια και με ανανεωμενη πληρη εγγυηση...χαμενος θα εβγαινες?). Ετσι δε μπορει το μαγαζι να βαζει οσο χαμηλες τιμες γουσταρει γιατι θα χασει απο τις πραγματικες πωλησεις. Τωρα οταν εχει καταργηθει το προιον, εκει εχει ενα παραθυρακι το μαγαζι να "κλεψει" οριζοντας μια πολυ χαμηλη τιμη σαν τελευταια, αλλα και εσυ σαν πελατης εχεις το δικαιωμα να απαιτησεις να σου δωσει ισαξια η καλυτερη καρτα....οποτε θα παρεις κατι τουλαχιστον ελαφρως καλυτερο....και με ανανεωμενη εγγυηση, και αμα δε το θες απλα πουλα το σε κανα ιδιωτη και χασε ενα 20%. Αλλα θα παρεις και μετρητα στα χερια σου ετσι...

Link to comment
Share on other sites

σωστά πήγε να σου δώσει 4870.......λάθος που πήρες πιστωτικό μικρότερης αξίας.

ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι!

Όσο για σένα Blinky έχω να σου πω δύο πράγματα:

1. Τα πιστωτικά πρέπει να είναι στην αξία αγοράς φίλε. Και αν έχεις απορία ρώτα στην τοπική εφορία σου τι κυρώσεις υπάρχουν όταν κόβεις πιστωτικό σε μικρότερη αξία από το χρεωστικό τιμολόγιο (όταν με αυτό ακυρώνεται το αρχικό ενώ το κατάστημα έχει εισπράξει το ποσό μαζί με τον ΦΠΑ, και ξαναγίνεται αγορά επί της ουσίας μικρότερης αξίας και ο ΦΠΑ που εισπράτει το κράτος είναι μικρότερος από τον αναλογούμενο. Μιλάμε για φοροδιαφυγή).

2. Εμένα στο eshop πάντα μου πιστώνουν το αρχικό ποσό. Όσο για το Πλαίσιο μια φορά που έκανα rma και η τρέχουσα τιμή ήταν μεγαλύτερη της αρχικής (έτυχε), μου πιστώσαν ΑΡΧΙΚΗ αξία και όχι τρέχουσα. Αυτά για να καταλάβεις τι παίζει με το εν λόγω κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι σαν να την πούλησε. 100€ είναι καλή τιμή για 4870. Εφόσον δεν την ήθελε νομίζω ότι το πιστωτικό τον βολεύει αφού γλύτωσε την φασαρία της τοποθέτησης αγγελίας κ.τ.λ. Εφόσον δεν ήθελε την 4870, κερδισμένος βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.