Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Κοιτά απο το 3% είσαστε στο 20%. Ακόμα και αν δεχτούμε οτι η κεφαλή του κόμματος είναι ηθικοτατη και δεν έχει σχέση με εργολάβους (εκτός απο τον μπαμπα του Τσίπρα that is) αυτο το ερμο το 17% το οποίο κυρίως ήρθε απο το ΠΑΣΟΚ ή είδε το φως το αληθινό ή θα επιδιώξει να συνεχίσει να έχει την ίδια πελατειακή σχέση που είχε και παλαιότερα.

1) Είναι λάθος να λες ότι ήρθαν όλοι από το ΠΑΣΟΚ. Ήρθαν και από το ΚΚΕ, και την ΝΔ, και από ΑΝΤΑΡΣΥΑ, και από ανένταχτους...

2) Ας επιδιώξει ότι θέλει, αν η ηγεσία δεν το κάνει support, τι σημασία έχει?

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελα πελατειακές σχέσεις δε θα έφευγα το 2004 για να δουλέψω εκτός Ελλάδας με τη ΝΔ στο απόγειο της δύναμης της. Οπότε μη βγάζεις τέτοια συμπεράσματα γιατι αν σε δούμε να έρχεσαι τρέχοντας απο το Αμστερνταμ Ελλάδα αν και όταν αλλάξει η κυβέρνηση θα γελάσει και το σκύλι.

Εθελοτυφλεις για 2 λόγους. Επειδη πρώτον νομίζεις οτι η πλειοψηφία των νέων ψηφοφόρων σας δεν είναι ΠΑΣΟΚ ενώ όλες οι αναλύσεις απο τις εκλογές του 12 αυτο δείχνουν. Και επίσης επειδη δε μπορείς να διανοηθεις τι μπορεί να κανει ένας πολιτικός για να διατηρήσει τη δύναμη που απέκτησε.

Μιας και το θυμήθηκα. Πρώτος μάγκας ο Παντζας ε;

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελα πελατειακές σχέσεις δε θα έφευγα το 2004 για να δουλέψω εκτός Ελλάδας με τη ΝΔ στο απόγειο της δύναμης της. Οπότε μη βγάζεις τέτοια συμπεράσματα γιατι αν σε δούμε να έρχεσαι τρέχοντας απο το Αμστερνταμ Ελλάδα αν και όταν αλλάξει η κυβέρνηση θα γελάσει και το σκύλι.

Εθελοτυφλεις για 2 λόγους. Επειδη πρώτον νομίζεις οτι η πλειοψηφία των νέων ψηφοφόρων σας δεν είναι ΠΑΣΟΚ ενώ όλες οι αναλύσεις απο τις εκλογές του 12 αυτο δείχνουν. Και επίσης επειδη δε μπορείς να διανοηθεις τι μπορεί να κανει ένας πολιτικός για να διατηρήσει τη δύναμη που απέκτησε.

Μιας και το θυμήθηκα. Πρώτος μάγκας ο Παντζας ε;

Τι σημασία έχει ότι έφυγες (και ξαναγύρισες) ? Τους ψήφισες και τους στήριξες, δεν είπα ότι έγινες πελάτης, είπα ότι το γουστάρεις, δεν σε χαλάει..

Όσων αφορά εμένα, δεν μου αρέσει να απολογούμαι, για τις δικές μου πράξεις, αλλά θα το πω μία φορά.

Έφυγα για διετές μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Όταν έφυγα μου έμενε ένας χρόνος αναβολής στρατού.

ΘΕΛΩ να μείνω εδώ μετά τις σπουδές πιάνοντας μια δουλειά εδώ.

Αλλά, είναι και τεχνικά δύσκολο (πρέπει να μάθω την γλώσσα για να είμαι λίγο πιο άνετος στην ευρεση εργασίας) και πρακτικά δύσκολο λόγο στρατού.

Οπότε, αυτή την στιγμή δεν ξέρω ούτε πότε, ούτε πως θα γυρίσω Ελλάδα.

Πάμε τώρα στην ουσία, δεν ξέρω που ανήκαν παλιότερα οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ, το θέμα είναι ότι στις τελευταίες εκλογές ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, στις επόμενες μπορεί να ψηφίσουν ΑΝΤΑΡΣΥΑ, μπορεί να ψηφίσουν ΧΑ. Αλλά γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει τόσο πολύ αυτό?

Με ενδιαφέρει ο ΣΥΡΙΖΑ να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες, και να κάνει αυτά που λέει. Αν δεν τα κάνει, έχε γεια.. Αν ο κόσμος, τον ψήφισε για να κάνει αυτά που ΔΕΝ είπε ότι θα κάνει, και στεναχωρεθεί επειδή δεν τα έκανε, είναι πρόβλημα του κόσμου, όχι του ΣΥΡΙΖΑ. Άρα, αν οι πρώην ΠΑΣΟΚοι, τον ψήφισαν για να γίνει το νέο ΠΑΣΟΚ, την στιγμή που ο ΣΥΡΙΖΑ έβαλε απέναντι του το ΠΑΣΟΚ και είπε οτι δεν έχει καμία σχέση μαζί του, τότε υπάρχουν όλα και όλα 2 ενδεχόμενα.

Ο ΣΥΡΙΖΑ γίνεται ΠΑΣΟΚ, και χάνει την παλαιότερη του βάση ή ο ΣΥΡΙΖΑ παραμένει ΣΥΡΙΖΑ και χάνει τους ΠΑΣΟΚους.

Αν όμως, οι πρώην ΠΑΣΟΚοι, επί τέλους κατάλαβαν ότι τους κοροϊδευαν, και ψήφισαν τον ΣΥΡΙΖΑ για αυτούς τους λόγους, τότε, αν ο ΣΥΡΙΖΑ γίνει ΠΑΣΟΚ, θα χάσει τα πάντα, αν παραμείνει ΣΥΡΙΖΑ ο κόσμος του παραμένει.

Τώρα, το ΠΑΣΟΚ, δεν έπεσε από το 42% στο 1%, έπεσε στο 9% νομίζω.

Πείσε με εσύ, ότι αυτό το 9% δεν ήταν και είναι η πελατειακή βάση του ΠΑΣΟΚ, και ότι το υπόλοιπο ~30%, δεν ήταν άνθρωποι, λίιιιγο πιο ηθικοί, που δεν θα τα βάψουν μαυρα αν δεν τους διορίσει το παιδί ο ΣΥΡΙΖΑ, και που ΔΕΝ ζήτησαν σε πρώτη φάση αυτό το πράγμα.

Ωραίος ο Πάτζας.. ειρωνευτηκε την ΧΑ, και τα ζωάδια της ΧΑ τσίμπησαν.

Θέλει η επί χρήμασι ενδιδόμενη γυναίκα να κρυφτεί, και η χαρά δεν την αφήνει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Παντζας που όλοι για μιση ημέρα τα έχωναν στη ΧΑ για κάτι που δεν είπαν και αυτός έκανε τον κινέζο;

Οσον αφορά τους ΠΑΣΟΚους δε λέω βολικό να λες οτι όλοι πλην της μουργας ήρθαν σε εσάς. Αλλα για κάποιο περίεργο λόγο δεν το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ο συριζαιος προεδρος της βουλης πατερας οπλο - μπλεγμενης (ναρκωμανης) κορης

υποστηριζων την τρομοκρατια και μη καταγγελοντας την, καλει φρουραρχο βουλης γιατι θεωρει προσβολη τη φραση μιστερ αλεξης, κλεινοντας μικροφωνα καθως

συντροφος του πρωην και νυν κωμικος σκάει μυτη απο καφενείο εντος αιθουσας φωναζοντας χαιλ χιτλερ και τελος

μετα την αποχωρηση καποιων βουλευτων γραφεται στα πρακτικα οτι αποβληθηκαν ενω αυτο δεν εγινε. SEEMS LEGIT:alien::alien::alien: Αυτο ακριβως τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο συριζαιος προεδρος της βουλης πατερας οπλο - μπλεγμενης (ναρκωμανης) κορης

υποστηριζων την τρομοκρατια και μη καταγγελοντας την, καλει φρουραρχο βουλης γιατι θεωρει προσβολη τη φραση μιστερ αλεξης, κλεινοντας μικροφωνα καθως

συντροφος του πρωην και νυν κωμικος σκάει μυτη απο καφενείο εντος αιθουσας φωναζοντας χαιλ χιτλερ και τελος

μετα την αποχωρηση καποιων βουλευτων γραφεται στα πρακτικα οτι αποβληθηκαν ενω αυτο δεν εγινε. SEEMS LEGIT:alien::alien::alien: Αυτο ακριβως τιποτε αλλο.

Καταδικάζεις τον πατέρα λόγο της κόρης, αλλά δεν καταδικάζεις φυγόδικο μίας υπόθεσης και αθωομένο σε άλλη υπόθεση (δολοφονίας) βουλευτή της ΧΑ;

Το "υποστηρίζων την τρομοκρατία και μη καταγγελοντας την" που το βρήκες;

Η φράση είναι λίγο προσβλητική, αλλά πάλι διαστρεβλώνεις την αλήθεια, δεν του έκλεισε κατευθείαν το μικρόφωνο, τον κάλεσε να τοποθετηθεί στο θέμα, αλλά ο Μίστερ Sieg Heil αποφάσισε να προσβάλει όλους τους άλλους βουλευτές, πριν του κλείσουν το μικρόφωνο..

Και συνεχίζεις να ψευδεσαι, εκτός εάν ξέρεις ότι όντως ο Πάντζας ήταν στο καφενείο της βουλής..

Αν ο Πρόεδρος τους απέβαλε, τότε όντως αποβλήθηκαν, για τυχόν λάθη, να απευθυνθείς στους γραμματείς της Βουλής.

Όταν αποφασίσεις να πεις έστω μία φράση χωρίς λογικά άλματα και ψεύδη, τα ξαναλέμε.

Τέλος, μπορεί να μην είπαν οι δικοί σου το Hail Hitler, αλλά ήμαρτον, ο τύπος έχει το Sieg Heil tattoo.. Γελάνε και οι πέτρες...

Link to comment
Share on other sites

^^ Απο πότε ακριβώς ένα τατουάζ καθορίζει τι πιστεύει ένας άνθρωπος ? Και πως αυτό τον δεσμεύει στο να σκέφτεται ότι θέλει καθώς και να υπαναχωρεί ή να αλλάζει το τι πιστεύει ?

Ρωτάω γιατι ξέρεις, παλιότερα το τατουάζ θεωρούνταν σοβαρό ταμπού και οι ''τολμηροί'' γίνονταν αποδέκτες περιφρόνησης καθώς και κοινωνικού και εργασιακού αποκλεισμού. Οπότε κάνε ενα κόπο και πες μου: η υπαρξη ενός τατουάζ (το θεματολόγιο με αφήνει αδιάφορο καθώς ο καθένας μπορεί να θεωρήσει προσβλητικό - υβριστικό ότι του καπνίσει) αποτελεί ταμπού για εσένα προσωπικά ή αποτελούν και πολιτικές θέσεις του χώρου που (λες ότι) ανήκεις ?

Link to comment
Share on other sites

^^ Απο πότε ακριβώς ένα τατουάζ καθορίζει τι πιστεύει ένας άνθρωπος ? Και πως αυτό τον δεσμεύει στο να σκέφτεται ότι θέλει καθώς και να υπαναχωρεί ή να αλλάζει το τι πιστεύει ?

Ρωτάω γιατι ξέρεις, παλιότερα το τατουάζ θεωρούνταν σοβαρό ταμπού και οι ''τολμηροί'' γίνονταν αποδέκτες περιφρόνησης καθώς και κοινωνικού και εργασιακού αποκλεισμού. Οπότε κάνε ενα κόπο και πες μου: η υπαρξη ενός τατουάζ (το θεματολόγιο με αφήνει αδιάφορο καθώς ο καθένας μπορεί να θεωρήσει προσβλητικό - υβριστικό ότι του καπνίσει) αποτελεί ταμπού για εσένα προσωπικά ή αποτελούν και πολιτικές θέσεις του χώρου που (λες ότι) ανήκεις ?

Δεν μπορώ να απαντήσω σε τόσο λάθος βάση.

Ένα (ή δύο, ή όσα θέλει) τατουάζ δεν είναι λάθος, η θεματολογία είναι το παν στα τατουάζ.

Γιατί να με συγχωρείς, αλλά εγώ, ούτε φανελάκι από το παζάρι με 5 ευρώ δεν θα έπαιρνα αν είχε πάνω κάτι όχι που διαφωνώ, απλά κάτι που δεν μου αρέσει. Αν λοιπόν πας και πληρώνεις τόσα χρήματα, για να διακοσμήσεις μόνιμα το σώμα σου, σημαίνει ότι το πιστευεις και μάλιστα ακράδαντα αυτό που βάζεις. Αν δεν το πιστευει πλέον, ας πληρώσει να το βγάλει χειρουργικά, λεφτά πλέον σαν Βουλευτής έχει...

Δευτερο λάθος ερώτημα, είναι το

αποτελεί ταμπού για εσένα προσωπικά ή αποτελούν και πολιτικές θέσεις του χώρου που (λες ότι) ανήκεις ?
. Ότι λέω είναι πάντα προσωπικές μου απόψεις, ξεκολλήστε με αυτό το θέμα.

Και στην ουσία λοιπόν, αυτό που γράφει αυτό το tattoo είναι συνώνυμο του γνωστού Ναζιστικού χαιρετισμού (ο οποίος είναι απαγορευμένος σε μερικές χώρες).

Θα περίμενε κανείς από έναν Εθνικιστή, που αγαπάει την χώρα του, και όχι τους Ναζί, να έγραφε τουλάχιστον ότι έγραψε στα Ελληνικά, και όχι στα Γερμανικά. Τότε, θα είχαμε πολύ λιγότερα να τους προσάψουμε, αλλά μάλλον όταν το έκανε, δεν φανταζόταν ότι θα γινόταν Βουλευτής.

Link to comment
Share on other sites

^^ Χωρίς καμια διάθεση να τον υπρασπιστώ (αλλωστε όυτε μου το ζήτησε όυτε το έχει ανάγκη) αυτό που τελικώς καταλήγω εγώ είναι ότι τουλάχιστον μέχρι και σήμερα ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι μα ότι του γουστάρει. Και το Σύνταγμα τον προφυλάσσει. Τα προβλήματα ξεκινάνε απο τη στιγμή που κάποιος - κάποιοι εντελώς αυθαίρετα και επειδή διαφωνούν με το τι πιστεύει ο άλλος, προπαγανδίζουν σώνει και καλά πως θέλει να κάνει πράξη το πιστεύω του. Και εδώ είναι το πρόβλημα: Η σκέψη δεν γίνεται να διώκεται. Η αστυνομία σκέψης του Όργουελ ακόμα δεν έχει επέλθει στη χώρα μας, αλλά απο ότι φαίνεται μερικοί φανατικοί δημοκράτες, προσπαθούν να τη εγκαθιδρύσουν στη χώρα.

Και για αυτούς που αρέσκονται στα λογικά άλματα (λ.χ. η Χ.Α. σήμερα δε γουστάρει τους λάθρομετανάστες άυριο τους γκέι και μεθάυριο εσένα/εμένα). Ορίστε η απόλυτη αντιστοιχία.: Στην κυβέρνηση/μερίδα αντιπολίτευσης, σήμερα δεν αρέσει τι πιστεύει ένα δημοκρατικά εκλεγμένο κόμμα, αύριο δεν θα της αρέσει τι πιστευει για αυτή ένας που απεργεί (αυτό παίζει να ισχύει ήδη) και μεθαύριο δεν θα της αρέσει τι πιστεύει οποιοσδήποτε δεν συμφωνεί 101% μαζί της. Καλό ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν απλοί πολίτες, μικρό πρόβλημα θα είχα με το τι σκέφτοντε.

Από την στιγμή όμως που είναι Βουλευτές, με την ικανότητα να νομοθετούν και να αλλάζουν την ρότα της χώρας, και που θέλουν να αυξήσουν τα ποσοστά τους και να κυβερνήσουν και άρα να κάνουν πράξη αυτά που θέλουν (ποιος άλλος λόγος να κατέβουν στις εκλογές) τοτε με αφορά (και μας αφορά όλους) το τι σκέφτοντε και το τι θέλουν.

Είναι πολιτικοί, δεν είναι ο κυρ Μήτσος της γειτονιάς, που μπορεί να είναι και λίγο τρελός και δεν μας νοιάζει. Αν κάπου εδώ μάλιστα βάλεις και αυτά που είχε μπει ο Γκέμπελς περί όπλων της Δημοκρατίας κτλ, δένει το γλυκό ωραία..

Και κάνεις και ένα λάθος, το Σύνταγμα δεν του επιτρέπει να είναι εχθρός του συντάγματος και της Δημοκρατίας. Για αυτό και επίσιμα δεν λένε "είμαστε Φασίστες / Ναζιστές / Εθνικοσοσιαλιστές" αλλά λένε είμαστε Εθνικιστές.

Κοίτα και κάτι άλλο που συμβαίνει να γελάσεις.

Λες εσύ, τώρα εδώ σε εμένα "Είναι λάθος ότι αυθαίρετα θεωρώ ότι αφού πιστευουν κάτι, θέλουν να το κάνουν πράξη" (στο οποίο διαφωνώ, για τους λόγους που έγραψα πριν).

Όταν όμως τόσοι και τόσοι γράφουν εδώ τελοίως αυθαίρετα "Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει ψέματα, και είναι/θα γίνει το νέο ΠΑΣΟΚ κτλ" , δεν σε βλέπω να αντιδράς.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή όμως που είναι Βουλευτές, με την ικανότητα να νομοθετούν και να αλλάζουν την ρότα της χώρας

:sarcastic:

Μυραλή, βάλε κάτι καλά στο κεφάλι σου. Δημοκρατία είναι το πολίτευμα το οποίο μέσω πολιτικών σχημάτων εκφράζει τον λαό (Δήμο) και όχι το πολίτευμα το οποίο τα κόμματα κάνουν ό,τι θέλουν στο όνομα του λαού.

Το γεγονός ότι η ΧΑ παίρνει 10% είναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να απασχολεί τα συστημικά κόμματα γιατί αυτό το ποσοστό έφυγε από το μαντρί του δικομματισμού και πήγε στην ΧΑ και εμάς γιατί οι συμπολίτες μας επιλέγουν αυτόν τον πολιτικό σχηματισμό

Το να αποκλείσεις ένα πολιτικό σχηματισμό, είναι αντιδημοκρατικό, και σε εξομοιώνει με τα απολυταρχικά καθεστώτα του παρελθόντος. Αν θες να αποδομήσεις ένα πολιτικό σχηματισμό, δεν τον αποφεύγεις αλλά του προκαλείς την ιδεολογία έτσι ώστε να γίνει γνωστή στο κόσμο να μάθει επιτέλους τι ψηφίζει.

Όσο τα κόμματα της μεταπολίτευσης αποφεύγουν τη ΧΑ και παπαρολογούν περί "Δημοκρατικών τόξων" "Συνταγματικών συμμαχιών" και άλλα τέτοια φαιδρά, με κάνουν να πιστεύω ότι προμοτάρουν τη ΧΑ και επενδύουν στο εκλογικό της ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

:sarcastic:

Μυραλή, βάλε κάτι καλά στο κεφάλι σου. Δημοκρατία είναι το πολίτευμα το οποίο μέσω πολιτικών σχημάτων εκφράζει τον λαό (Δήμο) και όχι το πολίτευμα το οποίο τα κόμματα κάνουν ό,τι θέλουν στο όνομα του λαού.

Το γεγονός ότι η ΧΑ παίρνει 10% είναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να απασχολεί τα συστημικά κόμματα γιατί αυτό το ποσοστό έφυγε από το μαντρί του δικομματισμού και πήγε στην ΧΑ και εμάς γιατί οι συμπολίτες μας επιλέγουν αυτόν τον πολιτικό σχηματισμό

Το να αποκλείσεις ένα πολιτικό σχηματισμό, είναι αντιδημοκρατικό, και σε εξομοιώνει με τα απολυταρχικά καθεστώτα του παρελθόντος. Αν θες να αποδομήσεις ένα πολιτικό σχηματισμό, δεν τον αποφεύγεις αλλά του προκαλείς την ιδεολογία έτσι ώστε να γίνει γνωστή στο κόσμο να μάθει επιτέλους τι ψηφίζει.

Όσο τα κόμματα της μεταπολίτευσης αποφεύγουν τη ΧΑ και παπαρολογούν περί "Δημοκρατικών τόξων" "Συνταγματικών συμμαχιών" και άλλα τέτοια φαιδρά, με κάνουν να πιστεύω ότι προμοτάρουν τη ΧΑ και επενδύουν στο εκλογικό της ποσοστό.

Συμφωνώ, (σχεδόν) σε όλα, αυτό που προσπαθώ να πείσω είναι ότι είναι Ναζιστοφασιστοηδή. Τα υπόλοιπα (δηλαδή η πτώση των ποσοστών τους και η έξοδος τους από την Βουλή) θα γίνουν από μόνα τους.

Τώρα, αν γίνει κάτι "βαρύ" (σε φάση τραβήξουν όπλο μέσα στην Βουλή και σημαδευσουν Βουλευτές), δεν νομίζω ότι θα θεωρηθεί αντιδημοκρατικό να αποκλειστεί ο πολιτικός σχηματισμός από την Βουλή και τις επόμενες εκλογικές αναμετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν απλοί πολίτες, μικρό πρόβλημα θα είχα με το τι σκέφτοντε.

Από την στιγμή όμως που είναι Βουλευτές, με την ικανότητα να νομοθετούν και να αλλάζουν την ρότα της χώρας, και που θέλουν να αυξήσουν τα ποσοστά τους και να κυβερνήσουν και άρα να κάνουν πράξη αυτά που θέλουν (ποιος άλλος λόγος να κατέβουν στις εκλογές) τοτε με αφορά (και μας αφορά όλους) το τι σκέφτοντε και το τι θέλουν.

Είναι πολιτικοί, δεν είναι ο κυρ Μήτσος της γειτονιάς, που μπορεί να είναι και λίγο τρελός και δεν μας νοιάζει. Αν κάπου εδώ μάλιστα βάλεις και αυτά που είχε μπει ο Γκέμπελς περί όπλων της Δημοκρατίας κτλ, δένει το γλυκό ωραία..

Άρθρο 4

Οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.

Το πρόβλημα δεν είναι ποιός πιστευει τι, αλλά ποιοί και πόσοι βάζουν αυτόν στη βουλή. Γιαυτό και κανένας δεν παραπονιέται τόσα χρόνια που άλλα κόμματα (και ο νοών νοείτω) βρίσκονται στη βουλή, ανεξάρτητα του τι πιστευουν και του τι πρόκειται να επιδιώξουν αμα γίνουν κυβέρνηση. Και εδώ υπάρχει διαφοροποίηση η οποία προδίδει μεροληψία που ο καθένας αντιλαμβάνεται. Το ΚΚΕ λ.χ. απο καταβολής Ε.Ε. φωνάζει και πλαντάζει έξω απο αυτή, και να γίνει η Ελλάδα λαική δημοκρατία, να κρατικοποιήσει τα μέσα παργωγής πλούτου (να πάρει δηλ. τα εργοστάσια απο τους ιδιώτες και να τα κάνει κρατικά), και άλλα ρομαντικά. Ωστόσο εφόσον μια μερίδα του κόσμου τους επιθυμεί στη βουλή αυτό γίνεται. Επίσης αν δεν απατώμαι κάποιες απο τις περίφημες συνιστώσες πρεσβεύουν λύσεις Μαοιστικές - Λενινιστικές, και κάποιες άλλες φλερτάρουν με αντιεξουσιαστικές και μηδενιστικές απόψεις.

Και κάνεις και ένα λάθος, το Σύνταγμα δεν του επιτρέπει να είναι εχθρός του συντάγματος και της Δημοκρατίας. Για αυτό και επίσιμα δεν λένε "είμαστε Φασίστες / Ναζιστές / Εθνικοσοσιαλιστές" αλλά λένε είμαστε Εθνικιστές.

Στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις. Εδώ πλεόν ζούμε το παράδοξο του να δηλώνεις κάτι και αυτό να ερμηνεύεται ως κάτι άλλο, επειδή το λέει μια ομάδα. Αν εφαρμόστει αυτό το σκεπτικό για όλους, ο καθένας μπορεί να βαφτίζει τον άλλον όπως επιθυμεί, άσχετα με το τι πραγματικά είναι. Με άλλα λόγια, αυτοί δηλώνουν εθνικιστές και κάποιοι λένε πως είναι φασίστες. Έτσι ο καθένας μπορεί να βαφτίζει τον άλλο φασίστα σύμφωνα με το αν του αρέσου οι απόψες του ή όχι. Δίκαιο ?

Κοίτα και κάτι άλλο που συμβαίνει να γελάσεις.

Λες εσύ, τώρα εδώ σε εμένα "Είναι λάθος ότι αυθαίρετα θεωρώ ότι αφού πιστευουν κάτι, θέλουν να το κάνουν πράξη" (στο οποίο διαφωνώ, για τους λόγους που έγραψα πριν).

Όταν όμως τόσοι και τόσοι γράφουν εδώ τελοίως αυθαίρετα "Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει ψέματα, και είναι/θα γίνει το νέο ΠΑΣΟΚ κτλ" , δεν σε βλέπω να αντιδράς.

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Αυτό που λέω εγώ είναι το εξής: Εκανες κατι κύριε Χ ? Δικαστήριο να εξετάσθει αν το έκανες ή όχι και αν παραβίασες κάποιο νόμο, και ώρα σου καλή, όποιος και αν είσαι. Και απο εκεί και πέρα ούτε γενικεύσεις (''όλοι όσοι το όνομά τους αρχίζει απο Χ είναι κτήνη''), το οποίο είναι και η πεμπτουσία του φασισμού, ούτε τίποτα. Το πρόβλημα με την εν λόγω παράταξη είναι ότι στελεχώνεται απο πολιτικούς οι οποίοι έχουν χρηματίσει σε κυβερνητικές θέσεις στο παρελθόν, και ενώ θα έπρεπε να εξετάζονται για τυχών ποινικές ευθύνες, τουλάχιστον για το τι ψήφιζαν τόσα χρόνια (μερικοί χωρίς να τα διαβάζουν καν), μας παρουσάζονται ωσάν να βγήκαν μόλις απο την κολυμβήθρα το Σιλωάμ άσπιλοι και αμόλυντοι. Είναι δικαίωμά μου να έχω επιφυλάξεις για τέτοιο θαύμα. Εκτός αν έχεις κάποιο ικανοποιητικό επιχείρημα για να εξηγήσεις γιατί επέλεξαν τώρα να μεταπηδήσουν απο τη μία παράταξη στην άλλη.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

δικαίωμα τους να ειναι οι ΧΑ οτι ειναι οπως και δικαιωμα σου να τους θεωρείς ναζιφασιστοειδη κλπ κλπ.. το θεμα ειναι να μην εισαι μισαλλοδοξος γιατί πέφτεις στο επίπεδο τους... οπως λεει ο αστρο καλος ή κακώς κάποιοι τους ψηφίζουν και προσωπικά δεν βλέπω να χάνουν το ποσοστό τους όσο η κατάσταση παραμένει όπως παραμένει...

δεν θα γίνουν από μονα τους... Πρέπει να ξεμπροστιαστουν asap...ή έστω να λυθεί το πρόβλημα με τους παράνομους μετανάστες να μην έχουν λόγο ύπαρξης... δεν εχουν και κάποια αλλη πολιτικη βάση...

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι πάει να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ με τις συνιστώσες και γιατί μαλώνουν? (just asking δεν εχω ασχοληθεί πραγματικά)

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΚΕ λ.χ. απο καταβολής Ε.Ε. φωνάζει και πλαντάζει έξω απο αυτή, και να γίνει η Ελλάδα λαική δημοκρατία, να κρατικοποιήσει τα μέσα παργωγής πλούτου (να πάρει δηλ. τα εργοστάσια απο τους ιδιώτες και να τα κάνει κρατικά), και άλλα ρομαντικά. Ωστόσο εφόσον μια μερίδα του κόσμου τους επιθυμεί στη βουλή αυτό γίνεται. Επίσης αν δεν απατώμαι κάποιες απο τις περίφημες συνιστώσες πρεσβεύουν λύσεις Μαοιστικές - Λενινιστικές, και κάποιες άλλες φλερτάρουν με αντιεξουσιαστικές και μηδενιστικές απόψεις.

Nαι, Μαοϊκές / Μαρξιστικές / Λενινιστικές, ποτέ όμως με αντιεξουσιαστικές ή μηδενιστικές απόψεις.

Μηδενιστικές απόψεις σημάινει για εμένα "Όλοι το ίδιο είναι όλοι περιττώματα", δεν μπορείς να το λες αυτό και να διεκδικείς οποιαδήποτε θέση...

Το θέμα είναι οτι ούτε οι συνιστώσες, ούτε το ΚΚΕ κρύφτηκαν ποτέ για αυτές τους τις απόψεις (και σε ικετευω, μην αρχίσουμε πάλι για Στάλιν, κόκκινους φασίστες, Μάο, δικτάτορες κτλ), και σίγουρα πήραν και ψήφους με αυτές τους τις απόψεις.

Το πρόβλημα με την ΧΑ, είναι ότι λένε ότι δεν έχουν καμία σχεση με Εθνικοσοσιαλισμό, την στιγμή που χαιρετάνε ναζιστικά, εκθειάζουν τον Χίτλερ και χτυπάνε tattoo Sieg Heil. Σαν να πω εγώ ότι δεν έχω σχέση με τον κομμουνισμό, ενώ έχω το άβαταρ που βλέπετε δίπλα.

Το οποίο δεν το έχω βάλει με κάποια ειρωνική / σατυρική διαθεση, ούτε προς τον Tux, ούτε προς τον Κομμουνισμό

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Αυτό που λέω εγώ είναι το εξής: Εκανες κατι κύριε Χ ? Δικαστήριο να εξετάσθει αν το έκανες ή όχι και αν παραβίασες κάποιο νόμο, και ώρα σου καλή, όποιος και αν είσαι. Και απο εκεί και πέρα ούτε γενικεύσεις (''όλοι όσοι το όνομά τους αρχίζει απο Χ είναι κτήνη''), το οποίο είναι και η πεμπτουσία του φασισμού, ούτε τίποτα. Το πρόβλημα με την εν λόγω παράταξη είναι ότι στελεχώνεται απο πολιτικούς οι οποίοι έχουν χρηματίσει σε κυβερνητικές θέσεις στο παρελθόν, και ενώ θα έπρεπε να εξετάζονται για τυχών ποινικές ευθύνες, τουλάχιστον για το τι ψήφιζαν τόσα χρόνια (μερικοί χωρίς να τα διαβάζουν καν), μας παρουσάζονται ωσάν να βγήκαν μόλις απο την κολυμβήθρα το Σιλωάμ άσπιλοι και αμόλυντοι. Είναι δικαίωμά μου να έχω επιφυλάξεις για τέτοιο θαύμα. Εκτός αν έχεις κάποιο ικανοποιητικό επιχείρημα για να εξηγήσεις γιατί επέλεξαν τώρα να μεταπηδήσουν απο τη μία παράταξη στην άλλη.

Στο πρώτο μέρος, συμφωνώ φυσικά, στο δευτερο μιλάς για 4-5 πολιτικούς (που δεν έχουν τις βαρύτερες των ευθυνών, και που έφυγαν νωρίτερα ή αργότερα από το ΠΑΣΟΚ) σε σύνολο 60 και πλέον βουλευτών. Που οι ίδιοι δεν λένε ότι είναι αμόλυντοι, αλλά έχουν μιλήσει αρκετές φορές για ότι έκαναν. Που στον ΣΥΡΙΖΑ τώρα δεν είναι και τα πιο πρωτοκλασάτα στελέχη. Μπορείς και καταδικάζεις ένα κόμμα έτσι?

το θεμα ειναι να μην εισαι μισαλλοδοξος γιατί πέφτεις στο επίπεδο τους... οπως λεει ο αστρο καλος ή κακώς κάποιοι τους ψηφίζουν και προσωπικά δεν βλέπω να χάνουν το ποσοστό τους όσο η κατάσταση παραμένει όπως παραμένει...

Agree

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι πάει να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ με τις συνιστώσες και γιατί μαλώνουν? (just asking δεν εχω ασχοληθεί πραγματικά)

Δεν είμαι Ελλάδα για να ξέρω τι ακριβώς έγινε. Αυτό που κατάλαβα από τις ειδήσεις του MEGA, είναι ότι επειδή πάνε για μια βαθύτερη ενοποίηση του κόμματος, πρότεινε ο Τσίπρας να διαλυθούν τελοιως όλες οι συνιστώσες. Ε σε αυτό, αντέδρασαν και ο Λαφαζάνης που ανήκει στην μεγαλύτερη συνιστώσα όπως και ο Τσίπρας, αυτή του Συνασπισμού (αλλά σε διαφορετικό ρευμα, το οποίο δεν θεωρείται συνιστώσα) και ο Γλέζος (παλιότερα αρχηγός συνιστώσας, τώρα δεν ξέρω) και άλλες 5 συνιστώσες. Οπότε και το θέμα θα πάει στο συνέδριο του κόμματος.

Προσωπικά θεωρώ ότι θα είναι λάθος, και οτι δεν γίνεται να διαλυθεί μια συνιστώσα αν δεν το θέλει η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, Μαοϊκές / Μαρξιστικές / Λενινιστικές, ποτέ όμως με αντιεξουσιαστικές ή μηδενιστικές απόψεις.

Μηδενιστικές απόψεις σημάινει για εμένα "Όλοι το ίδιο είναι όλοι περιττώματα", δεν μπορείς να το λες αυτό και να διεκδικείς οποιαδήποτε θέση...

Το θέμα είναι οτι ούτε οι συνιστώσες, ούτε το ΚΚΕ κρύφτηκαν ποτέ για αυτές τους τις απόψεις (και σε ικετευω, μην αρχίσουμε πάλι για Στάλιν, κόκκινους φασίστες, Μάο, δικτάτορες κτλ), και σίγουρα πήραν και ψήφους με αυτές τους τις απόψεις.

Το πρόβλημα με την ΧΑ, είναι ότι λένε ότι δεν έχουν καμία σχεση με Εθνικοσοσιαλισμό, την στιγμή που χαιρετάνε ναζιστικά, εκθειάζουν τον Χίτλερ και χτυπάνε tattoo Sieg Heil. Σαν να πω εγώ ότι δεν έχω σχέση με τον κομμουνισμό, ενώ έχω το άβαταρ που βλέπετε δίπλα.

Το οποίο δεν το έχω βάλει με κάποια ειρωνική / σατυρική διαθεση, ούτε προς τον Tux, ούτε προς τον Κομμουνισμό

Καλημέρα

Δεν έχει να κάνει με το αν κρύφτηκαν ή όχι. Αυτοπροσδιορίστηκαν όπως επιθυμούσαν και ένα πλήθος ανθρώπων τους ψήφισε και τους έβαλε στη βουλή. Το ότι έστω και με τον δικό τους αυτοπροσδιορισμό τοποθετούνται ως υμνητές ανελεύθερων (και επομένως αντιδημοκρατικών) κρατικών δομών, τουλάχιστον μέχρι τώρα άφηνε αδιάφορους τους πάντες, δεν μας ενοχλεί ; Κακά τα ψέμματα. Σε ένα καθεστός ισότητας και ελεύθερης έκφρασης όπως είναι η δημοκρατία, είναι ανάγκη να γίνεται αποδεκτός τόσο ο νοσταλγός του Χίτλερ όσο και ο νοσταλγός του Στάλιν. Τόσο αυτός που αρνείται το ολοκαύτωμα όσο και αυτός που αρνείται την Ποντιακή γενοκτονία και βλέπει ’’συνοστισμό’’ στη Σμύρνη. Αν συστηματικά αποκλείεις συνεχώς τον έναν και ανέχεσαι τον άλλον, ή αν δεν ανέχεσαι κανένα απο τους 2, αυτόματα περιορίζεις/ακρωτηριάζεις τη δημοκρατία. Ισότητα το λοιπόν, και ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του, και ας είναι πρόθυμος να πληρώσει και το τίμημα αυτών. Η δημοκρατία δεν είναι δυνατό να νουθετεί/καθοδηγεί τον κόσμο όυτε σύμφωνα με τις επιθυμίες του ενός, αλλά ούτε και του άλλου. Κάτι τέτοιο αποτελεί ύβρι κατ’ αρχήν έναντι των πολιτών της, θεωρώντας αυτούς ανίκανους / ανάπηρους να επιλέξουν ποιός και πως θα τους εκπροσωπεί.

Στο πρώτο μέρος, συμφωνώ φυσικά, στο δευτερο μιλάς για 4-5 πολιτικούς (που δεν έχουν τις βαρύτερες των ευθυνών, και που έφυγαν νωρίτερα ή αργότερα από το ΠΑΣΟΚ) σε σύνολο 60 και πλέον βουλευτών. Που οι ίδιοι δεν λένε ότι είναι αμόλυντοι, αλλά έχουν μιλήσει αρκετές φορές για ότι έκαναν. Που στον ΣΥΡΙΖΑ τώρα δεν είναι και τα πιο πρωτοκλασάτα στελέχη. Μπορείς και καταδικάζεις ένα κόμμα έτσι?

Το θέμα μας δεν είναι η βαρύτητα των ευθυνών (την οποία δεν μπορείς να καθορίσεις ούτε εσύ αλλά ούτε και και εγώ) αλλά το γεγονός ότι συμμετείχαν στις αποφάσεις κυβερνήσεων επι σειρά ετών χωρίς να τολμάνε να αρθρώσουν αντίρρηση, ένεκα της επονείδιστης κομματικής πειθαρχίας, και τώρα αφού φτάσαμε εδώ να μου παρουσιάζονται ως μέγιστοι αγωνιστές, και κάποιος να τους δίνει άσυλο για να συνεχίσουν να υπάρχουν. Θεωρώ αυτονόητο ότι ευκαιρίας δωθείσης, θα πράξουν ξανά ότι είχαν συνηθίσει. Γιατί να το ρισκάρουμε ; Τόσο ανεκτίμητο πολιτικό κεφάλαιο θεωρούνται πιά ;;;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει η επί χρήμασι εκδιδόμενη γυναίκα να κρυφτεί, και η χαρά δεν την αφήνει.

btw πολυ με φτιαχνει η κωνσταντοπουλου οταν σκουζει στον βενιζελο, κατα τα αλλα, αν κρινω απο το φιασκο της τελευταιας απεργιας τζαμπα εδρες πιανουνε τα κομματα της αντιπολιτευσης (να σημειωθει οτι εχω συγγενεια με στελεχος του συριζα & ΟΛΜΕ που αποσυρθηκε προσφατα ) ποιο το νοημα να τΣΥΡΙΖεις αμα ξερεις απο την αρχη οτι δεν θα περασει το δικο σου. πεταμενα χιλιαρικα οι μισθοι τους απελπισμενοι και οσοι τους υποστηριζουν (ακομα).

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Θα ακούσατε για τα Γκουλάγκ του "φιλοσόφου". (όποιος διαβάζει ξέρει ότι δεν είναι φιλόσοφος, για τον μέσο ψηφοφόρο και μάλιστα του Τσίπρα, μπορεί)

Δεν ξέρω αν είναι καλό να κάνουμε αστειάκια με τέτοια πράγματα. Αστεία με ολοκαυτώματα και Γκουλάγκ με τόσους νεκρούς πίσω... Δεν ξέρω, όμως, αν τα πιστεύουν κιόλας, πέρα από την πλάκα. (η οποία αηδιάζει όπως και νάχει)

Γιατί να μην τα πιστεύουν, άλλωστε. Στον κομμουνισμό δεν χωράει ελευθερία του ατόμου, όσο δε χωράει σε άλλα καθεστώτα.

Ας θυμηθούμε:

Τσίπρας: «Ο Μάο εκτιμούσε ότι αυτό που κάνει είναι ένα βήμα προς τη σοσιαλιστική κοινωνία. Και πίστευε ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Αλλά, ο σκοπός του, η πρόθεσή του ήταν καλή».

Schoolingans: «Απ’ αυτή την καλή πρόθεση πέθαναν 38 εκατομμύρια άνθρωποι! Περισσότεροι απ’ όσους σκότωσε και ο Χίτλερ!»

Τσίπρας: «Ε, τώρα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον Χίτλερ με τον Μάο! Μπορεί τα κομμουνιστικά καθεστώτα να είχαν αυτό το τεράστιο έλλειμμα ελευθερίας, αλλά τουλάχιστον είχαν στο κέντρο της σκέψης τους τον άνθρωπο». (TI είπε ο άνθρωπος! Ανελευθερία με κέντρο τον άνθρωπο)

Schooligans: «Αυτό λίγο ενδιαφέρει τον άνθρωπο που πεθαίνει...»

Τσίπρας «Όχι, δεν είναι έτσι. Και τέλος πάντων δεν είχαν ούτε κρεματόρια ούτε φούρνους με Εβραίους...»

Schooligans: «Νεκρούς πάντως είχαν περισσότερους!»

Τσίπρας: «Καταρχάς, αυτοί οι αριθμοί αμφισβητούνται. Μένει να αποδειχθούν ιστορικά και τότε να το ξανασυζητήσουμε...»

The Schooligans - Συνέντευξη: Αλέξης Τσίπρας (''Ωχ, τι έγινε ρε παιδιά; Κατάληψη;'')

Υ.Γ: Τα έβαλα για όσους είναι ανοιχτόμυαλοι και διαβάζουν σωστά*. Δεν θα απαντήσω επί του θέματος περεταίρω και ειδικά στον ένα και μοναδικό. Ξέρεις εσύ. :p

*Για παράδειγμα όσο και να μην συμπαθώ τον Μπουτάρη, έχει παρανοηθεί για το θέμα με τον Κεμάλ. Είπε ότι ήταν μεγάλος ηγέτης, το οποίο δε σημαίνει απαραίτητα πως ήταν καλός. Οι από εδώ μιλάνε ξεκάθαρα, δε χωρούν παρανοήσεις.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.