Jump to content



Chipset Cooler


eleozz

Recommended Posts

λοιπον στην μητρικη του media pc (της υπογραφης μου) M3A76-CM

οι υπαρχοντες ψυκτρες τον chipset ειναι πολυ μικρες

ο λογος που θελω να τις αλλαξω ειναι επειδη το κουτι εχει ηδη αρχισει να ντυνεται

με ηχοαπορροφητικο υλικο αλλα και στο κουτι υπαρχουν 3 8ριδες ανεμιστηρες

(σε χαμηλες στροφες) και φοβαμαι μηπως ανεβουν οι θερμοκρασιες.

οι αποστασεις αναμεσα στις τρυπες τον pin ειναι:

6,6-6,7cm στο AMD760G

και

3,6-3,7cm στο SB710

επισις στο AMD760G υπαρχουν καποιοι πυκνωτες ακριβως διπλα απο το ενα pin.

στην αρχή σκέφτηκα κατι τετοιο

αλλα πρεπει να ψαχνω βιδες-λαμες και ολα τα σχετικα

αν εχετε να προτεινετε καποια λυση με καποια ψυκτρα του εμποριου η καποια μοντα ειμαι γεματος αυτια.

Link to comment
Share on other sites

την δευτερη την ειδα και εγω,αλλα ειναι απο αλουμινιο

και αυτο κανει τον ανεμιστηρα must κατι οχι και τοσο θετικο

για την πρωτη πιστευεις οτι θα μπορουσε να σταθει σαν παθητικη?

και αν ναι θα μπορουσε να μπει και στα δυο chiipset?

γενικα θα προτιμουσα κατι σε χαλκο και οχι σε αλουμινιο

για να μπορει να λειτουργησει και παθητικα

Link to comment
Share on other sites

την δευτερη την ειδα και εγω,αλλα ειναι απο αλουμινιο

και αυτο κανει τον ανεμιστηρα must κατι οχι και τοσο θετικο

για την πρωτη πιστευεις οτι θα μπορουσε να σταθει σαν παθητικη?

και αν ναι θα μπορουσε να μπει και στα δυο chiipset?

γενικα θα προτιμουσα κατι σε χαλκο και οχι σε αλουμινιο

για να μπορει να λειτουργησει και παθητικα

στο sb δεν ανεβαζει πια και θερμοκρασιες που να ειναι ανησυχητικες! εδω τα αφηνουν ξεσκεπαστα και δεν παθαινουν τιποτα! στο nb τωρα αν εχεις καλο airflow στο κουτι δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα για παθητικη, αλλα τ'ανεμιστηρακια αυτα τα μικρα δεν κανουν και ιδιαιτερο θορυβο! τουλαχιστον για μενα! η καλυτερη λυση ειναι να δοκιμασεις και να δεις απο μονος σου αν σε ικανοποιει ή οχι!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα συμφωνήσω με τον Χρήστο από πάνω. το sb είναι σχεδιασμένο να αντέχει... αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε ψήκτρα: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806078&u=CHIPSET-COOLER-SLC-S41-U1-W/BLUE-LED-LIGHT-THERMAL-SENSOR με την συγκεκριμένη ο jason σε ένα project έψυχε intel atom 1.6 ghz στο sb θα κολλήσει?

Link to comment
Share on other sites

Αν χωράει στο κουτί σου, τότε

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Aircooling/Chipset-Coolers/Xigmatek-Chipset-Cooler-Porter-N881-HDT.htm

Μακράν η αποδοτικότερη λύση για τέτοιες περιπτώσεις. Ακόμη και σε παθητική κατάσταση δουλεύει πολύ καλά (και σίγουρα καλύτερα από τον ανταγωνισμό).

Τώρα, όσον αφορά του ψηκτράκια με τους 40άρηδες ανεμιστήρες, τι να σου πω... Εξαρτάται από τις ανοχές σου στο θόρυβο. Είναι η μοιραία καταδίκη και το τίμημα που πρέπει να πληρώσει κάποιος με τα (περισσότερα) HTPC: χωροταξία, μέγεθος/θέση ανεμιστήρων και airflow=fail.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα συμφωνήσω με τον Χρήστο από πάνω. το sb είναι σχεδιασμένο να αντέχει... αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε ψήκτρα: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806078&u=CHIPSET-COOLER-SLC-S41-U1-W/BLUE-LED-LIGHT-THERMAL-SENSOR με την συγκεκριμένη ο jason σε ένα project έψυχε intel atom 1.6 ghz στο sb θα κολλήσει?

αναλογα τα watt που καει το chipset. κ επισης παιζει ο πραγοντας o/c . μπορει να μην ενδιαφερει τον topic starter αλλα το αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο αρκετο πεδεμα ειδα οτι μονο το sb ανεβαζει αρκετα την θερμοκρασια του

αλλα το προβλημα ειναι οτι οσο και να ψαχνω δεν βρισκω ψυκτρα ώστε να ταιριάζει με τις τρυπες (ειναι μολις 3,6-3,7 cm)

ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα

ψαχνω για ψυκτρα (κατα προτιμηση χαλκινη ώστε να λειτουργει σαν παθητικη)

η αποσταση μεταξυ τον τρυπών ειναι 3,6-3,7cm

οποιος εχει καμια ιδεα θα του ημουν ευγνωμον:)

Link to comment
Share on other sites

αυτο εδω θα σου εκανε κουτι! εχει μεταβαλομενες αποστασεις για τις τρυπες και ετσι καθεται σχεδον παντου! http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?C=1305&ID=1610 το εχω στου αδερφου μου και κανει δουλειτσα! το εφερνε το e-shop αλλα δυστηχως οχι αυτη την περιοδο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.