Jump to content



ATI σειρα 5ΧΧΧ θερμοκρασιες


zpaf

Recommended Posts

για τους φίλους που θέλουν να ρίξουν της θερμοκρασίες στην κάρτα τους

και δεν θέλουν να πάνε σε υδροψυξει Prolimatech MK-13 Multi-VGA Cooler - VGA Coolers - plaisio.gr

με δύο ανεμιστήρες Nexus Case Fan (120MM, PWM, D12SL-12 PWM) - Case Fans - plaisio.gr

είναι ότι καλύτερο με αέρα .

στα αρνητικά .

1)δύσκολη τοποθέτηση

2)μεγάλος όγκος

3)τιμη

απο επιδοσηs

post-10409-1416074658,6544_thumb.jpg

post-10409-1416074658,6965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Χωρίς να θέλω να σε θίξω: η MK-13 απέχει πολύ από το καλύτερο. . . Σίγουρα είναι μία αερόψηκτρα με μεγάλο potential, δυστυχώς όμως έχει και πολλά τρωτά.

Δεν ξέρω σε τι στροφές ανεμιστήρων έπιασες αυτές τις θερμοκρασίες, αλλά αν είναι να βάλω δύο 120άρηδες στις 2000 σαλ, κρατάω και τη μαμά ψύξη (και την εγγύηση της κάρτας φυσικά). Επίσης, είναι ευρέως γνωστό ότι η ΜΚ-13 πάσχει πολύ άσχημα όσον αφορά την ψύξη των VRM (80άρες και βάλε τσιμπάνε με τη λύση της Prolima - μακράν χειρότερα από αυτά της στοκ ψήκτρα δλδ), αυτά τα νούμερα που βλέπω στις εικόνες σου με ποιόν τρόπο έχουν επιτευχθεί?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε θίξω: η MK-13 απέχει πολύ από το καλύτερο. . . Σίγουρα είναι μία αερόψηκτρα με μεγάλο potential, δυστυχώς όμως έχει και πολλά τρωτά.

Δεν ξέρω σε τι στροφές ανεμιστήρων έπιασες αυτές τις θερμοκρασίες, αλλά αν είναι να βάλω δύο 120άρηδες στις 2000 σαλ, κρατάω και τη μαμά ψύξη (και την εγγύηση της κάρτας φυσικά). Επίσης, είναι ευρέως γνωστό ότι η ΜΚ-13 πάσχει πολύ άσχημα όσον αφορά την ψύξη των VRM (80άρες και βάλε τσιμπάνε με τη λύση της Prolima - μακράν χειρότερα από αυτά της στοκ ψήκτρα δλδ), αυτά τα νούμερα που βλέπω στις εικόνες σου με ποιόν τρόπο έχουν επιτευχθεί?

ναι όντως η ανεμιστήρες δουλεύουν στης 2000 στροφές

αλλά ο θόρυβος δεν είναι ενοχλητικός , στην αγορά υπάρχουν και άλλη

ποιο αθόρυβη ανεμιστήρες με την ίδια παραγωγικότητα .

δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο απλός το κουτί είναι καλό και έχει καλή κυκλοφορία αέρα .

όσο για τα VRM πραγματικά δεν καταλαβαίνω που το είδες το πρόβλημα

σου παραθέτω παρακάτω 2 εικόνες μια με την στοκ ψήκτρα και μια με την ΜΚ 13 και η διό

με 100% πυρήνα

τέλος αν βγάλεις την μαμά ψυχτα δεν χάνεις εγγύηση έκτος και αν είσαι τσοπανάκος και δεν πιάνουν τα χέρια σου

post-10409-1416074658,7352_thumb.png

post-10409-1416074658,7977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αποτελείς παγκόσμιο φιανόμενο με τέτοιες θερμοκρασίες στα VRM χρησιμοποιώντας τις λύσεις που παρέχει η Prolima! Πάω πάσο.

Βέβαια, έχω να σου επιδείξω μία ντουζίνα δοκιμών για αυτή την ψήκτρα όπου τα VRM βράζουν!!! Πιθανότατα η πραγματικά υψηλή ροή αέρα των "2χ120fan" σώζει την κατάσταση.

Προσωπικά, εξετάζω όλα τα ζητήματα από την silent/ultra-silent σκοπιά τους, οπότε δύο 120άρηδες των 2000 σαλ θεωρούνται για τα δικά μου αφτιά απορριπτέοι εξ'ορισμού. Συνεπώς, το μόνο που έχω να σου πω είναι συγχαρητήρια για τις πραγματικά πολύ καλές θερμοκρασίες σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. εγώ με μια 5770 asus CUcore (μπορείτε να την δείτε εδω) σε idle έχω διάφορες θερμοκρασίες αναλόγος με την θερμοκρασία δοματίου συνήθως κοντα στους 40c (πάνω-κάτω)..

σε full load (πχ στο just cause 2 ή σε benchmarks) φτάνει μετά από αρκετή ώρα στους 75-80c και το max temp που έχω δει με ~30c θερμοκρασία δοματίου (καλοκαίρι χωρίς κλιματηστικό) μετά από 3-4 ώρες gaming έφτασε τους 87c σε stock clocks πάντα..

το κουτί είναι full tower thermaltake armor lcs, δουλεύει μόνο 1 φουρφουρι για εξαγωγή (120 x 120 x25 mm, 1300rpm, 17dBA) και εισαγωγή γίνετε μόνο από τα φουρφούργια του ψηγείου μπροστά, δεν την έβαλα στο νερό λόγο ελιψης ψηκτρας και gold για αγόρά + την διαδικασία.. :p

απο θόρυβο κάτι ακούγετε.. όχι τοσο ενοχλητικό... αν και όταν ανοιγει το 2o pc απο δίπλα την υπερκαλύπτει, και δεν την ακούω καν.. μονο κ μόνο με τον default Pentium4 cooler που δίνει πιέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αποτελείς παγκόσμιο φιανόμενο με τέτοιες θερμοκρασίες στα VRM χρησιμοποιώντας τις λύσεις που παρέχει η Prolima! Πάω πάσο.

Βέβαια, έχω να σου επιδείξω μία ντουζίνα δοκιμών για αυτή την ψήκτρα όπου τα VRM βράζουν!!! Πιθανότατα η πραγματικά υψηλή ροή αέρα των "2χ120fan" σώζει την κατάσταση.

Προσωπικά, εξετάζω όλα τα ζητήματα από την silent/ultra-silent σκοπιά τους, οπότε δύο 120άρηδες των 2000 σαλ θεωρούνται για τα δικά μου αφτιά απορριπτέοι εξ'ορισμού. Συνεπώς, το μόνο που έχω να σου πω είναι συγχαρητήρια για τις πραγματικά πολύ καλές θερμοκρασίες σου!

ερνεστοσ δεν θα σε αμφισβητήσω και σέβομαι τα λεγόμενα σου

αλλά πραγματικά δεν έχω λόγο να υποστηρίζω κάτι το οποίο δεν θα

ήταν αλήθεια . νομίζω ότι η φωτο μιλάνε μόνες τους

θέμα με τα VRM δεν υπάρχει

ο ηχώς από την στοκ ψήκτρα μετά από 35-40% είναι έφθανες

λόγο του μικρού ανεμιστήρα και της ψύκτες που είναι

χωμένη σε ένα σωλήνα θα τον παρομοίαζα σαν ήχο από πιστολάκι που στεγνώνουν τα μαλλιά . πχ [ame=http://www.youtube.com/watch?v=IiZM-MgL0CE]YouTube - Cooling Fan Power ATi Radeon 5870[/ame]

σε αντίθεση η 120 παράγουν έναν ποιο μπάσω ήχο και δεν είναι ενοχλητικός , φαντάσου να υπερχρονίσεις την κάρτα και

να χρειαστεί να ανεβάσεις στροφές στο στοκ ανεμιστήρα της κάρτας.

υπάρχουν στην αγορά 120 fan που πραγματικά δεν ακούγονται

αν σε τρομάζουν η στροφές χαμηλώσε στης 1500 δεν χάνεις πολλά σε απόδοση

Link to comment
Share on other sites

αστα αυτά...εσυ το έκανες για να πάρεις το 6870.:p

σοβαρά τώρα??

Δεν θελω καρτα ρε-και δη κατωτερη :p-

Να την κανω στο Πυροβολικο τι?

Μονο σαν οπλο εναντιων των κοριων τη βλεπω να χρησιμευει.

Σοβαρα το λεω.

10.4 drivers + Isla Inocentes αρχισε να βγαζει artifacts!

Αστον να λεει..

Αν δεν βαλεις το χερακι σου, γινεται?

Μεγαλη επιτυχια του Καρρα.

Τι χερακια μου λες εσυ.

Εχω να αλλαξω οτιδηποτε στο pc απο Ιουλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Οχι βρε απλα ηταν πρωι χωρις καλοριφερ και η θερμοκρασια στο γραφειο ηταν οσο βλεπεις στους δισκους :D

Σε νιώθω, αδερφέ... Το "βοριαδάκι" έκανε δουλειά παντού λέμε! :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.