Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1810570

Τα λέει όλα όσο πιο απλά γίνεται. Εξακολουθώ να επιμένω ότι το μεγάλο "μπαμ" θα έρθει με την αύξηση του ΦΠΑ, καύσιμα, ποτοτσίγαρα κλπ. Είναι που είναι μειωμένες αποδοχές εργαζομένων του ιδιωτικού τομέα (δεν χρειάστηκε ΔΝΤ το καταφέραμε μόνοι μας τόσα χρόνια - εκτός από αποζημείωση) μειώθηκε και η αγοραστική ικανότητα των δημοσίων (πόσα ξοδεύουν αυτοί να μου πεις μιας και είναι μειοψηφία στην εργασιακή αγορά - αλλά και πάλι μεγάλο ποσοστό, νομίζω αναλογικά μεγαλύτερο στην Ευρώπη) ανεβαίνει το ΦΠΑ στο 23% με πιθανότητα σε κανα 2μηνο να πάει 25% πόσο θα χρειαστεί να το εκμεταλευτούν όλα τα λαμόγια της αγοράς και να στείλουν τις τιμές των προϊόντων και 1ον υλών στα ύψη? Έλεγχος δεν γίνεται και όταν γίνεται πέφτουν στα μαλακά (long live μίζα) ούτε πλαφόν υπάρχει, τουλάχιστον στα είδη διαβίωσης (τρόφιμα, ρουχισμός κτλ) οπότε...do the math...

Π.χ. η ντομάτα πουλείται από παραγωγό στον Σκλαβενίτη .50 το κιλό και φτάνει σε εμάς 1.5...αν αυτό πάει 2? Μήπως αυτό το παιχνιδάκι βοηθάει επίσης και εισαγωγές? Εξαγωγές κάνει η Ευρώπη, ως σύνολο, και μάλιστα σε αρκετά προϊόντα λόγω ισχυρού νομίσματος. Μήπως με τον τρόπο αυτό 1 ακόμα κόλπο είναι να αυξήσουν εισαγωγές από άλλες χώρες συμφερόντων? Who knows...

Πάντως:

-για άλλη μια φορά βλέπουμε ότι την γλιτώνουν οι έχοντες και τον "πίνουν" οι μη.

-για άλλη μια φορά παίρνουν 30δις οι Τράπεζες, όπου αυτές έχουν ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μερίδιο όσον αφορά την μειωμένη αγοραστική ικανότητα πολιτών/καταναλωτών, μιας και ο κόσμος "χαλάει" το 50-80% του μισθού του σε δανειακές υποχρεώσεις,

-για άλλη μια φορά οι 300 του Πετσάλνικου την γλιτώνουν, όπου αντί να θυσιάσουν τουλάχιστον το 50% των αποδοχών τους χαρίζουν δώρα και μακακίες,

-για άλλη μια φορά οι χριστοφοράκηδες και ακρόπολις χρημ. την γλιτώνουν

-και για άλλη μια φορά φάνηκε πως δεν υπάρχει φως στο τούνελ για το μέλλον της χώρας...

κυριολεκτικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γίνει...:hm:

Link to comment
Share on other sites

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1810570

Π.χ. η ντομάτα πουλείται από παραγωγό στον Σκλαβενίτη .50 το κιλό και φτάνει σε εμάς 1.5...αν αυτό πάει 2? Μήπως αυτό το παιχνιδάκι βοηθάει επίσης και εισαγωγές? Εξαγωγές κάνει η Ευρώπη, ως σύνολο, και μάλιστα σε αρκετά προϊόντα λόγω ισχυρού νομίσματος. Μήπως με τον τρόπο αυτό 1 ακόμα κόλπο είναι να αυξήσουν εισαγωγές από άλλες χώρες συμφερόντων? Who knows...

Ο Έλληνας μεγαλέμπορας πουλάει το γάλα του στην γερμανία στο 0.8 και στο Ελλάδα στο 1.20. Με ίδιες πρώτες ύλες κτλ κτλ κτλ. Και βέβαια στο 0.8 περιέχεται και η αύξηση !?! των μεταφορικών. Το 0.8 βέβαια είναι τιμή που μπήκε χάριν του εκεί ανταγωνισμού. Άρα ο Έλληνας μεγαλέμπορας και με αυτήν την τιμή εξακολουθεί να έχει κέρδος.

Το 1.20 όμως γιατί να υπάρχει εδώ; "Απελευθέρωση", "Υγιής ανταγωνισμός", "ελεύεθερη αγορά"...και βγάζοντας τα "" μεταφράζεται σε "υποτραπέζιες" συμφωνίες για κοινές τιμές - διαγωνισμούς κτλ.

Όσο για τις εισαγωγές που λές...

Τα parking των Lidl, Aldi κτλ θα χρειαστούν επέκταση σε λίγες μέρες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1810570

Τα λέει όλα όσο πιο απλά γίνεται. Εξακολουθώ να επιμένω ότι το μεγάλο "μπαμ" θα έρθει με την αύξηση του ΦΠΑ, καύσιμα, ποτοτσίγαρα κλπ. Είναι που είναι μειωμένες αποδοχές εργαζομένων του ιδιωτικού τομέα (δεν χρειάστηκε ΔΝΤ το καταφέραμε μόνοι μας τόσα χρόνια - εκτός από αποζημείωση) μειώθηκε και η αγοραστική ικανότητα των δημοσίων (πόσα ξοδεύουν αυτοί να μου πεις μιας και είναι μειοψηφία στην εργασιακή αγορά - αλλά και πάλι μεγάλο ποσοστό, νομίζω αναλογικά μεγαλύτερο στην Ευρώπη) ανεβαίνει το ΦΠΑ στο 23% με πιθανότητα σε κανα 2μηνο να πάει 25% πόσο θα χρειαστεί να το εκμεταλευτούν όλα τα λαμόγια της αγοράς και να στείλουν τις τιμές των προϊόντων και 1ον υλών στα ύψη? Έλεγχος δεν γίνεται και όταν γίνεται πέφτουν στα μαλακά (long live μίζα) ούτε πλαφόν υπάρχει, τουλάχιστον στα είδη διαβίωσης (τρόφιμα, ρουχισμός κτλ) οπότε...do the math...

Π.χ. η ντομάτα πουλείται από παραγωγό στον Σκλαβενίτη .50 το κιλό και φτάνει σε εμάς 1.5...αν αυτό πάει 2? Μήπως αυτό το παιχνιδάκι βοηθάει επίσης και εισαγωγές? Εξαγωγές κάνει η Ευρώπη, ως σύνολο, και μάλιστα σε αρκετά προϊόντα λόγω ισχυρού νομίσματος. Μήπως με τον τρόπο αυτό 1 ακόμα κόλπο είναι να αυξήσουν εισαγωγές από άλλες χώρες συμφερόντων? Who knows...

Πάντως:

-για άλλη μια φορά βλέπουμε ότι την γλιτώνουν οι έχοντες και τον "πίνουν" οι μη.

-για άλλη μια φορά παίρνουν 30δις οι Τράπεζες, όπου αυτές έχουν ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μερίδιο όσον αφορά την μειωμένη αγοραστική ικανότητα πολιτών/καταναλωτών, μιας και ο κόσμος "χαλάει" το 50-80% του μισθού του σε δανειακές υποχρεώσεις,

-για άλλη μια φορά οι 300 του Πετσάλνικου την γλιτώνουν, όπου αντί να θυσιάσουν τουλάχιστον το 50% των αποδοχών τους χαρίζουν δώρα και μακακίες,

-για άλλη μια φορά οι χριστοφοράκηδες και ακρόπολις χρημ. την γλιτώνουν

-και για άλλη μια φορά φάνηκε πως δεν υπάρχει φως στο τούνελ για το μέλλον της χώρας...

κυριολεκτικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γίνει...:hm:

Οι τραπεζες φταινε που δινουν δανεια, ή αυτοι που τα παιρνουν??

εγω γιατι δεν εχω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ζητάμε τις Γερμανικές αποζημιώσεις?

Γιατί δεν συμβάλουν ενεργά και αποφασιστικά πλέον και οι παπάδες?

Γιατί δεν εκμεταλλευόμαστε τους φυσικούς πόρους που αποδεδειγμένα έχει η χώρα μας?

Μήπως είμαι αιθεροβάμων?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ζητάμε τις Γερμανικές αποζημιώσεις?

γιατί θα φάμε ξύλο

Γιατί δεν συμβάλουν ενεργά και αποφασιστικά πλέον και οι παπάδες?

γιατί ο πρωταρχικός ρόλος που εφευρέθηκε η θρησκεία είναι η απομύζηση των χρημάτων (τόσες χιλιάδες χρονια επιχειρηματική παράδοση λες να αλλάξει με μια τιποτένια κρίση?)...

...ζητα καλύτερα από τον κόκκαλη να βοηθήσει, περισσότερες πιθανότητες έχεις να το κάνει

Γιατί δεν εκμεταλλευόμαστε τους φυσικούς πόρους που αποδεδειγμένα έχει η χώρα μας?

Οι οποιοι είναι...?

Μήπως είμαι αιθεροβάμων?

δεν ξέρω τι είναι αυτό, αλλα κρίνοντας από το ύφος της ερώτησης μάλλον η απάντηση που θέλεις να ακούσεις είναι "όχι".. και επειδή δεν είμαι εκκλησια, δεν χαλάω "χαρτιρι" & η απάντηση μου είναι "όχι" :D

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Οι τραπεζες φταινε που δινουν δανεια, ή αυτοι που τα παιρνουν??

εγω γιατι δεν εχω?

Εννοείται φταίνε και αυτοί που τα παίρνουν. Αλλά επειδή συναστρέφομαι καθημερινά με ανθρώπους που έχουν τετοιες δυσκολίες, οι περισσότεροι τα παίρνουν γιατί είναι ανάγκη (συνήθως χρησημοποιούνται για να σβήσουν/πληρώσουν μια άλλη κάρτα ή δάνειο i.e. roller coaster effect). Αλλά η τράπεζα όταν έδινε σε άτομα με μηδενικό εκκαθαριστικό ότι γουστάρουν από κάρτες, εορτοδάνεια κλπ δεν είχαν risk managment dept τότε? Είχαν απλά τους ενδιέφερε να γεμίσουν τον κόσμο με οφειλές up to the neck ούτως ώστε στο μέλλον, βλ. τώρα, να τους έχουν εξωφλήσει ήδη και να συνεχίσουν να πληρώνουν τόκους ως αιχμάλωτοι του πιστωτικού συστήματος.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι τράπεζες. Είναι ΟΛΟ το σύστημα. Απλά παίζουν ένα μεγάλο μέρος.

P.S. http://1.bp.blogspot.com/_NXs7diqTeWA/S91fdBLxiNI/AAAAAAAAO44/ICK2lWKj5QE/s1600/SXED.png

Μόνο επί Δικακτορίας το έλλειμα δεν έκανε τεράστια άλματα. Αναλογικά πάντα...

P.S. 2 Έτσι για να γουστάρουμε:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4572637

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα, ο Πετσάλνικος θα ανακοινώσει πως θα κοπούν όλα τα δώρα των βουλευτών aka Χριστουγέννων, Πάσχα και επίδομα αδείας.

Περικοπή στους μισθούς τους δεν ακούω όπως και τίποτα για τους υπαλλήλους της βουλης:hmm:

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον από την τρίτη παράγραφο και κάτω:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1132500&lngDtrID=244

Μόνο αυτό τους αξίζει:

:hang2::hang2::hang2:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον χαμό πάνε να περάσουν ο,τι θέλουν :whip:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=11496964

......

Προτιμώ να υπάρχουν λίγα γεμάτα και με άτομα που τουλάχιστον έχουν ένα σοβαρό μέσο όρο βαθμολογίας, παρά πολλά, μισοάδεια και με άτομα που δεν έχουν καν 10 γενικό μέσο όρο. Αν κάνουν και αξιολόγηση στους καθηγητές και τους μοιράσουν κατάλληλα (σιγά μην) θα ήταν το καλύτερο...

Επίσης το γεγονός ότι μας απασχολεί η οικονομία αυτό τον καιρό δεν σημαίνει ότι πρέπει να παρατήσουμε τα υπόλοιπα. Αυτό είναι ένα μέτρο που χρειαζόταν έτσι κι αλλιώς. Σε κάθε πόλη που ήθελε να βγει ένας βουλευτής, τσουπ πεταγόταν και ένα νέο τμήμα.

Το μόνο που με ενόχλησε από αυτά που διάβασα στο άρθρο είναι ότι για άλλη μια φορά θέλουμε να αντιγράψουμε ένα άλλο Εκπαιδευτικό σύστημα (συγκεκριμένα της Δανίας) λες και δεν έχουμε μετά από τόσα χρόνια τη δυνατότητα να δημιουργήσουμε ένα στα μέτρα μας...

Off topic το ξέρω, με συγχωρείτε :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φταίνε και αυτοί που τα παίρνουν. Αλλά επειδή συναστρέφομαι καθημερινά με ανθρώπους που έχουν τετοιες δυσκολίες, οι περισσότεροι τα παίρνουν γιατί είναι ανάγκη (συνήθως χρησημοποιούνται για να σβήσουν/πληρώσουν μια άλλη κάρτα ή δάνειο i.e. roller coaster effect). Αλλά η τράπεζα όταν έδινε σε άτομα με μηδενικό εκκαθαριστικό ότι γουστάρουν από κάρτες, εορτοδάνεια κλπ δεν είχαν risk managment dept τότε? Είχαν απλά τους ενδιέφερε να γεμίσουν τον κόσμο με οφειλές up to the neck ούτως ώστε στο μέλλον, βλ. τώρα, να τους έχουν εξωφλήσει ήδη και να συνεχίσουν να πληρώνουν τόκους ως αιχμάλωτοι του πιστωτικού συστήματος.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι τράπεζες. Είναι ΟΛΟ το σύστημα. Απλά παίζουν ένα μεγάλο μέρος.

P.S. http://1.bp.blogspot.com/_NXs7diqTeWA/S91fdBLxiNI/AAAAAAAAO44/ICK2lWKj5QE/s1600/SXED.png

Μόνο επί Δικακτορίας το έλλειμα δεν έκανε τεράστια άλματα. Αναλογικά πάντα...

P.S. 2 Έτσι για να γουστάρουμε:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4572637

παιζουν ρολο δεν λεω οχι.

αλλα η δουλεια τους ειναι το κερδος οχι η κοινωνικη προνοια.

γι'αυτο και καποιος πρεπει να εκμεταλευεται την δυνατοτητα να δανειστει μονο οταν μπορει να πληρωσει κιολας.

τωρα για αυτους που πηγαν για εγχειρησεις κλπ αγγλια αμερικη εκει ειναι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, κάτι ξεχάσανε στα νέα μέτρα. Αρχίζει από "Εκ" και τελειώνει σε "ία".

Έλα ντέ... Αυτή την ''κόκκινη γραμμή'' άραγε ποιος να την τράβηξε και οι εκ του ΔΝΤ να ''υπάκουσαν'' ??

Εντιτ: Το βρήκα !! απλά την αντιμετώπισαν σαν αυτό που είναι.... επιχείρηση. Άρα έχει και το δικαίωμα του 4% στις απολύσεις... αλλά να μου πείς αυτή είναι βιώσιμη επιχείρηση....

... βιογραφικά που στέλνουμε είπαμε ??

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε πως δεν τραβάει μόνο γραμμές ο George. Για καθήστε φρόνιμα γιατί έχει και το πιστόλι στο τραπέζι. Σούζα του κάθονται οι ΔΝΤάδες:hehe:

Πάντως ο εισπρακτικός χαρακτήρας των μέτρων σε ότι έχει σχέση με μισθούς και συντάξεις μοιάζει με χορήγηση ασπιρίνης για τον καρκίνο. Κατά 0,7% του ΑΕΠ, άκουσα να λέει ένας καθηγητής του ΑΠΘ, πως μειώθηκαν οι δημόσιες δαπάνες με τα προηγούμενα. Το βρήκα κι' εδω σε άρθρο του Μαρτίου :

Η μείωση δαπανών από τα μέτρα που αφορούν εισοδήματα και συντάξεις ισοδυναμεί με 1,7 δις ευρώ ή 0,7% του ΑΕΠ.
Οχι δεν ήθελα πιο σκληρά μέτρα. Καθόλου δεν ήθελα και ασε που μου τη δίνει που σκέφτομαι συνέχεια πως ο στόχος δεν ήταν τα λεφτά αλλά τα εργασιακά δικαιώματα.

Με λίγα λόγια, αν δε μπει τάξη στο σπιτάκι με το κόκκινο φωτάκι, τότε και εντελώς να τους καταργήσουν τους μισθούς δε σωζόμαστε.

Τρελλή αναλγησία επίσης, που δεν εξαίρεσε από κάθε νεο μέτρο αυτούς που πέρνουν σύνταξη μέχρι 600 ευρώ. Αυτούς θα κληθεί να τους υποστηρίξει το επιβαρυμένο από τα μέτρα οικογενειακό περιβάλλον ή θα καταλήξουν να ψάχνουν στα σκουπίδια:bye:

Τέλος αν εχω καταλάβει καλά, από τα μέτρα εξαιρούνται τα σώματα ασφαλείας;;;;

Μήπως γιατί αυτά θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τον τυχόν εξαγριωμένο λαο στους δρόμους, και τα στελέχη τους πρέπει να είναι ικανοποιημένα ;

Έγινε επεξεργασία από tamerlan
Link to comment
Share on other sites

"Συμπολίτες,

Ο πρωθυπουργός της Ελλάδος παραδέχθηκε δημόσια ότι, με την προσφυγή στον μηχανισμό στήριξης, η χώρα δέχθηκε μείωση των κυριαρχικών της δικαιωμάτων, πράγμα όχι μόνο ηθικά επιλήψιμο, αλλά και κατάφωρα ...

αντισυνταγματικό (άρθρο 28, παρ. 2). Ο ελληνικός λαός σύρεται σε καταστάσεις πρωτόγνωρες οι οποίες προμηνύουν εκτόξευση της ανεργίας, γενίκευση της φτώχειας και παραπέρα ευτελισμό.

Η κυβέρνηση διαπραγματεύεται ερήμην του λαού πάνω στα συντρίμμια της οικονομίας που άφησε το πολιτικό σύστημα. Ας ξεπεράσουμε το σοκ, ας δηλώσουμε την αντίθεση μας στα όσα έγιναν και σε όσα πρόκειται να γίνουν σε βάρος των πολιτών αυτής της χώρας, ας συναθροιστούμε κι ας κάνουμε την φωνή μας να ακουστεί. Ας ξαναπάρουμε τη δημοκρατία στα χέρια μας.

Το ελληνικό τμήμα του παγκοσμίου κινήματος πολιτών ATTAC (Association for the Taxation of Financial Transactions for the Aid of Citizens/ Ενωση για την φορολόγηση των χρηματοπιστωτικών συναλλαγών για βοήθεια προς τους πολίτες) καλεί όλους τους πολίτες σε μια μαζική, ειρηνική καθιστική διαμαρτυρία μπροστά στη Βουλή, προκειμένου να δηλώσουμε ότι δεν πρόκειται να ανεχθούμε την οικονομική, κοινωνική και ιδεολογική υποδούλωση των πολιτών.

Την ίδια μέρα και ώρα, αντίστοιχες διαμαρτυρίες είναι προγραμματισμένο να πραγματοποιηθούν και σε πολλές ακόμη ευρωπαϊκές πόλεις, σε ένδειξη αλληλεγγύης προς τον ελληνικό λαό.

Η ΣΙΩΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΗ!"

Για πληροφορίες: attac.hellas@gmail.com

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα πραγματα που θα κατεβαινα στο δρομο. Προφανως οχι γιατι πιστευω οτι η οργανωση ειναι καθαρη και τιμια, αλλα για τους λογους της.

Παρολαυτα δεν γουσταρω το "ειρηνικη". Νομιζω οτι οι καιροι και οι καταστασεις δεν θελουνε αλλους "Γκαντι".

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια για τις επιχειρήσεις φορολογικό ...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SZ7ovaA2EGo]YouTube - FOROLOGIKO SOS - LIAKOPOULOS[/ame]δεν θέλω σχόλια τύπου (είναι ο Λιακόπουλος και τέτοια)

ακούστε αυτά που λέει και μην βλέπετε ...

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακό πάντως: τα σπασαμε (σαν λαός και κοινωνία) για τον άμοιρο αλέξη, αλλά δεν τα σπάμε για τους αλέξηδες που σε λίγο καιρό δεν θα έχουν να φάνε, να δουλέψουν και θα χρωστάνε και μέχρι να ψοφήσουν!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το αυτό...

Δε ξεσηκώθηκε ο λαός και η κοινωνία αυθόρμητα για τον Αλέξη. Δεν αμφιβάλλω ότι υπήρξαν κάποιοι που πίστευαν γι αυτό που διαδήλωσαν. Αυτοί όμως απλά ακολούθησαν το κλίμα της εποχής. Δεν αποτέλεσαν το έναυσμα αυτής της κατάστασης.

Συμφέροντα, χρησιμοποίησαν το θάνατο του παιδιού σαν κίνητρο, για να δημιουργήσουν μια έκρυθμη κατάσταση, προκαλώντας καταστροφές και δημιουργώντας ένταση.

Οι λόγοι που έγινε κάτι τέτοιο μπορεί να είναι πολλοί και μπορεί να κάνει τις υποθέσεις του ο καθ' ένας.

Ένας απο αυτούς τους πολλούς λόγους πχ θα μπορούσε να είναι η χάραξη στο μυαλό του πολίτη ότι διαμαρτυρία στους δρόμους=καταστροφή της δημόσιας και ιδιωτικής περιουσίας.

Ποιός υπεύθυνος πολίτης θα κατέβει στους δρόμους τώρα πια, έχοντας εις γνώση του ότι αργά η γρήγορα ότι θα ισοπεδωθεί με τους γνωστούς άγνωστους καταστροφείς κουκουλοφόρους?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.