Jump to content



Σύνθεση tower, οθόνης και UPS για διακοσμήτρια [3ds Max, AutoCAD, Photoshop]


tragikos

Recommended Posts

Λοιπόν το σύστημα έφτασε με καθυστέρηση 4 ημερών (αχ ΠΛΑΙΣΙΟ), το έστησα και σε γενικές γραμμές όλα καλά. Τώρα περνάω τα προγράμματα.

  • Το μηχάνημα είναι όντως αθόρυβο, τουλάχιστον σε idle.
  • Το κουτί είναι πολύ καλό, αν και:
    • Με χαλάει λίγο που το power button είναι αφής
    • H Prolimatech Megahalems Rev.2 CPU Cooler βρίσκει στο πλαίσιο του πλαϊνού fan με αποτέλεσμα να ζορίζεται λίγο να κλείσει το κουτί

    [*]Για τους σκληρούς δείτε εδώ και εδώ.

    [*]Τα Windows 7 βρήκαν τα πάντα εκτός από το USB3.0

    [*]OC, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, δεν έχω ζορίσει το μηχάνημα και οι θερμοκρασίες είναι στο BIOS 30C

    [*]Το image που παίρνουν τα ίδια τα Windows 7 είναι αξιόπιστο; Ως τώρα χρησιμοποιούσα Acronis True Image.

θα κάνω edit όταν έχω νεότερα.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Έχω κάνει όλα τα απαραίτητα tweaks για τον SSD, από τον οδηγό του Lazy Dog.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν,

  • ανέβασα τον επεξεργαστή στα 3,3GHz και δεν υπάρχει καμία αισθητή διαφορά σε επίπεδο θορύβου.
  • Σε Full Load η μέγιστη θερμοκρασία είναι 65C οπότε είμαστε αφρός (31 σε Idle με oc). Το επίπεδο θορύβου παραμένει το ίδιο.
  • Η αγοραστής είναι πολύ ικανοποιημένη με την απόδοση του μηχανήματος, ενδεικτικά να αναφέρω ότι για παράδειγμα ένα render δοκιμαστικό σε μικρή ανάλυση που στο παλιό της PC έπαιρνε 25 λεπτά, πλέον παίρνει 2,5. Render σε μεγάλη ανάλυση που δεν διανοούταν καν να βάλει στο προηγούμενο μηχάνημα παίρνει χωρίς oc 3ω25λ και με με oc 3ω5λ.
  • Για το πως ανοίγουν τα προγράμματα δεν χρειάζεται να πω τπτ, όσοι έχουν SSD ξέρουν.

Και τέλος, προσανατολίζεται μετά από προτάσεις γνωστού της σε αυτό το UPS:

APC Smart UPS (Line Interactive, 1500VA) 485,40 €

Απόψεις;

Θέλω να ευχαριστήσω πολύ όλους όσοι συνέβαλαν στο θέμα, μου έφυγε ένα άγχος, μιας και όλα πήγαν κατ' ευχήν :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω κάνει εγώ την επιλογή (ηλεκτρολόγος την έκανε), βλέποντας τα online που έχει στο ΠΛΑΙΣΙΟ, το πιο φτηνό είναι στην ίδια τιμή και είναι για αρκετά λιγότερα Watt και VA. Ευχαριστώ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω κάνει εγώ την επιλογή (ηλεκτρολόγος την έκανε), βλέποντας τα online που έχει στο ΠΛΑΙΣΙΟ, το πιο φτηνό είναι στην ίδια τιμή και είναι για αρκετά λιγότερα Watt και VA. Ευχαριστώ πάντως :)

Βασικά εδώ είναι ολίγον "ποιότητα" vs "ποσότητα". Αν θες μπόλικα W και VA για να τροφοδοτείς όλο το σπίτι με τις ώρες αν πέσει το ρεύμα δίνεις εκεί βάρος, αν σε ενδιαφέρει κυρίως η έξτρα προστασία/features του on-line UPS και ας κρατάει και μόνο 5 λεπτά με την μπαταρία πας σε αυτό.

Δες και αυτό για ένα σύντομο info.

Link to comment
Share on other sites

υποθετω το πρωτο online που αξιζει προσοχης ειναι της eaton στα 600λιγα ευρω.

Aρκετα μεγαλο efficinecy ,αν και 1000va παρεχει τα ιδια watt με τον επισης καλο apc(900watt).

Αν δεν θελετε το (καθαρο) ημιτονοειδες σημα που βγαζει στην εξοδο το συγκεκριμενο apc δεν βλεπω το λογο να μην παρετε καποιο της eaton σε Line interactive στα μισα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.