Jump to content



5870 DX11 DIRT 2!!!


giogio

Recommended Posts

εδω και λιγες μερες εχω αποκτησει την 5870 ειναι η υλοποιηση της asus και συγκεκριμενα αυτη http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Asus-5870-SVGA-PCI-Express-1GB-90-C3CH31-L0UAY00T.htm αφου εκανα φορματ στο μηχανημα και περασα εκ νεου drivers 9.12 hotfix με windows 7 ultimate 64 bit εβαλα το dirt 2 να απολαυσω και εγω το dx11 το αποτελεσμα ειναι οτι αρνειται πεισματικα το παιχνιδι να παιξει σε dx11!!! οταν ξεκιναει στην οθονη το G15 βγαζει το μηνυμα 1920χ1080 dirt DX9 μια φορα καταφερα και το επαιξα με dx11 αλλα δεν κατλαβα πως εγινε εχω κανει ολα τα update και directx august 2009 και ειμαι σε απογνωση ξαναεβγαλα drivers εβαλα και παλι τα ιδια εχει κανεις καμια ιδεα τι γινεται με το συγκεκριμενο παιχνιδι?η καρτα ειναι στο νερο και σε κατασταση ηρεμιας ειναι στους 26 βαθμους και σε φουλ ειναι 32.

seb δωσε τα φωτα σου στο προβλημα μου μιας και εσυ εχεις κανει διατριβη με το θεμα:yes2::yes2:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοια προβλήματα απαιτούν το καθάρισμα των drivers και την επανεγκατάσταση τους. Χρησιμοποίησε το driver sweeper, γιατί μπορεί να μην έκανες καλή εγκατάσταση. Το έχω το παιχνίδι και την ίδια κάρτα και παίζει μια χαρά DX11. Μήπως βάζεις τους 9.12 και μετά το Hotfix; Αν ναι, δοκίμασε σκέτο το hotfix.

Link to comment
Share on other sites

οταν ξεκιναει στην οθονη το G15 βγαζει το μυνημα 1920χ1080 dirt DX9 μια φορα καταφερα και το επαιξα με dx11 αλλα δεν καταλαβα πως εγινε.

Σου βγαζει καποιο μηνυμα οταν πας να το τρεξεις σε DX11 η απλα κολλαει το παιχνιδι ;

Γινε πιο συγκεκριμενος

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοια προβλήματα απαιτούν το καθάρισμα των drivers και την επανεγκατάσταση τους. Χρησιμοποίησε το driver sweeper, γιατί μπορεί να μην έκανες καλή εγκατάσταση. Το έχω το παιχνίδι και την ίδια κάρτα και παίζει μια χαρά DX11. Μήπως βάζεις τους 9.12 και μετά το Hotfix; Αν ναι, δοκίμασε σκέτο το hotfix.

εκανα απεγκατασταση με revo unistaller pro εν συνεχεια επανεκκινηση σε safe mode με driver sweeper καθαρισμα και μετα εγκατεστησα κατευθειαν τους 9.12 hotfix.

Σου βγαζει καποιο μηνυμα οταν πας να το τρεξεις σε DX11 η απλα κολλαει το παιχνιδι ;

Γινε πιο συγκεκριμενος

ουτε κολαει το παιχνιδι ουτε τιποτα απλα οταν ξεκιναει το παιχνιδι στο πληκτρολογιο του logitech g15 γραφει dirt2 DX9 μια φορα που ετυχε να παιξει σωστα εγραφε dirt2 DX11 και καμια σχεση τα γραφικα με το dx11 και επαιζε και παλι κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Το Unigine Heaven Demo στο τρεχει με dx11 ;

Δοκίμασε αν έχει και tesselation ΟΝ. Μπορεί να γράφει enabled αλλά να μην είναι στην ουσία. Κοίτα εδώ, http://www.thelab.gr/showthread.php?t=72238&page=4 , αν και διακρίνεται εύκολα και με το μάτι. Π.χ οι πέτρες, τα κεραμίδια και τα αγκάθια πάνω στον δράκο είναι πολύ διαφορετικά, προς το καλύτερο. Αν ισχύει η περίπτωση του "γράφει ENABLED αλλά δεν το δείχνει" θες από καθάρισμα drivers έως format.

Link to comment
Share on other sites

δηλ. για να καταλάβω, στα graphics options του παιχνιδιού, έχεις γκρι (ανενεργές) επιλογές ;

Το post processing για παράδειγμα, δε σε αφήνει να το βάλεις ultra ;

Κάτι που μπορείς να κάνεις είναι :

Πηγαίνεις :

My Documents/My Games/Dirt 2/hardwaresettings/hardware_settings_config.xml

Επιλέγεις : open with wordpad,

και αναζητάς τις παρακάτω γραμμές :

directx forcedx9="true" (το κάνεις false)

directx forcedx11="false" (το κάνεις true)

και κάνεις save.

Μπορεί να πετύχει, αλλά θα έπρεπε το παιχνίδι να σου τρέχει σε dx11 χωρίς επεμβάσεις. Και μόνο που ανιχνεύει Windows 7 ή Vista με το platform update και κάρτα της σειράς HD5XXX.

Link to comment
Share on other sites

Το Unigine Heaven Demo στο τρεχει με dx11 ;

αυτο δεν το δοκιμασα ακομα δυστυχως και δεν ειμαι σπιτι να κανω την δοκιμη βρισκομαι στην δουλεια και παρασκευη βραδυ που θα παω σπιτι θα το τσεκαρω

Δοκίμασε αν έχει και tesselation ΟΝ. Μπορεί να γράφει enabled αλλά να μην είναι στην ουσία. Κοίτα εδώ, http://www.thelab.gr/showthread.php?t=72238&page=4 , αν και διακρίνεται εύκολα και με το μάτι. Π.χ οι πέτρες, τα κεραμίδια και τα αγκάθια πάνω στον δράκο είναι πολύ διαφορετικά, προς το καλύτερο. Αν ισχύει η περίπτωση του "γράφει ENABLED αλλά δεν το δείχνει" θες από καθάρισμα drivers έως format.

θα το κοιταξω και αυτο,format του εκανα μολις χθες δεν νομιζω οτι παιζει απο λειτουργικο το προβλημα γιατι ειναι και γνησια τα 7 που εχω βαλει.

δηλ. για να καταλάβω, στα graphics options του παιχνιδιού, έχεις γκρι (ανενεργές) επιλογές ;

Το post processing για παράδειγμα, δε σε αφήνει να το βάλεις ultra ;

οχι δεν εχει ανενεργη καμια επιλογη και ολα τα εχω στο ultra!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κι' εγω σπίτι, αλλά θυμάμαι πως αυτές οι επιλογές είναι διαθέσιμες μόνο σε dx11. Αν έτρεχε σε dx9 δε θα μπορούσες να επιλέξεις ultra για το post processing.

Μήπως το G15 δεν αναγνωρίζει κάτι καλά και σου λέει παπατζιλίκια ;

Από την άλλη είναι και τα μάτια σου, που σίγουρα δε σου λενε παπατζιλίκια.

Μυρίζει δύσκολη περίπτωση. Πειραματίσου με το hardware_settings_config.xml που σου λεω παραπάνω μόλις πας σπίτι.

Αν δεις ότι δε γίνεται τίποτα, δοκίμασε μια απεγκατάσταση/εγκατάσταση του παιχνιδιού μπας και..

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε πληκτρολογιο τοτε :p

να καταλαβω , ο μονος τροπος δηλαδη να μαθεις αν το παιχνιδι τρεχει σε dx11 ειναι απο το g15? αν δεν ειχες το g15 πως θα το βλεπες;

πριν βαλω την 5870 ειχα την 4870χ2 και το παιχνιδι το επαιζα σε dx9 οταν λοιπον εβαλα την 5870 και ετρεξε σωστα μια φορα σε dx11 το παιχνιδι ε, μου εβγαλε το ματι εκανε μπαμ η διαφορα!!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ρε συ για αρχη αυτα που σου ειπαν απο πανω

και επισης δοκιμασε reinstall το παιχνιδι

θα τα κανω αυτα που μου ειπαν τα παιδια gomar αλλα να παω σπιτι πρωτα γιατι ειμαι εκτος αθηνων και θα γυρισω παρασκευη βραδυ, θα ενημερωσω για τις εξελιξεις και τι εφταιγε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

μια εσυ θες φορματ για να πιασει το dx11 ,μια ο αλλος θελει φορματ για να παιξει καλα το eyefinity , μια ολοι οι αλλοι που θελουν φορματ για να στρωσουν οι drivers

Ε αν ειναι δυνατον δλδ , αντικειμενικα το δεχεστε αυτο το πραγμα ;

Link to comment
Share on other sites

μια εσυ θες φορματ για να πιασει το dx11 ,μια ο αλλος θελει φορματ για να παιξει καλα το eyefinity , μια ολοι οι αλλοι που θελουν φορματ για να στρωσουν οι drivers

Ε αν ειναι δυνατον δλδ , αντικειμενικα το δεχεστε αυτο το πραγμα ;

Έλα ντε, 1000 δίκαια έχεις. Πιστεύω πως το πρόβλημα είναι ανάμεσα στην οθόνη και την καρέκλα.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.