Jump to content



Σύνθεση tower, οθόνης και UPS για διακοσμήτρια [3ds Max, AutoCAD, Photoshop]


tragikos

Recommended Posts

απο τις μετρήσεις που είδα δεν νομίζω για κάποιον ΜΗ - φοβερό - κάργα "1 second counts" - επαγγελματία.

Στην κοπέλα μου δηλαδή που το λιώνει το 3ds δεν θα το σκεφτόμουνα καν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Μάλιστα οπότε έχουμε αποκλείσει έτοιμες επαγγελματικές συνθέσεις και από επεξεργαστή μένουμε στον 950 λοιπόν ή όχι;

Με αυτές τις παρατηρήσεις τι σύνθεση θα πρότεινες;

Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας (9 σε 1 ώρα wow!).

Θα σας απαντούσα εχθές, αλλά με το πρόβλημα στο site το παράτησα. Λοιπόν έχουμε και λέμε (θα αποφύγω τα multiquote για λόγους μεγέθους post):

@Dolly: Ενδιαφέρουσα η σύνθεση σου αλλά:

  • Η μητρική, μετά από τέτοια threads, δε μου έχει κάτσει καλά...
  • Νομίζω ότι αρχικά με 6GB μνήμη θα είναι αρχικά καλυμμένη, αν όχι αναβαθμίζεται εύκολα αργότερα.
  • Σκληρούς δεν θα αγόραζα με τίποτα Seagate, το βλέπω να πηγαίνω σε WD Green
  • Είμαι σίγουρος ότι με 80GB για λειτουργικό και τα προγράμματα που χρησιμοποιεί θα είναι καλυμμένη. Αργότερα θα μπορούσε να κάνει και RAID αν θέλει να βελτιώσει κάπως κάποιες λειτουργίες, βελτίωση που δεν θεωρώ ότι θα έχει τόσο εμφανή διαφορά και γιαυτό και δεν το εφαρμόζω εξαρχής.
  • Το κουτί είναι υπέροχο.
  • Το τροφοδοτικό καλό μεν, αλλά "αναμένεται σύντομα" και ξέρουμε πόσο μπορεί να αναμένουμε...
  • Για την κάρτα γραφικών, μετά τα reviews που παρέθεσε ο winters, θέλω να το ψάξω περισσότερο και ψήνομαι για μία επαγγελματική κάρτα σε όχι εξωφρενική τιμή. Θέλει όμως ψάξιμο.
  • Η οθόνη είναι μεν ποιοτική, αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να έχω κάποιο φυσικό πρόσωπο στο οποίο θα απευθυνθώ σε περίπτωση βλάβης και να μην μπλέξω με e-shops.

Ή αλλιώς, σε αυτό το σύστημα τι αλλαγές θα έκανες;

Πολύ θετικό αυτό λοιπόν. Το θέμα μου τώρα είναι το εξής. Ας πούμε ότι έχω το παρακάτω σύστημα (βασισμένο σε αυτό που πρότεινε ο Dolly):

Intel Core I7-950 (s1366, 3.06GHz, 8MB, Box) 494,00 €

Asus P6T Deluxe V2 (1366, X58, DDR3) 260,00 €

Corsair 6GB DDR3-1600 Ram Kit (3 x 2GB, PC3 12800, 8-8-8-24, TR3X6G1600C8D) 218,46 €

2x Western Digital Caviar Green WD15EARS 1.5TB HDD 3.5" (64MB Cache, 7200RPM, SATA 3Gb/s) 2x102 €=204€

Intel Postville 80GB SSD (2.5", Retail) 197,30 €

CoolerMaster Cosmos S - Black Case (RC-1100-KKN1-GP) 195,00 €

Corsair CMPSU-850TXEU PSU (850W) 146,00 €

PNY Quadro FX 580 SVGA (VCQFX580-PCIE-PB) 182,34 €

Microsoft Windows 7 Pro 64-bit Greek DSP 119,00 €

Σύνολο: 2016,1€ με ΦΠΑ

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αλλάξανε οι γνώσεις που έχω στο θέμα προς το καλύτερο, έχω 2-3 πράματα να πω.

Α) Η μητρική εγώ θα την έπαιρνα, (σαν μάρκα), έχω Asus από εποχές 939 και δεν έχω πάρει στο χέρι ούτε 1 βίδα ΠΟΤΕ. Με άλλα λόγια εγώ τις εμπιστεύομαι.

Β) από τότε έχει βγεί αυτή που την πείρε εχτές φίλος και πήγα και έπαιξα λίγο και μου φάνηκε εξαιρετική. (η αλλαγή πάει πως είναι USB 3 / Sata 3).

Γ) Εναλλακτικά κοίτα και σε Gigabyte UD5 / UD 7

Δ) Ο επεξεργαστής αν δεν κάνει o/c ισχύει, αν κάνει λίγο ο 930.

Ε) Για τις κάρτες γραφικών, και το πόσο, πού και πως βοηθάνε, δυστυχώς ΔΕΝ έχω τις γνώσεις να σου πω, και δεν έχω καταλάβει ακριβώς σε τι συνθήκες παίζουν μπάλα. Είμαι σίγουρος πως βοηθάνε, αλλά στο δικό μου παράδειγμα με την δουλειά που κάνει η δική μου κοπέλα στο 3ds, και με τα προοπτικά / Φώτο-ρεαλιστικά που βγάζουν που είναι κάργα βαριά (και τα πουλάνε και αδρά κλπ), με το ι5 σύστημα τα πάντα ΠΕΤΑΝΕ. Οπότε ΔΕΝ ξέρω πόσο θα κέρδιζε αν δεν είχε την 9600 και είχε κάποια quadro.

ΣΤ) και οι έτοιμες λύσεις οι επαγγελματικές μου είχαν φανεί ενδιαφέρουσες. Παίρνεις ίσως λιγότερο raw power, αλλά η εγγύηση και το σέρβις μετράνε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που ασχολείσαι ακόμα Dolly. Λοιπόν η σύνθεση θα γίνει παραγγελία αυτή την εβδομάδα. Προς το παρόν τα σίγουρα κομμάτια είναι αυτά:

Σύνολο: 1.818,99 € με ΦΠΑ

Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε μητρική και τροφοδοτικό. Το Corsair CMPSU-850TXEU PSU (850W) που είχε προτείνει ο Dolly δεν υπάρχει και προσανατολίζομαι στο Corsair CMPSU-850HXEU PSU (850W) (171,00 €)πως το βρίσκετε;

Γενικά το σύστημα ως έχει δεν θα γίνει oc για το προσεχές μέλλον. Η μητρική πέραν του ότι περιλαμβάνει υποστήριξη για Sata III και USB3.0, απ' ότι φαίνεται υποστηρίζει και τη νέα σειρά 6-πύρηνων επεξεργαστών για μελλοντική αναβάθμιση. Οπότε αν και θεωρητικά 300€ για μητρική είναι πολλά, ίσως να μας ξελασπώσει στο μέλλον.

Εκτός απ' όλα αυτά, επειδή θα ήθελα το PC να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο και αφού περισσότερα τα υποσυστήματα φαίνεται (από τα specs) να το καλύπτουν αυτό, μένει να αγοραστεί μια ψύκτρα για για τον επεξεργαστή, γιατί υποθέτω ότι η μαμίσια θα είναι κάπως θορυβώδης.

Μήπως λοιπόν να πάρω τον Intel Core I7 960 (s1366, 3.2 GHz, Cache 8MB, Tray) με 30€ παραπάνω και μια custom ψύκτρα;

Γενικά ποια θα προτείνατε;

Έχει μείνει και η οθόνη, αλλά θα φτιάξω άλλο θέμα για αυτήν όπως φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

για τις quadro κλπ επειδή το ψιλοσκάλιζα τώρα τελευταία, από ότι καταλαβαίνω βοηθάνε (το πόσο ανάλογα το τι κάνεις) στη φάση του σχεδιασμού, στο real time δλδ rendering, rotation κλπ των αντικειμένων και καθόλου στο τελικό rendering όπου είναι θέμα cpu μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Για το τροφοδοτικό, αν και θα σου πω, πως το βλέπω μια χαρά, δεν το έχω όσο άλλα παιδιά εδώ μέσα, οπότε ελπίζω να πάρεις και από αυτούς μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Αλλά 7 έτη εγγύηση και το όνομα είναι για εμένα λόγος να το πάρω.

Σπίτι έχω και εγώ το 620 το Corsair και έχω βάλει πάνω πάντα και κοάλα και δεν έχει μασήσει, το 850 θα σπέρνει.

Για τους 6πύρηνους, όλες οι Χ58 μητρικές θα τους δέχονται γενικά, απλά με BIOS update, με άλλα λόγια νομίζω πως αυτό που πληρώνουμε στην εν λόγω μητρική είναι τα USB 3 / SATA 3, και όχι αυτό.

Για 33 ευρώ πάνω θα έπαιρνα τον 960 αέρα, και για ψήκτρα θα πήγαινα σε κάποια third party, με ένα πολύ αθόρυβο 12άρι ανεμιστήρα πάνω για να μην ακούς τίποτα, και να ψήχεται τέλεια και ο επεξεργαστής είτε κάνεις oc είτε όχι.

Θα έλεγα να πάρει το 960 και μια ψήκτρα άλλη.

αυτή είναι ΟΤΙ καλύτερο παίζει, αλλά 55 ευρώ

ή κάτι τέτοιο στα 35 θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα και πιο αθόρυβα απο ότι μπορεί να σου δίνει η Intel μαζί σε bundle φάση.

Link to comment
Share on other sites

Επ καλώς τα παιδιά :D

ο λογος που που παιρνεις τον 950 και οχι τον 920 ποιος ειναι ;γιατι ειναι και διπλασια σχεδον χρηματα ετσι.

Γιατί όπως έγραψα πιο πριν στην παρούσα φάση δεν θέλω να κάνω oc αφού συνήθως κάτι τέτοιο θέλει να έχεις κάποιον από πάνω αν συμβεί ποτέ κάτι. Θέλω δηλαδή κάτι σταθερό και συγχρόνως δυνατό. Θεωρείς ότι αξίζει να ρισκάρω στον 920 με oc αντί να πάω πχ στον 960 με custom ψύκτρα και καλύτερες θερμοκρασίες;

Γενικά τι συμβαίνει; Ο 950, 960 κτλ είναι ότι και ο 920 αλλά handpicked;:unsure:

Επίσης εδώ βλέπω 20% καλύτερη βαθμολογία ο 960 χωρίς oc με τον 920 επίσης χωρίς oc

Εδώ από την άλλη, αν καταλήξω ότι κάποτε θα κάνω oc, φαίνεται ότι ο 950 τα πάει καλύτερα από τον 960.

για τις quadro κλπ επειδή το ψιλοσκάλιζα τώρα τελευταία, από ότι καταλαβαίνω βοηθάνε (το πόσο ανάλογα το τι κάνεις) στη φάση του σχεδιασμού, στο real time δλδ rendering, rotation κλπ των αντικειμένων και καθόλου στο τελικό rendering όπου είναι θέμα cpu μόνο...

Ενδιαφέρον... Θα πρέπει να το ψάξω κιάλλο τότε. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δε νομίζω ότι ακόμα και μια απλή κάρτα δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο real time rendering που κάνει η συγκεκριμένη σχεδιάστρια.

αυτή είναι ΟΤΙ καλύτερο παίζει, αλλά 55 ευρώ

ή κάτι τέτοιο στα 35 θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα και πιο αθόρυβα απο ότι μπορεί να σου δίνει η Intel μαζί σε bundle φάση.

Θα κοιτάξω για reviews σε αυτές τις δύο λοιπόν (αν έχεις πρόχειρα Links ευπρόσδεκτα) και θα αποφασίσω ;)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εννοω , τι θα σου προσφερουν τα 400mhz παραπανω για 250Ε εξτρα οταν την βασικη δουλεια την κανει ο ιδιος σαν επεξεργαστης που εχει στην πλατη του 8 threats.

Και για να πας τον 920 στα 3.06 δεν θεωρειται oc εδω που τα λεμε..Το λεω για να μη πεταξεις τσαμπα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαβάζω οι 950 είναι σίγουρα D0 stepping ενώ οι 920 όχι απαραίτητα. Επίσης θεωρητικά πάντα με τον 950 μπορείς να πας ακόμα πιο ψηλά αν το αποφασίσεις. Βέβαια, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και είναι λογικό να σκέφτεται κάποιος (και εγώ μέσα σε αυτούς) αν αξίζουν τα διπλά λεφτά για κάτι τέτοιο.

Οπότε ρωτάω: ένας oc 920 στα 3GHz με μία από τις custom ψύκτρες από πάνω και ένας 950 μαμίσιος με αντίστοιχη ψύκτρα τι διαφορές στις θερμοκρασίες θα έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Ανήπαρκτες.

Αν τα λεφτά ΕΙΝΑΙ θέμα, θα πάει σε 930 (όχι 920) γιατί έχουν 20 ευρώ διαφορά, 1 multi Πάνω ο 930, και ΣΙΓΟΥΡΑ D0.

Και για να πάει στα 3.0-3.2 είναι 1 δεύτερο δουλειά και κατά 99,9999999999% σταθερό μέχρι την 3η παρουσία.

Αν θυμάμε καλά είχαμε πει για 950 γιατί τα λεφτά δεν ήταν τόσο θέμα, και για σταθερότητα 100% δεν θέλαμε o/c? ή κάτι τέτοιο θυμάμε πάει καιρός.

Αν έφτιαχνες πι-σι για εσένα 930 ΜΟΝΟ, γιατί πάει και στα 4,2 για πλάκα, αλλά για δουλειά που θες σταθερότητα, αν φας κανένα BSOD σε πονάει.

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο Ντολης

μη δαιμονοποιουμε κιολας το oc...

ειπαμε ενας 920 & 930 με ενα νορμαλ ποσοστο υπερχρονισμου και αξιοπρεπη ψυξη, ειναι μια χαρα σταθερος

μια bsod που μπορει να σκασει καποια στιγμη δεν παει να πει οτι οφειλεται κατ αναγκη στο overclocking

χιλια δυο μπορει να συμβαινουν

μη τον τρομαζουμε τον ανθρωπο

ενα bclk στα 160 δεν ειναι δα και τπτ τραγικο για τους D0 ειδικα μπροστα στο €1000αρικο που ζητα ενας 975XE

με τη διαφορα χρηματων παιρνει 2χ1tb για storage raid 1 και 160gb X-25M για ΟS & Apps

τα 80gb θεωρω οτι ειναι οριακα προς λιγα για τετοια χρηση

μιας και συνηθως τα τρεχοντα projects καλο θα ειναι να δουλευονται απο τους ssd ωστε να επωφελουνται τα μεγιστα

(και παραλληλα να γινονται backup αυτοματα μεσω software στο storage array)

τα πολλα λεφτα θα πρεπει να πανε σε οθονη(-ες?) κυριως imho

αλλα και σε ups, ποντικια, γραφιδες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, με πείσατε για τον 930. Προσωπικά δεν θα με απασχολούσε αν ήμουν έστω στην ίδια πόλη με την χρήστη, απλά θα ήθελα να περιορίσω το οποιοδήποτε τηλεφωνικό/skype/teamviewer support στο ελάχιστο :p.

Δεν θα με τρόμαζε μια μπλε οθόνη, αλλά την χρήστη σίγουρα και ίσως να ήταν και κρίσιμο αν γινόταν πχ μετά από 20 ώρες rendering.

Η σύνθεση λοιπόν πάει για την εξής:

Σύνολο 2.035,89 € με ΦΠΑ

Όσον αφορά την κάρτα γραφικών είμαι ακόμα αναποφάσιστος. Δεν μπορώ πουθενά να βρω ξεκάθαρη απάντηση αν στα στατικά rendering βοηθάει η χρήση επαγγελματικής κάρτας ή όχι. Βέβαια, με την αγορά επαγγελματικής εξασφαλίζω μια πιθανή μελλοντική ανάγκη για δημιουργία 3D animations από τη σχεδιάστρια...

Να υποθέσω ότι για την ψύκτρα θα πρέπει να πάρω και fans; Αν ναι ποια;

Link to comment
Share on other sites

Στον χρόνο που θα σου πάρει να κάνεις render, όχι δεν βοηθάει είτε έχεις onboard κάρτα γραφικών, είτε έχεις την νεότερη quadro. Και μέχρι να υπάρξει GPU accelerated renderer αυτό δε θα αλλάξει. Όμως, άμα σου έχει τύχει ποτέ να φτιάχνεις κάτι πολύπλοκο στο 3dmax, και να σέρνεται όταν πας π.χ. να κάνεις rotate στο viewport, τότε η quadro είναι για σένα.

Μην ξεχνάς επίσης ότι η quadro σειρά έχει πολύ καλύτερη υποστήριξη drivers, εγγύηση 3 χρόνων, μεγαλυτερος κύκλος αλλαγής hardware κτλ κτλ.

Να σου πω την δικιά μου άποψη. Πόσες φορές διάβασες για "OMG forceware driver μου βγάζει πράσινα αλογάκια στο desktop", ή o Catalyst μου κάνει crash όταν παίζω farmville".

Αυτό με την quadro πολύ σπάνια να το δεις. Στην τελική δίνεις 1 χιλιάρικο παραπάνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (και 3 χρόνια εγγύηση). Άμα από την άλλη είναι "μικρή" σχετικά ή επιχείρηση σου, και δε πρόκειται να κάνεις απόσβεση γρήγορα, τότε άστο.

Link to comment
Share on other sites

Όμως, άμα σου έχει τύχει ποτέ να φτιάχνεις κάτι πολύπλοκο στο 3dmax, και να σέρνεται όταν πας π.χ. να κάνεις rotate στο viewport, τότε η quadro είναι για σένα.

Όταν τη ρώτησα αυτό η απάντηση ήταν "ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ", οπότε ευχαριστώ πολύ, κλείσαμε και με αυτό το θέμα. Βέβαια δεν θα πάω σε λύσεις του χιλιάρικου που αναφέρεις, θα μείνω σε κάτι πιο γήινο.

Οθόνη μένει πλέον και τα περιφερειακά (ποντίκι, πληκτρολόγιο) και τέλος.:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Στον χώρο μου (ήχος), αν κάποιος δεν θέλει να πάει σε Apple, κάνει το εξής για το workstation του:

Παίρνει μια μητρική Intel και έναν i7. Μετά μπουκώνει το σύστημα με καλής ποιότητας RAM και φροντίζει για ένα τακτοποιημένο κουτί με καλή τροφοδοσία (PSU, UPS).

Για δίσκους συμφωνώ με τα παιδιά για SSD + HDD συνδυασμό.

Για κάρτες γραφικών για realtime 3d rendering δεν ξέρω.

Φρόντισε να είσαι μέσα σε όλα τα specs. Π.χ. για τους i7 τρέξε τις μνήμες εκεί που ορίζει η Intel. O/C ξέχνα το για όσο αυτό το μηχάνημα φέρνει λεφτά. Μην σκαλίζεις το λειτουργικό γιατί έρχεται μπούμερανγκ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έφυγε η παραγγελία, τελική σύνθεση:

Σύνολο 2.073,36 € με ΦΠΑ

Έχετε κάποια πρόταση για UPS για αυτό το θηρίο και την οθόνη του; Αυτό που με ενδιαφέρει ουσιαστικά είναι να υπάρχει χρόνος (πχ 5-10 λεπτά) να κλείσει το PC σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και να είναι ασφαλές το μηχάνημα από υποτάσεις/υπερτάσεις και οποιαδήποτε κόλπα της ΔΕΗ. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.