Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

αυτοί που δεν έχουν λεφτά στην τράπεζα (95%), θα ψηφίσουν απλά και όμορφα το κούρεμα...όμως επειδή κούρεμα στις καταθέσεις έχει γίνει (εμμέσως μέσω φόρων), δεν είναι επιλογή και δεν έχει νόημα...ίσως να ήταν επιλογή στην αρχή το 2009 πριν ο Έλληνας τις πάει στην Ελβετία...

Προσωπικά αν διαλυθεί το πράγμα επιλέγω εθνικό νόμισμα...Το μόνο σίγουρο είναι ότι και οι δύο επιλογές είναι τραγικές...

Link to comment
Share on other sites

Ο Μητροπολίτης Άνθιμος θα δώσει δύο μισθούς του για σώσει την Εθνική Τράπεζα

...Αναλόγως θα πρέπει να πράξουν τα στελέχη και οι εργαζόμενοι στην Τράπεζα καθώς και όλοι οι Έλληνες προκειμένου να διασωθεί το ιστορικό χρηματοπιστωτικό ίδρυμα και να αποφευχθεί μια γενικότερη οικονομική καταστροφή.

Mιλαμε για το μαγαζι του οποιου ειναι μετοχος μεταξυ αλλων κι η ιδια η Εκκλησια της Ελλαδος!

κι εβγαλε το δισκο να μαζεψει τι και απο ποιους?

oχι αλλο καρβουνο ρε...

ας τους μαζεψει καποιος πιστος ή μη

ας τους αντικρουσει εστω δημοσια να καταλάβουν οτι δεν γινεται να προκαλουν με αυτον τον τροπο

Link to comment
Share on other sites

Ο Μητροπολίτης Άνθιμος θα δώσει δύο μισθούς του για σώσει την Εθνική Τράπεζα

Mιλαμε για το μαγαζι του οποιου ειναι μετοχος μεταξυ αλλων κι η ιδια η Εκκλησια της Ελλαδος!

κι εβγαλε το δισκο να μαζεψει τι και απο ποιους?

oχι αλλο καρβουνο ρε...

ας τους μαζεψει καποιος πιστος ή μη

ας τους αντικρουσει εστω δημοσια να καταλάβουν οτι δεν γινεται να προκαλουν με αυτον τον τροπο

Να πάρω τη χατζάρα να σφάξω άπιστους και μη πιστούς....

Link to comment
Share on other sites

Σκατοψυχε. Ελπίζα να περάσει στο ντούκου :p

Πλάκα κάνεις? μετράω τα δευτερόλεπτα, και έχω κρατήσει screenshot από το ποστ σου.

Και φυσικά, άλλαξα το πρώτο δικό μου ποστ μετά το δικό σου για να μην την πατήσω. Και έχω δικαιολογία ότι ο Αστρολαβος δεν ξεκαθάρησε μερικά πράγματα..

Οπότε.. άρχισε να ψάχνεις για μαχαίρι..

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι τα αποτελέσματα έχουν επηρρεαστεί πολύ από την εν λόγω δήλωση πάντως :p

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το δεχτώ αυτό. Το αποτέλεσμα είναι που μετράει...

Να τον κόψει!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα της Ελλάδας είναι αυτό:

OnAlert.gr: Επιστολή-κόλαφος από σύζυγο στρατιωτικού: "οι γείτονες δίνουν φαγητό στα παιδιά μου"!

Και γράφει η αγανακτισμένη σύζυγος:

650 ευρώ το δάνειο του σπιτιού και 200 ευρώ το αμάξι και -πλέον- από 1050 του μισθού του στρατιωτικού δε μένει τίποτα.

Και ρωτάω εγώ:

1. Πόσα έπαιρνε πριν ο στρατιωτικός σύζυγος? Για να είναι 1050 τώρα, πάει να πει ότι έπαιρνε γύρω στα 1500-1600. Δεν μπορούσε να παλατζάρει λίγο καλύτερα τα έξοδά του?

2. Μεγάλο μερίδιο στην κρίση, χρεοκοπία και τεχνητή αύξηση των τιμών φέρουμε και εμείς οι ίδιοι που πήραμε αμάξι με 60 δόσεις και 200 ευρώ τη δόση, σπίτι με 600 δόσεις και 600 ευρώ τη δόση και γενικά πληρώσαμε υπεραξία εκεί που δεν υπήρχε. Ειδικά η αγορά ακινήτων στην Ελλάδα ήταν (και πιστεύω ακόμη είναι) φύκια για μεταξωτές κορδέλλες.

Για αυτά δεν νομίζω να έφταιγε η τρόικα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου έχουν κόψει ένα 40% του μισθού, ότι κι αν είχες κάνει προ κρίσης, τώρα τα φέρνεις ίσα ίσα. Αν η άλλη ακολουθεί τον άντρα της στις μεταθέσεις, δεν έχει κάποια σοβαρή δουλειά. Οπότε ότι κι αν μάζευαν σε αυτά τα 12 χρόνια (που είναι λιγότερα, γιατί δε νομίζω να παντρεύτηκε μόλις μπήκε στο στρατό), σε τρία χρόνια (περίοδος κρίσης) με παιδιά εξαφανίζεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα της Ελλάδας είναι αυτό:

OnAlert.gr: Επιστολή-κόλαφος από σύζυγο στρατιωτικού: "οι γείτονες δίνουν φαγητό στα παιδιά μου"!

Και γράφει η αγανακτισμένη σύζυγος:

650 ευρώ το δάνειο του σπιτιού και 200 ευρώ το αμάξι και -πλέον- από 1050 του μισθού του στρατιωτικού δε μένει τίποτα.

Και ρωτάω εγώ:

1. Πόσα έπαιρνε πριν ο στρατιωτικός σύζυγος? Για να είναι 1050 τώρα, πάει να πει ότι έπαιρνε γύρω στα 1500-1600. Δεν μπορούσε να παλατζάρει λίγο καλύτερα τα έξοδά του?

2. Μεγάλο μερίδιο στην κρίση, χρεοκοπία και τεχνητή αύξηση των τιμών φέρουμε και εμείς οι ίδιοι που πήραμε αμάξι με 60 δόσεις και 200 ευρώ τη δόση, σπίτι με 600 δόσεις και 600 ευρώ τη δόση και γενικά πληρώσαμε υπεραξία εκεί που δεν υπήρχε. Ειδικά η αγορά ακινήτων στην Ελλάδα ήταν (και πιστεύω ακόμη είναι) φύκια για μεταξωτές κορδέλλες.

Για αυτά δεν νομίζω να έφταιγε η τρόικα.

ακριβως..

πιστευω και 5κ. να επαιρνε ο στρατιωτικος, οι ανθρωποι που εχουν την λογικη αυτη και δεν ειναι μετρημενοι, παλι δεν θα τους εμενε τιποτα..

ξερω ανθρωπους που δουλευουν σε εργοστασιο και οι 2 , και καταφεραν και πηραν και αμαξι και σπιτι... και ζουνε νορμαλ.

γενικα σαν ελληνες δεν φημιζομαστε για τις μετρημενες κινησεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου έχουν κόψει ένα 40% του μισθού, ότι κι αν είχες κάνει προ κρίσης, τώρα τα φέρνεις ίσα ίσα. Αν η άλλη ακολουθεί τον άντρα της στις μεταθέσεις, δεν έχει κάποια σοβαρή δουλειά. Οπότε ότι κι αν μάζευαν σε αυτά τα 12 χρόνια (που είναι λιγότερα, γιατί δε νομίζω να παντρεύτηκε μόλις μπήκε στο στρατό), σε τρία χρόνια (περίοδος κρίσης) με παιδιά εξαφανίζεται εύκολα.

Ακριβώς. Ούτε δάνεια είχαμε, ούτε τίποτα. Άντε μια κάρτα. Εμένα μειώθηκαν οι αποδοχές μου ~30% λόγω κρατήσεων και διακοπής bonus. Η γυναίκα μου είναι άνεργη εδώ και 2.5 χρόνια. Συνολικά το εισόδημά μας είναι στη μέση με τις κύριες ανάγκες να αυξάνονται συνέχεια (ΔΕΗ, πΟΤΕ, βενζίνη, τρόφιμα). Ότι είχαμε στην άκρη, εξανεμίστηκε. Τώρα μετακομίσαμε αναγκαστικά για να μην πληρώνουμε νοίκι και απομακρυνθήκαμε από όλους μας τους φίλους. Που να είχαμε και παιδιά.

2. Μεγάλο μερίδιο στην κρίση, χρεοκοπία και τεχνητή αύξηση των τιμών φέρουμε και εμείς οι ίδιοι που πήραμε αμάξι με 60 δόσεις και 200 ευρώ τη δόση, σπίτι με 600 δόσεις και 600 ευρώ τη δόση και γενικά πληρώσαμε υπεραξία εκεί που δεν υπήρχε. Ειδικά η αγορά ακινήτων στην Ελλάδα ήταν (και πιστεύω ακόμη είναι) φύκια για μεταξωτές κορδέλλες.
γενικα σαν ελληνες δεν φημιζομαστε για τις μετρημενες κινησεις μας.

Μην τα βάζετε με τους Έλληνες. Σε όλον τον κόσμο έπαιξε αυτή η κομπίνα. Ξεχνάτε φαίνεται ότι η κρίση με τα ακίνητα έσκασε στις ΗΠΑ πριν 5-6 χρόνια. Δείτε και το

και θα σας λυθούν πολλές απορίες.
Link to comment
Share on other sites

Μην τα βάζετε με τους Έλληνες. Σε όλον τον κόσμο έπαιξε αυτή η κομπίνα. Ξεχνάτε φαίνεται ότι η κρίση με τα ακίνητα έσκασε στις ΗΠΑ πριν 5-6 χρόνια. Δείτε και το
και θα σας λυθούν πολλές απορίες.

Στο ότι η τυρόπιτα πήγε από 200 δραχμές 340 σε ένα χρόνο δεν μου φταίει το zeitgeist.

Στο ότι το σπίτι που αγόραζες το 95 με 15 εκατομμύρια σήμερα στοιχίζει 100, μπορεί να μου φταίει το zeitgeist (ενώ αν είχες τα 15 εκατομμύρια στην τράπεζα θα είχες σήμερα π.χ. 30).

Παρ'όλ'αυτά, δεν παύει ένας που αγόρασε σπίτι 15 εκατομμύρια και το δίνει 300 χιλιάρικα να υπερβάλλει. Γι' αυτό και τώρα βλέπω τα διαμερίσματα να πέφτουν πάλι πίσω στην παλιά και λογική τους τιμή, βρίσκεις πολλά στα 100 χιλιάρικα.

Δεν είναι ελληνικό, τα ίδια ισχύουν και στο UK, διαμερίσματα μούφα με υπερκέρδος 300% μοσχοπουλήθηκαν 250 χιλιάρικα (λίρες κιόλας) τις καλές μέρες του 2005 και τώρα είναι όλα στα 120-150 (με τη λίρα στο 1.15).

Είναι τα αποτελέσματα του υπερβολικού 'management'.

Αλλά θα πρέπει και σαν καταναλωτής να είσαι υποψιασμένος και να μη βάζεις 300 δόσεις.

Δεν λέω ότι καλώς έχει, αλλά κράτα και ένα backup.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά θα πρέπει και σαν καταναλωτής να είσαι υποψιασμένος και να μη βάζεις 300 δόσεις.

Δεν λέω ότι καλώς έχει, αλλά κράτα και ένα backup.

Υπάρχουν μερικοί υποψιασμένοι. Δεν είναι αρκετοί όμως για να κατευθύνουν την αγορά. Δυστυχώς. Πουλάει ο άλλος ένα διαμέρισμα σκουπίδι (με φθηνάρικα πράγματα, κακή κατασκευή και ψευτοανέσεις) 5 φορές απάνω από την τιμή του. Δεν τον ενδιαφέρεις εσύ που δε θα το πάρεις. Τον νοιάζει μόνο ο ένας που θα τα δώσει. Η δε τράπεζα εδώ, δίνει και το δάνειο για κάτι που είναι υπερκοστολογημένο και τώρα οι υπόλοιποι πληρώνουμε φόρους για να καλύψει τη βλακεία της, γιατί ο ένας δεν έχει να τα δώσει, του το παίρνει κι ενώ το κεφάλαιο που χρωστάει είναι 200.000€, δε μπορεί να το πουλήσει ούτε για 100.000€

Link to comment
Share on other sites

Νέα Μανωλάδα: Προσεχώς Έλληνες

Η Νέα Μανωλάδα είναι απλώς η πρώτη ειδική οικονομική ζώνη που λειτούργησε με επιτυχία στην... Μεγάλη Ελλάδα

Η περιπέτειά μου ήταν προφανώς ανάξια λόγου μπροστά στις επιθέσεις που δέχθηκαν άλλοι συνάδελφοι δημοσιογράφοι και κυρίως φωτορεπόρτερ, που επιχείρησαν όλα αυτά τα χρόνια να καταγράψουν τις συνθήκες μισθωτής σκλαβιάς στην Νέα Μανωλάδα. Ήταν όμως αρκετή για να μπορώ να κατανοήσω από πρώτο χέρι την χυδαία έκπληξη με την οποία παρουσιάζει σήμερα το γεγονός η κυβέρνηση, τα μεγάλα ΜΜΕ αλλά και η αστυνομία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.