Jump to content



Πρόβλημα με επέκταση μνήμης σε σύστημα p3


Spyrious

Recommended Posts

Έχω ένα σύστημα pentium 3 ενός φίλου που μου το έδωσε να αλλάξω hdd και να βάλω παραπάνω μνήμη.Είχε 128mb.Είναι ένας p3 1.0ghz και μητρική μια Matsonic που πρώτη φορά βλέπω.Ψάχνοντας στο google βρήκα ότι υποστηρίζει μέχρι 768 mb.Έχει 3 slot μνήμης.Αν βάλω ότι dimm μεγαλύτερο απο 128mb μόνο του (έβαλα 256 single side και 512 dual side) βλέπει μόνο 128mb.Αν κάνω συνδυασμούς και γεμίζω τα slots βλέπω max 390mb ενώ πχ έχω 1x dimm 128mb,1x 256mb και 1χ 512mb.Αλλά ποτέ το πραγματικό size όλων των dimm.Έκανα clear cmos load default bios κλπ αλλά επιμένει.Προφανώς η μητρική κάποιο πρόβλημα θα έχει.Αν ξέρει κανείς τίποτα παρακαλώ ας βοηθήσει.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα φταιει ο παραξενος συνδιασμος single sided και διαφορα μεγεθους.

Περνα το latest BIOS αν βρεις,μπας και ...

αν και νομιζω οτι τοτε ο περιορισμος ηταν hardware based οχι λογω BIOS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω ένα σύστημα pentium 3 ενός φίλου που μου το έδωσε να αλλάξω hdd και να βάλω παραπάνω μνήμη.Είχε 128mb.Είναι ένας p3 1.0ghz και μητρική μια Matsonic που πρώτη φορά βλέπω.Ψάχνοντας στο google βρήκα ότι υποστηρίζει μέχρι 768 mb.Έχει 3 slot μνήμης.Αν βάλω ότι dimm μεγαλύτερο απο 128mb μόνο του (έβαλα 256 single side και 512 dual side) βλέπει μόνο 128mb.Αν κάνω συνδυασμούς και γεμίζω τα slots βλέπω max 390mb ενώ πχ έχω 1x dimm 128mb,1x 256mb και 1χ 512mb.Αλλά ποτέ το πραγματικό size όλων των dimm.Έκανα clear cmos load default bios κλπ αλλά επιμένει.Προφανώς η μητρική κάποιο πρόβλημα θα έχει.Αν ξέρει κανείς τίποτα παρακαλώ ας βοηθήσει.Ευχαριστώ.

Δεν έχει πρόβλημα η μητρική. Πρόκειται για περιορισμό του ελεγκτή μνήμης. Πολλοί (μάλλον όλοι) οι παλιότεροι ελεγκτές αδυνατούν να δουν τα νεώτερα dual side αρθρώματα μνήμης PC133. Αν θυμάμαι καλά, ένας ελεγκτής που δεν έχει τέτοιο περιορισμό είναι ο Intel 82815, αλλά μπορεί να δει μέχρι 512GiB. Βρες ένα Asus CUSL2 να τελειώσει το ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω με τις απόψεις των προηγούμενων, και να προσθέσω επίσης ότι τότενες παλιά στο Τέξας, υπήρχε και περιορισμός στο μέγεθος ανά dimm. Δηλαδή το mobo δεν μπορούσε να δει dimm-άκι άνω των π.χ 128 ή 256ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.