Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Νομίζω ότι σου απάντησα ήδη. Δε διαφωνώ ότι δεν πάνε οι Έλληνες, σου εξήγησα τους λόγους. Όσον αφορά τις αγροτικές εργασίες, γνωρίζω πολλά παιδιά που έφυγαν και πήγαν στα χωριά τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Σ., πτυχιούχος της ΑΣΟΕ και αριστούχος μάλιστα που δεν έβρισκε δουλειά ούτε σα σερβιτόρος (είχε κι εμπειρία όσο σπούδαζε).

Link to comment
Share on other sites

Ναί δίκιο. 20 χρόνια που εκει κάτω γίνεται χαμός στην παραγωγή φράουλας, και το μάθαμε χτές. Ετσι όπως το παρουσιάζεις όμως είναι λες και δεν είναι στην Ελλάδα, αλλά έξω απο το Τέξας. Δεν πειράζει όμως. Στην οικοδομή τι συνέβαινε και δεν μπορούσες να βρείς εργάτη Έλληνα ? και εκεί κουμπουροφόροι ψάχνανε για σκλάβους ? Στα αλιευτικά σκάφη ? Γιατί κυρίως Αιγύπτιοι ? τι έφταιξε ?

Κακά τα ψέμματα. Το να έρχονται εδώ απο όλες τις άκρες του πλανήτη και να βρίσκουν δουλειά, ενώ εμείς να μη βρίσκουμε, πιο πολυ μου κάνει στο ''όποιος δε θέλει να ζυμώσει χίλια χρόνια κοσκινάει''.

...Εκτός αν δουλειά πλεόν νοείται μόνο συγκεκριμένες δουλειές. Αμα είναι να κάνουμε διαλογή τότε εντάξει. Προφανώς ακόμα έχουμε περιθώριο επιλογών

Στα αλιευτικά η δουλειά του πληρώματος είναι επιβαρυντική για την υγεία. Ψωνίζεις τις πνευμονίες για πλάκα. Ενώ ο έλληνας μόλις μεγαλώσει πάει στον άλλο κόσμο ο αιγύπτιος ζει μόνιμα στη σάουνα μέχρι τα βαθιά γεράματα.

Έχει ένας Αλβανός σε ένα καρναγιο της Σαλαμίνας ένα 40ρι αναψυχής και θέλει γενική, καλωδιώσεις κλπ. Σκεπτόμουν να μην δώσω προσφορά γιατί ψάχνει για χώμα, αλλά αν έρθεις για κάνα μήνα να σου δίνω 25€ μεροκάματο με στέγη ( έχει το ναυπηγείο ένα κοντέινερ με 4 κρεβατάκια, θα έχεις και παρεουλα ) να την πάρουμε τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Θεούληδες εκεί στον Περισσό. :hang2:

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ : Στοχοποιεί τη λαϊκή πάλη

Κι ομως εφτασε η μερα που θα το πω... Στο πρωτο μισο εχει ενα δικιο... Αυτες οι " αντιρατσιστικες " διαταξεις ειναι συγκεκαλυμμενη λογοκρισια... Οτι εγινε με την παπαχρηστου, πανε να το κανουν επισημα νομο... Θα σκεφτεσαι διπλα και τριπλα να πεις "σε τσαντισα τοσο πολυ που εγινες τουρκος" μην αρπαξεις καμμια μηνυση...

Link to comment
Share on other sites

Η Παπαχρήστου νομίζω δε θα έπρεπε να λέει τέτοια εφόσον συμμετέχει σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Δηλαδή, θέλω να πω ότι οι "αρχές" σε αυτούς τους αγώνες αποφάσισαν την απομάκρυνσή της, όχι το ελληνικό κράτος.

Link to comment
Share on other sites

η ΕΟΕ το αποφάσισε. Η ΕΟΕ που έχει για μέλος τον Βασιλακόπουλο ("τι είναι δηλαδή το ΝΒΑ; Κάτι μαϊμούδες που πηδάνε"). Ακόμα γελάει ο κόσμος με την αυστηρότητα της ΕΟΕ...

Link to comment
Share on other sites

Στα αλιευτικά η δουλειά του πληρώματος είναι επιβαρυντική για την υγεία. Ψωνίζεις τις πνευμονίες για πλάκα. Ενώ ο έλληνας μόλις μεγαλώσει πάει στον άλλο κόσμο ο αιγύπτιος ζει μόνιμα στη σάουνα μέχρι τα βαθιά γεράματα.

Έχει ένας Αλβανός σε ένα καρναγιο της Σαλαμίνας ένα 40ρι αναψυχής και θέλει γενική, καλωδιώσεις κλπ. Σκεπτόμουν να μην δώσω προσφορά γιατί ψάχνει για χώμα, αλλά αν έρθεις για κάνα μήνα να σου δίνω 25€ μεροκάματο με στέγη ( έχει το ναυπηγείο ένα κοντέινερ με 4 κρεβατάκια, θα έχεις και παρεουλα ) να την πάρουμε τη δουλειά.

Εντάξει εντάξει, κατάλαβα. Τα αλιευτικά επιβαρύνουν την υγεία με πνευμονίες, οι ελιές πανάθεμά τες είναι στην ύπαιθρο και δεν έχει αιρκοντίσιον, στις φράουλες πονάει η μέση απο το σκύψιμο, στις ροδακινιές κάνει ζέστη και ιδρώνουμε.... Αμα ανοίξει καμία θέση διευθυντή ή γενικού γραματέα θα σας έχω υπόψιν.

Υ.Γ. Αμα δεν έκανα ήδη παραπλήσια δουλειά στα κενά μου για να τσοντάρω, η προτασή σου μια χαρά μου κάνει. για την ωρα όμως βρίσκω και εδώ. Αμα σωθούν εδώ και υπάρχει ανάγκη ακόμα, να σε υπολογίζω, ή απλά το έγραψες για να με πικάρεις ?

Εντιτ: Και για να παραμένουμε στο θέμα, ακόμα κανένας δεν μου έχει εξηγήσει για ποιό λόγο ή με ποίο τρόπο η επίσημη κύρηξη χρεοκοπίας απο την Ελλάδα θα ρίξει την ανεργία.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εντάξει, κατάλαβα. Τα αλιευτικά επιβαρύνουν την υγεία με πνευμονίες, οι ελιές πανάθεμά τες είναι στην ύπαιθρο και δεν έχει αιρκοντίσιον, στις φράουλες πονάει η μέση απο το σκύψιμο, στις ροδακινιές κάνει ζέστη και ιδρώνουμε.... Αμα ανοίξει καμία θέση διευθυντή ή γενικού γραματέα θα σας έχω υπόψιν.

Υ.Γ. Αμα δεν έκανα ήδη παραπλήσια δουλειά στα κενά μου για να τσοντάρω, η προτασή σου μια χαρά μου κάνει. για την ωρα όμως βρίσκω και εδώ. Αμα σωθούν εδώ και υπάρχει ανάγκη ακόμα, να σε υπολογίζω, ή απλά το έγραψες για να με πικάρεις ?

Εντιτ: Και για να παραμένουμε στο θέμα, ακόμα κανένας δεν μου έχει εξηγήσει για ποιό λόγο ή με ποίο τρόπο η επίσημη κύρηξη χρεοκοπίας απο την Ελλάδα θα ρίξει την ανεργία.

Εννοείται ότι ο πελάτης θα περιμένει εμάς πότε θα ευαρεστηθούμε να κάνουμε τη δουλειά. Με το πάσο σου όποτε ευκολύνεσαι : P

Όσο και όμορφα να την αρνήθηκες, το γεγονός παραμένει. Δεν θα δούλευες ποτέ υπό αυτές τις συνθήκες.

Δεν είναι τα λεφτά, είναι το πισωγύρισμα του πολιτισμού.

Να κοιμάσαι με άλλους ανθρώπους που βρωμάνε όπως θα βρωμάς και εσύ, αφού δεν υπάρχει δυνατότητα για καθημερινό μπάνιο.

Να ξυπνάς το πρωί και να βγαίνεις στα βουνά για χέσιμο.

Να τρως από κοινόχρηστο καζάνι ή ταψί.

Ζητάς από τους άλλους να υιοθετήσουν τον πολιτισμό των λαθρομεταναστών και επειδή δεν το κάνουν τους χαρακτηρίζεις τεμπέληδες!!

Η χρεοκοπία δεν είναι δράκος που θα σε φάει όπως νομίζεις.

Σταματάς να πληρώνεις μέχρι να βγάλεις φράγκα όπως όλες οι επιχειρήσεις του κόσμου.

Συμφωνείς με τους πιστωτές να ξεχάσουν τα κέρδη από τα χρωστούμενα

Το δικό σου νόμισμα απηχεί την οικονομία σου. Δεν είναι πλέον το δυνατό ευρό και συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά οι περισσότεροι αλλοδαποί θα πάρουν δρόμο με τη δρχ. Πρώτοι πρώτοι οι Αλβανοί

Link to comment
Share on other sites

Όσο και όμορφα να την αρνήθηκες, το γεγονός παραμένει. Δεν θα δούλευες ποτέ υπό αυτές τις συνθήκες.

Δεν είναι τα λεφτά, είναι το πισωγύρισμα του πολιτισμού.

Να κοιμάσαι με άλλους ανθρώπους που βρωμάνε όπως θα βρωμάς και εσύ, αφού δεν υπάρχει δυνατότητα για καθημερινό μπάνιο.

Να ξυπνάς το πρωί και να βγαίνεις στα βουνά για χέσιμο.

Να τρως από κοινόχρηστο καζάνι ή ταψί.

Ζητάς από τους άλλους να υιοθετήσουν τον πολιτισμό των λαθρομεταναστών και επειδή δεν το κάνουν τους χαρακτηρίζεις τεμπέληδες!!

Πολύ γλαφυρή η περιγραφή. Θα με έπειθες αν παράβλεπα μια λεπτομέρεια που τεχνηέντως αποσιωπείς:

Στη Μανωλάδα υπάρχουν ντόπιοι που παραμένουν άνεργοι, ζούνε στο σπίτι τους, και δεν πάνε να πιάσουν δουλειά στη γειτονιά τους, Εδώ υπάρχουν ντόποιοι, που ζούνε στο σπίτι τους και δεν πάνε να μαζέψουν τις ελιές τους ή έστω τις ελιές του γείτονα ή να κόψουν χόρτα (γιατί άκουσον άκουσον κυκλοφοράνε φίδια !) Κοντολογίς και για όποιον δεν κατάλαβε, αναφέρομαι σε ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό ανθρώπων που υπάρχει δουλειά δίπλα στο σπίτι που μένουν αλλά επιμένουν να δηλώνουν άνεργοι επειδή ''δεν τους κάνει''. Και ναί αυτοι είναι ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΕΣ. Γιαυτό και δεν θα μπορέσω να έρθω ια δουλειά σε εσένα. Επειδή ήδη δίπλα στο σπίτι μου βρίσκω ΣΩΡΟ τέτοιες δουλειές που οι ντόπιοι δοκιμαστές καφέδων, δεν τις μπορούν.

Η χρεοκοπία δεν είναι δράκος που θα σε φάει όπως νομίζεις.

Σταματάς να πληρώνεις μέχρι να βγάλεις φράγκα όπως όλες οι επιχειρήσεις του κόσμου.

Συμφωνείς με τους πιστωτές να ξεχάσουν τα κέρδη από τα χρωστούμενα

Το δικό σου νόμισμα απηχεί την οικονομία σου. Δεν είναι πλέον το δυνατό ευρό και συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά οι περισσότεροι αλλοδαποί θα πάρουν δρόμο με τη δρχ. Πρώτοι πρώτοι οι Αλβανοί

Αν κατάλαβες το σκεπτικό μου παραπάνω, οφείλεις να συμφωνήσεις ότι ακόμα και αν φύγουν οι αλλοδαποί πάλι οι δουλειές που θα παραμείνουν, είναι αυτές οι ''δυσάρεστες'' και οι ''ανθυγιεινές'' όπου πρακτικά και πάλι είναι στη διάθεση του καθενός όπου όμως δεν τις προτιμάει, γιατί φοβάται μην εξισωθεί με τους Αλβανούς.

Αρα δεν έχει να κάνει με το αν δηλώσουμε χρεοκοπια ή όχι αλλά με το πόσο πρόθυμος είναι κάποιος να δουλέψει όπου υπάρχει δουλειά. Ωστόσο δημιουργούνται άλλου είδους προβλήματα σχέση έχουσα με τον πληθωρισμό, καθώς και με το πως θα αγοράζουμε όλα αυτά που δεν παράγουμε, όπως και με τις πρώτες ύλες. (Ο λόγος που έπαψα να παρακολουθώ τον Καζάκη ήταν πως έλεγε πως με την επιστροφή στη δραχμή, εμείς θα αποφασίσουμε το ύψος της ισοτιμίας της σε σχέση με τα άλλα νομίσματα, το οποίο είναι 1% αλήθεια και 99% ψέμμα. Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη ώρα, το Ελληνικό δημόσιο θα ορίσει την ισοτιμία εκεί που του αρέσει. Πρακτικά όμως η ισοτιμία θα τίθεται σε διαρκή διόρθωση, και η οποία θα καθορίζεται απο το πόσο θα εκτιμάει ο άλλος το νόμισμα που του δίνεις για να αγοράσεις το προίόν του. Αν δεν ήταν έτσι θα είχαν αξία και τα χρήματα της μονόπολης.)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γλαφυρή η περιγραφή. Θα με έπειθες αν παράβλεπα μια λεπτομέρεια που τεχνηέντως αποσιωπείς:

Στη Μανωλάδα υπάρχουν ντόπιοι που παραμένουν άνεργοι, ζούνε στο σπίτι τους, και δεν πάνε να πιάσουν δουλειά στη γειτονιά τους, Εδώ υπάρχουν ντόποιοι, που ζούνε στο σπίτι τους και δεν πάνε να μαζέψουν τις ελιές τους ή έστω τις ελιές του γείτονα ή να κόψουν χόρτα (γιατί άκουσον άκουσον κυκλοφοράνε φίδια !) Κοντολογίς και για όποιον δεν κατάλαβε, αναφέρομαι σε ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό ανθρώπων που υπάρχει δουλειά δίπλα στο σπίτι που μένουν αλλά επιμένουν να δηλώνουν άνεργοι επειδή ''δεν τους κάνει''. Και ναί αυτοι είναι ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΕΣ. Γιαυτό και δεν θα μπορέσω να έρθω ια δουλειά σε εσένα. Επειδή ήδη δίπλα στο σπίτι μου βρίσκω ΣΩΡΟ τέτοιες δουλειές που οι ντόπιοι δοκιμαστές καφέδων, δεν τις μπορούν.

Αν κατάλαβες το σκεπτικό μου παραπάνω, οφείλεις να συμφωνήσεις ότι ακόμα και αν φύγουν οι αλλοδαποί πάλι οι δουλειές που θα παραμείνουν, είναι αυτές οι ''δυσάρεστες'' και οι ''ανθυγιεινές'' όπου πρακτικά και πάλι είναι στη διάθεση του καθενός όπου όμως δεν τις προτιμάει, γιατί φοβάται μην εξισωθεί με τους Αλβανούς.

Αρα δεν έχει να κάνει με το αν δηλώσουμε χρεοκοπια ή όχι αλλά με το πόσο πρόθυμος είναι κάποιος να δουλέψει όπου υπάρχει δουλειά. Ωστόσο δημιουργούνται άλλου είδους προβλήματα σχέση έχουσα με τον πληθωρισμό, καθώς και με το πως θα αγοράζουμε όλα αυτά που δεν παράγουμε, όπως και με τις πρώτες ύλες. (Ο λόγος που έπαψα να παρακολουθώ τον Καζάκη ήταν πως έλεγε πως με την επιστροφή στη δραχμή, εμείς θα αποφασίσουμε το ύψος της ισοτιμίας της σε σχέση με τα άλλα νομίσματα, το οποίο είναι 1% αλήθεια και 99% ψέμμα. Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη ώρα, το Ελληνικό δημόσιο θα ορίσει την ισοτιμία εκεί που του αρέσει. Πρακτικά όμως η ισοτιμία θα τίθεται σε διαρκή διόρθωση, και η οποία θα καθορίζεται απο το πόσο θα εκτιμάει ο άλλος το νόμισμα που του δίνεις για να αγοράσεις το προίόν του. Αν δεν ήταν έτσι θα είχαν αξία και τα χρήματα της μονόπολης.)

Όλοι από ανάγκη δουλεύουμε

Απλά πολλοί προτιμούν να μειώσουν τις ανάγκες τους.

Προφανώς οι γείτονες σου δοκιμαστές καφέδων έχουν και τα βολεύουν.

Άλλωστε είναι γνωστό ότι το λεκανοπέδιο Αττικής έχει υποστεί την μεγαλύτερη ζημιά.

Ποτέ δεν ήταν το φόρτε του Έλληνα η ανειδίκευτη εργασία. Ήμασταν χώρα επισκευής μετασκευής με ειδικευμένους. Τώρα με το ισχυρό νόμισμα δεν επισκευάζουμε τίποτα. Βγάζουμε το παλιό το πετάμε και αγοράζουμε καινούριο. Έρημη η ζώνη του περάματος. Εκατοντάδες μαγαζιά κλειστά.

Ψάξε να βρεις κάποιον να σου ανοίξει το διαφορικό του αμαξιού σου και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Όλοι από ανάγκη δουλεύουμε

Απλά πολλοί προτιμούν να μειώσουν τις ανάγκες τους.

Προφανώς οι γείτονες σου δοκιμαστές καφέδων έχουν και τα βολεύουν.

Ωραία λοιπόν. Αμα ισχύει κάτι τέτοιο οι συγκεκριμένοι να διαχωρίσουν τη θέση τους και να μη λαμβάνονται υποψη στις μετρήσεις της ανεργίας, γιατί δεν είναι άνεργοι. Ειναι άεργοι

Άλλωστε είναι γνωστό ότι το λεκανοπέδιο Αττικής έχει υποστεί την μεγαλύτερη ζημιά.

Ποτέ δεν ήταν το φόρτε του Έλληνα η ανειδίκευτη εργασία. Ήμασταν χώρα επισκευής μετασκευής με ειδικευμένους. Τώρα με το ισχυρό νόμισμα δεν επισκευάζουμε τίποτα. Βγάζουμε το παλιό το πετάμε και αγοράζουμε καινούριο. Έρημη η ζώνη του περάματος. Εκατοντάδες μαγαζιά κλειστά.

Ψάξε να βρεις κάποιον να σου ανοίξει το διαφορικό του αμαξιού σου και θα καταλάβεις

Απο τα λίγα οικονομικά που κατέχω, ξέρω ότι κάθε οικονομία χωρίζεται σε 3 τομείς: τον πρωτογενή (παραγωγή πρώτων υλών) τον Δευτερογενή (μεταποίηση παραγωγή προιόντων) και τον τριτογενή (παροχή υπηρεσιών - εμπόριο). Το ποσοστό που καταλαμβάνει καθε τομέας εξαρτάται απο τις δυνατότητες που υπάρχουν σε κάθε χώρα και τον πλούτο που διαθέτουν. Εμείς εδώ θα μπορούσαμε να είχαμε σοβαρό πρωτογενή τομέα, τον οποίο όμως επιμένουμε να δίνουμε ''χάρισμα'' σε μη γηγενείς εργάτες, εις βάρος φυσικά του ντόπιου πλυθησμού (αυτά λέει ο Μαρξ ). επιπλέον λόγω στρεβλής αντίληψης της ανάπτυψης και του συνδικαλισμού εδώ και 35 χρόνια πυροβολάμε το πόδι μας, ξηλώνωντας όλες τις εγκαταστάσεις του δευτερογενούς τομέα. Τι μας μένει ? η παροχή υπηρεσιών και το εμπόριο που στηρίζεται στην εισαγωγή προιόντων και ο ένας πουλάει στον άλλον προιόντα τα οποία δεν κατασκευάστηκαν εδώ. Αυτή είναι και η αιτία που βρισκόμαστε εδώ που βρισκόμαστε.

Παρατήρησες κάτι ? δεν ανέφερα πουθενα τη λέξη νόμισμα. Αν η οικονομία μας λειτουγούσε καλύτερα και εκμεταλλευόμασταν εμέις, και όχι άλλοι τις δυνατότητες που έχει, σίγουρα θα είμασταν καλύτερα. Αλλωστέ και εγώ είμαι κατά της Ευρώπης. Όχι όμως του νομίσματος. Το νόμισμα είναι μια χαρά εργαλείο. Αν πρέπει να καταφερθούμε εναντίον κάποιου, αυτός θα έπρεπε να είναι οι πολιτικές που επέβαλε η Ε.Ε. ωστε να ανατρέψουμε τη σχέση των 3 τομέων, περιορίζοντας τον πρωτογενή, και καταργόντας τον δευτερογενή. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί δε βρέθηκε ένας να τους ρωτήσει εκεί πάνω ''Τι λέτε ωρε κλεφτόπουλα που θα ξηλώσω τα αμπέλια μου και τις ελιές μου επειδή τέτοια έχει η Γαλλία και η Ισπανία αντίστοιχα ????? Εγώ θα τα κρατήσω και αμα δε γουστάρετε το λάδι και το κρασί μου θα το μοσχοπουλήσω εκτός Ε.Ε. και σε όποιον αρέσει !!'' Και τέτοια παραδείγματα υπάρχουν δεκάδες. Το πρόβλημά μας δεν είναι το νόμισμα. Είναι οι πολιτικές της Ε.Ε. Και κυρήττοντας επίσημα χρεοκοπία δε λύνεις τίποτα και δεν τρομάζεις κανένα. Το πρόβλημα θα παραμείνει, και αυτό είναι πως υπάρχουν δουλειές που μπορούμε να κάνουμε (όπως κάνανε οι γονείς και οι παππούδες μας) αλλά δεν τις επιθυμούμε. Και ναι κάποιες είναι βαριές, επιβλαβείς ή δυσάρεστες. Και τι θα γίνει λοιπόν ? θα τα αναθέσουμε όλα αυτά σε αναλώσιμους αλλοδαπούς, και εμείς θα κάτσουμε να κλαίμε τη μοίρα που μας βρήκε ? Προσωπικά επιδιώκω κάτι πιο πρακτικό απο αυτό. Και ο καθένας ας κάνει τα κουμάντα του.

Link to comment
Share on other sites

πάντως συνάδελφος μου, τα κατάφερε και παραιτήθηκε από το Δημόσιο (πριν 1,5 χρονο περίπου)...

Κι εμένα η γυναίκα μου φέτος...

καλύτερα να μην το συζητήσω όμως γιατί η γελοιότητα της όλης κατάστασης απλά με έκανε να σιχαθώ ακόμα περισσότερο το δημόσιο...

Χάρηκα που κόψαμε κάθε σχέση με αυτό το αρρωστημένο και σάπιο σύστημα που λέγεται Ελληνικό δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύστε επιτέλους τις απεργίες

Στηρίζουμε την πρόταση Γεωργιάδη για συνταγματική απαγόρευση απεργιών

Οι λιμενεργάτες δεν πρέπει να απεργούν το καλοκαίρι. Οι φύλακες των μουσείων δεν μπορούν να απεργούν την τουριστική περίοδο. Οι οδοκαθαριστές και οι αστυνομικοί δεν πρέπει να απεργούν γενικώς. Οι καθηγητές δεν πρέπει να απεργούν στην αρχή, στο μέσο ή στο τέλος της σχολικής χρονιάς και σίγουρα όχι στις εξετάσεις. Οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας δεν μπορούν να απεργούν τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα γιατί ενοχλούν τους ντόπιους αλλά ούτε και το καλοκαίρι γιατί ενοχλούν τους τουρίστες.

Δεν έχει σημασία φυσικά αν οι λιμενεργάτες και οι φύλακες πεινάνε. Δεν μας ενδιαφέρει το ξεπούλημα της εκπαίδευσης, η διάλυση των σχολείων. Δεν ασχολούμαστε με το γεγονός ότι το ισχυρό ευρώ σας, διέλυσε την τουριστική βιομηχανία της χώρας (μαζί με κάθε βιομηχανία).

Γιατί ντρέπεστε; Πείτε το καθαρά. Θέλετε οι απεργίες να είναι εκτός νόμου όπως συνέβαινε σε τόσα και τόσα αυταρχικά καθεστώτα – από το δουλοκτητικό σύστημα της Ρώμης μέχρι την πρώην ΕΣΣΔ.

Διαφορετικά απλώς δεν έχετε ακούσει ποτέ τι είναι απεργία. Γιατί μια απεργία που δεν ενοχλεί το κοινωνικό σύνολο, με στόχο να προκαλέσει αναταραχή στην καθημερινότητα και μέσω αυτής να ασκηθεί πίεση στην

κυβέρνηση, απλώς δεν είναι απεργία.

Μπορούμε φυσικά να φοράμε περιβραχιόνια ή να κρατάμε την αναπνοή μας ή ότι άλλο μας ζητήσετε αλλά αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΓΙΑ.

Υ.Γ Καθώς έγραφα αυτές τις γραμμές ανακοινώθηκε ότι η ανεργία των νέων στην Ελλάδα έφτασε το 64.2%. Αλλά είναι η απεργία των καθηγητών που σκοτώνει τα όνειρα των παιδιών σας.

Link to comment
Share on other sites

Η Παπαχρήστου νομίζω δε θα έπρεπε να λέει τέτοια εφόσον συμμετέχει σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Δηλαδή, θέλω να πω ότι οι "αρχές" σε αυτούς τους αγώνες αποφάσισαν την απομάκρυνσή της, όχι το ελληνικό κράτος.

Κι εσυ δεν πρεπει να γραφεις το ΄ολυμπιακοι αγωνες ΄ με κεφαλαιο γιατι ειμαστε πολυ προοδευτικοι και φασιστακια εθνικιστακια δεν τα θελουμε, αμα ειναι να λενε τα δικα τους οτι οι αγωνες γεννηθηκαν στην ελλαδα κι ενα σωρο μλκιες...

Αμα θες να τιμωρησεις καποιον και να του βρεις μια κατηγορια την βρισκεις, απλα μετα θα σκεφτεσαι διπλα κ τριπλα τι θα πεις για να μην κατηγορηθεις κι εσυ... Μπορεις ναχεις κανονες για την κοινωνια η κοινωνια για τους κανονες.

Για να το πω με ορους συνταγματος. Βασικη αρχη του ποινικου δικαιου ειναι καμμια ποινη χωρις γραπτο σαφη βεβαιο και προγενεστερο νομο.. Αλλιως τρεμεις να ζησεις... Αμα ειναι ναχουμε κανονες τυπου "απαγορευεται να λες οτιδηποτε ΜΠΟΡΕΙ να θεωρηθει ρατσιστικο κλπ (ετσι ηταν ο σχετικος κανονας που τιμωρηθηκε η βπ)" ε να τιμωρησουμε οποιον λεει οτι τα γερμανικα αυτοκινητα ειναι χοντροκομμενα, τα γαλλικα αρωματα ειναι τα καλυτερα (υποτιμα τους αμερικανους), οι εγγλεζοι ειναι ξανθομπουμπουρες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η γυναίκα μου φέτος...

καλύτερα να μην το συζητήσω όμως γιατί η γελοιότητα της όλης κατάστασης απλά με έκανε να σιχαθώ ακόμα περισσότερο το δημόσιο...

Χάρηκα που κόψαμε κάθε σχέση με αυτό το αρρωστημένο και σάπιο σύστημα που λέγεται Ελληνικό δημόσιο.

αν εισαι κλασσικός μλκς Έλληνας οι συνάδελφοί σου στο δημόσιο λογικά θα σου συμπεριφερθουν καλά... άπαξ και θες να προσφέρεις κάτι, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να σε πάνε σε κάποιο γραφείο στο υπογειο... γιατί θα τους χαλάσεις την πιάτσα... και πολλά άλλα τραγελαφικά..

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι κλασσικός μλκς Έλληνας οι συνάδελφοί σου στο δημόσιο λογικά θα σου συμπεριφερθουν καλά... άπαξ και θες να προσφέρεις κάτι, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να σε πάνε σε κάποιο γραφείο στο υπογειο... γιατί θα τους χαλάσεις την πιάτσα... και πολλά άλλα τραγελαφικά..

Με ορεξούλες γράφεις πάλι?

Αν είσαι κλασσικός λακαμάς Έλληνας, ανεξάρτητα από το αν είσαι δημόσιος ή ιδιωτικός, θα προσπαθείς να κλέψεις τον κοσμάκη, να τον ξεγελάσεις, να του την φέρεις. Αν πας να προσφέρεις επειδή έχεις φιλότιμο, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να σε πολεμήσουν με ότι έχουν, να βγάλουν "βρώμες" εναντίον σου, να σε λοιδορήσουν, να σε κουράσουν γιατί τους τραβάς πελάτες και τους χαλάς το όνομα. Μέχρι να πέσεις στο επίπεδο τους, να γίνεις ίδιος με αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

πάντα με όρεξη... αλλά γτ πάντα τους υποστηρίζεις πρώτον και δεύτερον γιατί πιστεύεις οτι δεν πιστευω οτι αυτα γινονται και στον ιδιωτικό τομέα και τρίτον δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας σε κάθε δημόσια υπηρεσία... Απλά έφερα ενα παράδειγμα..χαλαρωσε μια φορά οχουουουουουουου.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.