Jump to content



ATI σειρα 5ΧΧΧ θερμοκρασιες


zpaf

Recommended Posts

Ειπα να ανοιξω ενα θεμα με τις θερμοκρασιες που εχουμε στις καρτες για να δουμε αποτελεσματα και τυχον βελτιωσεις που μπορουμε να κανουμε για την μειωση τους.

Εγω με το ανεμηστηρακι της ατι στο auto ειμαι αναμεσα στους 40 με 70 βαθμους.

Με το furmark stability test και xtreme burning mode ειδα τρελλα νουμερα αλλα οχι ανησυχητικα θελω να πιστευω.

post-2962-1416074320,052_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Σε idle είμαι στους 34C, σε load (gaming δλδ) δεν έχω ξεπεράσει τους 54C. Ο ανεμιστήρας είναι πάντα στο 21%. Θα τρέξω κάποια στιγμή Furmark για να δω τις αντοχές του κουτιού μου όσον αφορά την ψύξη (που θα φτάσουν οι θερμοκρασίες δλδ με τις πατεντούλες που έχω κάνει).

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο ειμαι τυχερος αφου μπορω να εχω 950/1275 με το 1,15 που μου δινει η asus. Για το παραπανω σκεφτομαι και γενικα οτι το καλοκαιρι ειναι μπροστα μας ;)

Μόνο με 1,15; :ph34r: Τι θερμοκρασίες έχεις με αυτά τα ρολόγια;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και υπάρχει ήδη thread για θερμοκρασίες σειράς 5χχχ θα χρειαστώ κάποια βοήθεια.

Σε idle κατάσταση μου φαίνονται λίγο περίεργες οι θερμοκρασίες.

temperatures.th.jpg

Και με βάση και το ποστ του ερνέστου που με ίδια κάρτα βλέπει idle 34C.

Τι μπορεί να φταίει??

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι οι θερμοκρασίες σου είναι τυπικές και διαμορφώνονται κυρίως από τον τύπο του κουτιού, τη ροή αέρα και σε κάποιες περιπτώσεις και το "κομμάτι" κάρτας που θα σου τύχει.

Τις δικές μου θερμοκρασίες μην τις κοιτάς: το κουτί είναι m-ATX με τεράστια πλευρική γρίλια εξαερισμού και ακριβώς από πίσω ένας 92άρη Enermax Everest με thermosensor να ρίχνει δροσερό αέρα στον ανεμιστήρα της 5850 και στο southbridge. Πάντως, και με ένα ψηφιακό θερμόμετρο που το τσέκαρα τοποθετημένο στην πίσω πλευράς της κάρτας στο σημείο του chip πάλι 31C μου έδειξε, άρα ο Catalyst λέει αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτες που βλεπεις στο 1ο ποστ.

Το θεμα ειναι οτι για να παω 1050 το core θελω 1,3 και εκει τα πραματα γινονται too hot.

στα 950 και εγω δουλευω με μαμα ταση αλα ριχνει το σκορ στο furmark, με 1.2 ταση και 950 1300 απλα τα σπαει η

καρτουλα δε πα να ζεστενετε και λιγο παραπανο:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η ροή του αέρα μέσα στο tower είναι καλή (ένας 12αρης κάτω μπροστά βάζει μέσα, ένας 12αρης πίσω βγάζει αέρα και ένας 12αρης πάνω βγάζει αέρα). Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως επηρεάζεται και απο το nb που είναι ακριβώς πάνω απο την κάρτα και είναι στους 41C. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

στα 950 και εγω δουλευω με μαμα ταση αλα ριχνει το σκορ στο furmark, με 1.2 ταση και 950 1300 απλα τα σπαει η

καρτουλα δε πα να ζεστενετε και λιγο παραπανο:hehe:

Λιγο κουφο μου φαινεται να εχεις αλλο score αυξανοντας μονο την ταση.

Θα το δοκιμασω το απογευμα που θα ειμαι σπιτι.

Τωρα το λιγο παραπανω ειναι μαλλον υποκειμενικο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει (εδώ και πολλά χρόνια) ότι τα towers είναι ψιλοfail όσον αφορά τη ροή αέρα και εξηγώ με ποιόν τρόπο: η ισχύς της ροής είναι καλή για λίγα εκατοστά μπρος και πίσω από τον εκάστοτε ανεμιστήρα, αλλά στο (μεγάλο) μεσοδιάστημα, ειδικά σε ένα μεγάλο κουτί η ταχύτητα ροής πέφτει πάρα πολύ (βασική αρχή κίνησης υγρών/αερίων σε αγωγούς) χωρίς να αναφέρω καν τα ζητήματα στροβιλισμών και "αδρανών σημείων" από όπου ο θερμός αέρα μετακινείται με ακόμη μεγαλύτερη δυσκολία και με ακόμη μικρότερο ρυθμό.

Υπό αυτή την έννοια, μία direct-touch λύση έτσι όπως αυτή μπορεί να υλοποιηθεί σε ένα μικρό κουτί (SFF, m-ATX κτλ) είναι σαφώς αποδοτικότερη από ότι σε έναν tower.

Υπάρχουν πολλοί οι οποίοι ενδεχομένως θα διαφωνίσουν, αλλά οι δικές μου εμπειρίες, παρατηρήσεις και μετρήσεις πάνω στο θέμα καταδεικνύουν ότι ένα μικρό κουτί (με ή χωρίς στοχευμένη ροή) ψύχεται καλύτερα και πιο ήσυχα από ένα μεγάλο με πολλαπλούς, διάσπαρτους 12άρης πχ (πάντα με γνώμονα την αθόρυβη λειτουργία).

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι με τετοιες θερμοκρασιες idle νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. Ηδη το fan speed το βλεπω στο 26% .

Στα παιχνιδια ποσο πιανει ; Δεν θα ετρεχα furmark παντως με τετοια νουμερα σε idle.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα πολλοί μου φάνηκαν 60C... :hmm: Δε έχω αφήσει ποτέ οποιοδήποτε hardware να πιάσει πάνω από 55C. Δοκίμασε αν μπορείς να τρέξεις το σύστημα με ανοιχτό καπάκι και έναν ανεμιστήρα να στοχεύει απ'ευθείας στην "εισαγωγή" της κάρτας και δες αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.