Jump to content



Βοήθεια!!Multirama pc :(


milva

Recommended Posts

:help:Γεια σας..είμαι νέο μέλος και δυστυχώς χρειάζομαι βοήθεια γιατί άκρη δε βγάζω..!Αγόρασα τον Ιούλιο εναν έτοιμο tower απο τα multirama(legend 9096) και απο τότε σχεδόν έχω το ίδιο πρόβλημα!Τον έχω πάει ήδη 3 φορές στο σέρβις τους και απλά δε βρίσκουν τίποτα!:suicide: Λοιπόν για να μη μακρυγορώ ο υπολογιστής μου είναι ενας i7 920 @ 2.66,με windows 7 (αναβάθμιση απο vista home premium),με κάρτα γραφικών Nvidia GTS250,με δύο εσωτερικούς σκληρούς 500gb έκαστος και με 3gb DDR3.Σε τυχαίες στιγμές..χωρίς να συμβαίνει με τα ίδια προγράμματα ανοιχτά..κολλάνε τα πάντα(παγώνουν) και δεν ανταποκρίνεται τίποτα εκτός απο το mouse.Όταν λέμε οτι κολλάνε όλα εννοούμε ΟΛΑ..!!Εκείνη τη στιγμή το λαμπάκι του επεξεργαστή αναβοσβήνει με τον ίδιο ρυθμό.Αν τον αφήσω αρχίζουν και ξεκολλάνε για δευτερόλεπτα αλλά μετά πάλι τα ίδια.Παλαιότερα αν τον έσβηνα μετα δε μου άνοιγε(έβγαζε error press alt+cntrl+del)την ώρα που τον άνοιγα πριν φορτώσει τα windows.Πριν απο τα 7 είχα βίστα και πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα.Σήμερα το έκανε πάλι και τον έσβησα αλλά μετα άνοιξε κανονικά αφου έκανε disk checking πριν τα windows..!Έχω απελπιστεί..δε ξέρω πραγματικά τι συμβαίνει..τα έχω δοκιμάσει όλα,φορμάτ,απεγκατάσταση προγραμμάτων που πίστευα οτι το προκαλούν,το πήγα στους τεχνικους..δε ξέρω τι άλλο να κάνω...σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος που πραγματικά ξέρει να με βοηθήσει!Ευχαριστώ:help:
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Ultimate boot CD και κάνε boot το σύστημα με αυτό. Έλεγξε τους δίσκους σου πρώτα. Θα ανοίξεις το tool που είναι για την μάρκα τους και θα κάνεις full scan. Θα πάρει μερικές ώρες.

Μετά δες τις μνήμες (αν και για δίσκος μου κάνει πιο πολύ) με το Memtest που υπάρχει στο ίδιο CD.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Ultimate boot CD και κάνε boot το σύστημα με αυτό. Έλεγξε τους δίσκους σου πρώτα. Θα ανοίξεις το tool που είναι για την μάρκα τους και θα κάνεις full scan. Θα πάρει μερικές ώρες.

Μετά δες τις μνήμες (αν και για δίσκος μου κάνει πιο πολύ) με το Memtest που υπάρχει στο ίδιο CD.

Γεια σου Γιάννη :red: Υποτίθεται πως μου τον άλλαξαν την 2η φορά τον σκληρό..οταν τον πήρα είχαν βάλει ενα seatools και ενα 3dmark06 και έκαναν ελέγχους...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αργυρώ, εσύ; :hehe: καλώς την κοπέλα :)

Άλλαξες το uber κιτρινάκι PC που σου είχα φτιάξει; :p

Anyway, δες εσύ τους δίσκους, η Seagate πχ είχε μία προβληματική παρτίδα και να είναι αλλαγμένος πάλι μπορεί να έχεις θέμα. Αν δεν είναι κάτι από τα άλλα, μπορεί να φταίει και το PSU, αν και χλωμό.

Σε ποιο κατάστημα το πας για service?

Link to comment
Share on other sites

αν γίνετε κανε τα τεστ όπως είπαν τα παιδιά και πες μας αν οι δίσκοι είναι seagate πες μας κ αν γίνετε αν είναι τις σειράς 11 (Seagate Barracuda 7200-11 500GB) που συνήθως παρουσιάζουν ξαφνικό θάνατο.

edit: πω πω πολύ αργά γράφω..

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αργυρώ, εσύ; :hehe: καλώς την κοπέλα :)

Άλλαξες το uber κιτρινάκι PC που σου είχα φτιάξει; :p

Anyway, δες εσύ τους δίσκους, η Seagate πχ είχε μία προβληματική παρτίδα και να είναι αλλαγμένος πάλι μπορεί να έχεις θέμα. Αν δεν είναι κάτι από τα άλλα, μπορεί να φταίει και το PSU, αν και χλωμό.

Σε ποιο κατάστημα το πας για service?

Το έχω και εκείνο!!Ευτυχώς γιατί με αυτόν απλά τα έχω βάψει μαύρα!!Στον πειραιά στην Εθν.Αντιστάσεως..!Για να έβαλαν το sea tools φαντάζομαι seagate είναι και απο αυτά που λέτε μάλλον έχω τους προβληματικούς :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά σε αυτό τότε: http://www.thelab.gr/showthread.php?t=71366

Αν οι δίσκοι σου είναι εκεί ή δοκιμάζεις να κάνεις το update μόνη σου ή το πας πίσω λέγοντας ότι ανήκουν στην προβληματική παρτίδα.

Επίσης, στείλε ένα ΠΜ στο χρήστη Κοπρίτης, είναι μέλος των Xtreme members και εργάζεται εκεί, μήπως μπορεί να σε εξυπηρετήσει καλύτερα. :)

Edit: LOL, με πρόλαβε :p

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι μου είναι Seagate ST3500418AS (Κοπρίτη δε μπορώ να σου απαντήσω στο πμ μιας και δεν έχω 10 πόστς:shutup:)Τον έχω σπίτι μου μιας και βαρέθηκα να τον έχουν εκεί μια εβδομάδα και να μου λένε οτι δε βρίσκουν τίποτα..!Έκανα τα τέστ απο το boot cd αλλά δε βρήκα σφάλμα!Μετά το τέστ όμως πήγα να ξεκινήσω τον υπολογιστή και φυσικά μου έβγαλε alt+cntrl+del και αφού έκανα reset ξανά έβγαλε σφάλμα 0xc00000e9 Σφάλμα Ι/Ο έλεγε.Μετά προσπάθησα πάλι να τον ανοίξω και έκανε startup repair και κόλλησε...και πλέον τώρα άνοιξε κανονικά σα να μη τρέχει τίποτα!!:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι μου είναι Seagate ST3500418AS (Κοπρίτη δε μπορώ να σου απαντήσω στο πμ μιας και δεν έχω 10 πόστς:shutup:)Τον έχω σπίτι μου μιας και βαρέθηκα να τον έχουν εκεί μια εβδομάδα και να μου λένε οτι δε βρίσκουν τίποτα..!Έκανα τα τέστ απο το boot cd αλλά δε βρήκα σφάλμα!Μετά το τέστ όμως πήγα να ξεκινήσω τον υπολογιστή και φυσικά μου έβγαλε alt+cntrl+del και αφού έκανα reset ξανά έβγαλε σφάλμα 0xc00000e9 Σφάλμα Ι/Ο έλεγε.Μετά προσπάθησα πάλι να τον ανοίξω και έκανε startup repair και κόλλησε...και πλέον τώρα άνοιξε κανονικά σα να μη τρέχει τίποτα!!:hang3:

Ξαναφερτον εσυ και θα στειλουμε τα κομμαντα να τον αναλαβουν μεχρι να στρωσει χαρακτηρα :D

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ενημερωθηκα

μεταξυ αλλων εγινε προληπτικη αντικατασταση τροφοδοτικου (τιτιβιζε υποπτα)

εγκατασταση drivers και bios update...που μαλλον καποιος ειχε ξεχασει να κανει

:p

τωρα εαν μετα απο σχεδον 2μερες που ετρεξε απροβληματιστα ωρες

3dMark,

furmark,

prime,

intel B.test,

memtest,

COD M/W,

dirt2,

hdtune

ξανακανει τα ιδια

ε θα το παμε σε παπα απευθειας...

:devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.