Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

πάντα με όρεξη... αλλά γτ πάντα τους υποστηρίζεις πρώτον και δεύτερον γιατί πιστεύεις οτι δεν πιστευω οτι αυτα γινονται και στον ιδιωτικό τομέα και τρίτον δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας σε κάθε δημόσια υπηρεσία... Απλά έφερα ενα παράδειγμα..χαλαρωσε μια φορά οχουουουουουουου.....

Τους υποστηρίζω γιατί και οι γονείς μου είναι Δ.Υ. , όταν διαβάζω λοιπόν ότι είτε είναι "κλασσικοί μακάκες Έλληνες" είτε "δουλευουν σε κάποιο υπόγειο" είναι λογικό να παίρνω ανάποδες. Γιατί ξέρω τι κάνουν, και πόσο προσφέρουν στην δουλειά τους, και σίγουρα δεν είναι σε υπόγειο..

Από εκεί και πέρα, τους υποστηρίζω γιατί με ενοχλεί να θεωρούμε ότι για όλα σε αυτή την χώρα φταίνε οι Δ.Υ.

Τώρα, δεν ξέρω τι πιστευεις εσύ για τον ιδιωτικό τομέα, αλλά το ποστ σου ούτε "παραθυράκια" άφηνε για καλούς Δ.Υ., ούτε ανέφερε τον Ι.Τ. ..

Bonus

σαν ωραίο παραμύθι

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικοί μας εφαρμόζουν αποτελεσματικότατα το "διαίρει και βασίλευε".

Την μία φταίει η Α κοινωνική ομάδα, την άλλη η Β, την άλλη το Χ επάγγελμα..

"Δηλώσεις επι δηλώσεων, χάνεται η ζωή μας, πάνε οι κόποι μιας χρονιάς κτλ κτλ...Μελοδράματα πάλι επι της οθόνης από γονείς και μαθητές. Ή ουσία της άλλης πλευράς, άφαντη. Αλήθεια δεν άκουσα κανέναν σε τηλεόραση και μη, να εξηγεί το πως για το μεγαλύτερο ποσοστό των καθηγητών η αύξηση του ωραρίου κατά 2 ώρες σημαίνει αυτόματα και μείωση μισθού:

Αυτές τις 2 επιπλέον ώρες σε ποιο 2ο, και ίσως 3ο σχολείο θα χρειαστεί να τις βάλει; Τις βενζίνες πήγαινε-έλα, ποιος θα τις πληρώσει;

Εκτός αν πιστεύει κανείς σας ότι τα συνδικαλιστήρια που στρογυλοκάθονται στις Α-Β-Γαθμιες διευθύνσεις θα κάτσουν να πονοκεφαλιάσουν πως θα εξυπηρετήσουν τους συναδέλφους τους ώστε να μην πηγαινοέρχονται απο περιφέρεια σε περιφέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Τους υποστηρίζω γιατί και οι γονείς μου είναι Δ.Υ. , όταν διαβάζω λοιπόν ότι είτε είναι "κλασσικοί μακάκες Έλληνες" είτε "δουλευουν σε κάποιο υπόγειο" είναι λογικό να παίρνω ανάποδες. Γιατί ξέρω τι κάνουν, και πόσο προσφέρουν στην δουλειά τους, και σίγουρα δεν είναι σε υπόγειο..

Από εκεί και πέρα, τους υποστηρίζω γιατί με ενοχλεί να θεωρούμε ότι για όλα σε αυτή την χώρα φταίνε οι Δ.Υ.

Τώρα, δεν ξέρω τι πιστευεις εσύ για τον ιδιωτικό τομέα, αλλά το ποστ σου ούτε "παραθυράκια" άφηνε για καλούς Δ.Υ., ούτε ανέφερε τον Ι.Τ. ..

Bonus

σαν ωραίο παραμύθι

1. το παράδειγμα μου αναφέρει από μόνο του την εξαίρεση στον κανόνα. συνεπώς καταλαβαίνω οτι απλά διαβάζεις 2 λέξεις και μένεις σε αυτές, (λέω "άπαξ και θες να προσφέρεις κάτι") επειδή έχεις προλάβει ήδη να σηκώσεις πίεση ;-)

2. Εχω βαρεθεί να γράφω ποστ που λέω οτι υπαρχει η εξαιρεση στον κανονα. Δες στον παρελθόν τις αντιπαραθέσεις μας. you should have known better.... :-D

3. Καλά θα κάνεις να μην παίρνεις ανάποδες. γιατί αλλιώς κουβέντα δεν γίνεται.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Μια αξιόλογη άποψη

Λέγομαι Κωνσταντίνος Μανίκας και είμαι μαθητής της πρώτης Λυκείου στο 10 Λύκειο Δραπετσώνας...

Αποφάσισα να γράψω αυτό το κείμενο, θέλοντας να εκφράσω τον αποτροπιασμό και την αγανάκτησή μου για το θράσος και την υποκρισία και αυτών που μας κυβερνούν καθώς και όλων αυτών των δημοσιογράφων και ΜΜΕ που τους βοηθάνε για να επιβάλλουν τα άνομα και ανήθικα σχέδια τους σε βάρος των μαθητών και της νέας γενιάς.

Αφορμή είναι η απεργία των καθηγητών μου , μέσα στην εξεταστική περίοδο και τα κροκοδείλια δάκρυα πολιτικών και δημοσιογράφων για το μέλλον μου ,που «κινδυνεύει» απ αυτήν.

Τι λέτε;;;;;

Τι μέλλον έχω , -εξαιτίας σας – κι από ποιους πραγματικά κινδυνεύει;;;;

Ας δούμε πρώτα, ποιος διαμόρφωσε το μέλλον και την ζωή όλων, από παλιά.

- Ποιος έφτιαξε το μέλλον του παππού μου και το έντυσε με τα αποφόρια της ΟΥΝΤΡΑ, στέλνοντας τον μετανάστη στη Γερμανία;

- Ποιος κακοδιαχειρίστηκε και κατάκλεψε αυτόν τον τόπο;

- Ποιος ανάγκασε την μητέρα μου να δουλεύει απ το πρωί ως το βράδυ για 530 ευρώ, που αφού πληρώσει λογαριασμούς και φαγητό , δεν περισσεύουν –όχι για να μου πάρει παπούτσια- αλλά ούτε ένα βιβλίο που θέλω απ τον πάγκο του παζαριού;;;;;

- Ποιος μείωσε στο μισό τον μισθό του πατέρα μου;

- Ποιος τον συκοφάντησε ,τον απείλησε με επιστράτευση , απόλυση -αυτόν και όλους τους συναδέλφους του στις μεταφορές- όταν κατέβηκαν σε απεργίες μόνο και μόνο γιατί ήθελαν να ζήσουν με αξιοπρέπεια;

- Ποιος θέλει να κλείσει την σχολή που διάλεξε ο αδερφός μου για να πραγματοποιήσει τα όνειρα του, στο Πανεπιστήμιο;

- Ποιος μου έδωσε φωτοτυπίες αντί για βιβλία;

- Ποιος με άφησε να παγώνω χωρίς θέρμανση στην τάξη μου;

- Ποιος φταίει που μαθητές λιποθυμάνε απ την πείνα;

- Ποιος άφησε τόσους άνεργους;

- Ποιος οδήγησε 4000 ανθρώπους στην αυτοκτονία;

- Ποιος άφησε τους παππούδες μας χωρίς περίθαλψη και φάρμακα;

Οι καθηγητές μου ή ΕΣΕΙΣ τα κάνατε όλα αυτά;;;;

Λέτε επίσης ότι οι καθηγητές μου , με την απεργία , θα καταστρέψουν τα όνειρα μου.

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να είμαι ένας ακόμα άνεργος στο 67% των νέων ανέργων;

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να δουλεύω ανασφάλιστος και χωρίς ωράρια για 350 ευρώ το μήνα –όπως ψηφίσατε στην τελευταία σας τροπολογία-;

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να γίνω οικονομικός μετανάστης ;

Ποιος σας είπε ότι όνειρό μου είναι να γίνω delivery boy;

Δυο λόγια θέλω να πω και στους δασκάλους μου , σ όλη τη χώρα.

Δάσκαλοι μου , έχετε υποχρέωση απέναντι σ όλους τους μαθητές ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ .

Αν υποχωρήσετε στον δίκαιο αγώνα σας τότε πραγματικά θα έχετε παίξει με το μέλλον μου και θα το χετε υποθηκεύσει.

Όποια υποχώρηση και να κάνετε , όποια νίκη της κυβέρνησης , θα μου στερήσει το δικαίωμα να χαμογελάω , να ονειρεύομαι , να ελπίζω, να αγωνίζομαι για καλύτερη ζωή για μια ανθρώπινη κοινωνία.

Στους γονείς , τους συμμαθητές μου και σ όλη την κοινωνία έχω να πω τα εξής:

Θέλετε αυτοί που μας διδάσκουν να ζουν μες στην εξαθλίωση;

Θέλετε να μας στοιβάξουν σαν εμπορεύματα στις αίθουσες;

Θέλετε να κλείσουν τα σχολεία και να χτίσουν φυλακές;

Θα αφήσετε τους δασκάλους μας μόνους τους σε αυτόν τον αγώνα ;

Έτσι θα μας μάθετε να φωνάζουμε αλληλεγγύη ;

Θέλετε ο δάσκαλος να είναι παράδειγμα σε μας, αυτοσεβασμού , αξιοπρέπειας μαχητικότητας η παράδειγμα υποδούλωσης;;;

Θέλετε τελικά να ζήσουμε σαν δούλοι ;

Από αύριο κιόλας , καταλήψεις σε όλα τα σχολεία από μαθητές και γονείς για να στηρίξουμε τους δασκάλους μας μ’ ένα τραγούδι , ένα σύνθημα : «εμπρός να τσακίσουμε τυράννους φασίστες»

Όλοι μαζί για να αγωνιστούμε για δημόσια δωρεάν και ποιοτική παιδεία .

Όλοι μαζί για να ανατρέψουμε αυτούς που κλέβουν το γέλιο μας ,το γέλιο των παιδιών σας.

ΥΓ. όχι από ματαιοδοξία αλλά για να στερήσω από κάποιους το γελοίο επιχείρημα πως «απλά θέλω να χάσω μαθήματα» , παραθέτω τους βαθμούς μου...

post-173-1416077367,0754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία έχω: Γιατί διάλεξαν να φέρουν το νομοσχέδιο τώρα προς συζήτηση;

Γιατί ήξεραν τις αντιδράσεις και θέλουν να εκβιάσουν καταστάσεις. Αν το έκαναν το καλοκαίρι, δε θα είχαν λόγο για επιστράτευση. Τώρα όμως, έχουν μεγάλο ποσοστό γονέων μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

και τι; αν κάνουν απεργία οι καθηγητές, δε θα δώσουν τα παιδιά πανελλήνιες, δε θα περάσουν σε μία σχολή που μπορεί να κλείσει έτσι ξαφνικά, ή αν δεν κλείσει δε θα έχουν εργασιακά δικαιώματα, και όταν με το καλό πάρουν πτυχίο δε θα είναι πτυχιούχοι άνεργοι. κρίμα.

Πάντως το μέτρο της επιστράτευσης των καθηγητώνε πάει καλά:

919784_10151589605333641_656554225_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το πέρναγαν καλοκαίρι, οι καθηγητές δε θα μπορούσαν να αντιδράσουν. Τι να κλείσουν; Τα κλειστά σχολεία;

Μα από την πλευρά της κυβέρνησης, αυτό θα έπρεπε να κάνει. Θέλεις να περάσεις ένα μέτρο. Ανώδυνα. Ποιός ο λόγος να το κάνεις ακριβώς απάνω στη χειρότερη περίοδο αν δε θέλεις να προκαλέσεις και να στρέψεις τον κόσμο εναντίων τους;

Link to comment
Share on other sites

1) Βιάζοντε γιατί θα είναι κάποια μνημονιακή υποχρεώση (να ρίξουν το κόστος).

2) Φανταστείτε να το έκαναν αμέσως μετά τις πανελλήνιες, τι βαθμούς θα έπαιρναν τα παιδιά.. ο κάθε καθηγητής θα μπορούσε να βαθμολογεί όσο κουλά μπορείτε να φανταστείτε.

3) Πιο μετά, δεν μπορούν να το κάνουν, είναι κλειστή η Βουλή το καλοκαίρι, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως ένας μουσικός ξηγήθηκε καλύτερα αυτή τη βδομάδα. Πέρα ότι τον πάω σαν τύπο, μαζί του στα παρακάτω λόγια.

by Nikitas Klint

(Επειδη παλι μου την πεφτουν ως δεξιο και αντιλαικο)

Νεοελληνα ακου / Γιατι δε στηριζω την ΟΛΜΕ :

Γιατι οταν απεργουν για τους μισθους και τους συμβασιουχους κατεβαινουν σαν τους τσεγκεβαρες με λαβαρα και επαναστατικα τσιτατα - ενω οταν γινεται προσπαθεια ν αλλαξουν τα παλαιολιθικα σχολικα βιβλια οχι μονο δεν τα υποστηριζουν αλλα τα αποσυρουν κιολας, ξεχνωντας το διεθνισμο και επιστρεφοντας στο "πατριωτικο πνευμα".

Γιατι ανηκουν στην κατηγορια του Φωτοπουλου και οσων ψευδο-συνδικαλιστων αναθρεψε το συστημα τοσα χρονια. Χρησιμοποιοντας τα εργασιακα δικαιωματα - που με τοσο κοπο κι αιμα κατακτηθηκαν χρονια τωρα - για μικροβολεματικους σκοπους (το οποιο ειναι οτι πιο νεοφιλελευθερο και προβοκατορικο μπορει να κανει κανεις).

Γιατι για να καταφερουν οι συνδικαλισταραδες αυτοι τους στοχους τους παιρνουν στο λαιμο τους και τους μαθητες ποτιζοντας τους το μυαλο με δηθεν τσεγκεβαρισμο και διαθεση για αλλαγη.

Γιατι πολλοι εκπαιδευτικοι - χρονια τωρα - τα παιρνουν κι απο παραπλευρες δουλειες τιγκα "νεοφιλελε" (αγαπημενη λεξη του νεοελληνικου λαικιστικου συνδικαλισμου) οπως τα ιδιαιτερα και τα φροντιστηρια και δεν κανουν ουτε λενε ποτε τιποτα γι αυτο καλυπτωντας παντοτε το δικο τους κωλαρακι.

Γιατι μοιραζουν μεταξυ τους τις ωρες μαθηματων, τις αδειες, τα ρεπο και οτι αλλο βαλει ο νους με βαση τις κομματικες τους προτιμησεις - στα προτυπα των καθηγητων πανεπιστημιου που μοιραζουν σημειωσεις και βαθμους αναλογως.

Γιατι οταν ηταν το ΠΑΣΟΚ στην εξουσια ουτε καταληψεις υποκινουσαν ουτε απεργιες (λες και δεν εκανε ιδιωτικοποιησεις και νεοφιλελε κινησεις) ενω οποτε ειναι η ΝΔ ξαφνικα παλι τσεγκεβαροποιουνται.

Γιατι μου θυμιζουν τους υπαλληλους του ΜΕΤΡΟ που ενω ολη η χωρα βλεπει να μειωνονται συνταξεις και μισθοι και που στον ιδιωτικο τομεα ολοι δουλελυουμε για οσο-να-ναι αυτοι μαχονται για να μην κοπει ο δικος τους μισθουλης.

Γιατι καθε φορα που γινεται νυξη για αξιολογηση δασκαλων και καθηγητων (οι μισοι ειναι τρελοι η ημιμαθεις η και τα δυο μαζι) ουρλιαζουν και ξανακατεβαινουν σε τσεγκεβαρικες διαμαρτυριες. Μετα επιστρεφουν ησυχοι για να λενε τις αρλουμπες τους "παλι με χρονια με καιρους", "η δευτερα παρουσια" και οτι αλλο εθνικιστικο/φασιστικο φαντασιωνονται.

κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως ένας μουσικός ξηγήθηκε καλύτερα αυτή τη βδομάδα. Πέρα ότι τον πάω σαν τύπο, μαζί του στα παρακάτω λόγια.

Εντελώς άσχετο και παραπλανητικό το κείμενο. δημιουργεί εντυπώσεις για όλους αυτούς που διαβάζουν χωρίς να ψάχνουν. Από τα πολλά λάθη του:

Γιατι οταν ηταν το ΠΑΣΟΚ στην εξουσια ουτε καταληψεις υποκινουσαν ουτε απεργιες (λες και δεν εκανε ιδιωτικοποιησεις και νεοφιλελε κινησεις) ενω οποτε ειναι η ΝΔ ξαφνικα παλι τσεγκεβαροποιουνται.

Άτοπο. Και τώρα πάλι ΠΑΣΟΚ είναι στην εξουσία, αλλά όχι μόνο του. Από την άλλη, θυμηθείτε οι μεγαλύτεροι τις απεργίες του 1988, που γράψαμε Πανελλήνιες σχεδόν Αύγουστο με καύσωνα. Ποιός ήταν κυβέρνηση τότε; Α, το ΠΑΣΟΚ έτσι...;

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς άσχετο και παραπλανητικό το κείμενο. δημιουργεί εντυπώσεις για όλους αυτούς που διαβάζουν χωρίς να ψάχνουν. Από τα πολλά λάθη του:

Άτοπο. Και τώρα πάλι ΠΑΣΟΚ είναι στην εξουσία, αλλά όχι μόνο του. Από την άλλη, θυμηθείτε οι μεγαλύτεροι τις απεργίες του 1988, που γράψαμε Πανελλήνιες σχεδόν Αύγουστο με καύσωνα. Ποιός ήταν κυβέρνηση τότε; Α, το ΠΑΣΟΚ έτσι...;

Παραπλανητική η ερμηνεία σου. Το ΠΑΣΟΚ σαν ΠΑΣΟΚ δεν διαδραματίζει κανέναν ρόλο. Αυτοί δεν μπορούν να συννενοηθούν μεταξύ τους, πάνε για διάλυση. To the point, δεν είναι και καμιά αυθεντία ο άνθρωπος. Τα στοιχεία περιττεύουν, ζήτημα ηθικής είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παραπλανητική η ερμηνεία σου. Το ΠΑΣΟΚ σαν ΠΑΣΟΚ δεν διαδραματίζει κανέναν ρόλο.

Μήπως δε διαδραμάτιζε και το 1988;

To the point, δεν είναι και καμιά αυθεντία ο άνθρωπος. Τα στοιχεία περιττεύουν, ζήτημα ηθικής είναι.

Στοιχεία; Άτοπες κατηγορίες είναι, χωρίς κανένα στοιχείο. Για τα μισά και παραπάνω έχει απαντήσει το κείμενο του [MENTION=2868]Myralis[/MENTION], για τα υπόλοιπα το κείμενο του μαθητή που έβαλα εγώ.

Απαντήστε κάποιος σοβαρά και με στοιχεία σε αυτό:΅

Βοήθησε με σε παρακαλώ γιατί εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Γιατί τώρα; Τι εξυπηρετεί η ανακοίνωση της αύξησης του ωραρίου τώρα, δύο εβδομάδες πριν τις πανελλαδικές; Έτσι κι αλλιώς το νέο ωράριο θα εφαρμοστεί το Σεπτέμβριο, γιατί τόση βιάση; Εγώ με το μικρό μου το μυαλό θα άφηνα να γίνουν οι εξετάσεις κανονικά και τέλος Μαΐου θα το ανακοίνωνα. Στη διάρκεια των πανελλαδικών όλο το υπουργείο νεκρώνει και ασχολείται με τις εξετάσεις, άρα ούτε μεταθέσεις, ούτε διορισμοί, ούτε σχεδιασμοί γίνονται. Σε μια χρονιά που μέχρι πριν δύο βδομάδες κανείς δεν μιλούσε για απεργία. Γιατί τώρα; Για αυτό σου λέω, όταν όλα τα κανάλια θα βρίζουν τους τεμπέληδες εκπαιδευτικούς και όλος ο κόσμος θα τα έχει με τους κοπρίτες τους δασκάλους, εσύ έχε τα αυτιά σου ανοιχτά να ακούσεις κάτω από τις φωνές αυτό που σου ετοιμάζουν. Γιατί να είσαι σίγουρος αύριο στη θέση του τεμπέλη εκπαιδευτικού θα είναι ο επίορκος γιατρός ή ο φοροφυγάς έμπορος, μεθαύριο ο πλούσιος φαρμακοποιός, αντιμεθαύριο ο «έχων και κατέχων» ιδιοκτήτης ακινήτου και ίσως με λίγη τύχη να βρεθείς και εσύ.
Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως ένας μουσικός ξηγήθηκε καλύτερα αυτή τη βδομάδα. Πέρα ότι τον πάω σαν τύπο, μαζί του στα παρακάτω λόγια.

by Nikitas Klint

Τίποτα από αυτά που λέει ο τύπος δεν ισχύει. Παίρνει το κλασσικό δείγμα των κακών εκπαιδευτικών (που υπάρχουν, όπως υπάρχουν κακοί υπάλληλοι σε όλους τους τομείς), το ανάγει στο σύνολο των εκπαιδευτικών (τραγικότατο λάθος), και μετά αρχίζει τις αυθαίρετες προτάσεις που είναι ψέματα για το υπόλοιπο ποσοστό εκπαιδευτικών, που όμως υποστηρίζουν κινητοποιήσεις.

Όσο για τα περί ΠΑΣΟΚ, γελάει ο κόσμος. Ο πατέρας μου εκπαιδευτικός είναι, δεν θυμάμαι να ΜΗΝ έχουν πρόβλημα με κάποια κυβέρνηση. Νομοσχέδιο του Αρσένη ήταν όταν ήμουν εγώ στο γυμνάσιο και είχαν κλείσει όλα τα σχολεία με τους καθηγητές στο πλευρό μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.