Jump to content



e-market


Nick86

Recommended Posts

γνωριζει κανεις πως λειτουργει το παραπανο site??Απο οτι καταλαβα ειναι site με δημοπρασιες αλλα απο την στιγμη που κατι μπαινει σε δημοπρασια ειναι σιγουρο οτι δεν εχει πουληθει μεχρι την ημερομηνια ληξης εκτος δημοπρασιας??Απο την αλλη αν κανεις προσφορα δεν μπορεις να την ακυρωσεις αν βρεις κατι αλλο στο διαστημα μεχρι που ληγει η δημοπρασια??

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου απαντήσω μονολεκτικά ή αντίθετα με ολόκληρα κατεβατά, κάνε τον κόπο και διάβασε εδώ: http://www.emarket.gr/faqs.php

Είναι το παλιό καλό fleamarket που όμως πουλήθηκε και άλλαξε λιγάκι προς το χειρότερο θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου απαντήσω μονολεκτικά ή αντίθετα με ολόκληρα κατεβατά, κάνε τον κόπο και διάβασε εδώ: http://www.emarket.gr/faqs.php

Είναι το παλιό καλό fleamarket που όμως πουλήθηκε και άλλαξε λιγάκι προς το χειρότερο θα έλεγα...

Συμφωνώ απόλυτα αν και το χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

καποτε ειχα αγορασει/πουλησει 1-2 πραγματακια στο fleamarket....τωρα πια βλεπω οτι τα τελευταια 2-3 χρονια εχω ψαξει εκει 5 φορες και ποτε δεν εχω αγορασει τιποτα....πλεον δε το κοιταω καν. Συχνα εχει τιμες μεγαλυτερες και απο retail....νομιζω οτι εχει γεμισει τυπους που ψαχνουν για θυματα... <---Προσωπικη αποψη .

Οταν ειχε πρωτοαλαξει σε e-market ειχε βαλει και ενα ποσοστο επι της πωλησης (2-3%?) που επρεπε να το πληρωσει ο πωλητης στο e-market...και ηταν μεγαλη τροχοπεδη αυτο, και στο να βαλεις αγγελια αλλα και στον αγοραστη αφου ο πωλητης ειτε εμφανως ειτε εμμεσως μετακυλουσε το κοστος στον αγοραστη....οσοι ασχολουνται ακομα, ξερουν αν αυτο συνεχιζει να ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχε πρωτοαλαξει σε e-market ειχε βαλει και ενα ποσοστο επι της πωλησης (2-3%?) που επρεπε να το πληρωσει ο πωλητης στο e-market...και ηταν μεγαλη τροχοπεδη αυτο, και στο να βαλεις αγγελια αλλα και στον αγοραστη αφου ο πωλητης ειτε εμφανως ειτε εμμεσως μετακυλουσε το κοστος στον αγοραστη....οσοι ασχολουνται ακομα, ξερουν αν αυτο συνεχιζει να ισχυει?

Ισχυει

Πριν 2-3 μηνες που ειχα κανει μια πωληση (η μοναδικη που εκανα στο ,πλεον, emarket) μου ζητουσαν 2 ευρω.

Ακομα τα χρωσταω. :p

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει

Πριν 2-3 μηνες που ειχα κανει μια πωληση (η μοναδικη που εκανα στο ,πλεον, emarket) μου ζητουσαν 2 ευρω.

Ακομα τα χρωσταω. :p

Εδώ εμένα μου ζητάνε προμήθεια από αγοραπωλησία που δεν έγινε.

Μάλιστα υποτίθεται ότι έχω κάνει και αξιολόγηση στον αγοραστή με τρόπο γραφής που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Δεν τους έχω πληρώσει ακόμη και δεν είναι γιά το 1 ευρώ που ζητάνε αλλά γιά την κουτοπονηριά-χαζομάρα κάποιων.

Link to comment
Share on other sites

To έχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα (fleamarket) 2-3 φορές και πιό πρόσφατα όταν σκότωσα μια Radeon 1950Pro (πριν 2 χρόνια περίπου). Ευχαριστημένος γενικά αλλά όντως μετά την εξαγορά έβαλαν πολλούς σπαστικούς όρους (χωρίς να είναι κακό αυτό - απλά έχει διαδικασία). Επίσης έχει πολλούς "επαγγελματίες" που την έχουν δει "κατάστημα" και πουλάνε καινούρια προϊόντα.

Θα το χρησιμοποιούσα ξανά αν χρειαζόταν πάντως. Για την προμήθεια πρώτη φορά το ακούω. Δε θυμάμαι να υπήρχε πριν 2 χρόνια. (λέτε να χρωστάω τίποτε...!!!?) :beer:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εφόσον κάποιος πραγματοποιήσει μια πώληση χρεώνετε ένα πολύ μικρό ποσοστό επί της τελικής τιμής (σε σχέση με το 8% -10% του eBay πχ). Αν μία πώληση δεν πραγματοποιηθεί ο πωλητής απλά αφήνει αρνητική αξιολόγηση στον αγοραστή και δεν χρεώνεται την προμήθεια.

1. Η χρέωση ισχύει για τους πωλητές.

2. Η χρέωση των τελών επιτυχημένης πώλησης είναι κλιμακωτή και λειτουργεί αθροιστικά.

Οι κλίμακες είναι οι εξής τέσσερεις:

* Χρέωση 3% για ποσά από ένα λεπτό έως 100 €

* Χρέωση 2% για ποσά από 100 € και πάνω

* Χρέωση 0,5% για τα ακίνητα

* Χρέωση 1% για τα οχήματα

Link to comment
Share on other sites

1. Η χρέωση ισχύει για τους πωλητές.

2. Η χρέωση των τελών επιτυχημένης πώλησης είναι κλιμακωτή και λειτουργεί αθροιστικά.

Οι κλίμακες είναι οι εξής τέσσερεις:

* Χρέωση 3% για ποσά από ένα λεπτό έως 100 €

* Χρέωση 2% για ποσά από 100 € και πάνω

* Χρέωση 0,5% για τα ακίνητα

* Χρέωση 1% για τα οχήματα

Δεν προβλέπονται αγορές ακινήτων μέσω ιντερνετ.

Άρα δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να αναφέρεται αυτό στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

όντως ως fleamarket ήταν πιο κοντά στον μέσο απλό χρήστη.

Πλέον γέμισε retail users, 2πλους ή και 3πλους χρήστες, οι ευκαιρίες είναι λιγοστές τόσο για αγορά όσο και για πώληση...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα δε μου αρεσει πλεον! Αυτο με την προμηθεια και το γεγονος οτι το καθε καταστημα ανοιγει 1000 αγγελιες-διαφημιση με κανενα ουσιαστικο ελεγχο με κανουν να το αποφευγω.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα δε μου αρεσει πλεον! Αυτο με την προμηθεια και το γεγονος οτι το καθε καταστημα ανοιγει 1000 αγγελιες-διαφημιση με κανενα ουσιαστικο ελεγχο με κανουν να το αποφευγω.

Το ίδιο ακριβώς πιστεύω και εγώ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πλέον το πρώην fleamarket και νυν e-market αποτελεί -ως επί το πλείστον- εργαλείο ξεστοκαρίσματος καταστημάτων και μάλιστα σε ΜΗ συμφέρουσες τιμές. Κάποτε καλό ήτανε.. πλέον για τα μπάζα.

Στο skroutz βρίσκεις καλύτερες τιμές συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.