Jump to content


ATI σειρα 5ΧΧΧ θερμοκρασιες


zpaf

Recommended Posts

5850tempsy.th.jpg

Με ανοιχτό καπάκι και εναν 92mm fan να χτυπάει στην εισαγωγή της κάρτας.

Κάτι φταίει αλλά τι??:hmm::hmm::hmm:

Να ρωτήσω γιατί, αφού είναι idle η κάρτα, δεν πέφτουν τα ρολόγια? Σε idle και με ίδιο overclock έχω διαφορετικό screenshot

post-14013-1416074320,1411_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Να ρωτήσω γιατί, αφού είναι idle η κάρτα, δεν πέφτουν τα ρολόγια? Σε idle και με ίδιο overclock έχω διαφορετικό screenshot

με τι πρόγραμμα κλόκαρες την κάρτα σου, αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Aν ενεργοποιεις το Msi afterburner καταργει απο μονο του τα χαμηλα ρολογια σε 2d (157/300) και κανει την καρτα να δουλευει στα μεγιστα ρολογια ακομα και σε 2d (850/1200)!

Ιdle θα πρεπει να βλεπεις 45-50c.

Link to comment
Share on other sites

με τι πρόγραμμα κλόκαρες την κάρτα σου, αν επιτρέπεται?

Δεν είναι επτασφράγιστο μυστικό...από το CCC. Δεν ξέρω ποιος είναι ο πλέον κατάλληλος τρόπος για overclock. Προσωπικά πέρασα το BIOS της MSI στη Sapphire και μετά απευθείας από το CCC. Δεν έχω πειράξει voltage καθόλου. Το afterburner το χρησιμοποιώ μόνο όταν χρειάζομαι κάποιες δυνατότερες ρυθμίσεις.

post-14013-1416074320,1554_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά ρώτησα γτ όπως ανέφερε κι ο csaris πιο πάνω μέσω afterburner δε πέφτει η συχνότητα σε 2d χρήση (μάλλον μέσα από τα προφίλ γίνεται αλλά εγώ δε τα κατάφερα). Θα δοκιμάσω κι εγώ να ξεκλειδώσω το CCC με το bios της msi που λες.

Κρίμα να μη μπορείς να πειράξεις μέσα από το CCC και το auto fan ώστε να γίνει λίγο πιο "επιθετικό" under load. Να χτύπαγε ένα 40% τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Απλά ρώτησα γτ όπως ανέφερε κι ο csaris πιο πάνω μέσω afterburner δε πέφτει η συχνότητα σε 2d χρήση (μάλλον μέσα από τα προφίλ γίνεται αλλά εγώ δε τα κατάφερα). Θα δοκιμάσω κι εγώ να ξεκλειδώσω το CCC με το bios της msi που λες.

Κρίμα να μη μπορείς να πειράξεις μέσα από το CCC και το auto fan ώστε να γίνει λίγο πιο "επιθετικό" under load. Να χτύπαγε ένα 40% τουλάχιστον...

Κάνε backup το original bios πρώτα (από το GPU-Z) για παν ενδεχόμενο. Προτείνω να κάνεις flash σε MSI (ή Asus) μόνο αν αισθάνεσαι σίγουρος για την διαδικασία. Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί, οπότε ρίξε πρώτα μια διεξοδική ματιά.

Link to comment
Share on other sites

το έσωσα το bios, αλλά το atiflash δε λέει να τρέξει στα 64μπιτα 7 που έχω παρόλο που φαίνεται να τα υποστηρίζει, επομένως με βλέπω πάλι στο περίμενε για νέα έκδοση του rivatuner :(

Link to comment
Share on other sites

Με στοκ ρολογια σε idle (157/300).

Πιθανόν τα νούμερα αυτά αφορούν μόνον το σύστημα του csaris που φαίνεται τελείως packed. Πάντως, χωρίς να γνωρίζω τα όρια των 5ΧΧΧ όσον φορά τις θερμοκρασίες, τέτοια νουμεράκια μου φαίνονται "ζόρικα" και θα προσπαθούσα ακόμη και για ψυχολογικούς λόγους να τα κρατήσω όσο το δυνατόν χαμηλότερα...

Link to comment
Share on other sites

th_gpu-zstadefaultrologia.png στα μαμα ρολογια

th_gpu-zmetasi129501300.png με 1.2 ταση και 950 1300

idle και στα 2

εκανα μια διορθοση στις φωτο γιατι δε φενοταν τιποτα:inlove:

χτες 3 ωρες mw2 με ταση 1.2 και 950 1300 δεν ξεπερασα τους 83 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια διορθοση στις φωτο γιατι δε φενοταν τιποτα:inlove:

χτες 3 ωρες mw2 με ταση 1.2 και 950 1300 δεν ξεπερασα τους 83 βαθμους

Που να δεις το stalker μετα απο περιπου 2ωρες καψιμο->

1η 5870: 81c

2η 76c

3η 65c

Mιλαμε παντα στοκ (850/1200)!!!!

Εχω και τον πυροσβεστηρα για καλο και για κακο απο διπλα:haha::patsak:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το dirt2 παντως και ολα στο full ειμαι στους 75c παντα με stock voltage 1,125.

στα 950 και εγω δουλευω με μαμα ταση αλα ριχνει το σκορ στο furmark, με 1.2 ταση και 950 1300 απλα τα σπαει η

καρτουλα δε πα να ζεστενετε και λιγο παραπανο:hehe:

Μπορει καποιος αλλος να επιβαιβεωση οτι με τα ιδια ρολογια αλλα παραπανω ταση εχουμε καλυτερο score στο furmark ;

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια διορθοση στις φωτο γιατι δε φενοταν τιποτα:inlove:

χτες 3 ωρες mw2 με ταση 1.2 και 950 1300 δεν ξεπερασα τους 83 βαθμους

αορατος παρε 50 ρε νεο :p

παντως διαβασα στο γκουρου3d οτι μεχρι 100c ειμαστε ασφαλεις....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.